J I*- I Amx Life nummer 8 8 november 2001 SC Heerenveen - Ajax 1 Het kilste verlies ooit AMSTERDAM/HEERENVEEN - Twee weken geleden leed Ajax in het Abe Lenstra-stadion van Heerenveen de eerste nederlaag van het seizoen. De Amsterdammers ontbeerden tijdens de wedstrijd negentig minuten de steun van meegereisde supporters. Ajax Life bericht waarom er geen supporters in het Friese Haagje aanwezig waren en beleefde het live in de Arena uitgezonden duel mee. Door: Hans Willink King Arthur. Volgens de normen van de KNVB zou SC Heerenveen elke competitie-thuiswedstrijd duizend kaarten aan de bezoekende partij moeten aanbieden. In afwachting van een verbouwing van het Abe Lenstra-stadion heeft SC Heerenveen echter dispensatie van de voetbalbond gekregen en werd het aantal uitkaarten vastgesteld op 595 plaatsen. Maar Heerenveen-bestuur. Het is de SVA een doorn in het oog dat SC Heerenveen maar 'doet wat het wil' en zich niets aantrekt van de afspra ken die er gemaakt zijn met alle BVO's, de KNVB en andere belangenorganisaties. Het bestuuT van de SVA steunde dan ook de actie van het bestuur van Ajax om plaats te nemen op het uitvak in het Abe Lenstra Stadion. verschillen met die van een echte wedstrijd. Er wordt geroepen en gezongen, zeker als Rafael van der Vaart de score in de 20e minuut opent. Die treffer zorgt binnen enkele minuten voor een mini-wave onder het Ajax- publiek. In het laatste kwartier van de eerste helft volgen de gebeurtenissen elkaar in hoog tempo op. Iedereen houdt de adem in als Van De Ajax bestuurs- en directieleden staan bij het Friese volkslied. Van Leo Beenhakker hoeft het niet zo. enige troost uit de harde regen die neerdaalt over het Friese publiek. King Arthur, zoals hij door vrienden wordt genoemd, is een Ajax- fan in hart en nieren en toont zich in de pauze zeer verbolgen over de actie van SC Heeren veen: „Stom dat ze ons niet laten gaan. Ik had liever daar gezeten, maar dat wordt ons voor de zoveelste keer door die boeren door de neus geboord. Dit is een aardig alternatief, maar ook niet meer dan dat. In het stadion zélf is het leuker, want dan beleef je meer. Bovendien hebben we nog nooit probJÊJhen gehad in Heerenveen. De actie van het bestuur is een goede stunt, al was het alleen maar om de Friezen te plagen." De achtjarige Finidi(l) Teuben uit Arnhem is met zijn vader naar de Arena gekomen. Eigenlijk moest hij zelf trainen, maaT dit is toch leuker: „Die grote TV is mooi, maar een beetje dooT de Arena rondlopen, vind ik het leukst. Eerst had ik het koud, maar nu niet meer" Gelet op zijn shirt is de kleine Finidi een groot fan van Nikos Machlas. Na de hervatting blijkt Haarms nog steeds op dezelfde plek te staan. Als een paaT fans hem vragen om bij hen te komen zitten, antwoord hij: „Nee jongens, bedankt, maar ik sta liever als ik naar een wedstrijd kijk." De fans heffen het „Van der Vaart is een echte Ajacied" aan, 1 na een mooie actie van Rafael, waarbij de bal I maar net naast gaat. Enkele minuten later I gaat het volledig mis met Ajax in Heeren veen. SC Heerenveen scoort 2-1 en het gemor en gevloek wordt snel opgevolgd door „Ajax, Ajax". De wetenschap dat er 160 kilometer zit tussen de fans en 'hun spelers' zorgt voor het eerst echt voor ongenoegen. Men beseft nu pas terdege dat er van 'steunen' geen sprake kan zijn. Als twee minuten later Bergdolmo een gele kaart krijgt, neemt het gemor verder toe. Pal daarop scoren de Friezen opnieuw, voor een aantal fans aanleiding het vak vroegtijdig te verlaten. Terwijl ze de Arena uit lopen, maakt SC Heerenveen er eerst 4-1 en later nog 5-1 van. Slechts een handjevol getrouwen blijft tot het bittere einde zitten. Het ene verlichte vak vomit in de laatste minuten een wel heel schril contrast met de duisternis. De kilte van deze nederlaag dringt langzaam tot een ieder door. Het gevoel van eenzaamheid dat de fans hebben gevoeld zonder hun spelers in de buurt, wordt schrij nend benadrukt door de uitslag. der Vaart op de lat schiet. Deze stilte staat in schril contrast met het gejoel als Trabelsi wordt neergehaald door Denneboom. Als de 'Duizend van Zuid' Bobby Haarms na een half uurtje ontdekken, wordt hij luidkeels toege zongen. Zes minuten voor tijd krijgt Fred Grim een even hartstochtelijke toejuiching als hij, voor de zoveelste keer dit seizoen, een fraaie redding verricht. Als de camera het Ajax-bestuur in beeld neemt, worden zij door commentator Eddy Poelmann gekscherend de 'Bende van zes' genoemd. STUNT Op slag van rust slaat het noodlot toe. SC Heerenveen maakt gelijk. Terwijl Bobby Haarms meent dat het ontbreken van de zojuist geblesseerd geraakte Chivu de oor zaak is van deze tegentreffer, put Vak 127 Juichen na de 0-1 van Rafael van der Vaart. MISTER AJAX Het Ajax-bestuur en directie had in de week voor de wedstrijd de eigen aanhang verzocht thuis te blijven. Aan dat verzoek werd door de fans gehoor gegeven. Door één van de grote schermen in de Arena te laten zakken, zorgde Ajax er voor dat iedereen die dat wilde het duel - gratis - in de Arena mee kon maken. Ondanks de korte termijn waarop dit bekend kon worden gemaakt, waren er toch nog een kleine duizend fans afgekomen op de verto ning. Zij zaten allemaal in vak 127. Het eerste gejuich steeg op toen het gTote scherm beelden toonde van het Ajax-bestuur in het verder lege vak. Voor deze gelegenheid hadden de bestuurders zich gehuld in Ajax- shirts. De waardering was groot en een wel gemeend „Van Eijden is oké, olé, olé" rolde over de tribune. Het contrast tussen het sfeer volle vak en de voor de rest duistere en lege Arena, zorgde voor een ongekende entou rage. Hans, een volgens eigen zeggen oude F-sider: „Ik vind het wel gezellig om een uit wedstrijd van Ajax op deze manier te beleven. Het is een leuk alternatief." Als de camera's over het Friese publiek dwalen, roept het Ajax-publiek luidkeels het overbe kende „wat zijn die boeren stil". Volledig naar waarheid klinkt dat "het is stil aan de over kant". Vlak voor de aftrap duikt Bobby Haarms ineens op. 'Mister Ajax' heeft ervoor gekozen om tussen de échte fans te gaan staan. Twee minuten later volgt nog een verrassende entree in vak 127. Ferdi Vierklau en Cedric van der Gun hebben ook voor het alternatief van de Arena gekozen. Van der Gun heeft zelfs zijn broer en zus meegenomen voor deze wed strijd: „Het zijn net als ik liefhebbers en dit belooft een aardige wedstrijd te woTden", voorspelt de geblesseerde Ajacied. Als er is afgetrapt, blijkt de sfeer niet veel te zelfs dat aantal bleek voor SC Heerenveen- Ajax een probleem, omdat het bezoekersvak slechts 395 plaatsen bevat. Doorgaans lost de Friese club dit op door tweehonderd kaarten buiten dit vak aan te bieden. SC Heerenveen verklaarde echter in het verleden vaak problemen te hebben gehad met Ajax-fans, die tussen het thuispubliek zaten, en besloot daarom de regeling van de extra tickets te schrappen. Het bestuur van de SVA toonde zich al ver voor de wedstrijd ontstemd over het kaarten- beleid van de subtopper In een officiële verkla ring werd meegedeeld dat supporters - en in het bijzonder de Ajax-supporters - nooit de dupe mogen zijn van de grillen van het SC Finidi Teuben uit Arnhem. I I

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 5