7 S h' Ajax Life nummer 11- 20 december 2001 De beursgang van Ajax in igg8. Van Os: 'Er was geld nodig om internationaal mee te blijven doen.' beursbengel een voetbalstadion voor 40.000 man, maar daar hadden we niet bet financiële vermogen voor. We waren afhankelijk van de gemeente. Uiteindelijk zou er een multifunctioneel sta dion komen dat 200 miljoen zou gaan kosten en in eerste instantie zelfs nog een sintelbaan zou hebben. Het was voor Ajax kiezen of delen. Het doet mij pijn als ik van mensen boor dat de Arena nooit zo bad gehoeven. Ik vind dat niet reëel. De Arena vind ik een fantastisch mooi stadion. Kijk naar bet EK en de ongelofelijke sfeer die er toen hing! In Europa wordt dit stadion als voor beeld genomen, neem Schalke'04, dat bet grotendeels beeft nagebouwd. Toch een teken dat we ons huiswerk niet zo slecht hebben gedaan. Maar als Ajax geen successen baalt, komt er nooit sfeer. Et heerst nu een beetje een vloek op bet stadion. De start was niet goed en nu geeft iedereen de schuld aan de Arena." Het nieuwe stadion was dus nodig voor Ajax om te overleven. De Arena kopen - een oplossing die vaak wordt genoemd om op die manier baas in eigen buis te worden - ziet Van Os niet zitten: „Als bet stadion in bezit van Ajax zou komen, betekent dit dat geïnvesteerde gelden niet aan bet voetbal ten goede kunnen komen. Daarom moeten we bet niet doen. Waarom zou Ajax een grotere deelname in de Arena willen? Dat gaat ten koste van bet voetbal en dat mag bij Ajax nooit gebeu ren." ZAKELIJK Met de opbrengst van een beursgang wilde Ajax zijn sterkste onderdeel, de jeugdopleiding, internationaal wortels geven. Het beursklimaat was in 1998 gunstig; de gang naar Beurs plein 5 kon ondeT geen beter gesternte plaatsvinden. Maar bad die 125 miljoen gulden, achteraf bekeken, niet beter gene geerd kunnen worden nu blijkt dat veel supporters Ajax zijn gaan zien als een zakelijk en kil bedrijf? Een NV in plaats van een AFC? Wat is uiteindelijk de prijs van een geschonden imago? Van Os: „Ajax zat de afgelopen jaren in een over gangsituatie. De directie moest taken gaan overnemen, dat was echt nodig om de club goed te kunnen leiden. De buiten wacht begint dan plotseling te schreeuwen dat Ajax Ajax niet meer is. Omdat Van Praag z'n gezicht minder laat zien en Van Os nog ampeT geboord wordt... Terwijl wij als bestuur juist bezig waren afstand te nemen, want dat boorde bij bet ver nieuwingsproces. Er ontstond wrijving: de supporters willen clubmensen als Van Praag zien, maar meneer De Vries van de Vereniging van Effectenbezitters wil Van Praag juist hele maal niet zien." Financieel gezien was de beursgang van Ajax volgens Arie van Os, gerenommeerd zakenman door zijn ervaring bij Van der Moolen, noodzakelijk: „Als we op dezelfde wijze waren doorgegaan, zou een probleem zijn ontstaan. Om mee te kunnen doen met de Europese top bad Ajax meeT geld nodig. De club was gezond, maar haalde niet genoeg Tendement om zijn doelstelling te bewerkstelligen. Door de internationaal snel veranderende voetbalwereld moesten we beter gaan opleiden en beter gaan scouten. En daar was geld voor nodig." Voor hem persoonlijk was de inval van de FIOD, een halfjaar geleden, een zeer ingrijpend drama. Van Os: „In 1989 was de eerste inval bij Ajax. Mensen kwamen in de gevangenis. Voor Ton Brandsteder (tussen 1977 en 1980 penningmeester bij Ajax, redactie) is het zelfs z'n dood geworden. Letterlijk! Hij beeft dat, als échte clubman, niet kunnen verkroppen. Ik ben iemand die op zo'n moment gaat vloeken, daardoor ben ik bet dan ook snel weer kwijt. Ik had die eerste inval van dicht bij gezien. "Wat er ook moge gebeuren, dat nooit meer", zei ik toen meteen. Het is slecht voor de club, maar ook voor mijzelf. Ik ga een beetje mijn reputatie als zakenman in de waag schaal stellen. Ik heb veel over voot Ajax, maar dat niet. Bij mijn aanstelling als penningmeester heb ik afspraken gemaakt met de belasting: ik wilde alle transacties gecontro leerd hebben. Keurig leverden we jaarlijks alle spullen bij de belasting in en kTegen iedere keer te horen dat het in orde was. De twee transfers, met Shota Arveladze en met Michael Laudrup, deden we op exact dezelfde wijze als altijd." Er kwam toch een tweede inval. Vraag van de FIOD was deze keen heeft Ajax alleen de clubs van de spelers betaald, of ook de voetballers zelf? Dan zou de betaling een vorm van hand geld zijn, waarover belasting moet worden betaald. „Uit de stukken blijkt dat wij het geld keurig hebben overgemaakt aan de clubs", vervolgt Van Os. „De FIOD zegt dat het geld uit eindelijk bij de spelers teTecht is gekomen. Voor mij is cruciaal dat ik ervan woTdt beticht, willens en wetens, geld aan de spelers te hebben overgemaakt. Met mijn reputatie, met de afspraken die ik had met de belasting, met de op handen zijnde beursgang en met Ajax als gezonde club... Voor die paar miljoen gulden ga ik de naam van Ajax toch niet op het spel zetten? Dat geloven ze toch zelf niet? Toch kwam die vraag en daarmee zeggen zij impliciet dat Van Os niet te ver trouwen is. Ik vind dat een grof schandaal. Een verschil van interpretatie is wezenlijk iets anders dan een beschuldiging van doelbewust fout handelen." De wetenschap naar eer en geweten gehandeld te hebben, beeft Van Os door de zwaTte dagen achter de tralies gesleept „Ik kan totaal niet tegen opsluiting, ik ben een vrij mens. Het was voor mij echt verschrikkelijk. Ik kreeg uiteindelijk de kracht om daar doorheen te komen omdat ik voor honderd procent zeker wist dat ze mij niets konden tonen waaruit zou blijken dat ik iets fout had gedaan. Ik denk dat Ajax als voorbeeld is gebruikt. Om andere voet balclubs te waarschuwen. Ik noem dat machtsmisbruik; onbegrijpelijk dat zoiets in het zogenaamd democratische Nederland mogelijk is. FIOD-mensen zijn gewoon cowboys die kunnen doen wat ze willen. Ze hebben mij verschrikkelijk beschadigd en dat is iets wat ik hen kwalijk neem. Dat gaat nooit meer weg. Ik sta eT gelukkig boven, want anders zouden ze helemaal hun zin hebben. Ik ben het nu kwijt, ik heb het met harde woorden geuit." Terug naar het heden. Vandaag de dag staat Ajax voor een moeilijke opgave. De schreeuw om sportief succes klinkt door in alle geledingen. Arie van Os zal er niet meer zijn als een van de aanjagers, anderen moeten die taak op zich nemen. „De situatie is nu volledig anders. Nu is eT een directie met een Raad van Commissarissen, vroeger was er een bestuur. Er zijn momenteel drie directeuren: Arie van Eijden, Leo Beenhakker en Jeroen Slop. Zij zijn de nieuwe krachten, vergelijkbaar met het bestuur waarmee ik in 1989 aantrad. Mijn boodschap aan iedereen die Ajax een wami hart toedraagt is: laat de directie hun werk doen. Dat geldt voor de supporters, de media, voor de ledenraad, écht voor iedereen. Ajax is geen vereniging, geen NV; Ajax is onze club." VLOEKEN Urenlang kan erelid Van Os praten over de beursgang, over de Arena en over het pio nieren in zijn beginja ren als bestuurslid van de club. Maar wie hoog reikt, valt af en toe, ook al is het soms niet eens door eigen schuld. Naast de mooie momenten was er ook de zaak met de De Boer tjes, die met een vers en langdurig contract op zak, plotseling toch Amsterdam wilden ver ruilen voor Barcelona. Van Os en zijn bestuur lijke collega's vonden - in het belang van het voetbal in het alge meen en Ajax in het bij zonder - dat contracten gerespecteerd dienden te worden. Uiteindelijk zouden Ronald en Frank toch vertrekken. Van Os wijst naar de sponsorborden: 'Met ABN-Amro als hoofdsponsor konden we echt gaan bouwen.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 11