I <10 Na het falen van Jong Oranje NO 0 0 0 Ndl INVALLEN UITGESCHAKELD De uitschakeling van Jong Oranje was tekenend voor de huidige stand van zaken van het Neder landse voetbal. De jeugdigde talen ten speelden een groot deel van - met name de tweede wedstrijd - best aaTdig en hadden over twee duels gemeten het meeste balbe zit. Maar met het elkaar de bal toe spelen, wordt tegenwoordig geen wedstrijd meer gewonnen. Het gaat er om wat er met de bal gedaan wordt. De Engelsen gaven - wat dat betreft - het goede voor beeld. Tijdens de return, die na het 2-2 gelijkspel in Utrecht door Oranje gewonnen moest worden, benutten zij ongeveer hun enige kans van de wedstrijd. Jong Oranje daarentegen trok direct na de aftrap het initiatief naar zich toe, schiep zich enkele fraaie mogelijk heden, maar faalde in de afwer king. En zo werd wedeTom een Nederlandse ploeg uitgeschakeld voor een internationaal toernooi. Rafael van der Vaart baalde daar na afloop dan ook stevig van: „Ook al vielen de Engelsen me niet tegen - het zijn allemaal goede voetballers - tóch hadden we moeten en kun nen winnen. Ik vind het vervelend dat Oranje weer een groot toernooi STROOMVERSNELLING Heitinga, die na zijn goede Utrechtse invalbeurt in Derby in de basis begon, bleek positieve lessen uit de nederlaag te hebben getrok ken: „Van dit soort internationale wedstrijden word je als voetballer alleen maaT beter. Ik heb genoten van de entourage, maar helaas ont brak het ons aan het nodige geluk om te winnen. Toch hebben we er hard voor gevochten." De ontwik keling van Heitinga is, net als die van Rafael van deT Vaart, de afgelo pen maanden in een stroomver snelling geraakt. Via Ajax Ai - en een korte periode in Jong Ajax - kwam de pas vorige week achttien jaaT geworden verdediger in de selectie van Co Adriaanse terecht. Afgelopen zomer deed hij boven dien veel ervaring op tijdens het WK voor spelers onder 19 jaar dat in Argentinië werd gehouden. Met name Rafael van der Vaart, maar ook Johnny Heitinga, behoorden tegen Jong Engeland tot de beste spelers van het veld. Dat Ajax met hen grote talenten in huis heeft, is duidelijk. Het is nu zaak dat deze Ajacieden zich ook internationaal ACHTERHAALD AJAX LIFI NUMMER 9 -22 NOVEMBER 2001 I 'Dit is ongelooflijk balen' DERBY - Nadat eerder al het Nederlands elftal zich niet plaatste voor het WK, strandde ook Jong Oranje In het zicht van de haven. De toekomstige sterren verspeelden vorige week tegen Engeland hun kans op deelname aan het jeugd-EK. Johnny Heitinga, Rafael van der Vaart en Andy van der Meyde moeten deze zomer dus thuis blijven. Door Arnout Verzijl Het is wrang om het te moeten constateren, maar het Nederlands voetbal is in een kort tijdsbestek gedevalueerd tot het niveau van de Europese middelmaat. Een hard gelag dus, dat maar moeilijk aan vaard kan worden dooT een volk, dat gewend is om op voetbalge- bied 'haantje de voorste' te spelen. In Dortmund werd na de Duitse WK-kwalificatie meesmuilend "Wir fahren nach Asien und lassen Holland zu Hause" gezongen. En de Belgen lieten geen moment onbe nut om hun portie leedvermaak "En Holland gaat niet mee, olé olé" over het Nederlandse onvermogen te spuien. De gifbeker zal tot de laatste druppel moeten worden leeggedronken. moet missen. Dit is ongelooflijk balen." Van der Vaart liep in mei 2001, na een verloren barrage met Dene marken, plaatsing mis voor het EK- onder-18; eveneens twee duels waarin Oranje de betere ploeg was geweest. En ook het WK in Japan en Zuid-Korea moet Van der Vaart aan zich voorbij laten gaan, want als Oranje zich daarvoor had geplaatst, zou Van der Vaart daar bij zo goed als zeker van de partij zijn geweest. Ook verdediger John Heitinga was na afloop "goed ziek" van de uit schakeling. Maar desondanks kon de jongste telg der Ajax-Oranje- klanten terugkijken op een geslaagd debuut in Jong Oranje: Van der Vaart kreeg in Derby enkele fraaie kansen, maar kon helaas niet scoren. „Wat betreft mijn eigen spel ben ik tevreden, al telt dat niet. Ik wil natuurlijk altijd winnen, zeker als het zo belangrijk is." Heitinga werd in de rust van de heenwedstrijd in Utrecht in de ploeg gebracht en deed het naar behoren: „Ik won veel duels en kon Tegelmatig voor een goede voort zetting zorgen. Op dat moment invallen was echteT niet gemakke lijk, zeker omdat we een hele goede eerste helft hadden gespeeld." Jong Oranje begon twee weken geleden inderdaad zeer voortva rend aan het duel met de Engelsen. Met Rafael van der Vaart en Youssouf Hersi op het middenveld nam de ploeg al snel een 2-0 voor sprong. De eerste treffer kwam op naam van Van der Vaart, op aange ven van de verder anoniem spe lende Andy van der Meyde. De 2-0 was een 'beauty'. Van der Vaart krulde de bal uit een VTije trap over de muur en raakte de binnenkant van de paal, waarna de rebound door FC Utrecht-spits Dirk Kuijt hard werd ingeschoten. De tweede helft kwam Heitinga dus in de ploeg voor Van der Meyde. De veel te onzekere David Mendes verhuisde naar de rechts- halfpositie en Youssouf Hersi werd Ondanks de uitschakeling tegen Engeland kon Heitinga terugkijken op twee goede wedstrijden. Typerend beeld uit Jong Engeland - Jong Oranje: Defoe glipt langs Van Nieuwstadt. taat luidde uiteindelijk de onder gang van het jeugdige Oranje in. verder kunnen ontwikkelen. Wat dat betreft was de uitschakeling in de tweede ronde van de UEFA Cup tegen FC Kopenhagen een lelijke stTeep door de rekening. Het mislo pen van de EK-eindronde en het ontbreken van het grote Oranje in Japan en Zuid Korea, maakt de situatie er niet vrolijker op. rechtsbuiten. Geen goede omzet tingen, want Oranje verloor de greep op het middenveld en moest lijdzaam toezien hoe Jong Enge land tot 2-2 terugkwam. Dat resul- Bondscoach Mark Wotte liet zijn discipelen tegen Jong Engeland spelen vanuit een rotsvaste Zeister overtuiging: via een centrale opbouw van achteruit, gecombi neerd met goed positiespel, moet iedere tegenstander verslagen kunnen worden. Indien dat prin cipe dreigt te mislukken, lijkt er momenteel niemand te zijn die weet hoe het dan wèl moet. Dat deze Nederlandse opvatting van het voetbalspel achterhaald is, wil maar langzaam tot de verant woordlijken doordringen. Tot die tijd zullen onze talenten het meeste moeten maken van de 'spaarzame leermomenten' die ze zullen krijgen. Andere zorgen lijken overbodig, want dat Ajax - èn Nederland - altijd goede voetbal lers zullen blijven voortbrengen, lijkt wel vast te staan.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 7