A A Rafael van der Vaart verdiend in Oranje Er zijn grenzen overschreden Galasek speelt weer De Sponsor van ONWAARHEDEN 11 OKTOBER gt JAARGANG 2001 UITGAVE VAN DE SUPPORTERSVERENIGING AJAX IN SAMENWERKING MET AFC AJAX - ADVIESPRIJS: F 3,5° E 1,59 WWW.AJAX. NL Van der Vaart debuteerde in het grote Oranje op de linkervleugel. ARNHEM - Met een brede glimlach stapte Rafael van der Vaart na afloop van Nederland-Andorra van het veld. De middenvelder stond met een twinkeling in zijn ogen de pers te woord. Eindelijk speelde er weer een Ajacied in het Nederlands elftal. De laatste keer dat dat gebeurde, was in het najaar van 2000. Toen speelde Richard Witschge ruim een uur mee in het WK-kwalificatieduel tegen Ierland. Galasek in actie tegen Jong SC Heerenveen Door Daan Schippers Meteen na de pauze begon Van der Vaart, tot vreugde van de trouwe Oranje-fans, met zijn warming up. Na twintig minuten warmlopen ontdeed hij zich vervolgens van zijn trai ningspak en betrad - onder luid gejuich en als vervanger van Victor Sikora - bet veld van Gelredome. Zijn debuut in het Nederlands elftal was een feit. In de aanloop naar deze op zich onbelangrijke kwalificatie-interland, zag het er niet naar uit dat Van der Vaart bij het Nederlands elftal zou komen. Nadat de jonge middenvelder vorige week in Groningen alweer zijn vijfde doelpunt van de lopende competitie op het bord had gebracht, werd algemeen aangeno men dat Louis van Gaal de middenvelder van Ajax zou selecteren voor Oranje. Voor de camera's van Studio Sport zei Van der VaaTt met een aanstekelijke verlegenheid dat hij Andorra een mooie tegenstander zou vinden om tegen te debuteren. Maar één dag later al bleken de gedachten van de bondscoach - niet voor het eerst tij dens de mislukte WK-campagne - behoorlijk te verschillen met de mening van veel voet balliefhebbers in Nederland. Van der Vaart werd opgeroepen voor Jong Oranje en speelde afgelopen vrijdag met zijn leeftijdge noten één helft tegen Jong Slovenië. Na die wedstrijd werd hij alsnog, als vervanger van de geblesseerd afgehaakte Bobby Petta, opge roepen voor het échte Oranje. Sinds de Tweede Wereldoorlog is Rafael van der Vaart de op vier na jongste debutant in het Nederlands elftal. Van het huidige Oranje debuteerde alleen Patrick Kluivert op jongere leeftijd. De spits van Barcelona was achttien jaar en 138 dagen oud toen hij zijn vuurdoop kende; Van der Vaart deed er exact 99 dagen langer over. Lees verder op pagina 4 HEERENVEEN - Tomas Galasek heeft afgelo pen zaterdag de volle negentig minuten met Jong Ajax tegen Jong SC Heerenveen gespeeld. Ajax won dat duel in Friesland met 1-2, maar belangrijker voor Galasek was dat zijn knie geen pijn deed. Galasek: „Ik ben blij dat we gewonnen hebben. Het ging met mij redelijk. De knie deed geen pijn, maar ik zat er op een gegeven moment wel doorheen. De benen werden heel zwaar en zondag waren ze nog een beetje stijf." De Tsjech wist van te voren niet dat hij na acht weken blessureleed de hele wedstrijd zou spelen. „Maar als ik het voot het zeggen had, zou ik daar ook voor hebben gekozen. Ik zat er dan wel doorheen, maar straks moet ik dat ook allemaal meemaken. Ik merk natuurlijk dat ik lang ben weggeweest en dat ik op gang moest komen. De eerste twintig minuten had ik moeite met de tactiek. Later ging het beter. Nu zijn de trainingen ervoor om elke dag ster ker te worden." Voorzitter Van Praag en algemeen directeur Van Eijden zetten kanttekeningen bij de manier waarop de media Ajax volgen. Het is tijd voor een reactie. Ajax is altijd een club geweest die door de buitenwacht extra kritisch wordt gevolgd. Of het nu de trainer, de spelers, het bestuur of de directie betreft; iedereen heeft over de club een sterke mening. Helaas zijn er ook altijd weer personen die in het verleden functies bij Ajax vervuld hebben of spelers die ooit bij Ajax een dikke boterham verdienden, die op gezette tijden menen hun kritiek op de club en haar functionarissen via de media te moe- ten spuien. In plaats van die gewoon ter f bestemder plaatse te deponeren. 1 Nu heeft iedereen in Nederland recht op vrije I meningsuiting. En dat dienen we - evenals de persvrijheid - te koesteren. Toch hebben wij nooit veel bewondering kunnen opbrengen voor hen die natrappen of hun eigen nest bevuilen. Maar omdat het veel over de perso nen zelf zegt, hebben wij ons altijd goed in het beleid van de club kunnen vinden, daar in het openbaar niet op te reageren. Daarbij komt nog, dat journalisten die de betrokke nen tot negatieve uitspraken over onze club bewegen, dat soms met opzet doen. Of veelal op handige wijze weten uit te lokken. Niet iedereen is daartegen bestand. Desalniette min, hetgeen er wordt gezegd, blijft uiteraard altijd de verantwoordelijkheid van de betrok kenen zelf. Het wordt echter anders wanneer men arti kelen en columns op onwaarheden baseert, geïnterviewden verkeerd citeert of wanneer men ronduit beledigend wordt. Lees verder op pagina 3

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 1