Aiax Life nummer 8 8 november 2001 I wachtiger dan in het veld' vleugelspelers (Wamberto speelt vanachter de spits en Tim de Cler als diepgaande linkshalf), kan Ajax geen vuist maken. De spitsen Nikos Machlas en Zlatan Ibrahimovic komen amper in het spel voor, ter wijl aan de andere kant Zuma wel steeds voor dreiging zorgt. Gevaar via individuele acties kunnen de Amsterdammers ook nauwelijks stichten. Als we in de rust de loge weer bin nenwandelen, moeten we even zoeken naar Van der Vaart. Geluk kig duikt die al snel op. Uit het toi let. „Even de zenuwen eruit gegooid", klinkt het als de spreek woordelijke boer met kiespijn. Want gerust op een goede afloop is hij allang niet meer: „Ik zit het echt te besterven hier.'t Is niet best wat we laten zien, hè. Het was een slechte eerste helft, iets anders kan ik er ook niet van maken. Misschien dat sommige jongens té zenuw achtig zijn; we lijden teveel balverlies en er is ook te weinig beweging." STUG De spelers van Kopenhagen, vindt hij vooral erg stug. Maar dat had hij in de heenwedstrijd persoonlijk ook al ondervonden, toen hij tij dens een middenveld-duel het onderspit delfde en tegen zijn derde gele kaart opliep: „Ik vind gewoon dat ze het erg slim doen. Ze spelen gegroepeerd, hebben veel mensen achter de bal en komen er - als de mogelijkheid zich voordoet - razendsnel uit." In hoe verre zijn ploeg, die hij de afgelo pen maanden zo op sleeptouw had en mede daardoor Nederlandse koploper is, hem mist, zegt hij: „Dat vind ik moeilijk om te zeggen. Ik scoor de laatste tijd veel, dat helpt de hele ploeg natuurlijk. Met een WAARHEID De eerder uitgesproken vrees dat hij flink last zal hebben van zenu wen blijkt, nu het eerste fluitsig naal niet meer ver weg is, volledig bewaarheid: „Ik ben nu veel ner veuzer dan ik op het veld of in de kleedkamer ooit ben geweest. Echt..." „Dat machteloze... Dat ik ergens naar zit te kijken waar ik geen invloed op heb, maar wel invloed op zou moeten hebben. Dat is een irritant gevoel. Ach, als ze nou maaT winnen, dan is het snel over." De door Van der Vaart zo gewenste snelle start komt er niet. Zonder de geblesseerde Trabelsi en Yakubu Abubakari, maaT ook zonder pure Rafael van der Vaart en Sjaak Swart kijken zorgelijk naar Ajax - FC Kopenhagen. voorsprong gaat iedereen meestal wat makkelijker voetballen. Maar ik weet niet of als ik erbij zou zijn geweest, het beter zou zijn gegaan." „Nee, Machlas en Ibrahimovic over tuigen inderdaad niet. Maar het is ook erg moeilijk voor ze, hoor. Het zijn voornamelijk lange ballen die ze van achteruit krijgen. En dat is niet bepaald hun speelwijze. Ik vind dat die Denen er beter bovenop zitten; feller zijn. En dat mag natuurlijk niet; wij spelen tenslotte thuis! Nee, het moet anders in de tweede helft, anders lijk iets beter dan tijdens de eerste 45 minuten. Dat is mede het gevolg doordat de voor Ibrahimovic inge vallen Maxwell vanaf links een frisse invalbeurt maakt en Ajax nu wèl met diepe buitenspelers acteert. In de alles-of-niets slotfase, waarin Pius Ikedia (Heitinga) en Mido (De Cler) de gelederen nog even komen versterken, krijgt Nikos Machlas - die ook in de tweede helft niet uit de verf komt - een levensgrote kans. De Griek mist echter op twee meter van doelman Magnus Kihl- stedt. naast de onlangs officieel geo pende Skybox van Sjaak Swart gelegen, Champions Suite. Hier zal Rafael van der Vaart, op uitnodiging van zijn zaakwaarnemer (samen met Soren Lerby) Sjaak Swart, de wedstrijd bekijken. Vierentwintg uur eerder heeft hij nog kunnen genieten van een vrije dag en in de ochtenduren stond er een training met Jong Ajax, onder leiding van Jan Olde Riekerink, op het pro gramma. Om halfzeven was hij al in het stadion om, samen met zijn vriendin, lekker een hapje te eten in het gezelschap van onder anderen de vrouw van Sjaak Swart, Jesper Olsen en Morten Olsen. Zo kon hij zich rustig voorbereiden op het duel. het lawaai van het zich opwar mende 35.000 koppige publiek uit te kunnen komen, spreekt Van der Vaart - zoals het hoort strak in club kostuum - de verwachting uit, dat zijn ploeg in staat zal zijn om die stugge Denen te verslaan. Ondanks het feit dat Ajax in Kopenhagen niet verder was gekomen dan 0-0. Terugblikkend op die uitwedstrijd in het Parkenstadion op 18 oktober: „We waren zeker niet minder, maar verzuimden in de eerste helft een voorsprong te nemen. We werkten hard, daar lag het niet aan, maar grip op de wedstrijd kTegen we niet. Het werd daardoor op een gegeven moment meer verdedigen dan aanvallen." LAWAAI Zijn stem iets verheffend om boven Om minimaal een ronde verder te komen dan vorig jaar, toen Ajax sneuvelde tegen Lausanne Sport, acht hij enkele minuten voor de aftrap een goede start onontbeer lijk: „Ik denk niet dat het slim is om té afwachtend te beginnen. Vanaf de eerste minuut vdl op de aanval; dat lijkt me het beste. Ik hoop maar dat de jongens snel de 1-0 kunnen maken omdat je dan veel makkelij ker gaat voetballen en ik het gevoel heb dat we dan ook snel naaT de 2-0 zouden kunnen uitlopen." gaat Kopenhagen verdiend door." Rafael van der Vaart is nog zieker van het verlies dan zijn medespe lers. Zin om lang boven in de loge te blijven, heeft hij niet. Na eerst nog even zijn opwachting bij zijn ver slagen ploeggenoten te hebben gemaakt, vertrekt hij vrijwel direct naar huis. Hij zei het twee dagen eerder al toen hem werd gevraagd of hij zichzelf als een winnaarstype ziet: „Ja, dat gevoel zit eT verschrik kelijk diep in bij mij. Niet slechter zijn en dan toch vediezen, dat kan er bij mij niet in. Dat kan en zal ik nooit kunnen verkroppen." komen we ontzettend in de proble men. Hoe langer dat doelpunt uit blijft, hoe erger ik me zit te verbijten." VERKEERDE KANT En inderdaad. Ook in de tweede helft blijft de goal lang uit. En als-ie valt, gebeurt dat ook nog eens aan de verkeerde kant: in de 82ste minuut knalt Niclas Jensen, na slordig uitverdedigen door Fred Grim en een overtreding van de ongelukkig acterende Tim de Cler, een vrije trap onhoudbaar achter de Ajax-goalie. De rood-witte brigade speelt in de tweede helft trouwens aanvanke- In de Champions Lounge zien we Van der Vaart zijn handen voor zijn ogen slaan en horen we hem harts tochtelijk schelden. Als de speeltijd vooTbij is, dringt het tot iedereen door: Ajax is er weer niet in geslaagd de derde ronde te bereiken In twaalf maanden is er - interna tionaal gezien - maar weinig progressie geboekt. Een fluitcon cert daalt striemend neer op de hoofden van de Ajacieden. In de perskamer vertelt Adriaanse na afloop, dat Ajax te weinig overtui ging aan de dag had gelegd. Hij legt zich zeer zakelijk bij het verlies neer: „Over twee wedstrijden gezien, Ook tegen RKC Waalwijk opende de talentvolle Ajacied de score.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 9