mm cbp~1 FC Kopenhagen opponent in UEFA Cup Een kleine man met zwarte krullen Ole komt weer even thuis C. Köbenhavn Ajax Life nummer 6 11 oktober 2001 rer van FC Kopenhagen kampt met een vervelende voetblessure, waardoor hij vorige week zondag de competitiewedstrijd tegen Lyngby (i-o) moest missen. Ook het meedoen van het momenteel geblesseerde duo Todi Jónson (international van de Faröer Eilanden) en spits Pascal Simpson is nog onzeker. Bekende namen in het elftal van FC Kopenhagen zijn Morten Bis- gaard en Tomas Thorninger. Bis- gaard kwam afgelopen zomer over van Udinese en Thorninger doorliep de jeugdopleiding van PSV en speelde in het seizoen 1992/1993 acht duels in de Eind- hovense hoofdmacht. FC Kopenhagen staat onder lei ding van trainer Flans Backe, die in september de opgestapte Kent Carlsson opvolgde. Het duel FC Kopenhagen-Ajax begint vol gende week om 18.30 uur en wordt gefloten door arbiter Darko Ceferin uit Slovenië. AMSTERDAM - Ajax speelt volgende week donderdag, 18 okto ber, in de tweede ronde van de UEFA Cup tegen FC Kopenha gen. Het eerste duel vindt plaats in het Parken-stadion. Vorig jaar strandde Ajax in de tweede ronde van de UEFA Cup. Lau sanne Sports was in een dubbele ontmoeting te sterk. Doot Amout VeTzijl FC Kopenhagen is een heel ander soort tegenstander dan de Zwitsers uit Lausanne. De subtopper uit de Deense competitie staat bekend om de bijna on-Scandinavische 'technische' stijl van spelen, hoewel FC Kopenhagen de laatste weken wat moeite heeft het eigen favoriete spelletje op de mat te leggen. De kracht van de Denen mag bepaald niet onderschat worden. In de derde voorronde van de Champions League verslikte de miljoenenploeg van Lazio Roma - toen nog zonder Jaap Stam - zich bijna FC'Kopenhagen, dat de thuiswedstrijd met 2-1 won. In Italië kon Lazio deze nederlaag alsnog goed maken en plaatste zich daardoor voor de eliteklas van het Europese voetbal (4-1). Net als Ajax, dat de Champions League-wedstrijden van Celtic verloor, verdween ook FC Kopenhagen naar de UEFA Cup. In de eerste ronde speelden de Denen tegen FK Obilic uit Joegoslavië. In Kopenhagen werd met 2-0 gewonnen, maar die 'veilige marge' was in de return al na 48 minuten als sneeuw voor de zon verdwenen, in een spannende slotfase schoot aanvaller Heine Fernandez met twee goals zijn ploeg alsnog naar de volgende ronde. Het is onzekeT of de trefzekere Fernandez, die in zes Europese wedstrij den al zes goals maakte, er tegen Ajax bij zal zijn. De 35-jarige topsco- Christian Poulsenfl) maakte in de competitiewedstrijd tegen Lyngby het enige en tevens winnende doelpunt voor FC Kopenhagen. De talentvolle middenvel der is met Birmingham City in gesprek over een tussentijdse transfer. Driejaar later is hij er nog, als één van de laatst overgeblevenen van de lichting 7998-7999. Nog steeds is hij de kleine man. Alleen zijn de zwarte krullen verruild voor een snelle coupe, passend bij zijn hui dige gemoedstoestand. Hij rent en vliegt. De schuchtere kleine man met de zwarte krullen is veran derd in een plaag voorde vijande lijke defensies. 'Wampy', de onbe kende man van de duistere fax, is veranderd in Wamberto, een trotse Ajacied die model staat voor het huidige Ajax. En hij zal er binnenkort weer staan, daar op het vliegveld van Kopenhagen. Met andere ploeggenoten maar met dezelfde grote lach op het gezicht, klaar om via Kopenhagen de wereld te veroveren. Erik van Leeuwen, voorlichter Ajax Ergens midden in de week ging in Denemarken de telefoon. Toen malig Ajax-directeur Maarten Oldenhof belde naar het trai ningskamp met de mededeling dat Ajax nét een nieuwe speler had gekocht. Op voorspraak van trainer Morten Olsen had de Nederlandse landskampioen een Braziliaanse aanvaller van Stan dard Luik overgenomen. 'Wampy', zoals zijn bijnaam klonk, was niet al te groot en had donkere krullen. Voor het gemak zou er wel even een foto van hem per fax naar Denemarken gaan, zodat we hem op het vliegveld zouden kunnen herkennen. Samen met de Scandi navische opperscout John Steen Olsen toog ik naar Kastrup, het vliegveld van Kopenhagen. Een kleine man met zwarte krullen, dat zou moeten lukken tussen al die hoogblonde Scandinaviërs. Maar al wat er door de Cate kwam, geen kleine man met zwarte krullen. De volledig zwarte foto op de fax bood ook al geen ondersteuning. Voor ons gevoel zagen we ook nog nooit zoveel kreupele, manke en al dan niet in het gips per rolstoel vervoerde kleine mannen met zwarte krul len. Het wachten werd uiteindelijk beloond toen we een wat verlegen stem het heilige woord 'Ajax!' hoorden zeggen. En inderdaad, wij waren Ajax en achter ons stond een kleine man met zwarte krul len, voorzien van een voetbaltasje en een grote lach op het gelaat. De conversatie verliep in het Frans, de taal die de kleine man met de zwarte krullen had geleerd in de zeven jaar dat hij in België had gevoetbald. Op van Dani geleende schoenen maakte de kleine man met de zwarte krullen zijn eerste acties in een Ajax-shirt. VEDB/EK - Ajax speelt niet voor het eerst tegen FC Kopenha gen. Een eerdere ontmoeting vond plaats voorafgaand aan het seizoen 1998-1999 tijdens een trainingskamp in Vedbsek, een plaatsje net ten noorden van Kopenhagen. Er werd een vriend schappelijk duel gespeeld tegen FC Kopenhagen. En een nieuwe speler voegde zich bij de selectie. AMSTERDAM - De laatste decennia kwamen veel Denen hun voetbalgeluk in Amsterdam beproeven. Ajacied Ole Tobiasen is één van hen. Hij speelde drie jaar lang bij FC Kopenhagen, de komende Europese opponent. „Ze spelen heel technisch voet bal. Dat is ook hun grootse probleem." Wanneer kwam jij bij FC Kopenhagen terecht? „In 1992 heb ik daar mijn eerste contract getekend. Ik speelde bij KB Kopenhagen, één van de clubs die later fusieclub FC Kopenhagen zou gaan vormen. Daar heb ik alle jeugdelftallen doorlopen. Na het samen gaan van KB en Boldklubben 1903 ontstond in eerste instantie een ver eniging zonder warmte; een plek waar voor clubliefde geen plaats was. FC Kopenhagen werd in het begin vooral als een nepclub gezien, maar de laatste jaren is dat positief veranderd. Er zitten steeds meer sup porters op de tribune. Het was voor iedereen even wennen geweest, alles was nieuw. Nee, ik was vroeger geen supporter van de club. Voor mij was Bröndby een mooie ploeg. Die vereniging was veel verder, ook in Europees verband." Het stadion moet geweldig zijn? „Toen ik bij FC Kopenhagen kwam, werd het stadion juist verbouwd. Het veld is een kwartslag gedraaid en er zijn nieuwe tribunes neerge zet. De faciliteiten daar zijn perfect. Parken is het mooiste en grootste stadion van Denemarken. Toch is dat voor de club een probleem. Er kunnen 40.000 mensen in, maar ieder weekend zitten er hooguit 15.000. Dan lijken de tribunes toch behoorlijk leeg en dat komt de sfeeT tijdens wedstrijden niet ten goede. Alleen als FC Kopenhagen tegen Brondby speelt, zit het stadion helemaal vol. Dat duel is in de Deense competitie te vergelijken met Ajax tegen Feyenoord in Nederland." Ken jij nog spelers uit de huidige selectie van Kopenhagen? „Ik volg het Deense voetbal alleen als het op televisie is. Ik ken uit mijn tijd met Jong Denemarken nog wel jongens die daaT hebben gespeeld; Thomas Rytter en Niclas Jensen bijvoorbeeld. Met Jacob Laursen voetbalde ik nog in de A-selectie van Denemarken. Diego Tur, Christian Lpnstrup en Mio Nielsen waren al bij de club toen ik nog voor FC Kopenhagen uitkwam, maar de laatste vijfjaar is er een hoop veranderd." Hoe voetbalt FC Kopenhagen? FC Kopenhagen speelt heel tech nisch voetbal. Ze hebben de laat ste jaren een beetje hetzelfde probleem gehad als Ajax; ze wil den te vaak mooi voetballen. FC Kopenhagen miste vechters, een aantal harde verdedigers én mid denvelders die er af en toe flink inkleunden. Tegen Lazio Roma, in de voorronde van de Champions League, was dat overigens niet de reden dat ze werden uitgescha keld. FC Kopenhagen was gewoon niet goed genoeg en miste de rou tine waar de Italianen wel over beschikten." Wat verwacht jij van beide UEFA Cup-duels? „Ik denk dat Ajax het moeilijk gaat krijgen in Kopenhagen. Not- maal gesproken tasten ploegen elkaar in de eerste wedstrijd altijd even af, maar FC Kopenhagen gaat er meteen vol tegenaan. Ze willen natuurlijk alles geven om Ajax te kloppen, vooral in het eigen stadion. Ze hebben Lazio thuis met 2-1 verslagen; dat zegt wel wat. Toch moet Ajax 'de klus' in de Arena kunnen afmaken; dat heeft Lazio Roma tenslotte ook gedaan. Daar 0-0 spelen - of mis schien zelfs winnen - behoort best tot de mogelijkheden. Ik ben natuurlijk bij de eerste wedstrijd van de partij en hoop dat FC Kopenhagen het goed doet. Van mij mag het daar 0-0 blijven. Maar uiteraard moet Ajax, na een fraaie overwinning in Amster dam, uiteindelijk doorgaan in de UEFA Cup."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 7