Ajax Ci in het voetspoor van het eerste RIIRICH Landelijke competitie C-junioren groot succes C9/> 1966 Debuut Van der Vaart AJAX-SPARTA V- si 11 OKTOBER 2001 NUMMER 6 AjAX llFI vervolg van pagina i Dat Rafael van der Vaart sinds ruim een jaar de eerste Ajacied in Oranje is, zei hem na afloop niet veel: „Nee, daar houd ik me niet mee bezig. Dat lees ik later wel terug in de krant." Nog opmerkelijker is het feit dat hij de eerste Ajax-debutant is in vijf jaar; in 1996 was Peter Hoekstra de laatste rood/witte spe ler geweest die - als Ajacied - zijn entree in Oranje vierde. In de 25 minuten die Van der Vaart op het natte veld stond, kon hij slechts een geringe stempel op het duel drukken. De Ajacied begon op de linkerflank, maar verhuisde al snel naar een plek achter beide spitsen Van Nistelrooij en Van Hooijdonk. Oranje versloeg het nietige Andorra uiteindelijk met 4-0, zon der dat Van der Vaart iets aan die score had bijgedragen. Na afloop maalde hij daar niet om: „Ik had er eigenlijk al niet meer op gere kend er nog bij te komen, laat staan dat ik speeltijd zou krijgen. Dat het slechts om een wedstrijd tegen Andorra ging, maakt me niets uit. Het voelt reuze." Zenuwachtig was hij niet: „Nee, zodra ik in het veld sta, voel ik dat niet meer. Invallen is altijd lastig, maar het tempo dat Andorra hanteerde viel geluk kig wel mee." Met een opgewekt gemoed verliet Van der Vaart vervolgens de persruimte, op zoek naar zijn familie. Op zijn rug bungelde de voetbal tas, gevuld met zijn eerste Oranje-shirt; een kleinnood dat hij voor geen goud had willen ruilen. En zo werd de laatste wedstrijd in de mislukte WK-kwalificatiereeks van het Neder lands elftal voor één speler dan toch nog een duel om nooit meer te vergeten. Iedere twee weken praat Ajax Life even bij met een Ajacied. Ditmaal met Tim de Cler, die afgelopen week verhuisde. Wat horen we nou Tim, ga je weg uit Leiden „Ik ga weer verhuizen ja, heb het net geen jaar volgehouden in mijn appartement op acht hoog. We hebben een huis met een tuin gekocht in Leiderdorp. Ook leuk voor mijn vriendin ChaTlotte, want zij houdt van lekker in de zon liggen. Ons appartement stond vol op de wind, daaT ging dat dus niet." Huisje, Boompje....Beestje „We hebben sinds kort een pup, een Engelse bulldog. Ook voor hem is het beter dat we nu een tuintje hebben. Ik ben gek op hon den, toen we deze gingen uitzoeken uit een nest van twaalf, smolt ik bij het zien van al die kleine, krioelende beestjes. Binnenkort komt er nog eentje bij. Weer een Engelse bulldog, ditmaal een vrouwtje. Mijn vriendin heeft daar bepaalde bedoelingen mee, zeker. Het zijn net echte baby's." Dus binnenkort komt de ooievaar ook nog langs? „Nee hoor, hier blijft het voorlopig bij. Plan nen voor een verdere gezinsuitbreiding zijn er niet, eerst maar eens wennen in ons nieuwe huis. Vorige week was ik iedere dag bezig met onze verhuizing. Dat, samen met alle trainingen, heeft me behoorlijk afge bekt." ZEIST - De scheidsrechter die zich op de eerste speeldag van de landelijke com petitie voor C-junioren niet bij FC Omni- world - Excelsior liet zien, was achteraf geen verhaal apart. Er deden zich meer sno'tjes voor dat weekend. Met sno'tjes wil bij de KNVB zoveel zijn gezegd als dat de scheidsrechter niet is opgekomen. „Maar dat is een gepasseerd station nu", zegt competitieleider Rinus van der Lugt. „Beschouw het maar als een aan loopprobleem dat achter ons ligt. We hebben de zaak onder controle." Tekst en foto: Cer Stolk Die scheidsrechter-sores ten spijt beant woordt de landelijke competitie voor C-junio- ren tot nu toe volledig aan de hooggespan nen verwachtingen. Van der Lugt: „De sterk ste teams van Nederland zijn in twee afdelin gen van twaalf teams ondergebracht. Dat heeft als voordeel dat de grote clubs niet meer tegen 'zwakke broeders' hoeven te spe len. In Zeist is jaren achtereen geredeneerd dat de jeugdopleiding gebaat is met een zo gToot mogelijke weerstand van de clubs onderling. Dat doel lijkt nu gehaald." Desgevraagd bevestigt Ajax Ci-trainer Hen- nie de Regt de toegenomen sportieve span ning in de competities voor C-junioren. Recentelijk liet hij zijn tevredenheid - na afloop van een uitwedstrijd tegen Excelsior in Rotterdam - al eens blijken-, „Hoe weinig de clubs elkaar tot nu toe ontlopen, blijkt uit het feit dat er inmiddels niet één club meer bij is, die geen punten heeft gemorst." De Regt is - omdat Ajax het achterstallig duel met AZ vorige week in een 2-0 overwinning omzette - toch al een tevreden man. De trai ner lachend: „Wij doen het in de lijn van Co. Het eerste speelde de eerste wedstrijd gelijk tegen Roda JC en begon daarna alles te win nen. Ci speelde de allereerste wedstrijd gelijk tegen Heerenveen en pakte vervolgens steeds weer de drie punten. We staan ook beide bovenaan." Het is zondagmorgen halfelf. De RET-bus van Sparta staat al een hele tijd geparkeerd voor De Toekomst. Terwijl Ajax Life zich meldt en - op een ander veld Ajax C2 een competitieduel speelt tegen rode lantaarndrager Purmer- steyn - lopen de spelers van Ajax Ci en Sparta Ci zich al warm. Vraag: is dat niet een beetje vroeg voor een wedstrijd die om twaalf uur begint? De Regt: „We beginnen niet om twaalf uur. We spelen vandaag - op verzoek van Sparta - een uur eerder. Een aantal spe lers van Sparta Cl is vanmiddag bij Sparta - FC Den Bosch op Spangen ballenjongen. Of wij met vleugels gaan spelen? Wie ze heeft moet ze gebruiken, is bij Ajax de stelregel. En wij - dat wil zeggen Ci - hébben ze." Op de vraag of Ajax Ci ook vandaag ongesla gen blijft, laat het antwoord lang op zich wachten. Het Rotterdamse elftal van Dirk Mol is collectief sterk en heeft veel voetballend vermogen. Een week eerder was Sparta bijna goed geweest voor een stuntje door stadge noot Feyenoord beentje te lichten. Op het allerlaatste moment kwamen 'die van de overkant' nog langszij. Jammer is", zegt een Sparta-vader, „dat onze spits vandaag met de B-junioren moet meedoen. Hij heet Kogel- dans. Let op: van die jongen gaan we veel horen." Neem bijvoorbeeld Ajax-rechtsbuiten Sergio Zijler. Hij vecht tal van mooie duels uit met zijn rechtstreekse tegenstander Lima.Toch zal hij het niet zijn die vijf minuten na de rust het enige doelpunt van de wedstrijd maakt. Die eer komt Elia toe, Ajax' nummer 10. Elia laat in de rest van de wedstrijd trouwens nog een paar opgelegde mogelijkheden liggen. En hij is niet de enige. Nummer 9 (Robin Kieft) en de overijverige nummer 6 (Burgzorg) heb ben 'doelpunten op de schoen', die ze vervol gens niet maken. „Volgende keer beter", houdt de trainer ze voor. Dat geldt ook voor de hondstrouwe bezoekers van De Toekomst, die klokslag twaalf arriveren en het grootste deel van de wedstrijd missen. „Uitgeslapen?", informeert iemand. „We zijn maar vast begonnen. Wat zeg ik: de wedstrijd is bijna afgelopen." Sergio Zijler, rechtbuiten van Ajax Ci, blonk uit in het 1-0 gewonnen duel tegen Sparta. 9 rV/CA, maandag 26 september: De tegenstander van Ajax in de Europa Cup, Besiktas, arriveert in Amsterdam. De Turkse spelers doen 's middags inkopen in de stad. Vooral voetbalschoenen zijn populair. Vol gens trainer Lubiza Spajzic.die met zijn selec tie logeert in het hotel 'du Port an Cleve', ver dienen zijn spelers zo'n 300 gulden per maand. Premies kunnen dat bedrag verdub belen. Prins Bernhard kondigt aan woensdag Ajax-Besiktas te bezoeken, zaterdag 31 september: Sittardia-Ajax eindigt in i-i. De Amsterdam mers spelen ongeïnteresseerd en komen gelukkig op voorsprong. Na een overtreding op een Sittardia-speler wachten de thuisspe- lers op het fluitje van de scheidsrechter. Dat volgt niet waardoor Sjaak Swart ontsnapt en vervolgens Johan Cruijff in staat stelt om sim pel 0-1 binnen te koppen, 's Avonds vliegt er een steen door de ruit van de sigarenzaak van Sjaak Swart. Een Ajax-supporter was dermate gefrustreerd over zijn toegewezen zitplaats in de supporteTS-bus, dat hij per trein afreisde naar Sittard. De emoties liepen bij hem zo hoog op dat hij - na thuiskomst - direct de tram naar de Pontanusstraat pakte, dinsdag 4 oktober: Een dag voor de belangrijke Europa Cup-wed strijd is er nog steeds onduidelijkheid over de aanvangstijd van Besiktas-Ajax. Half vier, kwart voor vier en vier uur lijken de meest voor de hand liggende tijdstippen. De ver plichte training in het stadion wordt na een kwartier afgebroken wanneer teireinknech- ten het veld betreden en de speleTs somme ren dat het zo genoeg is geweest. woensdag 5 oktobeT: Ajax haalt de volgende ronde van de Europa Cup. Besiktas wordt met 1-2 verslagen. Het spiksplinternieuwe Ali Sami Yen stadion is zelfs bijna letterlijk het kolkende (gezien de temperatuur van 40 graden) bouwwerk. De Ajax-spelers worden voortdurend uitgejoeld en bekogeld. De eliminatie van Besiktas wordt beschouwd als een nationaal drama. De TuTkse telefoondiensten weigeren na afloop zelfs verbindingen tot stand te bren gen met Amsterdam. Vele journalisten komen in grote tijdsnood. Uiteindelijk lukt het enkelen toch contact te krijgen met het thuisfront wanneer ze Rotterdam als bestem ming opgeven, donderdag 6 oktobeT: Een politie-inspecteur overlijdt aan de gevol gen van het supportersgedrag tijdens Besit- kas-Ajax. Hij kreeg één van de rondvliegende flessen op zijn hoofd. Ajax-voorzitteT Jaap van Praag ontvangt een telegram van Prins Bern hard: "Mijn hartelijke gelukwensen aan U allen met de zo verheugende overwinning van het Ajax-elftal op Besiktas." zondag 9 oktobeT: Ajax wordt eindelijk koploper in de Eredivisie. Op doelsaldo gaat de ploeg van Rinus Michels het Haagse ADO (0-0 tegen MW) voorbij. Ajax verslaat PSV met 3-1. Ajax-voorzitter Van Praag geeft toe contact te hebben met de Joegoslavische international Velibor Vasovic. „We hebben zitten praten. Een overgang wordt moeilijk, omdat hij toestemming moet krijgen van de Joegoslavische voetbalbond." Gert Bals tracht de bal weg te boksen. Ajax versloeg Besiktas met t-z.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 4