Ajax 2 ware Cupfighter Sjakies huiskamer Over 3 jaar kunstgras Buiten de deur Ajax Life nummer 8 8 november 2001 een glimlach aan toe. Bij het ten perse gaan van deze Ajax Life was nog niet bekend hoe de loting op 6 november verliep. De goede prestaties van de beloftes geeft vooral hoop voor de toekomst. De bevrijdende tweede treffer werd gescoord door Ai-speler Nando Rafael. „Ik zei het op de bank nog tegen onze fysio, Niels. Als ik erin kom, dan scoor ik." De 17-jarige kreeg gelijk. „Ik ont plofte zowat van vreugde. Eigenlijk kan ik het nog steeds niet geloven dat ik echt heb ges coord." Zonder het te weten volgt Rafael de voetsporen van een illustere voorganger. Patrick Kluivert scoorde in het seizoen 1994- 1995 voor Ajax 2 de beslissende goal tegen Dordrecht'go. Toen eindigde het bekeravon- tuur van de reserves in de kwartfinale, tegen FC Utrecht. Waar het schip met de Ajax-talenten dit bekerseizoen gaat stranden, is uiteraard nog onzeker. Jan Olde Riekerink wil in ieder geval op twee paarden wedden, want zijn ploeg doet ook mee in het toernooi om de Amstel Malt Cup. Dit jaar is het bekertoernooi voor reserve-elftallen geen verplichting, maar de trainer-coach wil zoveel mogelijk wedstrijden spelen om zijn spelers klaar te stomen voor de A-selectie. AMSTERDAM - Sportpark De Toekomst was op 23 oktober bijna te klein voor het enorme succes van Ajax 2. De jonge talenten van trainer Jan Olde Riekerink zorgden voor een enorme stunt door Eredivisionist De Graafschap uit het echte nationale bekertoernooi te wippen. „We hebben durf getoond in balbezit", analyseerde Olde Riekerink na de wedstrijd. „Mijn spelers hebben volwassen gevoetbald." De jonge selectie had al in de groepsfase van het toernooi om de Amstel Cup aangetoond een volwaardig tegenstander te zijn voor de grote mannen. Huizen, ADO'20 en FC Volen- dam werden opzij gezet en zusterdub HFC Haarlem kreeg, niet voor het eerst dit seizoen, een nederlaag te verwerken. Na de verdiende 2-0 zege op de Doetinchemmers loten de jon gelingen van Ajax dus mee voor de wedstrijd affiches in de achtste finale. Omdat het een vrije loting betreft, kan ook Ajax 1 de tegen stander worden. „Ik hoop niet dat we Ajax 1 loten. Het is geen doel om die Amstel Cup te winnen met Jong Ajax. Maar we gaan er in ieder geval iets moois van maken", aldus Jan Olde Riekerink. Als we Ajax 1 loten, hoop ik dat we thuis spelen, voegde de trainer daar met Vrijdagavond zette Ajax 2 een stap richting deel name aan de Amstel Cup in het VOLGENDE sei zoen. ADO Den Haag 2 werd met 4 -1 geklopt. Door: Joop Leeuwendaal AMSTERDAM - Eindelijk was het zover, de opening van de nieuwe skybox, genoemd naar Mister Ajax, Sjaak Swart. De naam van de omgedoopte skybox werd Sjaak aangeboden voor zijn veer tigjarige huwelijk met zijn steun en toe verlaat, Andrea. De opening geschiedde op de zondagmiddag na afloop van de wedstrijd tegen Willem II. Door de 4-1 overwinning was iedereen in opperbeste stemming. Eerst was er de ont vangst door gastheer Geert Kuperus, de beheerder van de er naast gelegen gezellige en sfeervolle Champions Lounge. Arie van Eijden nam de opening voor zijn rekening. Niet als directeur, maar als lid van de Ajax- familie, liet hij weten. ledereen kan van Sjaak zeggen wat hij wil, Swart blijft toch een graag geziene verschij ning binnen Ajax. Een gentleman in kostuum en nog steeds een kwajongen in voetbalte nue. Er waren veel bekenden van Sjaak: zijn voetbalvrienden Johan Neeskens, Frank Rijk aard, Ronald Koeman, Scren Lerby, Barry Huls- hoff, Johnny Heitinga alsmede ondergete kend® Maar ook de ouders van Rafael van der Vaart en Sjaaks dochters Rebecca en Jac queline waren aanwezig. Ik zag een foto hangen van opa Swart en op de TV's kon ik genieten van beelden van Sjaak als voetballer. Er kwamen bij mij oude herin neringen boven van Sjakie, Ajax, Amsterdam Oost en OWO. Het doet een mens beseffen hoe snel de tijd gaat. Maar als ik dan weer naar Sjakie kijk (ik mag 'Paco' zeggen), staat de tijd weer even stil. Hij ziet er nog fantas tisch uit voor zijn leeftijd. Ik teken ervoor, niet zo bekend zijn als Sjaak maar wel er goed uit blijven zien op m'n ouwe dag. Sjaak, de opening was ouderwets gezellig en ik denk dat de Sjaak Swart Suite een groot succes zal worden. Talentjes uit West I met Ajacieden op de groepsfoto. Amsterdam - Een selectief groepje eer stejaars D-junioren, zestig in totaal, mocht op donderdag 25 oktober een kijkje nemen in de Ajax-keuken op sportpark De Toekomst. Het waren jon gens uit de afdeling West I en op initia tief van de afdeling scouting kregen ze een dagje Ajax aangeboden. 's Ochtends werd er onder leiding van de Ajax-jeugdcoaches getraind. Danny Blind, Arnold Mühren en de overige trainers lieten zien wat een training bij Ajax inhoudt. Na een gezamenlijke lunch konden de spelers van Sjaak Swart ontmoet in zijn lounge veel oude voetbal helden. Op de foto v.l.n.r.: Ruud Gullit, Ronald Koeman, Sjaak Swart, Spren Lerby, Johan Neeskens en Frank Rijkaard. verschillende amateurverenigingen uit de regio een praatje maken met eerste elftal spelers. Vervolgens gingen ze met hun helden op de foto. Nog geen week later ondertekende Ajax een overeenkomst met achttien Amsterdamse amateurclubs, verenigd in HET (Hoofd- Eerste en Tweede klassers). „De top heeft de breedte nodig en de breedte heeft de top nodig, zei Ajax-directeur Arie van Eijden bij de onderte kening. „Daarom ben ik gelukkig met deze overeenkomst." Met de samenwerking wordt officieel gemaakt wat eigenlijk op donderdag 25 oktober al deels plaatsvond. Talentvolle jeugdspelers van de achttien Amsterdamse amateurclubs worden jaarlijks in de herfst- en krokusvakantie uitgenodigd voor proef- wedstrijden en -trainingen. De betreffende amateurclubs worden in raad en daad door Ajax bijgestaan bij opleiding-technische en medische vraagstukken. In het verleden hebben Amsterdamse ama teurclubs behoorlijk wat talent opgeleverd voor Ajax. Een willekeurige greep: Frank Rijk aard kwam van DWS, Martijn Reuser van RoodWit A, John Bosman van Roda'23 en Den nis Bergkamp van Neerlandia/SLTO. Patrick Kluivert en Edgar Davids begonnen hun voet balloopbaan bij Schellingwoude. Dat moet in de toekomst weer gaan gebeuren. „Wij hopen dat Amsterdamse talentjes bij Ajax terechtkomen", stelde Ed Degenkamp namens de HET. De officiële Tal enten dag en voor F- en E-junio- ren vinden plaats van 18 tot 22 februari 2002. Vanaf december dit jaar liggen de inschrijffor mulieren weer klaar bij de ABN AMRO-kanto- ren. Verdere informatie volgt in de komende nummers van Ajax Life. AMSTERDAM - Op het moment dat Han van Wees en Bob Haarms kleine repa raties uitvoerden aan grasmat nummer 26, de beste ondergrond sinds de ope ning van de Arena, werden in de pers kamer de plannen rond het kunstgras gepresenteerd. Daarbij werden ook de partners voor het project openbaar gemaakt. Uiteindelijke doelstelling is over drie jaar een kunstgrasmat in de Arena te hebben. Het was al bekend dat in de winterstop een groen 'tapijtje' wordt gelegd op het jeugd- en amateurcomplex De Toekomst. Vervol gens zal in het voorjaar een van de bijvelden van de Arena aan de beurt komen. Ajax en de Arena zijn in beide gevallen de opdracht gevers, waarbij de club bij de KNVB een ver zoek indiende om tijdens officiële wedstrij den de nieuwe ondergrond te mogen tes ten. Voordat het zo ver is, moeten hiervoor de overkoepelende voetbalbonden (KNVB, FIFA en UEFA) toestemming geven. Komt die toestemming er - en slaagt het project - dan kan het in de toekomst haast niet anders dan dat alle voetbalclubs overgaan op dezelfde ondergrond. Wereldbond FIFA heeft 'voetballen ondeT vergelijkbare omstandig- heden'hoog in het vaandel staan. Kunstgras wordt dan niet alleen een optie, maar wel licht zelfs een verplichting. Het tegengaan van competitievervalsing is dan het belang rijkste argument. Sepp Blatter liet onlangs weten dat het nieuwe type kunstgras zeer geschikt is om op te voetballen. De hoge kos ten zijn volgens de voorzitter van de FIFA het enige échte nadeel.Uiteraard staan de geko zen partners te trappelen dit project uit te voeren. Voor Edel Grass (de hoofdaanne mer), Thiolon Grass (de kunstgrasvezels en de tapijtrug) en Rubber Resources (de kor rels tussen de sprietjes) kan een geslaagd project betekenen dat ze van Moskou tot Madrid de stadions mogen 'stofferen'. En dat is op z'n minst een lucratieve klus.De komende tijd moeten de clubs en bonden worden overtuigd dat kunstgras gelijk is aan of beter is dan natuurgras. Er is nog een hoop zendingswerk te doen. „Maar welke speler kan nog ooit het mooie stiffie a la Van Basten doen?" zo vroeg Bob Haarms zich bedroeft af. „Voetbal hoort op gewoon gras." Ajax en de Arena zullen de komende drie jaar hard nodig hebben om de voetbalwe reld voor zich te winnen. De enige optie is de spelers en de trainers te laten oordelen. Zij zijn tenslotte de ervaringsdeskundigen. Vervolg van pagina 1 Tomas Galasek is geselecteerd voor het Tsjechische elftal dat komend weekend de eerste van twee play-off duels met België speelt. Cristian Chivu speelt met Roemenië twee play-off duels tegen Slovenië. Inzet een plek •op het WK. Mido bedankte voor twee vriendschappe lijke duels met Egypte. Gisteren (woensdag) werd in Cairo tegen Liberia gespeeld, komende zaterdag staat de uitwedstrijd tegen Zuid-Afrika op het programma. Nikos Machlas is geselecteerd voor het Griekse elftal dat op 10 november vriend schappelijk tegen Estland speelt.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 3