junioren I wi*M5:QD sec Ajax Life nummer 9» 22 november 2001 THUIS *3 L. HELFT L. SASTEN 4-. WF/ïl Feyenoord Ai - Ajax Ai 1-2 (0-1) d: 'Als team waren zij sterkt i de beste spelers/ heeft meer met de naam van de tegenstander te maken dan alleen de stand op de ranglijst. Fortuna uit is net zo belangrijk, juist daar kan je het kampioenschap verlie zen." VARKENOORD Op de heenweg is de sfeer in de bus ontspannen: uit de radio klinkt zachtjes muziek van Sky Radio. Sommige jongens zijn in zich zelf gekeerd en leven zo naar de wed strijd toe, anderen spelen een fana tiek spelletje kaart om de busrit naar Rotterdam te veraangena men. Als er op de borden 'Feijenoord' staat en de brug over de Maas wordt gepasseerd, zien de junioren het Feijenoord-stadion liggen. Varkenoord, de Rotter damse versie van de sportpark de Toekomst, ligt in de schaduw van de Kuip. Bij aankomst wordt Danny Blind voor het voetbalprogramma van RTL, Voetbal Totaal, geïnter viewd. Hij geeft wederom aan zijn jongens niet onnodig te hebben gewaarschuwd voor intimidatie. Het is al behoorlijk druk op Varke noord, want 's avonds speelt Feye- nooTd i thuis tegen Vitesse. Een paar supporters meent naar de spelers en begeleiders iets te moe ten roepen over dodelijk ziektes en de vermeende geloofsovertuiging van Ajacieden, maar daar blijft het bij. Danny besluit het interview door aan te geven dat hij als speler niet erg vaak verloor in Rotterdam. Ajax komt om te winnen. RIVALITEIT In de bestuurskamer is totaal niets terug te zien van de vaak harde rivaliteit tussen Ajax -en Feye- noord-fans. Het ontvangst is harte lijk, de koffie is bruin en er hangt een gemoedelijke sfeer. De echte clubmannen weten dat Ajax en Feyenoord elkaar eigenlijk nodig hebben om jaarlijks de mooiste duels in de competitie te spelen. Het ontspannen gesprek tijdens de warming up tussen Danny Blind en jeugdtrainer Mario Been is daar ook een voorbeeld van. Als scheidsrechter Blom de bal met het beginsignaal in beweging zet en de junioren-Klassieker begint, valt op dat Danny Blind heeft geko zen voor een 3-4-3 opstelling. „Ik wil spelers met zoveel mogelijk moeilijke situaties confronteren," vertelt hij na het duel. „Als ik met drie verdedigers speel, staan ze één op één. Daar worden die spelers beter van. De nummer 4 leert dan beter voetballen en komt meer aan de bal, omdat hij voor de verdedi ging speelt. Maar op het moment dat het de bedoeling is met twee centrale verdedigers naast elkaar te voetballen, vind ik dat je het moet kunnen afwisselen. Een jon gen die meer op 3 speelt en verde digend kan denken, moet je als trainer ook voor de laatste linie durven zetten, als nummer 4. Dan wordt hij met beide facetten geconfronteerd." Omdat Blind niet beschikt over Jerold Promes (rechtsback) en Ser gio Hellings (centrale verdediger), speelt B-junior Dwight Tiendalli rechts achterin. Volgend op een nerveus ogend begin herpakt de jongeling Tiendalli zich in de vaak Felicitaties bij het tweede doelpunt van Ajax. harde strijd. Blind gaat liever niet in op individuele spelers, maar hij is achteraf best tevreden met Tien- dalli's inbreng: „Als jonge spelers een stapje hoger voetballen, gaan ze daar naar handelen. Ze beseffen dan dat het ergens om gaat en worden kritisch gevolgd. Daar naast krijgen ze met mij, Danny Blind, te maken. Dat heeft invloed. De mix van factoren maakt dat ze net wat meer brengen dan nor maal. In het eigen elftal gaat het allemaal wel. Een niveautje hoger én tegen Feyenoord, dan moet het gebeuren. Nu heeft iedereen het gezien, maar het gaat er om dat die speler dat de volgende week weer brengt." Na een hectisch begin, met veel balverlies over en weer, krijgt Ajax meer grip als de wedstrijd een kwartieT onderweg is. Er ontstaan kansen. Centrale verdediger Nigel de Jong, die voor de defensie speelt, komt een paar keer gevaarlijk door. Een combinatie in de as, met spits Nando Rafael, rondt De Jong de bal onberispelijk afin de bovenhoek. Er zijn 27 minuten gespeeld. De 0-1 wordt gevierd, ook met het handje vol eigen supporters op de hoofd tribune. Tot aan de rust sluipt er vervolgens toch weer onrust in de Amsterdamse ploeg, zag ook Danny Blind: „Het laatste kwartier voor rust werd Feyenoord sterker en wij gingen niet mee in hun strijd. Ik vind dat we tegen deze tegenstander mee moeten gaan. Feyenoord is een team met heel veel veerkracht, maar ze zijn kwali tatief absoluut minder dan wij. Ze hebben een enorme wilskracht om de duels te winnen. Als Ajax moe ten we in balbezit ons eigen spel blijven spelen, maar bij balverlies is het toch nodig mee te gaan in de duels. Feyenoord gooide er een schepje bovenop, ze stonden thuis 0-1 achter en hadden de steun van het publiek." Vlak voor de ver plichte onderbreking kopt de hard werkende Nando Rafael uit een corner nog op de paal. Een 2-0 voorsprong had de verhoudingen niet juist weergegeven, maar mis schien wel wat meer rust gebracht. NOESTE ARBEID Het wedstrijdbeeld is na de thee gelijk aan dat van vlak voor de rust. Toch laat Danny Blind dezelfde elf aftrappen: „We kwamen slecht de kleedkamer uit, gaven meteen drie kansen weg. Onze kracht lag van daag niet in de verdediging, omdat we daar drie spelers misten door een schorsing. Ik heb bewust geko zen, ook na rust, om één op één te spelen. Ik wil voetballen. Als wij niet in balbezit zijn, komen we steeds meer bij het eigen doel te spelen. Dat betekent tegen Feye noord onherroepelijk problemen. Door naar voren te voetballen, had den we veel meer balbezit en kwa men we minder in de problemen." Het is een cliché, maar de Feye- noorders stropen na rust de mou wen op en proberen middels noeste arbeid op de gelijkmaker te jagen. Voor het doel zijn de Rotter dammers gelukkig niet scherp in de afwerking. „Harde werkers heb ben we genoeg," mopperen de Rot terdamse fans op de tribune. „Nou nog een beetje geluk!" Bijna twintig minuten voor tijd valt de beslissing. Blind besluit te wisselen, hij was niet content met zijn vleugelaanvallers, stelde de trainer-coach na het duel: „Ik wis selde omdat daar onze zwakheden lagen. We zijn niet bij de achterlijn gekomen op een manier dat het mogelijkheden opleverde. De enige keer was bij het tweede doelpunt." En inderdaad. Invaller Feliciano Ansoe zorgt met een fraaie actie op de rechterflank dat middenvelder Wesley Sneijder, op aangeven van Michael Krohn Deli, de 0-2 kan maken. De Ajacieden voelen dat de drie punten mee naar Amsterdam genomen moeten worden. Ondanks dat tien minuten voor tijd een ongelukkige handsbal in de eigen zestien meter, en de daarop volgende penalty, voor de aansluitingstreffer zorgt. De indivi duele kwaliteiten van de midden velders, nummer 4 Nigel de Jong meegerekend, zorgen ervoor dat de 1-2 uitslag op het bord blijft staan. DE BESTE VOETBALLERS Ook Danny Blind erkent na afloop dat niet het beste team, maar de beste voetballers deze Klassieker hebben gewonnen: „Feyenoord heeft minder voetballend vermo gen, maar als team hebben ze bepaalde kwaliteiten waardoor ze van bijvoorbeeld N EC, FC Twente en FC Utrecht wél winnen. Die jongens zijn wat stabieler, wat evenwichti ger. Maar ik héb liever drie toppers in mijn elftal dan acht gemiddelde spelers. Want bij onze jeugd, bij Ajax, gaat het om die drie uitzon derlijke talenten. Als ik het in rap portcijfers uitdruk: ik heb liever drie achten en drie vijven, dan zes kleine voldoendes. Bij Feyenoord heb ik vandaag geen jongens gezien die een acht verdienden. Als team waren ze sterk, wij hadden de betere spelers. Ik zou dus niet wil len ruilen." In de bus terug is de stemming, hoe kan het ook anders, opperbest. Ajax Ai nestelt zich door de 1-2 winst aan kop, terwijl de nummers 3 en 4, Vitesse en Heerenveen, gelijk heb ben gespeeld. Bij het vertrek knal len nog een aantal bierflesjes van gefrustreerde Rotterdammers op de ramen van de bus kapot, waar door de begeleidende ME'ers in de sprint achter de supporters aan moeten. Buschauffeur Toon, die een noodstop maakt, constateert dat zijn ramen van degelijk kwali teit zijn en er niets mis is met de remmen van zijn OAD-bus. Danny Blind is tevreden met de overwinning van zijn jongens, maar wil het belang van de drie punten niet overschatten: „De ont wikkeling van mijn jongens vind ik op dit moment het belangrijkst. Wat is het resultaat van alle trai- ningsarbeid? Bij een eerste elftal staat alleen het winnen voorop. Nu gaat het er voor mij om dat er leuk en goed wordt gevoetbald. En dat doen we met de Ai. De eerste helft van dit seizoen hebben we prach tige wedstrijden gespeeld. Kijk, ik heb nu de meest perfecte baan die er bestaat. Ai-spelers zijn allemaal ontzettend gemotiveerde jongens. Ze weten: aan het eind van het jaar valt de beslissing over hun verdere voetbalcarrière." Deze overwinning op en bij aartsri vaal Feyenoord kunnen de mannen van Blind, hoe hun verdere voetbal loopbaan ook verloopt, in ieder geval op hun erelijst bijschrijven. L.A ir»is iANTER'E, |SE 0-1 De Jong 27' 0-2 Sneijder 71' 1-2 Van Driel 79' Opstellingen: Ajax Bram Verbist, Dwight Tiendalli, Dirk Jan in den Eng, Nigel de Jong, Gary Spier, Jussi Kujala, Daniel de Ridder, Wesley Sneij der, Nando Rafael, Michael Krohn-Dehli, Etienne Esajas (65' Feliciano Ansoe). Overige reserves: Sven Taberima, Jeffrey Hoogervorst, Gerard Aafjes. Feyenoord Erwin Friebel, Rory de Groot, Sjoerd Schrier 70' Djilmar Lawansuka), Reinhard Breinburg (77' Dick Tol), Mels van Driel, Frank Karreman, Raphael Mai- timo, Ferne Yue-Ting-Chiung, Dick Tijdeman, Jeppe Curth (75' Davide Pedrini), Richal Leitoe. Overige reserves: Danny Versluis, Merlijn Swennen, SjoeTd Ars, Ricardo Danning.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 9