Rafael van der Vaart grote afwezige tegen FC Kopen hagen 8 NOVEMBER 2001 NUMMER 8 AjAX LIFE 'Op de tribune veel zenuw AMSTERDAM - Rafael van der Vaart (18 jaar) verkeert momenteel in grootse vorm en is bovendien topscorer van Nederland. Uitermate vervelend dus dat uitgerekend hij, die Ajax in de Nederlandse competitie met z'n goals naar de koppositie leidde, er in de return van de tweede ronde van de UEFA Cup niet bij was. Reden genoeg voor Ajax Life om hem rond het duel tegen FC Kopenhagen uitgebreid te volgen. Door Martin van Zaanen Hij lijkt er zich niet ongemakkelijk bij te voelen. Maar toch is het nog steeds wennen voor Rafael van der Vaart: het spervuur van vragen dat van verschillende kanten op hem wordt afgevuurd. Op het veld is de achttienjarige Heemsteder door zijn fabuleuze inzicht, uitermate complete techniek, opvallende werklust en zijn aan perfectie grenzende gevoel voor timing en ritme inmiddels uitgegroeid tot een fenomeen. De verschillende media hebben dat inmiddels ook ontdekt. De voor zijn leeftijd opvallend zelf bewuste Van der Vaart is 'hot' en de zal voorbereiden op de return in de tweede ronde van de UEFA Cup tegen FC Kopenhagen. Een duel waarin Rafael van der Vaart, van wege zijn derde gele kaart die hij in de heenwedstrijd opliep, dus niet van de partij kan zijn. Hoe erg de dynamische middenvel der die donderdag gemist zou gaan worden, hadden de journalisten van Adriaanse willen weten. Nou, die kon daar makkelijk over zijn: „Rafael zullen we héééél erg mis sen. Want de laatste tijd, als ik na twintig minuten op het scorebord kijk, staat zijn naam er al steevast op." nog met hem zal hebben. Een plukje journalisten als Maarten Wijffels (Algemeen Dagblad) en Toine van Peperstraten (Studio Sport) die het eerste kwartiertje nog aandachtig meeluisteren. Rood shirt, modieus zwart vest, haren glinsterend van de gel, absorbeert Van der Vaart, die op 19 april 2000 voor Ajax debuteerde tegen FC Den Bosch toen hij 17 jaar en 36 dagen oud was, de blikken in zijn richting. Hij wacht, tikje ach terover gezakt, op wat er gaat komen. Zoals het de 'slowstarter', die hij bij zijn runs in het veld ook enigszins lijkt te zijn, betaamt, duurt het een paar minuten voor de momenteel beste voetballer en topscorer van de Nederlandse com petitie op gang komt. Maar dan ontspint zich een alleraardigst kringgesprek dat licht werpt op alle aspecten van zijn werk en leven. En waarin hij regelmatig droogkomisch uit de hoek komt en blijk geeft van een gezonde dosis zelfspot. seizoen heb ik nog nooit gehaald. Een verklaring ervoor heb ik niet. Mijn uitgangspunt voor dit seizoen was eigenlijk simpel: zo goed mogelijk spelen en dat zo lang mogelijk vasthouden." Over zijn manier van voetballen heeft iedeTeën een eigen mening. En hij zelf dus ook: „Tijdens de wed strijd doe ik inderdaad weinig overbodige dingen. Techniek is voor mij niet tien keer die bal hoog houden of een ingewikkelde truc, zoals de bal achter je standbeen langshalen. Ik kan het wel, maar als het niet nodig is, is het niet nodig. De show stelen... Zo zit ik niet in elkaar. De bal goed aannemen, dat is voor mij techniek. En daar heb ben de meeste spelers op zich al genoeg moeite mee." GEEN RUZIE „Ik heb er geen moeite mee om met beide benen op de grond te blijven staan. Sommige jongens wel, ja. Die krijgen een contract en denken dat ze er al zijn. Maar wat heb ik tot nu toe bereikt? Oké, het is heel mooi hoe het nu gaat. Maar meer ook niet! Mijn vader zou het abso luut niet accepteren als ik de weg kwijtraak en ik wil uiteraard geen Tuzie met m'n vader, hahaha. "Lek ker normaal blijven doen en vrien delijk blijven", zegt hij altijd." Donderdag 1 november, half negen 's avonds. De uitverkoren Ajacieden die het tegen de Denen moeten opnemen, zijn zo'n beetje in de eindfase van hun warmingup terechtgekomen. Ajax Life wipt even binnen in de lounge, oftewel de UITGEBREIDE ONDERVRAGING Jammer maar helaas, Van der Vaart is er niet bij en heeft dus ruim een uur de tijd voor een uitgebreide ondervraging in een hoekje van de perskamer, waar met het verdwij nen van de rest van het journaille, de stilte zo langzamerhand de plaats heeft ingenomen van het rumoer dat het afgelopen uur de ruimte vulde. Naast de scribenten van Ajax Life en de internetsite van Ajax, zijn onder anderen aangeschoven: Wil lem Vissers van De Volkskrant, Wim Raucamp van Sport International, Johan Faber van het businessma- gazine Carp, Sander Scbomaker van Spits, terwijl Rob Wanst van Radio Noord-Holland geduldig wacht op het interview dat hij later WILLEM VAN HANEGEM Journalist i: „Je hebt hem persoon lijk niet zien voetballen, maar als we spreken van de vergelijking met Willem van Hanegem, dan zijn er toch wel overeenkomsten op te noemen: jullie zijn allebei stijf links, hebben een goed overzicht, niet echt supersnel, maar toch regelmatig gevaarlijk voor de goal, Van Hanegem met die kromme benen van hem, en jij..." Interruptie Van der Vaart ...En ik heb dat rare loopje. Ja, zeg het maar, hoor." Hij vervolgt bijna scha terend: „Ik dacht van mezelf altijd dat ik normaal liep, maar als ik het op televisie terugzie..." Journalist twee: „Je bent wel een heel nuchtere jongen, hè?" Van der Vaart: „Ja, maar ik zie hier nu ook geen alcohol op tafel staan." belangstelling van de Nederlandse media voor de 18-jarige nieuwe Ajax-ster is momenteel dan ook zo groot, dat onmogelijk aan alle afzonderlijke interviewaanvragen kan worden voldaan. Voor de wed strijd tegen FC Kopenhagen was er daarom, om iedereen zo veel mogelijk tevreden te houden, een mini-persconferentie belegd. Dinsdagmiddag 30 oktober. Na een scherpe ochtendtraining op het trainingsveld naast de Arena en de gezamenlijke lunch, geeft trainer Co Adriaanse in de perskamer zijn uitgebreide voorbeschouwing op het duel. Daarna gaat Ajax, met Adriaanse voorin de spelersbus, op weg naar het trainingskamp in Hoenderloo, waar de selectie zich Uiteraard zijn er ook genoeg seri euze noten te kraken. Over het feit dat hij er twee dagen later in de return van de tweede ronde van de UEFA Cup niet bij zal zijn, zegt hij: „Het is een heel raar gevoel, ja. Dat je je ploeggenoten ziet vertrekken naar het trainingskamp. Het is eigenlijk ook de eerste keer dat me zoiets overkomt. Ik zie nu iedereen weggaan, terwijl ik het zelf altijd zo leuk vind om met elkaar een paar dagen weg te zijn. En vervolgens met z'n allen naar zo'n wedstrijd toe te leven." Het trainingskamp zal hij overigens niet bezoeken: „Nee, wat heb ik daar te zoeken?" ZENUWACHTIG Twee dagen voor de aftrap weet hij al precies hoe hij de wedstrijd ver wacht te beleven: „Ik denk dat ik zenuwachtiger zal zijn dan wan neer ik op het veld zou staan. Het is eigenlijk niet te geloven wat er tot nu toe allemaal is gebeurd; negen goals in tien wedstrijden en zeven maal achtereen; het is een schitte rende serie. Ja, ook in de jeugd wist ik regelmatig het net te vinden - ik denk één keer per acht wedstrijden - maar zo'n gemiddelde zoals dit Van der Vaart scoort tegen Feyenoord, Rotterdam is daar niet blij mee. De mini persconferentie met Rafael, voorafgaand aan Ajax - FC Kopenhagen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 8