«urn Va n d A C I E D Tussen Bob Haarms en Vak 410 bloeit iets moois msm Ajax Life nummer 10 7 december 2001 HAPPIE HARTELIJK WANHOOP TROTS 'Juist als het slecht gaat, de club blijven steunen' AMSTERDAM - Sinds Bobby Haarms in 1999 met pensioen ging, is zijn populariteit onder de supporters er niet minder op geworden. Integendeel zelfs. Momenteel bloeit er iets moois tussen hem en de jonge bezoekers van Vak 410. Door Martin van Zaanen Woensdagavond half zeven, een kleine twee uur voor het thuisduel tegen FC Twente. Bobby Haarms vertelt. Bijvoorbeeld dat hij zich ieder moment van zijn afscheid, inmiddels ruim anderhalfjaar gele den, nog voor de geest kan halen. „Het was tegen MW, een hele slechte wedstrijd die we maar op 't nippertje wonnen.Tijdens de huldi ging na afloop nam de F-Side het voortouw, maar ook de andere vak ken lieten zich niet onbetuigd." Door zijn hele lichaam trok destijds de warmte van de supporters, vooral tijdens de ereronde die hij maakte op de tonen van zijn favo riete nummer 'My Way' van Frank Sinatra. „En vergeet het optreden van René Froger niet. En het clublied... Dat deed me nog het meest", voegt Haarms - die zich momenteel bij Ajax vooral met de grasmat bezighoudt - toe. „Toen het tot me doorgedrong dat al die 32.000 mensen een half uur voor mij bleven zitten, realiseerde ik me: 'Deze band gaat nooit meer kapot'." In zijn dankwoord beloofde Haarms dat ook in de toekomst niets zou veranderen: „Ik kreeg van het bestuur een fantastische vaste plek op de eretribune, precies op de middenlijn. Maar ik had direct al toegezegd ook een paar wedstrij den vanaf de F-side te bekijken." Haarms had er niet lang voor nodig om z'n belofte na te komen: „Vorig seizoen ben ik meegeweest naar Vitesse - samen met een paar spe lers trouwens - en dit jaar heb ik twee thuisduels vanuit het vak gezien." En dan was er nog het duel tegen Heerenveen dat hij samen met de supporters in de Arena op een groot televisiescherm moest volgen. „Stuk voor stuk mooie erva ringen, vooral omdat bleek dat mijn aanwezigheid zo werd gewaardeerd." Bobby Haarms, nog steeds enorm geestdriftig als het om 'zijn'Ajax gaat. Toen hij opmerkte dat zich dit sei zoen een nieuw vak, met jonge - in Ajax-shirtjes getooide - supporters aan het ontwikkelen was, besloot hij ook daar een kijkje te gaan nemen. „Ik was daar tijdens de wedstrijd tegen NAC en het was, ondanks de nederlaag, een hele belevenis. Dat zwaaien met die vlaggen, die paar 'aangevers' die telkens een nieuw liedje inzetten... En dan 'dat hele happie' dat keurig volgt." Zijn bezoek werd door Vak 410 bij zonder op prijs gesteld: „Het scheelde niet veel of m'n arm was uit de kom gegaan van al het han den schudden. De speldjes die ik voor hen had meegenomen, was ik in no-time kwijt en ik moest nog handtekeningen uitdelen ook." Vervolgt: „Het zijn trouwe jongens. Ook als alles minder soepel loopt, blijven ze staan en gaan door met aanmoedigen, ook al kost het soms moeite. Dat spreekt me verschrik kelijk aan." „Ik ben 32 jaar assistent-trainer geweest en in die tijd misschien wel 25.000 keer geïnterviewd, maar mij heb je nooit iets nega tiefs over m'n club, de hoofdtrainer of de medewerkers naar buiten horen brengen. Als ik al kritiek had, dan uitte ik die binnenskamers." Het is precies kwart over zeven als Jeroen Gorsira (16) en Sjoerd de Groot (18) zich melden aan de Noordkant van het Arena-dek om hun - in de door het 'sfeerteam' beschikbaar gestelde opslag ruimte - vlaggen en andere attri buten op te halen. Er volgt een steile beklimming, op weg naar de plek die in korte tijd zoveel voor hen is gaan betekenen. De Arena is nog zo goed als leeg, maar aangekomen bij Vak 410, vol gen al de hartelijke begroetingen van zo'n honderd supporters. Sjoerd en Jeroen: „We zijn op dezelfde manier supporter gewor den. Onze vaders namen ons ooit een keertje mee - Ajax speelde toen nog in De Meer - en vanaf dat moment waren we direct ver kocht." Hun belangrijkste doel: „Het elftal positief ondersteunen en stimuleren tot betere resulta ten. En het creëren van een echte voetbalsfeer, zoals die er vroeger in De Meer en het Olympisch stadion ook al was." Dat hun vak zich bijna recht tegen over de F-Side bevindt, vinden ze trouwens een ideale situatie. Jeroen: „Dan komt het geluid van twee kanten en krijg je de rest van het stadion makkelijker mee." Bovendien zit er nog steeds groei in. Er zijn nu al zo'n 400 vaste bezoekers. En als er genoeg animo is, hopen ze volgend seizoen een tweede vak tot hun beschikking te krijgen. Dat het voor een supporter niet makkelijk is altijd maar positief te blijven, dat hebben de '410-ers' de laatste maanden ondervonden. Hun gejuich tijdens de warming- up en de eerste minuten is nog oor verdovend. Maar als Jack de Gier in de vierde en vijftiende minuut o-i en 0-2 voor FC Twente scoort, wordt dat al snel minder. Maar - het moet gezegd - het vak blijft stand hou den. Scheidsrechter Van Dijk krijgt het luidkeels 'voor z'n kiezen', even als de supporters van FC Twente. En ook doet een deel mee met de alge mene spreekkoren om het vertrek van trainer Co Adriaanse. De spe lers worden echter niet afgevallen. De Ajacieden worden vocaal voort durend naar voren gejaagd, al klinkt de wanhoop soms door de stemmen heen; vooral wanneer linksbuiten Mido z'n hoofd verliest en vijf minuten voor rust van het veld wordt gestuurd. Tijdens de pauze blijkt dat Jeroen en Sjoerd de moed er nog steeds inhouden: „Ook met tien man is het mogelijk om in de wedstrijd terug te komen." Uiteindelijk gebeurt dat nog ook. Bijna met de moed der wanhoop gaat Ajax op zoek naar aansluiting. En vindt die, als Andy van der Meyde in de 53ste minuut met het hoofd scoort en Rafael van der Vaart - wie anders? - in de 75ste minuut uit een directe vrije trap de gelijkmaker in het Twentse doel jaagt. Wanneer Wam- berto met een prachtig schot in de verre hoek in de 86ste minuut de 3- 2 aantekent, raakt De Arena volle dig buiten zinnen; Vak 410 nog het meest. Dat deze zege niet betekent dat het lek boven is en de positie van trai ner Co Adriaanse nog steeds ern stig wankelt, realiseren ze zich na afloop ten volle. Jeroen: „Ik weet echt niet of ontslag een verbete ring zal betekenen. Ik denk niet dat alles dan ineens goed zal gaan." Sjoerd: „Maar ook dan zullen we alles doen om Ajax te steunen." Jeroen: Juist dan." Bob Haarms kan trots op ze zijn. Jeroen Corsira en Sjoerd de Croot verzamelen de fan-atributen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 7