Oranje onder 17 naar EK Ajax Bi net geen herfstkampioen H HIT R 1 CK (9/* ig66 20 DECEMBER 2001 NUMMER 11 AjAX LIFE AMSTERDAM - Volgend jaar gaat Oranje onder 17 jaar naar het EK in Denemarken. Om eind mei 2002 van de partij te kunnen zijn, hadden de jonge Oranje-klanten vorige week nog één punt nodig. In Schaan.een plaatsje in Liechtenstein, bleek dat tegen de Wit-Russi- sche leeftijdgenoten geen probleem te zijn. Het eerste doelpunt viel al na twintig secon den en kwam - voor 150 toeschouwers - van de voet van Feyenoorder Resham Sardar. Nog geen drie minuten later kopte Ajacied Hedwi- ges Maduro raak uit een corner. Uiteindelijk wonnen de Oranje-talenten met 5-0 en plaat sten zich vooT de eindronde in Scandinavië. Bondscoach Ruud KaiseT was er vooTaf nog niet gerust op, zo liet hij op de KNVB-site weten: „Je weet het nooit met die stugge Oostblok-ploegen", zei de trainer, doelend op eventueel verborgen kwaliteiten van Belarus. „Maar ik moet concluderen dat we die gasten helemaal van de mat hebben gespeeld." Kaiser, die in 1979 in totaal dertien wedstrij den in Ajax 1 speelde, was verbaasd over de defensieve speelwijze van de Russen: zes ver dedigers, twee middenvelders en twee aan vallers. „Ongelofelijk, ik heb dat nog nooit meegemaakt. Zo'n formatie, terwijl ze moes ten winnen. Dat was waanzin." Deze keer met André Bergd0lmo, de Noor die zich dit seizoen met drie rake treffers ontpopt als penaltyspecialist. André, ben jij nu nummer één op het lijstje van strafschopnemers? „Dat was ik vanaf het begin van het seizoen al. Alleen, we kregen nooit een penalty mee. Toen dat wel gebeurde, was ik net afwezig met een stijve nek. Nikos en Cristian namen de honneurs waar en scoorden. Zij waren vorig seizoen de eerste keus van Adriaanse. Ik bood me wel aan, maar in het begin werd dat niet echt serieus genomen. Pas onlangs, tegen PSV, kreeg ik mijn eerst kans te scoren vanaf elf meter." Waarom juich je zo ingetogen? „Ach, ik ben nou niet echt het Zuid-Europese type dat zijn shirt over zijn hoofd trekt als hij scoort. Tegen PSV benutte ik mijn straf schop, maar hadden we al verloren en tegen RBC bracht ik de achterstand terug tot 2-3, dus viel er ook toen niet veel te juichen. Maar als ik ooit in de laatste minuut vanaf elf meter de beslissende maak, zoals Walker voor het tweede, beloof ik wat uitbundiger te juichen." Zijn strafschoppen te oefenen? „Ja. Ik neem er na iedere training twee op Fred Grim. Dat gaat er heel serieus aan toe. Ik heb Fred ook gevraagd waar een doelman op let als hij een strafschop tegenkrijgt. Dankzij zijn informatie heb ik mijn aanloop aangepast, waardoor het voor een keeper nu nauwelijks te raden is in welke hoek ik ga schieten en of dat hoog of laag gebeurt." AMSTERDAM - Wim Kwakman sprong vorig seizoen bij Ajax op een rijdende trein. Heini Otto promoveerde tot filiaalchef bij Haarlem en Wim Kwakman, de jeugdtrai ner van Volendam, nam het in november 2000 van hem over. Lang zag het ernaar uit dat Ajax Bi zou uitgroeien tot een van de finalisten van de Shell Jeugdvoetbal dag. Het was uiteindelijk niet Ajax dat door de KNVB naar de Vijverberg in Doetinchem werd afgevaardigd, maar Vitesse. Tekst en foto Ger Stolk „Ajax had vorig jaar een goed elftal", blikt de Volendamse trainer terug. „Maar dat had Vitesse ook. Dit jaar is FC Utrecht de concur rent, terwijl AZ en Feyenoord ook volop meedoen. Ondanks een 2-0 overwinning op FC Utrecht zijn we geen herfstkampioen geworden. Dat heeft ook te maken met die uitwedstrijd bij Feyenoord, waarin de scheidsrechter onwel werd vlak voor rust bij een 2-0 voorsprong voor Feyenoord." Die gestaakte wedstrijd is niet verdisconteerd in de ranglijst die de KNVB hanteert en waarop FC Utrecht nu, met één wedstrijd meer gespeeld, een punt meer heeft dan Ajax. Hoewel het geen gemakkelijke opgave zal zijn de achterstand in het restant van 42 minuten tegen Feyenoord ongedaan te maken, gaan Ajax Bi en Kwakman daar wél voor.. „Het leeft ook bij de spelers enorm," weet de trainer: „Er zijn in vergelijking met vorig seizoen drie spelers blijven staan. De keeper, Jeffrey Bloem, Clint Molly en Ymma Bolatay. We hebben opnieuw een lekker elf tal. Eén speler, Maduro, is op dit moment naar de A2 overgeheveld." Het zijn ontwik kelingen die bij Ajax normaal zijn. Talenten die uitkomen in een elftal met en tegen spelers die ouder in leeftijd zijn, vormen geen uitzondering. „Zo kwam Wesley Sne- ijder vorig seizoen al als B-junior uit bij de A-junioren," aldus Kwakman. DE TOEKOMST VAN AJAX De Volendammer die een vierjarig dienst verband heeft bij Ajax, realiseert zich maar al te goed dat er mensen zijn die hun brood op een minder plezierige manier verdienen dan hij. Hij maakt deel uit van een prettige groep collega's, die zonder uitzondering positief aankijken tegen de ontwikkelin gen en zich onder leiding van Kees Zwam- born maar voor één ding inzetten; de toe komst van Ajax. Sombere gedachten zijn bij voorbaat niet aan de 50-jarige oud-prof van Volendam besteed. Hij weet uit eigen ervaring dat het voetbal zich door de jaren heen heeft laten kenmerken door een structuur van bergen en dalen. Kwakman: „We zijn goed bezig bij Ajax. De jeugdopleiding bevat ook nu weer talenten. Kritiek wend ik aan om scherp te blijven. Als het ertoe leidt dat je er zo door gemotiveerd wordt en het nóg beter gaat doen, dan heeft die kritiek aan zijn doel beantwoord." Het duel met FC Utrecht Bi leidde laatst tot een rendez-vous met John van Loen. „Hij is jonger dan ik. In mijn nadagen als voetbal ler hebben we tegen elkaar gespeeld; hij kwam toen uit voor FC Utrecht. John heeft het ons nu weer niet makkelijk gemaakt. Ze speelden lang met tien man. FC Utrecht had een prima keeper die Ajax lang tegen hield. Pas vlak voor tijd zetten Steven van Kanten en Ferdie Elmas ons op 2-0." Tot vlak voor tijd hield de Utrechtse keeper Ajax B2 af van doelputen. Ook hier springt hij het hoogst. Keeper Gert Bals tuurt door de mist. Ajax-Liverpool werd op 7 december 1966 j-i. Donderdag 8 december De Telegraaf kopt sensationeel: 'Ajax-voorzit- ter Jaap van Praag bijna vergiftigd'. Tijdens de lunch van het Ajax-bestuur met hun collega's van Liverpool neemt Van Praag vier pillen tegen zenuwuitslag. Deze uitslag wordt ver oorzaakt door de wedstrijdspanning. Tijdens het uitwisselen van de cadeau's met de Engel sen zakt Van Praag in elkaar en hij raakt bewusteloos. Over de wedstrijd Ajax-Liver pool (5-1) zijn de media lyrisch. 'Liverpool is uitgezongen' en 'Het grootste succes uit de voetbalhistorie' valt er te lezen. De wedstrijd wordt al voot rust beslist. In de dichte mist in het Olympisch Stadion staat het na 45 minu ten al 4-0 voor de Amsterdammers. Cees de Wolf, Johan Cruijff en Klaas Nuninga (2x) zor gen voor de ruststand. In de tweede helft scoort ook Henk Groot en pas in blessuretijd weet Liverpool via Lawler iets terug te doen. Ondanks deze ruime zege heerst er toch nog onzekerheid over een goede afloop van de Teturn in Engeland. Vrijdag 9 decembeT De Engelse kranten sabelen Liverpool hele maal neer: 'Ramp in Nederland, Ajax verbrij zelt roestige defensie Liverpool.' In de verkil lende mist en duisternis van het Olympisch Stadion maakte Ajax op sensationele wijze een einde aan het Europese leven van Liver pool, weten de Britse tabloids verder te mel den. Liverpool-manager Bill Shankly gelooft toch nog in de kansen van Liverpool: „Op Anfield Road maken wij gewoon zeven goals, reken daar maar op." De supporters van Everton sturen Ajax een felicitatietelegram, om nog maar eens te benadrukken dat Everton en Liverpool niet met elkaar door één deur kun nen. Zaterdag 10 decembeT Alle Ajax-leden mogen gratis naar de eerste divisie-wedstrijd Volewijckers-SW. Tijdens de Europa Cup-wedstrijd van Ajax tegen Liver pool hadden leden van de Volewijckers een collecte gehouden, om de eigen clubkas te I s s spekken. Als dank hiervoor, mogen alle Ajacie- den 'op vertoon van een geldige lidmaat schapskaart' het stadion van de Volewijckers bezoeken. Zondag 14 december Co Prins betaalt zijn eigen transfersom. De oud-Ajacied was vertrokken naar de Ver enigde Staten, maar zijn Amerikaanse werk gever wenste het bedrag dat Ajax wilde ont vangen voor Prins niet te betalen. Om proble men te voorkomen betaalde Prins de 80.000 gulden uit eigen zak. In de raadszaal van Haarlem zal op 15 decem ber een tv-toestel staan, zodat de raadsleden in vergadering niks hoeven te missen van de wedstrijd Liverpool - Ajax. De hervormde ker- keraad van Nieuw Helvoet stelt de gemeente avond een week uit, omdat de opkomst tij dens deze wedstrijd waarschijnlijk erg laag zal zijn. Maandag 15 decembeT Na de Europa Cup-return in Liverpool (2-2) is Liverpool-manager Shankly ineens vol lof over Ajax. „Dit team haalt de finale," meldt Shankly aan Jaap van Praag, voorzitter van Ajax. Volgens Van Praag was de return zwaar der dan de wedstrijd in Amsterdam, maar is het resultaat geweldig. Johan Cruijff relati veert de uitslag: „Het ging vandaag wel lek ker," meldt hij en Cruijff verdwijnt zingend onder de douche. Er zijn negentien gewonden na hêt ontplof fen van een rookbom op de Spionkoptribune van Anfield Road. Onder het publiek, dat rookwolken zag opstijgen, ontstond gedrang. Verschillende fans raakten hierdoor dusda nig in de knel, dat zij met een brancard moes ten worden afgevoerd. In de rust ging een flink aantal geschrokken toeschouwers alvast naar huis. Woensdag 17 december Ajax loot in de Europa Cup tegen Dukla Praag. De Tsjechen doen Ajax een voorstel voor de speeldata. Tenminste, dat valt overal te lezen. Op 1 of 5 maart wordt er in Amsterdam gespeeld, op 15 maart in Praag. Een eventuele beslissingswedstrijd zal op 22 maart plaats vinden. Saillant detail: Ajax weet van niks. Trainer Bohumil Musil (Dukla Praag) ver klaart dat Ajax sterker is dan Anderlecht, dat in de achtste finales door Dukla werd versla gen. „Maar omdat Ajax niet zo'n tovernaam heeft als Inter en Real Madrid, zou het des te erger zijn als we van ze verliezen," aldus de Tsjechische coach.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 4