l 25 jaar F-side 7a Ajax Life nummer 9 «22 november 2001 r i 'Voor een insider is de F-side niet zo groot' AMSTERDAM - De F-side is beroemd en berucht in heel Nederland. Dit jaar viert deze harde supporterskern zijn 2S-jarig bestaan. Aan de hand van één van de oudgedien den Roel (39 jaar) een verhaal over - vooral - kameraadschap. Doot: Daan Schippers „Kameraadschap", antwoordt Roel op de vTaag wat het F-side-gevoel nou precies inhoudt. Roel kwam in 1978 op zestienjarige leeftijd teTecht in Vak F van De Meer. „We vormden toen een hele hechte groep. Veel jongens uit die tijd zien elkaar nog regelma tig." Roel poseert met steen in 7982 voor zijn toen nog niet overdekte F-side in De Meer. Met een stapel fotoboeken voor zich, duurt het niet lang voordat Roel zich talloze anek dotes uit de geschiedenis van de F-side herin nert. Zoals de uitwedstrijd tegen Strasbourg in maart 1980. „We gingen met nog geen honderd man. Met NBBS, want die boden de goedkoopste treinreizen. Voor het vertrek van het Centraal Station hadden we allerlij drank en etenswaren voor wel vijfhonderd man ingeslagen. Zodra we de grens over waren, werd de trein zodanig gesloopt, dat we in Brussel al door de Rijkswacht met karabijnen werden opgewacht en de trein werden uitge jaagd. We hadden om vier uur 's nachts in '994 Ajax staat op het punt Europa te veroveren Strasbourg moeten zijn, maar arriveerden pas een dag later. In alle Belgische kranten haalden we de voorpagina's al hadden we geen idee dat het zo'n impact had gehad." AFSCHEID NEMEN Het zijn de verhalen waarmee de F-side bij buitenstaanders berucht is geworden. Vech ten, drinken en slopen. Toch berust dat beeld niet helemaal op waarheid, want de F-side is ook op andere fronten actief geweest. Roel: „Omdat we vonden dat Ajacieden altijd met problemen bij Ajax vertrokken, zijn wij een mooi afscheid voor spelers gaan organiseren. Bij het vertrek van Piet Schrijvers stond hij tot zijn middel in de bloemen. Het afscheid van Bergkamp en Jonk was het eerste vertrek dat met vuurwerk werd opgeluisterd. Ook het afscheid van Bobby Haarms, Louis van Gaal, Edwin van der Sar, De Meer, Danny Blind en niet te vergeten Frank Rijkaard hebben wij op F-side manier geregeld." Het zijn memorabele momenten waar de F- side trots op is. Net zoals op een aantal ludieke acties. „In ons midden hadden we een jongen die bij een abattoir werkte. Hij nam eens een paardenhoofd mee dat we toen op het veld hebben gegooid. Het 700-toemooi, met die twee wedstrijden achter elkaar, von den we altijd zo lang duren.Toen zijn we eens in de lichtmasten geklommen en hebben alle stoppen eruit gedraaid. Toen ze aan het begin van de tweede wedstrijd de verlichting in wil den schakelen, deed die het niet. En nog steeds heeft iedereen het over onze fakkels. De spelers waren altijd op-en-top gemoti veerd dankzij ons vuurwerk. Helemaal in het Olympisch Stadion waar de ploegen vanuit een hoek op het veld moesten komen. Dan stond de tegenstander bijvoorbaat al met 1-0 achter." Eind jaren zeventig kwam de F-side voor het eerst negatief in het nieuws. Het ging 'goed fout' bij een thuiswedstrijd in De Meer tegen FC Utrecht. „Op het veld is toen tijdens de rust een aardig potje geknokt. Rond 1980 was het elke week wel hommeles. Wij voelden ons destijds altijd onheus behandeld door de politie. Op een gegeven moment kTegen we Alleen mensen die bij een side van een voetbalclub zitten, kunnen begrijpen wat het precies inhoudt.' echter een politieagente mee naar Tilburg, die merkte dat wij - zonder dat we op dat moment iets deden - hardhandig werden aangepakt dooT de plaatselijke politie. Zij is, als eerste, toen voor ons in de bres gespron gen." STAAFINCIDENT Eén van de absolute dieptepunten vond plaats in 1989. Tijdens de Open Dag waTen al problemen geweest, maar het liep pas écht uit de hand tijdens de Europa Cup-wedstrijd tegen Austria Wien. Toen werd vanuit de F-side een staaf gegooid, die de Oostenrijkse doelman Wohlfarth raakte. Ajax werd voor één jaar uitgesloten van het spelen van Euro pese wedstrijden „Daarna kwamen er netten voor de F-side te hangen en gingen veel jon gens naar Vak M. Bij latere Europese wedstrij den, die voor straf in Düsseldorf gespeeld moesten worden, kwamen we trouwens wél met vijftienduizend supporters." Toen Ajax naar de Arena verhuisde, viel de F-side in eer ste instantie helemaal uiteen, omdat de harde kern werd verdeeld over het hele sta dion. Later werd het grootste deel van de F side weer herenigd, maar ontwikkelde men zich vooral tot een zanggroep. Roel: „Daarvoor was het een allegaartje van zangers en hooli gans. De F-side werd groter en de intimi teit is nu verdwe nen." De intimiteit lag vooral in de 'normale zaken' die een 'voet balzondag' boden. „Meestal gingen we de dag daarvooT stappen. Dan 'haalde ik een nachtje door' of bleef ik bij een maatje slapen; de volgende dag ontbij ten en dan de stad in. Bar Meerzicht opende z'n deuren al om half elf. Meestal gingen we naar het Amstelstation om de tegenstander te ver welkomen en dan liep het vervolgens - op een leuke manier - uit de klauwen... En dan töch maandag morgen om zes uur weer opstaan om te werken. Het verschil tussen de F-side van toen en nu is groot. Als we destijds met T50 man naar Sparta gingen, was het al veel. Maar nu is het normaal om met duizend man op pad te gaan. Afgezet tegen de huidige maatsta ven, stelde de F-side van vroeger niets voor." „Alleen mensen die zelf bij een side van een voetbalclub zitten, kunnen begrijpen wat het precies inhoudt", gaat Roel verder. „Ouders of vrienden kunnen zich er niets bij voorstellen. Mijn ouders zullen misschien wel een beetje hebben geweten wat ik deed, maar ze toler eerden het allemaal. In 1982 zat ik een jaar in dienst in Duitsland. Toen beleefde ik alles op afstand en kwam ik er achter hoe groot de impact van de F-side eigenlijk is. Als je er mid denin zit, besef je dat niet zo. Voor een bui tenstaander is de F-side groter dan voor een insider. Ik heb er een heleboel vriendschap pen en onvergetelijke momenten aan over gehouden. Ik denk dat ik - als F-sider - meer heb 'geleefd' dan veel van mijn leeftijdsgeno ten. Hoe belangrijk de F-side voor Ajax is? Ik denk dat de F-side niet buiten Ajax kan. En Ajax niet buiten de F-side." Nu is het normaal om met duizend man op pad te gaan.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 5