Ajax Life nummer 6 11 oktober 2001 istent Peter Boeve m Af Overleg tussen Co en assistent en de linksachter vormen bijvoor beeld een koppeltje. De afstand tussen die twee is heel belangrijk, leder heeft zijn taken en verant woordelijkheden, maaT de één moet voot de andeT complemen tair denken. De achterste speler coacht de voorste speler. Als ik het heel extreem benader, moet de linksachter gewisseld worden als de linksvoor slecht speelt. Want dat is dan de schuld van de back, want deze moet de linksvoor goed coachen. Daarom moeten ze veel samen werken. Zo bestaan er in mijn optiek vijf koppeltjes: links, rechts, twee spitsen, twee backs en twee centrale spelers in de as." LANGE REIS Boeve heeft het prima naar zijn zin in zijn rol als assistent. Wie denkt dat zijn bewegingsruimte zich beperkt tot de schaduw van Co Adriaanse, heeft het mis. „We zijn samen de lange reis naar het suc ces aangegaan. Bij Ajax heeft Co mij op die reis meegenomen. De club heeft mij, als oud-Ajacied met een bepaalde visie, daarbij hard nodig. Ik wil een reële Ajacied zijn, geen meeloper. Als het moet, geef ik tegengas. Door discussie kunnen we juist groeien. Ik doe alles wat in mijn vermogen ligt om de hoofd trainer zo goed mogelijk te laten functioneren. Dat is ook de taak van de assistent-trainer. Keihard werken, loyaal zijn en de gezamen lijke visie uitdragen. Ik moet van de hoed en de rand weten; daardoor kan ik van toegevoegde waarde zijn. Maar uiteindelijk geeft Co aan welke keuzes moeten worden gemaakt en daar moet ik dan ach ter gaan staan." De familiebanden zorgden er des tijds voor, dat Peter Boeve iets voor het bedrijf Alpuro terug wilde doen. Zijn gevoel voor Ajax is verge lijkbaar: „Ik had als jongetje altijd posters van Ajax aan de muur. Later heb ik bij de club gespeeld en mezelf verdiept in het voetbal. En daarnaast heb ik ook nog eens ervaring opgedaan in het bedrijfs leven. Er zijn te veel criticasters die alleen maar praten en niets doen. Ik geniet er elke dag weeT van dat ik mijn bijdrage kan leveTen. De club kan weer vooruit kijken en dat was mijn doel toen ik naar Ajax kwam: iets aan de club teruggeven van wat ik zelf heb ontvangen. Maar eerst wil ik deze lange reis afmaken. Natuurlijk krijgen we onderweg ook wel eens slecht weeT, maar daarna is het mijn beurt om als coach de route uit te stippelen voor een volgende reis." PETER BOEVE Geboren: 14 maart 1957 in Staverden Erelijst: Kampioen eerste divisie: 1977 Landskampioen: 1980,1982, 1983,1985 Winnaar KNVB Beker: 1983, 1986,1987 Interlands: 16. Debuut: Engeland - Neder land (2-0), 15 mei 1986. SpeleT: Vitesse: 1976-1979 Ajax: 1979-1987 Beerschot 1987-1988 Peter Boeve speelde 296 officiële wedstrijden voor Ajax. Hij debuteerde op 19 augustus 1979 tegen Willem II. Trainen Geinoord: 1993-1994 DOVO: 1994-1995 DVS'33:1995-januari 1997 Vitesse 2: januari 1997-mei 1997 RKC Waalwijk: 1997-1999 Ajax: vanaf 2000 niet romantiseren. Ik heb van veel trainers iets geleerd. Leo Beenhak ker kan fantastisch praten en daar door een boodschap heel goed overbrengen; zijn verpakking is geweldig. Beenhakker kent als geen ander het marktmechanisme van het voetbal. MaaT als trainer ben ik uiteindelijk degene die - uit alles wat ik leer de belangrijke dingen filter. Ik heb er de goede dingen uitgehaald. Dat heb ik bij Rinus Michels gedaan, bij Johan Cruijff en bij Kees Rijvers. Maar ook later op de cursus bij Foppe de Haan en momenteel bij Co Adriaanse." High five met Mido na diens doelpunt tegen Sparta. WEERBAAR MAKEN Adriaanse en Boeve kenden elkaar al voordat de huidige trainer-coach van Ajax besloot hem als assistent naar Amsterdam te halen. „Ik liep in 1993 stage voor het trainersdi- ploma Oefenmeester-i. Onder Ger ard van der Lem mocht ik bij trai ningen van Ajax-2 al heel veel doen. Gerard is een warme per soonlijkheid die helemaal voor mij open stond. Co hield toen, als Hoofd Jeugdopleidingen van Ajax, nog kantoor in een container bij De Meer. We leerden elkaar steeds beter kennen. Op dat moment kwamen zaken aan de orde die nu opnieuw van belang zijn. Hoe kan een trainer bij een speler de creati viteit stimuleren? Wat moet er gedaan worden om een speler mentaal weerbaarder te maken? Voetballers optimaal voorberei den, daar gaat het om. En dat bete kent dus niet: ze naar huis bren gen, eten voor ze koken en hun was doen. Dat kunnen ze écht zelf wel. Voetballers moeten uit hun glazen huisje komen, leTen hoe de wereld in elkaar zit en hun verantwoorde lijkheden nemen. Óók op het veld." BEREID EN BEKWAAM Na een tijd als trainer bij Geinoord, DOVO, DWS'33, het tweede van Vitesse en RKC Waalwijk gewerkt te hebben, kruisten de paden van Adriaanse en Boeve zich in Brabant voor een tweede keer: bij Willem II. Als assistent-trainer is het indivi dueel beter maken van voetballers zijn grootste uitdaging: „Ik kan me sterk in de gevoelens van anderen inleven. Daardoor kan ik spelers overtuigen van 'hoe, wat en waarom'. Maar uiteindelijk gaat het er altijd om of een speler bereid én bekwaam is iets te leren. Ik stap in de mens om eruit te halen wat goed en wat verkeerd is. Die goede en slechte kanten maak ik bespreekbaar en vertaal dat in oefenvormen. Ik denk dat ik daar heel steTk in ben. Iets wat onderbe wust in een speler zit, wil ik ont dekken en dat bewust maken. Bij Willem II heb ik dat bijvoorbeeld ook gedaan. Ik ben er trots op hoe die jongens het nu doen: Mathijsen en Van Nieuwstadt, daar heb ik individueel mee gewerkt in mijn Masterclassje." GROEPSPROCES Ook de huidige selectie van Ajax straalt ondertussen meer zelfver trouwen uit. Boeve wil dat zeker niet op zijn conto schrijven. „Co Adriaanse, Leo van Veen, Wil Coort en ik vormen een hecht team. Samenspel is het fundament voor succes." Maar het is toch opvallend hoe fris spelers als Wamberto en André Bergdplmo momenteel rondlopen. Boeve: „Er is een groepsproces in gang gezet. Als je ziet wat voor veranderingen we in de speelwijze hebben doorgevoerd en hoe sommigen dat oppikken; daarvoor verdienen ze een grote pluim. Ik ben het dus niet met al die criticasters eens die alleen naar het verleden kijken. Als je zo leeft, hoor je bij de kansrijke armen en daar hebben we er te veel van. Je kunt de hele dag naar mooie foto boeken kijken en die vervolgens terugzetten in de kast. Maar daar heb je de volgende dag, als je naar je werk gaat, niets aan. Dan mis je steeds iets. Vandaag en morgen zijn veel belangrijker." KOPIE Peter Boeve hekelt de zoge naamde kenners die niet op de weg voor zich letten, maar steeds in hun achteruitkijk spiegel turen: „We moeten ons niet alleen spiegelen aan het vededen. Vroeger was fantas tisch, maar die tijd kunnen we niet overdoen. Een kopie is altijd mindeT dan het origi neel; dat zou Ajax ook niet moeten willen. Er zijn mensen die zeggen dat Ajax één bepaalde speelwijze en één systeem heeft. Dat is de groot ste onzin die eT bestaat. De gouden generatie van Cruijff (en ook mijn generatie) han teerde diverse speelstijlen. Onder Van Gaal werden ver schillende systemen gecombi neerd en alle posities in het veld nauwkeurig omschreven. Dat dan hét systeem noemen, vind ik onzin. Het gaat om de filosofie: aanvallend voetbal, met creativiteit en flexibiliteit. Als we dat kunnen, moet de tegenstander zich altijd aan passen. Ik ben een heel groot voorstander van die gedachte. Spelen met buitenspelers is heel lastig. Als ze tien meter te ver naar voren staan, krijgen ze geen bal meer. John van 't Schip vertelde mij vorig jaar dat hij jaren geleden, als speler onder Van Gaal, al niet meer zo wilde voetballen. De 'nummer 4' en 'nummer 10' waren té bepa lend voor dat systeem. Ik denk niet in begrippen als achter hoede, middenveld en voor hoede. Ik benader het als links, midden en rechts. De linksvoor

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 9