BIsP Ajax Life nummer 10 7 december 2001 Uk- 0 lonkere Hoe reageerde de Media op het vertrek van Co Adriaanse? Ajax Life maakte het volgende overzicht: Christian Ruesink van het Algemeen Dagblad noemde het ontslag een "morele nederlaag voor Ajax". Ruesink: „Het gevecht van Co Adriaanse is voorbij. Er was geen hoop meer op verbetering van de resultaten", zo verklaart Ruesink de beslissing van de Ajax-directie. Het getuigt van respect naar Co Adriaanse toe dat er nog geen andere trainer is benaderd vindt Ruesink, die Leo Beenhakker aanhaalt om dit te versterken: „Het zou van weinig respect voor Co getuigen als we nu al een panklare opvolger hadden gehad." Het AD vervolgt: „Het was duidelijk dat Co Adri aanse al maanden bezig was met een kansloze missie. Zijn grootste probleem was dat hij was aangesteld door Frank Kales, de vorige algemeen directeur die vorig jaar zelf ont slag nam. Opvolger van Eijden zag het vanaf het begin niet in Adriaanse zitten. Ook de later benoemde technisch directeur Leo Beenhakker was geen fan van hem. Adriaanse bleef in het zadel door het behalen van resultaten. Vorig seizoen voldeed hij met de deTde plaats aan de doelstel ling, maar dit seizoen groef hij langzaam zijn eigen graf. Vooral door steeds te wisselen van systeem." Maarten Wijffels beschrijft in dezelfde krant de stilte die heerst tijdens de eerste training, in de Arena, zonder Adri aanse: „Het enige geluid dat de spelers horen, is het tikken van de regen op het gesloten dak ver boven hun hoofd. De sessie staat onder leiding van de assistent-coaches Boeve en Van Veen. Een training kun je het eigenlijk niet noemen, het is lummelen wat de Ajacieden doen. Keeperstrainer Wil Coort is met de doelmannen Grim en Didulica de enige die geconcentreerde oefeningen afwerkt. Terwijl Grim voor de zoveelste maal gestrekt naar de hoek moet, blazen schoon- maaktroepen juist de laatste witte zakdoekjes van de tri- bunestoelen achter het doel. De gewijde doeken van giste ren (Ajax-FC Twente, red); het zijn vandaag weer gewoon ordinaire snotlappen. Ontdaan van elke voTm van symbo liek of scherpe randen fladderen ze door de lucht. Andy van der Meyde was één van de weinige Ajacieden die behoefte had op die zwarte donderdag te reageren. Wijf fels tekende het volgende op: „Hij heeft het eerste en het tweede elftal apart toegesproken. Adriaanse heeft ons alle maal een hand gegeven en gezegd hoe hij over ons dacht. Je kon duidelijk merken dat het hem veel deed. Dat hij, behalve een goede trainer, echt een goed mens is. De tra nen stonden in zijn ogen. Weet je wat het is met Adriaanse? Het lijkt soms net of hij geen hart heeft. Als je hem, zoals ik, al een jaar of acht kent, weet je dat het anders is. Maar pas vandaag heeft iedereen het in de spelersgroep kunnen zien." e fotografen opvallend veel aandacht voor Co Adriaanse. De trainer-coach liet zich niet van de wijs brengen. gen. Het spervuur van vragen ketste terug via een schild. Over de reden achter het abrupte afscheid van Co Adriaanse geen mededelingen, zo was afgesproken. Ook met Co zelf. De beslissing was 's ochtends gevallen, liet Arie van Eijden weten. Door de beursnotering van Ajax kwam direct een razende carrousel op gang; de handel in het Ajax-aandeel - of welk aandeel dan ook - duldt geen beïnvloeding, de regels zijn onverbiddelijk. Moeilijker dan het informeren van de instanties op Beursplein 5 was de boodschap aan Co. Hoe ver tel je aan iemand dat diens levenswerk niet kan worden vol tooid? De gang van Co, van beneden in de catacomben naar de directiekamer een paar trappen hoger, zal een zware tocht zijn geweest. Arie van Eijden gaf toe dat Co zich niet kon vin den in de onheilstijding, maar dat hij het professioneel opvatte. En dat de nog maar net voormalig trainer-coach van Ajax, met de bijbehorende emoties en waarschijnlijk een ont hutsend veranderd toekomstbeeld in het hoofd, één voor één de spelers langs is gegaan. Een hand, een woord van afscheid. Dat was het dan. Een aantal Ajacieden, een dag later nog warm en tintelend van de zwaarbevochten zege op Twente, zullen een koude rilling hebben gevoeld. Als speler anderhalf jaar lang bijna iedere dag trainen, vloeken, schelden, probe ren te begrijpen, je best doen_ en dan binnen nog geen tien minuten horen dat iemand anders binnenkort de aanwijzin gen gaat geven. Dat moet tenminste even slikken zijn. De assistenten Leo van Veen en Peter Boeve gaven op het veld in de Arena de training, nog ongewis over hun eigen toekomst bij de club. De 'direct-betrokken-leden-van-de-technische- staf' hadden de rug gerecht en waren die middag ook, toch moedig, aanwezig in de overvolle perskamer. Het was een morele nederlaag voor Ajax, moesten de sombere directiele den op de persbijeenkomst toegeven. Pijnlijk, vooral omdat het - en dat wilde Leo Beenhakker nog eens benadrukken - een goede collega en een aimabel mens betrof. Het is in het belang van Ajax dat er een andere weg wordt bewandeld, zo luidde de conclusie. Dat het nemen van een afslag in het voet bal bijna nooit kan gaan zonder brokken, pijn en menselijk leed, is blijkbaar'des voetbals'. Het is voor iedereen die de club een warm hart toedraagt, te hopen dat de komende jaren uit wijzen dat dit niet ook 'des Ajax'hoeft te zijn. Paul Onkenhout van De Volkskrant prijst de principiële houding van Co Adriaanse, maar beweert dat hij daar wel mede zijn ontslag aan te danken heeft: „Adriaanse speelde geen spelletjes. Hij zocht geen steun bij de media - inte gendeel zelfs - en negeerde adviezen van de directie. Adri aanse bleef Adriaanse, een overtuigde aanhanger van zijn eigen denkbeelden die nimmer bij iemand in het gevlei wilde komen. Dat was even prijzenswaardig als onhandig, in een wereld waarin achterkamertjespolitiek traditioneel deel uitmaakt van de overlevingstactiek. In de ogen van Adriaanse bestaan er echter maaT twee kleuren, zwart en wit. Het leidde rechtstreeks naar een totaal geïsoleerde positie binnen de club. De enige concessie die hij zich per mitteerde, was onderdeel van zijn overlevingsstrategie. Slecht een reeks zeges kon hem in veiligheid bTengen. Adri aanse paste de speelwijze van de ploeg aan, rigoureus en geheel tegen zijn principes. Het baatte hem slechts kort stondig. Volgens Willem Vissers van die krant maakte de Ajax-direc- tie een optelsom alvorens Adriaanse weg te zenden: „De directie ontweek directe vragen over de redenen voor het ontslag, maar stukje bij beetje kwamen Van Eijden en Beenhakker tot een optelsom. Allereerst zijn daar de slechte resultaten; "afgedroogd" (citaat Beenhakker) wor den door Heerenveen, NAC en PSV, alsmede de uitschake ling tegen eerst Celtic en later FC Kopenhagen. De twee hadden ook kunnen zeggen: de moeizame verhouding met het publiek, waarvan een deel zich in en rond het stadion misdroeg en al weken zong dat Co 'moest oprotten'. Adri aanse werd ook afgerekend op recente uitspraken over oud-Ajacied Van Basten, die na jaren van inactiviteit het trainerschap ambieert. Ajax-Fortuna Sittard 5-0 Sparta-Ajax 3-0 Ajax-NEC 0-0 Ajax-FC Groningen 3-1 AA Gent-Ajax 0-6 AZ-Ajax 3-2 Ajax-RBC Roosendaal 2-0 Ajax-AA Gent 3-0 SC Heerenveen-Ajax 2-2 Vitesse-Ajax 3-2 Ajax-Roda JC 4-2 Lausanne Sports-Ajax 1-0 PSV-Ajax 1-1 Willem ll-Ajax 0-1 Ajax-Lausanne Sports 2-2 Ajax-De Graafschap 4-1 NAC-Ajax 0-3 FC Utrecht-Ajax 2-1 Ajax-RKC Waalwijk 3-0 Ajax-SC Heerenveen 6-2 Feyenoord-Ajax 3-1 Ajax-FC Twente 5-1 Ajax-Vitesse 1-2 De Graafschap-Ajax 1-3 Ajax-Willem II1-1 Fortuna SittaTd-Ajax 0-3 Ajax-FC Utrecht 2-0 RBC Roosendaal-Ajax 1-3 FC Groningen-Ajax 3-3 Ajax-Sparta 9-0 NEC-Ajaxi-o Ajax-PSV 0-1 Roda JC-Ajax 1-1 Ajax-NAC 1-0 RKC Waalwijk-Ajax 1-2 Ajax-Feyenoord 3-4 Ajax-Vitesse 1-2 FC Twente-Ajax 1-3 Ajax-AZ 5-1 Ajax-Celtici-3 Ajax-Roda JC 1-1 Celtic-Ajax 0-1 Feyenoord-Ajax 1-2 FC Twente-Ajax 0-2 Ajax-AZ 1-0 Ajax-Apollon Limassol 2-0 Ajax-Sparta 3-0 Apollon Limassol-Ajax 0-3 FC Groningen-Ajax 1-4 Ajax-NEC 5-0 RKC Waalwijk-Ajax 0-2 FC Kopenhagen-Ajax 0-0 SC Heerenveen-Ajax 5-1 Ajax-Willem II 4-1 Ajax-FC Kopenhagen 0-1 De Graafschap-Ajax 1-1 Ajax-NAC 1-3 Ajax-PSV 1-3 Ajax-FC Twente 3-2 Donderdag 29 november, 14.00 uur. De Nederlandse pers is massaal naar de perskamer in de Arena gekomen om uitleg te krijgen van de directie omtrent het ontslag van Co Adriaanse.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 9