eerste stap richting acties tegen clubbeleid Supporters zetten t Ajax Life nummer 11* 20 december 2001 zijn Ajax!' AMSTERDAM - Olaf is het zat. En met hem honderden andere Ajax-supporters. Dat blijkt uit een unieke supportersactie, die door Olaf zelf is opgezet. Via internet heb ben Ajax-fans hun ongenoegen kenbaar gemaakt over de gang van zaken gedurende de laatste jaren. Er worden keiharde eisen gesteld over bijvoorbeeld de bestuursvorm van Ajax en het te voeren beleid. Vorige week vond de eerste bijeenkomst van onte vreden fans plaats. Het was, als het aan de aanwezigen ligt, zeker niet de laatste. Door Patrick Leemans Het brein achter deze actie, de beleidsmede werker Supporterszaken van Ajax, wil slechts Olaf genoemd worden. „Omdat mijn achter naam, leeftijd en woonplaats niet relevant zijn. Ajax is het voornaamste, daar dTaait het allemaal om. Met deze actie toon ik mijn betrokkenheid, wetend dat het risico er in zit dat het verkeerd wordt uitgelegd." Olaf begon halverwege dit seizoen met de supportersac tie. Hij opende een emailadres (Ajax_is_van_ons@hotmail.com) en riep de fans op om via internet hun klachten met oplossingen voor de problemen bij Ajax in te dienen. Inmiddels liggen er 462 reacties in Waarom is de Arena niet rood en wit verlicht? zijn digitale brievenbus. De actie is nieuw, maar volgens Olaf het ongenoegen van de supporters oveT hun club absoluut niet: „Deze actie is een Teactie op de teloorgang, die de laatste jaTen bij Ajax heeft ingezet. Er is iets structureel mis bij Ajax. Het heeft geen zin om telkens de trainer als hoofdschuldige aan te wijzen. Het probleem is dat er groepen binnen de club zijn die een verkeerd beeld van elkaar hebben. De oplos sing is dat alles en iedereen in en rond Ajax - dus de gemeente, supporters, KNVB en spon sors - mèt elkaar streven naar één doel; de terugkeer van Ajax bij de top van Europa. Want de club kan het niet alleen." Een reactie van de SVA staat op pagina 16. s i BIJEENKOMST Op dinsdag 11 december werd een bijeen komst voor ontevreden Ajax-supporters gehouden in Soccer World in de Arena. De bedoeling was de problematiek van de laat ste jaren te bespreken en te bekritiseren, om daarna met oplossingen te komen. Meer dan vijftig Ajacieden wisten de weg naar het café restaurant te vinden. Wat vooral opviel, was het feit dat veel ver schillende supporters uit uiteenlopende vak ken naar de bijeenkomst waren gekomen. Niet allen de F-side en 'Vak 410'waren verte genwoordigd, maar ook de lange zijdes en de ringen van Noord en Zuid. De liefde voor Ajax stond bij alle bezoekers van de bijeenkomst voorop. Om 19.00 uur opende Olaf de 'vergadering' waarna de fans, net als in de Arena, kans kre gen om kritiek te uiten en hun club te steu nen. De actiegroep zal overigens niet alleen Ajax, maar ook andere organisaties, voor het opstarten van een nieuwe dialoog benade ren. Voorbeelden? De gemeente Amsterdam, de Arena, de KNVB en justitie. Die instanties zijn voor veel zaken verantwoordelijk, waar Ajax door supporters op wordt afgerekend. REACTIES Terwijl de legendarische beelden van het EK 1988 op de vele televisieschermen in Soccer World te zien waren, liet Olaf een bijna tien centimeter dik dossier op de tafel naast zijn spreekgestoelte vallen. Een enorm papier werk, waarin alle reacties die via het email adres zijn binnengekomen, verwerkt zijn. Voot de op het scherm te volgen actie van ras- Ajacieden als Marco van Basten, Frank Rijk aard en Ronald Koeman hadden de aanwezi gen dit keer geen oog. Alle aandacht was gericht op Olaf en op de agenda van de ver gadering. Deze loog er dan ook niet om: de spelersbeleving, supporteTsgedrag, de inde ling en inrichting van het stadion, de bestuursvorm van Ajax, de omgang van de club met de supporters, de merchandise, sta dionverboden, de beursgang, de UEFA, het supportershonk en de bereikbaarheid van Supporterszaken. Uit de reacties die Olaf via het internet had binnengekregen, blijkt dat dit allemaal zaken zijn, die irritaties bij de Ajax-supporters heb ben opgewekt. Maar natuurlijk was er ook ruimte om over andere dingen te discussië ren, want dit was het moment voor de aan wezige fans om hun hart over hun duppie te luchten, ledereen wilde wel iets zegcjen en - wat nog belangrijker was: de aanwezige sup porters hadden over ieder probleem serieus nagedacht en kwamen met ludieke én reële oplossingen. Natuurlijk weTd er af en toe ook iets onvriendelijks geroepen al werd ook de 'humor' niet vergeten. De tientallen fans die aan het woord kwamen, maakten vol emotie duidelijk dat er met hun club niet langer mag woTden gesold. „Machlas moet emit!" „Van Praag en Been hakker moeten weg!" „De veiligheidsmensen doen hun werk klote!"; allemaal uitspraken die regelmatig te horen waren. De fans spui den echter niet alleen hun gal; ook toonden ze met hun club bezig te zijn en bereid te zijn om haTd te werken voor een betere toekomst. „Spelers beseffen vaak niet waarom ze bij Ajax spelen en wat wij als supporters van hen verwachten. Onze ondersteuning is niet opti maal, dat moet zeker beter. Maar: wij zijn geen SC Heerenveen-publiek.Wij zijn Ajax en düs zijn we kritisch. De spelers moeten het respect verdienen en de supporters moeten de voetballers in moeilijke tijden meer steu nen", vatte Olaf de bespreking van het eerste onderwerp samen. De fans knikten instem mend. SFEER Volgens de supporters ontbreekt het ook aan sfeer in het stadion. Volgens de aanwezigen ligt dat gedeeltelijk aan de Arena, maar zeker ook aan de instelling van de fans zelf. Een sup porter van de oude garde hamerde er op dat iedereen weer met een Ajax-shirt aan naar de wedstrijd moet gaan. Een ander pleitte voor de terugkeeT van trommels, vlaggen en toe ters. Het 'Sfeervak4io'kreeg zelfs een applaus van de supporters. Volgens Olaf hadden de mensen van 'Vak 410' iets duidelijk gemaakt: „Die gasten lopen niet naar anderen te wij zen, maar doen het gewoon zélf. Als zij iets willen, dan zetten ze zich er voor in, zodat het ook gebeurt. Zij verwachten niet dat iemand anders wat doet, maar nemen zelf het heft in handen. Dat moet veel vaker gebeuren." Volgens bleken sommigen een voorstander te zijn van het dichten van de gracht. En ook zou het stadion de echte clubkleuren moeten krij gen terwijl - volgens de supporters - de terug keer van het oude logo een must is. Het feit dat AFC Ajax veranderd is in NV Ajax, blijkt de fans uitermate gestoord te hebben, om over de beursgang maar te zwijgen. Volgens de supporters zouden de trouwe seizoenkaart houders een stoel moeten krijgen bij de Raad van Commissarissen en stemrecht binnen de directie. Ook vroeg men zich af, waar het geld blijft dat in alle buitenlandse projecten wordt gestopt en wanneer het supportershonk ein delijk af is. Olaf kon, wat dat laatste betreft, een tipje van de sluier oplichten. „Verwacht wordt, dat het aan het eind van dit seizoen klaar is. Het honk komt achter de trainings velden, vlakbij de plek waar de uitsupporters binnenkomen." Met de opmerking "Dat kan nog gezellig worden!" kreeg iemand prompt de lachers op z'n hand. Verder spraken de fans zich uit over het gedrag van de politie, het beleid rondom de uitwedstrijden, de rol van de SVA in deze actie en de prijzen van artike len in de Arena. Tijdens de rondvraag stelde iemand de vraag: „Hoe nu verder?" Olaf en andere Ajax-suppor ters reageerden daarop met de opmerking dat - wat hen betreft - de eerste stap in de goede richting inmiddels is gezet. „We zijn nu met ruim vijftig man begonnen, vijfhonderd zou onwerkbaar zijn geweest. Als we ons massaal groeperen kan Ajax niet meer om ons heen en zullen de beleidsbepalers wel móeten luisteren. Wij zijn niet ontevreden, maar woedend. En er moet snel wat verande ren, anders volgen er keiharde acties." Een volgende bijeenkomst zal medio januari 2002 plaatsvinden. Ajax-supporters bijeen in Soccer World.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 5