De familie Ratelband AJAX - PSV De zwakste schakel AJAX - FC TWENTE www.cruijff.com Van der Vaart voor Topsporters Marcel Stephan volgt vanaf vak 422 de thuiswedstrijden van Ajax. Op geheel eigen wijze geeft hij met zijn vakgenoten commentaar op de verrichtingen van Ajax en de toestand in de wereld. We zijn er weer vroeg bij in café Leentje. Om elf uur bet eerste biertje, dat woTdt een lange dag. Gelukkig is 'Leentje' eerder open gegaan, anders badden we nu in één of ander verlept koffiehuis moeten ver zamelen. Uiteraard hebben we het over het psychologische effect voor onze jongens, die tot op heden in de Arena altijd hebben verloren van PSV: „Hoe wel, de helft van het team was er vorig sei zoen niet bij, dus wie weet." En ook specule ren we over het alcohol verbod in de Arena: „Ze hebben vandaag kin- derchampagne in de skyboxen." In de Arena valt ons oog direct op het spandoek 'Co jij bent de zwakste schakel, tot ziens'. We zijn nog niet uitgela chen of er komt de eer ste aanval van PSV, 0-1. Michaël: „We zitten dadelijk weer vroeg in Leentje!" De wedstrijd gaat door, in de 11e minuut staat Zlatan alweer buitenspel: „Mis schien denkt hij wel dat buiten spel tijdens de ramadan niet geldt." Weer een paar minuten later scoort PSV opnieuw. Bert W: „Als zelfs Lucius al een goal kan maken, dan weet ik genoeg. Hij kreeg ook alle tijd om te mikken, een hoek uit te kiezen, de bal nog een keer goed leggen en aanleg gen. Waar was Galasek?" Al snel komen de traditionele wit te zakdoekjes te voorschijn, eerst de F-Side, later de omliggende vakken, totdat zelfs de PSV sup porters vrolijk meedoen: „Nou, als zelfs die boeren vinden dat Co wegmoet, dan zou ik me nu toch behoorlijke zorgen gaan maken." Er wordt gewisseld, Ramzi komt in het veld, Michaël: „Daar liggen kansen, die heeft vandaag nog niet mogen eten." Maar nee, het eerste sprintduel wordt door Ramzi gewonnen. Het spel van Ajax kun je zo langzamerhand sa menvatten met het woord fou- tenfestival. De schuldenaars zijn snel gevonden: „We wonnen alles, maar sinds Co bij Heerenveen zo nodig z'n vriend Galasek weer op moest stellen, ging het mis. Never Waterreus is klemvast. change a winning team is het toch?" Na de rust hebben we nog even hoop. Vooral Mido valt lekker in en weet weeT wat sfeer te brengen. Maar uiteindelijk is het wederom één grote deceptie: „En we mogen geeneens bier drinken, dus je moet het nog bewust ondergaan ook!" Zwaaien met de zakdoek. Ajax Life nummer 10 7 december 2001 GOUDA - „Welkom op mijn ver nieuwde website. Vanaf deze plaats houd ik u voortaan op de hoogte van mijn visie op de huidige voetbalwereld, zoals u dat van mij al enkele jaren gewend bent." Een mening, dat heeft Johan Cruijff zeker. Het fenomeen kan die nu, indien gewenst dagelijks, ventileren op zijn eigen website. In zijn welkomstwoord stelt Cruijff onder meer: „Ook geef ik elke dag mijn kijk op details in het voetbal. Die beweringen worden door velen opmerkelijk gevonden, maar zijn in wezen abc-tjes, als je er even goed over nadenkt. Maar het gaat niet alleen om meningen." Op de samen met VI Planet ge maakte digitale spreekbuis komt Cruijff als voetballer, trainer en als vader van Jordi uitgebreid aan bod: „Mijn gehele levensloop is terug te lezen, van jaar tot jaar", aldus de man die ook vaak wordt genoemd als nieuwe voorzitter bij Ajax. Op zijn site is Cruijff daar duidelijk over: „Men haalt steeds het voor beeld van Beckenbauer aan bij Bayern München. Maar zoals hij daar functioneert, is in ons land onmogelijk. Duitsers kunnen veel beter omgaan met kritiek. Hier in Nederland nemen ze echt niet zo maar iets aan van een ander. Zet tien Nederlanders om een tafel en je hebt vijf problemen." Het bleef de dagen na het ontslag van Co Adriaanse overigens opvallend stil op de website Cruijff.com. Wellicht vond Johan het niet nodig zijn gelijk nog eens te benadrukken. VOLENDAM - Zaterdag 1 december was Rafael van der Vaart in het Vo- lendamstadion aanwezig. Hij hield daar een korte toespraak waarin hij zich achter de actie 'Topsporters voor Topsporters'schaarde. Doel hier van is om voor mensen met een spier ziekte een pool van 400 sportTol- stoelen bij elkaar te krijgen. Omdat het gironummer van de stichting Topsporters voor Topsporters 23023 is, was de beroemde nummer 23 van t Ajax gevraagd om zijn medewer- I king te verlenen. Op de foto poseert 1 Rafael met de eerste gelukkigen die een sportrolstoel mogen ontvangen. Café de GruteT, Job staat nog achter de bar, dus de biertjes komen in een rap tempo door. Als Job klaar is en ook Gert-Jan gearriveerd is, gaan we op weg naar Leentje. Daar aan gekomen valt ons direct op dat onze vaste tafel tijdelijk verdwe nen is. Het barpersoneel loopt in chirurgen outfit, Gert-Jan: „Als dat geen slecht voorteken voor de wed strijd is?" In het stadion blijkt dat onze vaste groep een groot aantal afvallers kent; Bert K. heeft van avond de voorkeur gegeven aan een wijnproef-avond, het moet niet gekker worden, maar Jack de Gier bewijst binnen vijf minuten het gelijk van onze nieuwe connais- seur, 0-1: „Het is weer precies zoals vorig seizoen, Ajax komt altijd eeTst met 1-0 achter." En daar zijn ze weer, de witte zakdoekjes: „Was het vorig seizoen ook niet na Ajax-FC Twente, dat de trainer er uitvloog?" En ja hoor, het wordt ook nog 0-2: „Wat doen we hier eigenlijk?" Als klap op de vuurpijl wordt Mido er ook nog uitgestuurd, maar begint Ajax zowaar te ballen, een bal op de lat:-„Ik kan me een Ajax-FC Twente herinneren, waar Cruijff van de tri bune kwam en naast Beenhakker ging zitten, direct Rijkaard in het veld bracht en Ajax toch nog op 3-2 kwam." „Ja, lachen was dat, Tscheu Mido moet tegengehouden worden. la Ling scoorde toen nog een wereldgoal, maar ik zie het vandaag niet gebeuren." En inderdaad, deze stille hoop lijkt heel erg ijdel, op de tribune heb ben we het al over Mieke Tel- kamp, met haar hit 'Waarheen, waarvoor': „Mis schien moet je die tekst ge woon als je column inleve ren." En dat lijkt mij ook de beste optie, 'waarheen lijdt de weg, die wij moeten gaan?' Er heerst een enorm begrafenis- gevoel, alleen het sfeervak blijft op- schap over vuurkooltjes lopen, vallend positief, dit tot ergernis van wij sjokken opgelucht maar zeker mijn vakgenoten: „Hebben ze hen niet voldaan naar de metro." per decibel betaald, of zit de fami lie Ratelband in dat vak?" Het schrijfblokje is al weggeborgen als het 1-2 wordt. Zodra de 2-2 valt, moet de column dus herschreven gaan worden, zeker als Wamberto met een prachtige krul er ook nog 3-2 van maakt. Wat zijn we blij, maar toch zijn we het met de F- Side eens, daar zijn de witte zak doekjes nog niet verdwenen en gelijk hebben ze. De familie Ratel band gaat nu waarschijnlijk van pure blijd- Adriaanse en Van 't Schip langs de lijn.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 13