I Lid van een roemruchte sportfamilie Ajax Life nummer 8 8 november 2001 I Foto: Pix Onune Cedric van der Gun herstelt voorspoedig DEN HAAG - In eerste instantie leek het wel mee te vallen met de knieblessure van Cedric van der Gun. De werkelijkheid leerde anders. Gelukkig vordert het herstel inmiddels gestaag, het einde van alle ellende lijkt in zicht. Tussen het revalideren door heeft de snelle aanvallende middenvelder alle tijd om eens te babbelen over de aard van zijn blessure. Waarna het gesprek vanzelf uitkomt op de zeer sportieve familie, waaruit hij afkomstig is. Door Hans Willink Ondanks zijn blessure ziet Cedric de toekomst zonnig tegemoet. Omdat de zomer maar van geen wijken wil weten en deze herfst maar geen herfst wil worden, nodigt Cedric Ajax Life uit in de tuin van zijn ouderlijk huis in Den Haag. Ontspannen vertelt hij over het ontstaan van zijn kwetsuur: „Ik heb een knieblessure; last van het kraakbeen achter mijn knieschijf. De dag voordat we de uitwedstrijd tegen Celtic speelden, trainden we in het Celtic Park-stadion. Daar heb ik mijn knie verdraaid. In eerste instantie zijn foto's gemaakt, daarna volgde een kijkoperatie. Er bleken kleine stukjes kraakbeen te zijn afgebrokkeld en die zaten in mijn knie. Die rommel is er meteen operatief uitgehaald. Omdat ik er maar weinig hinder van onder vond, dacht ik dat het herstel sneller zou verlopen. Klopt dus niet, maar de fysiotherapeuten zeggen dat het genezingsproces wel degelijk in de lijn der verwachtingen ligt. Na de winterstop hoop ik weer met de groep mee te kunnen trainen. En düs ook weer te spelen. Dat ik komende week twee wedstrijden van Jong Oranje tegen Engeland moet missen is jammer, evenals het feit dat ik een aantal be langrijke wedstrijden van Ajax niet kon spelen. Alleen al in die eerste week van mijn blessure, miste ik de uitwedstrijden tegen Celtic en Feyenoord. Elke gemiste wedstrijd is vervelend. Afgelopen donderdag zat ik - mezelf verbijtend - op de tribune te kijken naar de wedstrijd tegen Kopenhagen. Tijdens de wedstrijd tegen Heerenveen zat ik ook al machteloos op de tribune. Omdat we wisten dat het duel op een scherm in de Arena werd uit gezonden, besloten Ferdi Vierklau en ik de wedstrijd samen met de supporters mee te beleven. Mijn broer Marnix en zus Tessa vonden dat ook een leuk idee en gingen met ons mee. Dat ze enthousiast meewilden was geen wonder; bij ons thuis is iedereen sportliefheb ber." UITBLINKERS Liefhebbers? Het is wel meer dan dat. Sportende leden van de Van der Gun-familie zijn steevast uit blinkers. Omdat de een na de andere de voordeur van het huis in het Haagse Benoordenhout binnen stapt, komt het gesprek vanzelf op de familie terecht. Sommige Van der Gun's haalden - in verschil lende sporten - Oranje. Anderen nèt niet, maar het eerste team was voor allemaal weggelegd. Lex (51), Marijke (51), Marnix (23), Cedric (22) en Tessa (19) van der Gun vormen wellicht één van de meest spor tieve famiTïes van Nederland. De basis van de sportieve prestaties van de Van der Gun-dynastie ligt bij de Koninklijke HVV, na Ajax, Feye noord en PSV nog altijd de club met de meeste gewonnen landstitels. Vader Lex begon daaT zijn roem ruchte carrière. Als goede (ama teur) voetballer, maar vooral als cricketspeler. In het van tTaditie bijna overlopende houten clubhuis hangen vele - meestal vergeelde - oude foto's aan de wand. Op een aantal is een jongeman met dikke hoornen bril te zien: Van der Gun senior. Van zijn ouders had Lex van der Gun zijn sporttalent niet: „Die waren a-sportief. Dat wil zeggen, mijn vader heeft geloof ik toen hij jong was wel eens gevoetbald,mijn moeder heeft nooit iets aan sport gedaan. Ze maakten er echter geen punt van dat ik ging sporten. Inte gendeel. Maar mijn aanleg voor sport is dus niet geërfd. Zelfs niet overerfelijk, want mijn grootou ders hebben ook nooit gesport." Tessa, studerend in Breda en zuster van Cedric, schuift aan en hoort dat haar moeders familie wel degelijk sportieve genen heeft. Marijke van der Gun: „Mijn moeder was wel sportief. Ze heeft heel goed geten nist en veel geroeid. Ik heb gecricket en nog een tijdje gehockeyd bij Groen-Geel. Tafeltennis en zeilen Cedric, vader Lex, moeder Marijke, zus Tessa en broer Marnix. vond ik ook leuk, maar mijn grote liefde in de sport was tennis. Ondanks het feit dat ik met cricket - ik speelde bij CTicket Club Groe- nendaal - twee keeT in Oranje heb gespeeld." Veel verschillende sporten. Lex van der Gun, ook tweevoudig cricket- international, kan er over meepra ten: „We voetbalden op straat en speelden er ook cricket. Toevallig waren ze bij ons in de straat lid van HVV. Eén straat verder werd geho ckeyd en als ik daar had gewoond, was ik misschien gaan hockeyen. Als lid van HVV ga je bijna automa tisch ook cricketen. Thuis hadden ze er nog nooit van die sport gehoord, maar dat was geen belet sel. Ik kon het wel aardig. Op mijn twaalfde speelde ik al met de seni oren en mijn debuut in het eerste was op mijn zestiende. Mijn cric ket-carrière speelde zich af van mijn 18e tot mijn 38e. In die tijd heb ik maar 185 wedstrijden gespeeld, want ik heb ook nog wat andere sporten gedaan. Twee jaar geijs hockeyd bijvoorbeeld bij de toen malige profclub Raak. Als je bij cricket wicketkeeper bent, is de stap naar ijshockeykeeper niet zo groot. Davy Andrews - destijds een gevierd goalie - mocht als buitenlander niet in de Nederlandse competitie spelen. Dus nam ik zijn plek in tij dens die wedstrijden." en Cedric, zijn dan ook beiden prof voetballer van beroep. Marnix, die slechts dertien maanden ouder is dan zijn broer, speelt bij Haarlem (ook wel Ajax 3 genoemd) en Cedric natuurlijk bij Ajax en in Jong Oranje. Van enige rivaliteit tussen de broers is nooit echt sprake geweest. Door het geringe leef tijdsverschil speelden zij bij de jeugd regelmatig samen. Toen hij te goed was voor een club als HVV weTd Marnix als eerste ingelijfd door ADO Den Haag. Cedric, die regelmatig werd gevraagd voor vertegenwoordigende teams, volgde spoedig. Dat leidde niet tot jaloe- A1 die sporten werden altijd gecombineerd met voetbal. „Ik was zeven jaar toen ik begon te voet ballen. In die tijd moest je twaalf zijn om competitie te spelen, maar op HVV hadden we op zondagoch tend een onderlinge jeugdcompe- titie. Eigenlijk moest je acht zijn om daar aan mee te doen, maar omdat ik aardig kon voetballen, mocht ik al eerdeT spelen. Van daar groeide ik door tot aan de Tweede Klasse, waar HVV toen in speelde. Op mijn twaalfde had ik de moge lijkheid om naar ADO of Sparta te gaan, maar dat mocht niet van mijn ouders. Het was in het begin van de jaren zestig en het profvoet bal stond nog in de kinderschoe nen. Ik moest dus naar school: om een vak te leren." Tegenwoordig gaat dat andeTS. De beide zoons Van der Gun, Marnix zie. Op jonge leeftijd begon Ajax al te trekken aan Cedric. Vader Lex was echter niet te ver murwen: "Pas als ze hem met een busje zouden halen - en ook weer zouden terugbrengen - mocht hij naar de Amsterdammers". ADO Den Haag voldeed wel aan die eis. Die club haalde hem voor de trai ning op bij het Segbroekcollege. Pas na drie jaar ging Ajax overstag. De rest is bekend." Ook zus Tessa voetbalde bij HVV. Stiekem dan, want de sjieke 'Koninklijke'uit Den Haag staat dat eigenlijk niet toe: „Toen ik klein was organiseerde mijn vader de zondagochtendcompetitie; mijn moeder had dan bardienst. Ik trok de sportkleding van mijn broers aan en als er dan een jongetje afbelde omdat die ziek was, nam ik meteen zijn plaats in. Ik vond het geweldig; wilde hartstikke graag spelen. Uiteindelijk ben ik maaT gaan hockeyen. Eerst bij HCKZ, later bij HDM. Toen Jong Oranje-B zich meldde, was ik aanvankelijk te jong om mee te gaan. Een jaar later werd ik weer gevraagd en speelde een toernooi mee in Engeland. Weer een jaar later belden ze voor Jong Oranje-A. Ik had in die tijd last van bles sures en sinds dien heb ik nooit meeT wat van de hockeybond gehoord. Dat was niet zo leuk. Maar ach, ook ik speelde een aar dig potje cricket bij HCC en kon daardoor met het Nederlands team mee naar het WK in Nieuw-Zeeland. Daarvoor had ik al in Jong OTanje meegedaan, dus er was een tijd dat ik in twee Jong-Oranjes zat. Geinig." Tessa speelt sinds kort weer bij HDM (de keuzeheren van de KNHB zijn gewaarschuwd), terwijl het einde van de blessure-periode van zowel Marnix als Cedric nabij lijkt. Voor de ouders Van der Gun ligt er dus een grote uitdaging in het ver schiet: hoe deel je een weekend in, als alle drie de kinderen op het hoogste niveau aan sport doen? Uiteindelijk zal ook daarvoor wel een oplossing gevonden worden. Het zijn immeTS Van der Guns.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 7