Drie dagen Kopenhagen Heja FC Ko Ajax Life nummer 7 25 oktober 2001 Sinds twee maanden heeft Ajax zijn eigen reisorganisatie: Ajax Travel. Voor de derde maal orga niseerde het bureau diverse groepsreizen naar een Europese uitwedstrijd van Ajax. Na Glas gow (Celtic) en Nicosia (Apollon Limasol) was het einddoel van deze reis Kopenhagen. Ajax Travel had vooraf vier pak ketten samengesteld, variërend van een goedkope budgetreis tot een luxe driedaags arrangement. Volgens André - namens Ajax Tra vel mede belast met de organisa tie ter plaatse - maken steeds meer Ajax-fans hiervan gebruik: „Voor de wedstrijd FC Kopenha- gen-Ajax konden we enkele hon derden inschrijvingen noteren. Daarmee zijn we tevreden. Ajax Travel is in feite een verlengstuk van ATP/Roever; alleen heeft Ajax de organisatie nu in eigen han den genomen. Daardoor kan nóg beter worden ingespeeld op de vraag van de eigen aanhang. Ajax Travel zorgt voor service voor de Ajax-supporter en biedt daarom een gevarieerd programma aan met diverse mogelijkheden. Fans die meer tijd hebben, kunnen een meerdaagse trip boeken. Daar door krijgen ze meer tijd en gele genheid om ook nog rustig de omgeving te verkennen. Voor hen is de culturele ontmoeting, die bij zo'n wedstrijd hoort, ook van belang." Dat geldt in ieder geval voor Ad en Els Bergkamp (volgens eigen zeggen ver familie van Het echtpaar maakt al voor de derde maal gebruik van de diensten van Ajax Travel. Vroeger reisden ze veel op eigen gelegenheid naar het buitenland, maar in georga niseerd verband reizen vinden ze inmiddels een goed alternatief. Ad en Els, die al meer dan vijftig jaar fan van Ajax zijn, hebben ook deze keer op een meerdaagse trip ingeschreven. De reden is simpel: „Zonder iets van de stad te heb ben gezien, ben je niet 'echt' in het buitenland geweest", aldus Els Bergkamp. Net als in Schot land zijn ze ook nu weer tevreden met het gebodene: „Bovendien is het weer hier veel beter. In Glas gow regende het aan één stuk. Wat was dat een pestweer", blikt Ad terug. Het Amsterdamse stel geniet in Kopenhagen volop van de kleurrijke en zonnige omge ving. Tijdens de georganiseerde stadsrondrit bezoekt het echt paar alle toeristische plekjes van de hoofdstad van Denemarken, de zeemeermin, de koninklijke paleizen, de op Amsterdamse grachtenpanden gelijkende herenhuizen èn het standbeeld van sprookjesschrijver Hans Christiaan Andersen. Omdat in de zeventiende eeuw veel Neder landers vanuit Denemarken han del dreven, is in het centrum van de stad een typisch Amsterdams straatbeeld nagebouwd. Com pleet met gracht en lage brug! Arie Schrieders uit het Noord-Bra bantse Vessem is ook van de par tij. Net als alle reizigers is hij al zijn hele leven fan van Ajax. Opmerkelijk, voor iemand die onder de rook van Eindhoven werd geboren: „Het begon in de jaren zestig, toen er maar twee clubs in Nederland waren: Ajax en Feyenoord. Die laatste club had bij mijn ouders echter geen schijn van kans, het Ajax-gevoel zit er dus al bijna veertig jaar in. Dat heb ik uiteraard overgeno men met als gevolg dat ik iedere thuiswedstrijd met een busje en acht vrienden naar Amsterdam rijd." Ook bezoekt het Brabantse gezelschap vaak de uitwedstrij den van Ajax. Overigens alleen indien de combiregeling niet ver plicht is: „Eerst naar Amsterdam reizen en dan met zijn allen naar de uitwedstrijd... Dat is gekken werk. Voordat je dan thuis bent, moet je eigenlijk al weer op weg naar de volgende wedstrijd." Ajax forever v.l.n.r. Jan ($9), Joost (22), Dennis (21) en Richard (29) uit Blokker (Noord-Holland). tevreden te zijn: „Als er maar strijd wordt geleverd. Want verliezen zonder te knokken, dat mag Ajax natuuriijk nooit overkomen", aldus Joost: „Het is goed te zien dat ze er dit jaar met z'n allen voor gaan. En dat is wel eens anders geweest." Absolute favoriet is Rafael van der Vaart, ook Cristian Chivu wordt geroemd. Jan kent Van der Vaart al vanaf de jeugd, omdat hij regelma tig op De Toekomst naar de jeug- delftallen van Ajax komt kijken. „Eens Ajacied, altijd Ajacied. In goede én in slechte tijden." Trouwe Ajax-fans Els en Ad Bergkamp helpen mee het koninklijk paleis in de Deense hoofdstad te bewaken. Door: Arnout VeTzijl Dit kwartet Ajax-fans was op de dag van de wedstrijd al om 2.00 uur in de ochtend vertrokken. Acht uur later kwamen ze aan in de hoofdstad van Denemarken; aar dig doorrijden düs, want de ruim 800 kilometer lange route wordt ook nog eens onderbroken door een boottocht van een uur tussen het Duitse Puttgarden en het Deense Rpdby. Direct na aankomst in Kopenha gen parkeerde chauffeur Joost zijn snelle bolide in de directe nabij heid van het stadion,zodat hij na afloop weer snel weg zou kunnen. De vier trokken daarop het cen trum in om eens goed rond te kij ken. Richard vindt Kopenhagen prachtig: „Het is hier genieten geblazen. Mooie stad hoor. Fraaie gebouwen, heel ruim allemaal." Ze gaan niet altijd met zijn vieren op stap. Dat is afhankelijk van de tegenstander en de financiële mid delen. Toch zijn Europese uitwed strijden de kTenten in de pap. Vol gens Joost worden ze overal harte lijk ontvangen, waardooT ieder Europees uit-duel ontaardt in een feest: „En daar gaat het ons precies om; als het maar gezellig is. Een warm onthaal, zoals hier, is goed voor de onderlinge sfeer. We wor den op straat aangesproken door de mensen of door fans van FC Kopenhagen. Dat is leuk. Gezellig heid, daar is het ons om te doen." De bestuurder neemt nog een teug van zijn bier, naar eigen zeggen 'pas' zijn tweede blikje van de mid dag en tevens de laatste. De thuis reis is immers al niet meer ver weg. Alleen als Ajax wint zullen ze nog een plaatselijke kroeg opzoeken, zo klinkt het gemeenschappelijk. Omdat ze geen van vieren op de dag na de wedstrijd hoeven te wer ken, zien ze het uitstapje naar Denemarken als een soort 'ver lengd weekeinde'. Jan:,, Onze vrije dagen nemen we op voot Ajax. Dat is best lastig als je de huidige speel dagenkalender in ogenschouw neemt. Je weet nooit precies wan neer je vrij moet nemen. Duels worden makkelijk verplaatst en op rare dagen vastgesteld. En dan zijn we natuurlijk ook nog afhankelijk van het aantal beschikbare kaar ten." Het thuisfront heeft geen pro blemen met de geregelde uitstap jes in den vreemde. „Als wij het Mille voetbalt zelf bij een Deens dameselftal waar ze keeper is. In haar jeugd verdedigde ze haar doel zo goed, dat ze enkele duels voor de nationale jeugdploeg speelde. Maar op 17-jarige leeftijd ging haar interesse uit naar andere zaken dan het voetbal en besloot ze haar schoolcarrière voorrang te geven: „Maar ik ben nog steeds gek op voetbal; dol op de entourage, de spanning. Daarom ga ik voor iedere wed strijd een pilsje drinken met de fans in ons supporterscafé." karen staat erbij en lacht. Ze maakt alles voor het eerst mee en is duidelijk onder de indruk. Haar favoriete speler is de Zuid-Afri kaanse spits Sibusiso Zuma. Mille vindt alle spelers leuk, maar omdat ze moet kiezen, noemt ze aanvoerder Christian Lpnstrup als haar favoriet. naar onze zin hebben, dan zijn zij ook tevreden." De vrienden zijn opgetogen als de prestaties van Ajax 1 ter sprake komen. „Het gaat veel beter dan in de laatste jaren", vindt Dennis. „Natuurlijk kan het nóg beter, maar ik ben al heel blij dat het ein delijk weer eens lekker loopt." Win nen vinden ze belangrijker dan het spelen van goed voetbal. Maar de combinatie van deze twee elemen ten verdient nog meer de voorkeur. Tóch is de huidige positie op de ranglijst voldoende reden om Zo'n anderhalf uur voor de aftrap van FC Kopenhagen-Ajax staan Mille (links, 26 jaar) en Karen (rechts, 22 jaar) voor de ingang van het supporterscafé van FC Kopenhagen. De grote kroeg, met een immens beeldscherm waarop voortdurend voetbal te zien is, is gelegen onder één van de tribu nes van het Parken-stadion. Mille is een echte FC Kopenhagen-fan, zo giechelt ze. Maar haar vriendin Karen gaat voor het eerst naar een voetbalwedstrijd. Beide dames zijn afkomstig uit de Deense hoofdstad. Mille: „Ik ben al jaren een trouwe fan van FC Ko. Sinds drie jaar mis ik geen enkele thuis wedstrijd." Af en toe gaat de Scan dinavische ook mee naar uitwed strijden, vooTal vorig jaar toen haar favoriete ploeg kampioen van Denemarken werd. „Helaas kunnen we niet naar de return in Amsterdam; het geld ontbreekt! We studeren allebei nog, volgen een opleiding voor leraar." De fans gaan uit hun dak na de goal van Wamberto die even later werd afgekeurd.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 7