1 Ole traint weer mee I Ajacieden overwinteren: Varkensrug en Eurodisney NOC GOALS 'Het moet feller' Portugal Benefiet in Volendam deBOUD'S INN Ajax Life nummer 11- 20 december 2001 vervolg van pagina i In de eerste wedstrijden onder zijn bewind koos Koeman ervoor om veel spelers aan bet werk te zien. „Misschien kies ik nu wat sneller voor afwisseling in bet elftal dan ik anders gedaan zou hebben. Nu heb ik inmiddels Tra- belsi, Heitinga, O'Brien, Galasek en Yakubu aan het werk gezien. Ik wist uiteraard dat de laatste drie allemaal controlerende midden velders zijn, maar ik wilde ze graag tijdens wedstrijden zelf aan het werk zien. We heb ben een groep met heel veel jonge spelers. Mido bijvoorbeeld. En Van der Meyde en Ibra- himovic. De balans is heel jeugdig. Op zich fijn natuurlijk, want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Het is alleen lastig als er altijd gepresteerd moet worden; zoals dat van Ajax wordt gevraagd. Dan missen we ervaring en persoonlijkheden in de .spelersgroep." Met een gemis aan 'persoonlijkheden' bedoelt Koeman, dat Ajax nog te weinig spe lers heeft die anderen tijdens een wedstrijd kunnen coachen. Dat komt niet alleen omdat er veel buitenlandse spelers rondlopen, maar meer nog omdat er te weinig leidinggevende spelers zijn. „Het lijkt trouwens alsof er oveTal in het hedendaagse voetbal minder 'leiders' rondlopen. Ik heb Chivu aanvoerder gemaakt omdat ik hem meer verantwoordelijkheid voor de organisatie van de verdediging wil geven. Cristian heeft het in zich. Door bijna iedereen wordt vergeten dat hij nog maar 21 jaar oud is; hij moet nog zö veel leren. Ik heb tegen hem gezegd dat hij zich eerst maar eens moet richten op het organiseren van de verdediging. En daarna pas op de aanval. Aanvallen is mooi, maar we moeten ook men sen hebben die verdedigend denken, daar probeer ik aan te werken." Ajax lijkt met de aanstelling van Ronald Koe man en Ruud Krol een positieve stap te heb ben gedaan. Twee trainers die géén heilige huisjes omveT schoppen en weten hoe de clubcultuur van Ajax bewaard moet blijven. Marco van Basten is volgens Koeman dan ook van harte welkom als hij een rentree in de voetbalwereld overweegt en Sjaak Wolfs heeft zijn comeback in de Arena al gemaakt. Koeman en Krol zijn trainers die eerlijk, direct en consequent zijn en hun trainingen altijd 'richten op de bal'. Beiden hebben maar één doel voor ogen, zoals Koeman kort na zijn aanstelling zei: „Ik ga proberen Ajax terug te brengen, waar de club wil zijn." AMSTERDAM - Ole Tobiasen maakte, na een afwezigheid van twee jaar, zijn rentree bij een groepstraining van Jong Ajax. De Deen revalideerde de laatste jaren van een zware knieblessure. Door Monique Janse „Ik had vlinders in mijn buik", vertelde de 26-jarige Tobiasen na afloop van die eerste training. „Eindelijk stond ik weer op het veld en dat is zo'n lekker gevoel. Het is zó anders dan trainen in je eentje. Nu willen tien anderen ook de bal hebben. Ik was verrast hoe makkelijk het ging; gelukkig bleek ik het niet verleerd te hebben; alleen de timing was moeilijk. Het was ook prettig dat bijna niemand wist dat ik weer op het veld aan de slag ging. Geen pers en bijna geen suppor ters. Zo kon ik op m'n gemak voetballen." Ole had oorspronkelijk gehoopt dat hij begin 2001 de groepstraining zou kunnen hervatten. „Maar ik had nog altijd veel last, van spierblessures vooral. In september ben ik bij 'Fysioconcept'helemaal opnieuw gaan revalideren. Voordat we met de looptrainin gen konden beginnen, werd eerst de span ning uit het linkerbeen gemasseerd. Later, tijdens de behandeling ben ik ook met de bal gaan trainen. Mijn trainer daar was een soort Leo van Veen of Bobby Haarms. In over leg met Ajax was ik elders gaan revalideren. Het probleem hier was, dat ik deel uitmaakte van een groep van 24 waarvan ook een aantal anderen geblesseerd waren;bij'Fysioconcept' hadden ze alle tijd voor mij." Die behandelwijze wierp uiteindelijk z'n vruchten af. „In ruim twee maanden was ik fit. De trainingen werden elke dag zwaarder en op een gegeven moment was ik anderhalf uur keihard aan het trainen. Doodmoe was ik, zowel mentaal als fysiek." Ole is blij dat het nu bijna kerstvakantie is. „Daar ben ik écht aan toe. Dat ik toch vóór de vakantie al met de groep mee kan trainen, doet me goed. Maar verder heb ik nog geen route uitgestippeld. Ik moet eerst honderd procent fit worden en dat kleine beetje angst dat ik nog heb, moet eerst helemaal verdwe nen zijn. Ik ben nu tijdens de training nog met twee dingen tegelijk bezig: met denken en met voetballen. Dat moet niet." Het jaar 2002 moet voor de sympathieke Deense verdediger zijn jaar worden. „Mijn contract bij Ajax loopt in de zomer af. Dus ik heb zes maanden de tijd om weer op mijn oude niveau te komen. Het wordt voor mij een spannend voorjaar. Het is in mijn voor deel dat ik na de zomer transfervrij ben en dat een club kan zeggen: "laten we het eens proberen met die Tobiasen". Maar Ajax is mijn club, hier ligt mijn hart." AMSTERDAM - Met het naderen van de jaarwisseling breekt ook voor de spelers van Ajax even een rustige periode aan. Van maandag 24 december tot maandag 7 januari kunnen ze van hun kerstvakantie genieten. De meesten doen dat in het buitenland. André Bergdplmo, Wamberto en Yakubu reizen naar hun vaderland; Tim de Cler vertrekt voor een romantisch weekje naar Parijs. Doot Arnout VeTzijl en Robin Wubben Wamberto is hard aan de winterstop toe: „Ik ben best moe en daarom blij dat ik kan uit rusten." De kerstdagen brengt de Braziliaan in Nederland door. De cadeautjes zijn al inge slagen: „Ja, ik koop altijd leuke presentjes voor mijn kinderen. Speciaal voor hen ben ik met de feestdagen in Nederland. Daarna ga ik vier dagen naar Brazilië. Mijn vader is ziek en daarom wil ik tijdens mijn vakantie ook even terug naaT huis. Ik ga alleen. Maar met Oud en Nieuw ben ik weer terug." Volgens Wamberto wordt het kerstfeest in Brazilië heel anders gevierd dan hier: „Op kerstavond wordt er gegeten en gedronken, is het feest tot het de volgende ochtend weer licht wordt. Alles speelt zich buiten op straat af. In Neder land viert iedereen kerst met de familie bin nen, in huis. Logisch, want het is hier veel te koud om buiten te feesten." André Bergdölmo laat er geen gras over groeien. De verdediger heeft de voor hem eerst mogelijke vlucht richting Noorwegen geboekt. Zondagavond om 19.45 uur, ruim drie uur na het laatste fluitsignaal bij FC Utrecht-Ajax, zit hij al met zijn gezin in het vliegtuig. Na aankomst op de luchthaven van Oslo, wacht de familie Bergdölmo nog een autorit van drie uur door nachtelijk Noorwe gen: „Ik heb een huisje in de bergen, ver weg van het stadse leven. Daar brengen we de feestdagen door. Vrienden en familie komen langs, ik verheug me er zeer op. De laatste maal dat ik 'thuis' was, dateert alweer van afgelopen zomer." Kado's uitpakken gebeurt in huize Bergdölmo altijd op kerstavond: „Mijn vtouw braadt eeTSt - geheel volgens de Noorse traditie - een groot stuk varkensrug. Dan pakken we de geschenken uit en vervol gens ga ik het vlees aansnijden." Terug in Noorwegen heeft de stoere verdediger van Ajax tijd genoeg om te skiën, één van zijn grootste hobby's. Yakubu Abubakari is minstens net zo blij dat hij Nederland kan ontvluchten, want „in Ghana hebben we altijd een warme kerst", vertelt de noeste bikkelaar met een blije oog opslag. Yakubu: „Traditioneel breng ik de laatste dagen van het jaar in Ghana door. In Nederland is het me met Kerstmis veel te koud. Ik heb een hekel aan ijs en sneeuw en daarom blijf ik zo lang mogelijk in Afrika. Ik vlieg vanuit Ghana meteen door naar het trainingskamp in Portugal." Net als in Brazilië vieren ook de mensen in Ghana het kerstfeest uitgebreid op straat. Geslapen wordt er nau welijks, gedanst en gedronken des te meer. Tim de Cler heeft voor zichzelf en zijn vriendin een romantisch weekendje EuroDis- ney geboekt. De Leidse verdediger brengt beide kerstdagen in deze sprookjesachtige omgeving door en reist daarna af naar Parijs voor een paaT vrije dagen in de Franse hoofd stad. Het stadion van Paris Saint Germain hoeft geen rekening te houden met een bezoek de Ajacied, want „als ik in mijn vakan tie ook maar iets doe wat met voetbal te maken heeft, krijg ik een paar 'hoeken' van mijn vriendin", grapt de immeT goedlachse De Cler. vervolg van pagina 1 Voordat de Ghanese verdediger Yakubu besluit of hij in wil gaan op een uitnodi ging, wil hij eerst overleggen met de bondscoach, Abedi Pele. De Tunesiër Hatem Trabelsi gaat waarschijnlijk wel mee naaT Portugal: „Vermoedelijk kiest onze nationale voetbalbond ervoor om veel jonge spelers naar de Nations Cup te sturen; een soort tweede elftal dus. Die kunnen daar eventueel worden klaarge stoomd voor het WK. Zeker is dat overigens nog niet", aldus de rechtsback. i Inclusief de gelijkmaker van Andy van der Meyde tegen RBC en het doelpunt van Zlatan Ibrahimovic, scoorde Ajax de afgelopen week 5 keer. Nog 20 te gaan en dan is Ajax-goal 5.000 een feit. De uitslag van de wedstrijd tegen Vitesse kon in deze telling niet meer worden meegenomen. Ajax Life telt mee totdat het zo ver is en roept ondertussen alle Ajax-fans op om ons hun lijstje met de vijf mooiste Ajax-goals aller tij den op te sturen. Daarvan maken wij een Top 25 van de aller mooiste Ajax-doelpunten. De definitieve uit slag volgt op het moment dat de 5.000ste treffer een feit is. StuuT uw lijstje met de vijf mooiste Ajax- goals naan Redactie Ajax Life: Ajaxlife@svajax.nl Postbus 22944 1100 DK Amsterdam VOLENDAM - Twee dagen voor het vertrek naar Portugal speelt Ajax op 12 januari in Volendam tegen de plaatselijke FC. De opbrengst van die wedstrijd komt ten goede aan de getroffenen van de café brand. FC Volendam - Ajax begint om 19.00 uur. Aanbieding: Ajax spijkeijack <Sn2lX"*vana' maat 140 t/m XL V* II van voor ƒ40,00 SHOP Ajax sloffen vanaf maat 19 t/m 36 van voor ƒ15,00 Verzending door heel Nederland. Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http://www.bouds-inn.nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 3