De 'Ajax Marsch' davert weer Doe mee en kies speler en talent van het jaar Hoe maak ik mijn keuze kenbaar? De tussenstand 5J 22 NOVEMBER 2001 NUMMER 9 AjAX LlPI AMSTERDAM - Komende zondag, voorafgaand aan de topper tegen PSV, wordt In de Arena een speciale CD gepre senteerd. Van het al 83 jaar oude Ajax clublied - met de beginregel 'Een juichtoon dav're langs de velden' - is het stof afgeslagen. Het lied, getiteld: 'De Ajax-Marsch', is nu voor alle Ajax-fans verkrijgbaar. Het clublied als apotheose van de Revue in de RAI. Door EtoI ETdogan Oorspronkelijk is het nummer niet gemaakt als een alge meen Ajax-dublied, maar als een kampioenshymne. Bij het tweede Nederlandse kampioenschap in 1918 verbaasden velen zich erover dat Ajax eigenlijk geen eigen 'meezinger' had. „Behalve ons fameus "Rood en Wit!", beschikken we niet over Ajax-gezangen", werd er ongerust in het clubblad geschreven. Emile Painparé vluchtte in die dagen voor het geweld van de Eerste Wereldoorlog naar Amsterdam. De Belg zorgde voor de muziek - een ouderwetse 'Marsch' - en club- bladredacteur Dirk Knegt maakte de tekst. Geheel in de geest van de tijd liet Knegt uit zijn ganzenveer vloeien: „De goede clubgeest zal ons schragen, D' eendracht maakt ons hecht en sterk, D'Ajax-vaan steeds hoger dragen, zij ons allerschoonste werk!" De bladmuziek kon twee weken later al voor veertig cent worden aangeschaft in de muziekhandel, nog geen jaar later werd een heuse 78-toerenplaat geperst. UIT VOLLE BORST Bij het gouden jubileum (1950) kwam Jaap van Praag (de vader van) op het idee de Ajax Marsch opnieuw op te nemen. Broer Max van Praag blies, onder begeleiding van het Accor- diola-orkest, het lied nieuw leven in. Op de B-kant van het voor 4,50 verkrijgbare plaatje stond het lied 'Ga je mee naar het Ajax-stadion'. Jaap van Praag, die inmiddels voorzitter van de vereniging was geworden, wilde in juli 1963 het lied nogmaals opne men. De Ledenraad werd des tijds voor het eerst geïnstal leerd. En om deze gelegenheid luister bij te zetten, nodigde Van Praag sr. 25 Ajax-junioren uit om in het Bavohuis aan de Sumatrastraat de Ajax-Mars ('Marsch' werd ouderwets gevonden) op band te zetten. 'Gejast en gebeft' (die uitdruk king kon begin jaren zestig nog net) zat het City-orkest met lei der Lex van Weren te wachten op de knapen. Tevergeefs. „Om onbegrijpelijke redenen heb ben de jongelui verstek laten gaan", schreef voorzitter Jaap van Praag nog verontwaardigd in het clubblad. „Toen dit onge lukkige bericht mij ter vergade ring bereikte, heb ik een beroep gedaan op de aanwezige leden." En zo kon het gebeuren dat 38 Ajacieden, waaronder de kersverse leden van de Raad, zich naar het opnamelokaal spoedden en uit volle borst het clublied zongen. De plaat was onder meer te koop bij de platenzaak van Jaap van Praag op Spui 6. „Bel even op en wij bezorgen deze plaat bij U thuis!" meldden de voorgangers van het huidige Ajax Direct. VERENIGINGSMAN Weer ruim 35 jaar lateT werd de huidige veTsie opgenomen. Ajax bestond op 18 maart 2000 honderd jaar. In de RAI werd de Revue "Een juichtoon dav're langs de velden" ten tonele gebracht. Verenigingsman pur sang Jopie Leeuwendaal deed ook mee. De apotheose van de avonden was het gezamenlijk zingen van de 'Ajax Marsch'. Joop nam de lead-partij voor zijn rekening van de moderne versie: korteT, krachtiger en volledig passend in 2000. De nieuwste variant is voor elke thuiswed strijd bij opkomst van de Ajacieden te horen. En voor de lief hebber is de 'Ajax Marsch' voortaan op elk moment van de dag te beluisteren, want het nummer is ook op CD-single ver schenen. (Met dank aan Evert Vermeer) De CD-single met de 'Ajax Marsch' is bij Ajax - PSV ver krijgbaar in de Ajax Fanshop. De winkel is maandag tot en met zaterdag van 9.30 uur tot 17.00 uur geopend. Op wedstrijddagen en koopzondagen is de Ajax Fanshop geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur. Vanaf woensdag 28 novembeT is het clublied verkrijgbaar in de betere platenzaken. Prijs: 11.- Joop Leeuwendaal en Miss Ajax tijdens de Revue. De Rinus Michels Trofee voor de speler van het jaar. Stuur een briefkaart met je keuze, je naam en adres naar de Supportersvereniging Ajax, t.a.v. Speler/Talent van het jaar, antwoordnummer 615,1100 VE Amsterdam (postzegel niet nodig) of stuur je keuze via e-mail: ajaxlife@svajax.nl. Ook kun je via internet je keuze kenbaar maken, surf dan naar www.ajax.nl/svajax. Maak je keuze bekend. Ding mee naar één van de prijzen die de Supportersvereniging beschikbaar stelt. Ben jij aan het einde van de verkiezingen degene die de juiste speler of talent van het jaar heb gekozen, dan wacht een ingelijst en door de selectie getekend shirt in de ATena op jou. Elke editie van Ajax Life verloten we ondeT de inzen dingen het unieke foto album 'Ajax verovert Europa'. De titelstrijd om de Rinus Michels trofee kent een een zame koploper: Rafael van der Vaart. Chivu bezet nog steeds de tweede plaats en de beste keeper van Neder land, Fred Grim staat op de derde plaats. Mido kruipt gestaag omhoog. Maar laten we de sterk spelende Hei- tinga niet vergeten, zijn eerste stemmen zijn binnen. De Marco van Basten trofee kent een strijd tussen de talen ten Zlatan en Johnny Heitinga. Opkomende derde is Yakubu. Hier kan jij iets aan doen: laat je stem horen, schreeuw het uit en laat het ons weten. De winnaar van Ajax Life nummer 8 is Wouters Peeters De Marco van Basten Trofee voor het talent van het jaar.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 10