Jong Ajax kiest voor de zaterdag Rode cijfers (9fe Vt rV/fj/7. JS*V0 ROTTÖffiK 25 OKTOBER 2001 NUMMER 7 AlAX L|F€ vervolg van pagina 1 „We kijken momenteel steeds of opengeval len arbeidsplaatsen nog wel moeten worden ingevuld", aldus de algemeen directeur. Het zelf beheren van de Fanshop in de Arena zorgde er afgelopen jaar nog voor dat bet aantal full-timers steeg met acht nieuwe medewerkers. Meer merchandising-omzet in de onlangs vernieuwde Fanshop moet deze groei gaan rechtvaardigen. VERHUUR Minder medewerkers, maar ook minder spe lers (met bijbehorende salarissen) is bet credo. Aan bet begin van bet seizoen 2000- 2001 bad Ajax 58 voetballers onder contract. De club verkocht in het vorig boekjaar Dani aan Atletico Madrid en Jesper Grpnkjaer aan Chelsea. Van de overige 56 spelers werd een groot aantal verhuurd: zo ging Jan van Halst naar Fortuna Sittard en keerde John Nieu- wenburg tijdelijk terug bij Sparta. Probleem bij verhuur is dat de club weliswaar een ver goeding ontvangt, maar dat dit bedrag weegt meestal niet op tegen het salaris van de spe ler. Dat moet vaak worden doorbetaald. De grootste uitdaging voor technisch directeur Leo Beenhakker en Van Eijden is deze voetbal lers definitief onder te brengen bij nieuwe clubs, zodat de bijbehorende salarissen als kostenpost verdwijnen. INKOMSTEN Licht optimisme over het resultaat in het vol gend boekjaar is dus deels gebaseerd op kos tenbeheersing. Verder wordt verwacht dat ook de inkomsten (let wel, zonder de opbrengsten uit transfers) gaan stijgen. „Zo gaan de inkomsten uit de TV-rechten omhoog, omdat er door de Eredivisie NV ver beterde contracten zijn afgesloten. Ajax is gewild bij de kijkers en dat is meegenomen in de contracten", stelde Arie van Eijden. „En ondanks het feit dat de wegen van de digitale snelweg vaak ondoorgrondelijk zijn, hebben we voor onze website met KPN een gunstige strategische samenwerking opgezet. Ook dat zal een positieve invloed hebben op het uit eindelijk resultaat." Iedere twee weken praat Ajax Life even bij met een Ajacied. Ditmaal met Tomas Galasek, die na zijn knieblessure weer moet knokken voor een basisplaats. De concurrentiestrijd op het middenveld is bij Ajax niet gering. „Klopt, maar dat is niet erg. Ik wist dat ik zo lang mogelijk fit moest blijven om mijn basisplaats te houden. Dat heb ik nu helaas niet meer in eigen handen. Ik kan alleen maar mijn uiterste best doen om weer terug in de basis te komen." Tsjechië ontmoet België in de play- offs voot het WK. Gaan jullie dat winnen? „Het wordt moeilijk. Ik schat de kansen van Tsjechië op fifty- fifty. De eerste wedstrijd wordt in België gespeeld. Dat wordt een belangrijke duel, waarin Tsjechië een goed resultaat moet neerzetten, zodat we het thuis kunnen afmaken." Hoé ziet jouw toekomst als international er in dit geval uit? „Et is regelmatig contact met de bonds coach. Ook tijdens mijn blessure. Ik hoop natuurlijk altijd dat ik opgeroepen woTd. Maar ja, daar hoop ik al twee jaar op. Op dit moment doe ik voorzichtig en laat alles rus tig op me afkomen." Als het aan de spelers van Ajax ligt, wordt er alleen nog maar op zaterdag gevoetbald. We hebben het over het Beloftenteam, dat unaniem de zater dag als de ideale speeldag aanwees toen trainer Jan Olde Riekerink ze er laatst om vroeg. Desondanks is zater dag nog niet de vaste speeldag waarop de Beloften in actie komen. Tekst en foto's: GeT Stolk Olde Riekerink: „Ik las een artikel in een ochtendblad waarin een aantal mensen de mening ventileerde dat we wat de nieuwe Beloftencompetitie betreft toch beter had den kunnen vasthouden aan de maandag. Wij, de trainersstaf van Ajax, zijn van meet af aan gecharmeerd geweest van de zater dag. Via een enquête weet ik nu dat onze spelers er net zó over denken." Niet oveTal wordt zo eensluidend geoor deeld. Toen in het voorjaar de teerling weTd geworpen, bleek dat een aantal verenigin gen om praktische redenen niet graag bereid was de maandagavond als speeldag te laten schieten. Van financieel minder draagkrachtige clubs bijvoorbeeld werd vernomen dat de voorkeur uitging naar het weekeinde waarin eerst A-junioren en ver volgens eerste elftallen speelden. Een dag later gevolgd door de Beloften. Aangezien de initiatiefnemers in Zeist van mening waren dat hiermee meteen afbreuk werd gedaan aan de beoogde opwaardering van de spelersopleiding, werden door middel van een peiling de voor- en tegenstanders in kaart gebracht. Aansluitend nam de KNVB het besluit om, met in achtneming van de uitkomsten, vanaf het seizoen 2001/2002 te beginnen met een Reserve-Eredivisie nieuwe stijl. ONOVERZICHTELIJK Zo kon het gebeuren dat Feyenoord - Ajax zich, ondanks alles, vorige week op een lauwe maandagavond op Woudenstein afspeelde. „Ik vind het op deze manier rom melig", heeft zojuist een van Ajax' oudste leden Wim Schoevaart laten weten. Voor malig bestuurslid André Kraan-. „Onze tech nische staf is voor de zaterdag, dus spélen wij onze thuiswedsrijden op zaterdag. MaaT aan alles kleeft een nadeel: onze A-junioren raken er door in de verdruk king." Buiten geeft Jan Olde Riekerink toe Woensdag 12 oktober Ajax blijft nog in spanning over de tegen stander in de tweede ronde van het Europa Cup I-toernooi. De loting, die in hotel Excel sior in Florence wordt verricht door de klein dochter van de voorzitter van de Italiaanse voetbalbond, wijst uit dat de opponent de winnaar wordt van het duel FC Liverpool-Pet- rolul Ploesti. Trainer Rinus Michels noemt de loting een "verschrikkelijk zware kluif". De KNVB legt Piet Keizer een schorsing op van drie wedstrijden. De Ajax-aanvaller wordt gestraft vanwege 'ruw spel tegen Willie Dul- lens' in een wedstrijd tegen Sittardia. Com missielid Piet van Reenen van Ajax vindt de straf veel te zwaar. „Temeer omdat Dullens en Sittardia-aanvoerder Vogels vrijwel niets ten nadele van Piet hebben gezegd." Zondag 16 oktobeT Na een week eerder PSV met 3-1 te hebben geklopt, verslaat Ajax nu Willem II eenvoudig met 4-0. Voor 12.000 toeschouwers debuteert ex-JOS-speler Ruud Suurendonk als vervan ger van Hulshoff op het Tilburgse Sportpark. Bondscoach Georg Kessler selecteert 17 spe lers voor een aantal trainingsdagen. Onder hen de Ajacieden Wim Suurbier, Ben Muller, Sjaak Swart, Johan Cruijff en Klaas Nuninga. Wim Suurbier en Theo van Duivenbode ont vangen een uitnodiging voor Jong Oranje. Dinsdag 18 oktober In de avonduren zet Velibor Vasovic in Amsterdam zijn handtekening onder een contract voor 2,5 jaar. De 45-voudig Joegosla- visch international krijgt, zoals destijds gebruikelijk was, een vrije transfer van de voetbalbond. Ajax kaapt Vasovic (een jaar eerder maker van het enige Partizan Bel- dat het wat onoverzichtelijk kan aandoen, maar: „Ik vind dat je er niet nü al negatief over moet oordelen. Ik heb óók Heitinga wel eens een keer niet kunnen opstellen!" Olde Riekerink vervolgt: „We zouden een voorbeeld moeten nemen aan hoe SC Heerenveen het doet. Als ze daar tot de conclusie zouden komen dat het niks is, hebben ze recht van spreken; die doen er écht alles aan. Ze spelen de thuiswedstrijden zaterdagmiddag 16.30 uur. De amateurclubs die dan klaar zijn, zit ten met hun jeugd op de tribune. Foppe de Haan deelt met een aantal spelers handteke ning uit, kortom ze dóen iets." LEERPROCES Feyenoord - Ajax vindt dus niet op zaterdag plaats. Ajax heeft de fileproblemen omzeild door al om 15.30 uur te vertrekken, drie uur voor aanvang van de wedstrijd. Het gezel schap arriveerde dus rijkelijk vroeg in Kralin- gen. Olde Riekerink:,, Dat was ingecalculeerd. Ik heb daarom hier de bespreking gehouden." De hoofdtribune van Excelsior is volledig bezet. De entourage waarvan Van Gaal sprak grado-doelpunt in de Europa Cup-finale tegen Real Madrid) weg voor de neus van PSV. Ajax-voorzitter Jaap van Praag laat weten dat hij twee weken eerder ook al rond was geweest met de voetballer: „Maar toen bleek hij plotseling een transfersom te vragen." Woensdag 19 oktobeT Met eigen ogen zien de Ajacieden dat FC Liverpool de volgende tegenstander in het Europa Cup-toernooi zal zijn. Alleen Suurbier, Muller en Van Duivenbode ontbreken op de tribune van het Heizelstadion van Brussel, waar de selectie de beslissingswedstrijd tegen het Roemeense Petrolul Ploesti aan schouwt. Het saaie duel eindigt in 2-0. Rinus Michels zegt na het duel dat Ajax niet bang hoeft te zijn voor dit Liverpool. „We hebben zeker een kans", onderstreept Prins. „Dit team viel me tegen", aldus Swart. „De verdediging lijkt me niet onpasseerbaar", valt Johan Cruijff hem bij. Donderdag 20 oktobeT Ajax-Feyenoord wordt 13 november definitief niet in het Olympisch Stadion gespeeld. Het bestuur van Ajax wilde, vanwege de grote belangstelling, uitwijken naar het twee maal grotere stadion, maar de financiële voor waarden die Feyenoord hiervoor stelt zijn voor Ajax onaanvaardbaar. Zondag 23 oktobeT "DOS maakt het Ajax bijzonder moeilijk" kopt Het Parool: 3-1 is een vertekende uitslag. DOS, spelend met liefst vijf verdedigers, komt onverdiend op achterstand dankzij een treffer van Sjaak Swart. Binnen één minuut maakt de uitblinkende Henk Wery weer gelijk. Vlak voor rust kopt Henk Groot een voorzet van de voor Ajax debuterende Dik- staal - nét overgenomen van Telstar en de ver vanger van de geblesseerde Cruijff - in het doel en zeven minuten voor tijd maakt Klaas tijdens de presentatie van de Beloftencom petitie, is voelbaar. Kwetsende spreekkoren klinken ook op dit niveau, zo blijkt. Aange zien de Beloftencompetitie het einde van een leerproces betekent, had de scheids rechter een vak met een tiental Rotterdam mers erin kunnen laten ontruimen. Arbiter Van der Land doet dat niet. Feyenoord heeft in de 35-jarige keeper Carlo l'Ami zijn oudste speler. Bij Ajax doet Tomas Galasek (28) wedstrijdritme op. Richard Knopper (24) heft het leeftijdsverschil op van Leonardo II (25). Feyenoord heeft in Gyan en Tininho ervaren spelers en in Smo- larek zijn uitblinker. Aan Ajax-zijde voert Pius Ikedia zijn acties te ver door en slaagt Kwame Ouansah er zelden in zich te ont doen van zijn cipier Martis. Feyenoord wint in een soms onvriendelijk duel door doel punten van Smolarek en Nkunku. De mooi ste aanval van de wedstrijd - Galasek - Ike dia - Ouansah - komt van Ajax, maar de bal gaat naast. Piqué raakt één keer de onder kant van de lat. Tevergeefs. Jong Ajax redt het niet op deze verloren maandagavond en wil terug naar de zaterdag. Nuninga er nog 3-1 van. De voorsprong op Feyenoord, dat met 2-1 wint van Go Ahead Eagles, blijft daardoor één punt. Henk Groot, die tegen DOS eenmaal scoorde, is één van de kopsterkste spelers die ooit het Ajax- shirt droegen. Ook Richard Knopper kon vorige week Jong Ajax niet aan een overwinning op Jong Feyenoord helpen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 4