Ajax Life nummer 11- 20 december 2001 1 Danny Blind is klaar voor de volgende stap AMSTERDAM - Trainer-coach Danny Blind heeft sinds anderhalfjaar het vlaggenschip van Ajax'jeugdopleiding, de Ai, onder zijn hoede. Vorige week maandag, io december, ontving hij in Zeist het diploma Coach Betaald Voetbal. Zijn voetballoopbaan kenmerkt zich door geleidelijkheid; vanaf zijn wedstrijden voor amateurclub RCS in Souburg tot aan de Wereldbeker-finale met Ajax in Tokio. Zijn succesverhaal is dus meer dan een speling van het lot. Maar om nu te stellen dat Danny Blind iedere trede op de carrièreladder heel doelgericht beklimt, is overdreven: „Ik ben niet bewust een weg aan het uitstippelen. Zo van: ik moet nu een stapje hoger, want dan kan ik uiteindelijk mooi trainer van Ajax i worden." Doot Erol Erdogan -V-:V 0M Danny Blind: 'Ik heb de laatste periode als voetballer ook een beetje als trainer gefungeerd.' Ten tijde van het emotionele afscheid als Ajax-speler, thuis tegen RKC met collega Jari Litmanen, was al bekend dat Danny Blind directeur spelersbeleid zou worden. Maar het gras werd, achteraf gezien, door de Zeeuw te snel verruild voor het bureau. Vanaf het seizoen 2000-2001 is Blind jeugdtrainer en kan het gras onder z'n schoenen voelen. De nieuwe Coach Betaald Voetbal is gelukkig met die keuze: „Waarom ik de Ai ben gaan trainen? Ik wil voetballers kunnen aanspreken op hun eigen inbreng. Met jongens van ongeveer zeventien jaar kan dat. Voor sommigen is voetballen bijna een vak, voor anderen is dat het al. Ik kan met de Ai bijna werken zoals dat met een eerste elftal gebeurt. Zowel tactisch, technisch als fysiek. Ik moet alleen hier en daar wat gas terugnemen; het zijn immers geen kerels van dertig jaar. Maar het gaat er heel professioneel aan toe. Vaak ben ik kri tisch maar soms ook beloon ik ze. Bijvoor beeld als in een wedstrijd lukt waarover we hebben gepraat en op hebben getraind. Ik heb momenteel een groot voordeel bij het werken met de jeugd: zij weten nog steeds wie ik ben en daardoor doen ze een stapje extra. Als ik over tien jaar bij Ajax zou gaan werken, kent bijna niemand Danny Blind meer. Dan had ik dat verloren gebied eerst weer moeten veroveren. Maar uiteindelijk gaat het maar om één ding: wat ik doe of zeg, moet hout snijden." OEFENSTOF Bijna twintig jaar betaald voetbal - waarvan dertien jaar bij Ajax - en een glimmende ere lijst. Voormalig aanvoerder Blind zelf vind die ervaring nuttig, maar niet zaligmakend. Het is geen garantie om als trainer succes te heb ben: „Ik heb de laatste periode als voetballer ook al een beetje als trainer gefunctioneerd. Ik verzorgde geen trainingen, maar gaf mijn medespelers wel bepaalde dingen aan, maar dat wil nog niet zeggen dat ik een goede trainer ben. Een training geven is - op zich - niet zo moeilijk. Het gaat erom welke vorm ik kies, hoe mijn aanpak is. Wat wil ik als resultaat zien en hoe ga ik om met individuen? En er is niet alleen het werk buiten, op het veld, maar ook het werk binnen: hoe om te gaan met S I s I druk en teleurstelling? Hoe de groep bij elkaar te houden? Al die facetten heb ik, op kleinere schaal, meegemaakt als speler. Ik heb eigenlijk nog het meest moeten studeren op wat eigenlijk het makkelijkste onderdeel is: welke oefenstof hoort bij een bepaald niveau? Inmiddels weet ik hoe dat moet." HET INDIVIDU Junioren en een eerste elftal. Volgens Danny Blind is er een belangrijk onderscheid: win nen is bij de jeugd niet heilig. Blind: „Het grootste verschil is dat in de jeugd het indi vidu voorop staat. Bij het eerste elftal gaat het alléén maar om het teambelang en het resultaat. Mijn keuzes zijn nu gericht op het beter maken van mijn spelers. Er is geen trainer in de Eredivisie die een voetballer opstelt om zijn tekortkomingen bloot te leggen. Maar ik moet een opstelling af en toe aanpassen in het belang van het individu, ook al is het team daar niet altijd bij gebaat. Ik heb bij voorbeeld eens een middenvelder centraal voor de verdediging gezet. Daar kreeg hij veel meer te maken met de afwisseling van balbe zit en balverlies; het omschakelen dus. Ik kan nog zo veel op het bord uitleggen, ik kan de video erbij halen en het tegen zo'n jongen zeggen. Maar iets persoonlijk ondervinden is het allerbeste. Duidelijker dan dat kan niet. We verloren die wedstrijd met 3-2 en hij deed twee keer niet wat van hem werd verwacht. Maar ik had hem juist op die plek neergezet om hem de gevolgen te laten merken. We ver liezen dan weliswaar, maar het mooie van het vak van jeugdtrainer is, dat mijn kop er niet meteen afgaat." DRUK EN SPANNING In vergelijking met een hoofdtrainer werkt een jeugdtrainer dus meer in de luwte. De trainerskamer en de dug out zijn niet de glazen huisjes waar trainer-coaches van een betaald voetbalclub zich in bevinden. Makkelijker, vind ook Danny Blind, want de ramen worden niet zo snel ingegooid als het even tegen zit: „Er is geen echte druk. Als we op Varkenoord met 4-0 van Feyenoord Ai verliezen, lacht er niemand bij Ajax. Maar het leven gaat gewoon door. Daar zit voor mij dan ook meteen het enige minpuntje: die druk en die spanning mis ik nog wel eens. Nou is druk helemaal niet per se aangenaam, maar ik weet dat ik er wel goed mee kan omgaan." Danny Blind windt er geen doekjes om. „In alle bescheidenheid", zoals hij zelf zegt, „vind ik, dat ik klaar ben om een Betaald Voetbal Organisatie te trainen. In principe is dit mijn laatste jaar al jeugdtrainer. Maar ik ben heel kritisch bij het kiezen van een club. Er is maar een beperkt aantal verenigingen dat ik inte ressant vind." Het buitenland is op dit moment niet aan de orde. Of, beter gezegd, nóg niet. Blind: „Ik wil op dit moment alleen in Nederland werken. Ik moet op details in kunnen gaan, wil graag duidelijk zijn. In het buitenland kan dat door het taalverschil niet. De kracht van het woord is voor mij essentieel. In het buitenland kan ik het verschil tussen "niet" en "nog niet" moeilijk uitleggen. Als ik zeg "dat is het niet", of ik zeg: "dat is het nóg niet". Tussen beide opmerkin gen zit een groot verschil. In het eerste geval is het kansloos, in het tweede geval zijn we nog onderweg. Het gaat erom dat je een bepaalde snaar kunt raken bij spelers. Taal is voor mij daarbij onmisbaar." KROONPRINS Velen zien in Danny Blind - op lange of op korte termijn - de kroonprins van het konink rijk Ajax. Het bestijgen van de troon is dan het moment waarop hij trainer-coach wordt van Ajax 1. De mening van anderen telt voor hem niet. Danny Blind kijkt liever naar zichzelf, naar wat voor zijn vak als trainer nuttig is: „Ik ben niet bewust een weg aan het uitstippe len. Zo van: ik moet nu een stapje hoger, want dan kan ik uiteindelijk mooj trainer van Ajax worden. Op die manier ben ik helemaal niet bezig. Ik relateer alles aan hoe ik werk. Som mige dingen gaan mij inmiddels makkelijk af en dus wil ik een stapje hoger, ledereen vindt het fantastisch dat jongens als Van 't Schip, Blind en Mühren bij Ajax werken of hebben gewerkt. Wij krijgen vrij veel voor elkaar. Maar dat heeft alles te maken met hoe wij ons opstellen. Ik probeer altijd in het belang van de club te denken. Ik verwacht daar ook bij andere clubs wel goed mee om zal kunnen gaan. Ik heb, toen ik trainer werd, mijn eigen bodem bepaald: en dat is Ajax Ai. Ik weet dat daar bepaalde faciliteiten, spelers en collega's bij horen. Bij mijn bodem. Zo kijk ik ook naar de andere clubs én naar Ajax. Nogmaals, ik ben heel selectief in mijn volgende stap naar het hoofdtrainerschap, omdat ik weet wat ik nu heb. Als er geen clubs komen die aan mijn eisen voldoen, blijf ik lekker zitten." Danny Blind: 'Bij de jeugd staat het individu voorop.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 13