I Am* Life nummer 4* 13 september 2001 I har De toekomst is nü Stommiteit Gevaarlijk hartje Amsterdam GIRLS FROM IPANEMA Volgende stop is een terrasje aan het Leidseplein. Even tijd om te praten over werken. Maar vooral over wonen in Amsterdam. Walker: „Ik ben nu bezig om op mezelf te gaan wonen. Ik heb een huis gehuurd en Jacob helpt me niet alleen met het uitzoeken van stoffering, maar ook met de meubels en met de inrichting." Kurc: „Voor mij is het is net, of een eigen kind het huis uitgaat. Walker is een heel goede jongen, een prettig mens. Het is fijn om hem tot m'n gezin te mogen reke nen. Ik behandel en zie hem als mijn zoon. Die heeft trouwens ongeveer dezelfde leeftijd als hij." Maxwell: „Ik woon al op mezelf. Dat gaat prima." En hoe zit het met hun 'Girls from Ipanema'? Is er nog een kans voor'onze' Hollandse meiden? Walker: „We hebben alle bei al een Braziliaanse vriendin. Ze zijn beiden toevallig deze weken hier. Het is ook de bedoeling dat ze hier blijven." Dat wil overigens niet zeggen dat de twee Braziliaanse Aja- cieden een vrije dag met hun partners doorbrengen. Maxwell: „Ik ga dan wat dingetjes regelen voor mijn huis. Nog niet alles is op OTde, dus ik wil een vrije dag nuttig beste den." Walker: „Als ik vrij heb, zit ik het liefst lekker achter de computer; een beetje te internetten. Ik heb sinds kort ook ten- nisles, dat vind ik ook wel heel leuk om te doen." Maar veel vrije tijd is er niet. Maxwell werd - kort na zijn transfer - door de Ajax-leiding gepresenteerd als 'een talent voor de nabije toekomst'. Maar inmiddels is hij al basisspeler bij Ajax 1. Een onverwachte ontwikkeling? „Ik heb in het begin bij de training goed opgelet en vooral goed geluisterd. Verder nam Co Adriaanse me na de training geregeld apart om me wat extra dingetjes uit te leggen. Daardoor heb ik me goed kunnen aanpassen. We worden trouwens steeds beter We raken goed ingespeeld, dat was goed te zien in de wedstrij den tegen Feyenoord en Celtic. Het zelfvertrouwen wordt bij iedereen steeds groter. Van de commotie rond de persoon van Co Adriaanse heeft Maxwell nauwelijks iets gemerkt. „De druk was er wel een beetje, maar ik kan noch de Nederlandse kranten lezen noch het nieuws verstaan, dus ik wist nauwelijks in welke mate het probleem speelde. Ik wist natuurlijk wel dat men van ons verlangde dat er beter werd gepresteerd, maar niet dat de druk voor de trainer zo hoog was geworden." Debuut? Ook Walker lijkt dicht tegen zijn debuut voor Ajax i aan te zitten. Wanneer denkt hij definitief door te breken in het eer ste team? Want ooit stond hij, als aanvoerder van Brazilië onder-17, al met de wereldbeker in zijn handen: „Het hangt niet van mij alleen af, natuurlijk. Als ik het voor het zeggen had, dan speelde ik al lang in het eerste. Maar ik doe mijn uiterste best om, via Jong Ajax, snel een plek in het eerste te veroveren. De eerste beloning voor mijn inspanningen heb ik al. Dat was het feit dat ik, tegen Celtic en Feyenoord, reserve mocht zijn. Ik heb geduld, want het is zeker de moeite waard om op Ajax i te wachten." De wandeling eindigt weer bij het beginpunt: de Brasil Bar. Er is nu tijd voor een foto met 'papa' Jacob in het midden. Leuk voor het plakboek. Wat rest zijn nog een paar korte vragen. Fietsen is het meest Hollands aldus de Braziliaaanse Ajacieden. Wat is het leukste dat jullie met elkaar hebben meegemaakt? Maxwell: „Dat we elkaar hebben leren kennen. Voor de uit wedstrijd tegen Celtic deelden we een hotelkamer, dat was lachen. Soms gaan we samen uit eten. Het is leuk om met elkaar op te trekken." Wat was Maxwell's grootste stommiteit in Nederland? „Iets met mijn mobieltje. Ik begreep het niet goed en toen heb ik op de verkeerde toetsen gedrukt, waardoor het toestel automatisch blokkeerde." Wat ga je van de winter doen als het guur weer is met regen en wind? Maxwell: „Dan ga ik computeren bij Walker of bellen naar Brazilië." Jacob Kurc vult aan: „In de winter gaat de telefoon rekening altijd omhoog." Komende nacht speelt Brazilië in en tegen Argentinië. Hoe laat denken de beide Ajax-spelers te gaan slapen? Walker: „Dat hangt ervan af of de wedstrijd wordt uitgezonden." Een giechel bui volgt, die abrupt wordt beëindigt als we vragen een voor- spelling te doen over de uitslag. De heren worden plotseling ernstig. Na het fronsen van de wenkbrauwen komt Maxwell met o-2 voor Brazilië op de proppen, Walker is iets minder posi tief en houdt het op 1-2. Jacob verwacht een 0-1 zege voor zijn vaderland. De heTen blijken de kracht van het Braziliaanse voet bal te overschatten want uiteindelijk wint Argentinië met 2-1. Wat vindt Maxwell er trouwens van dat Nederland straks geen deelnemer is aan het WK? „Holland is een traditionele deelnemer; een land met goede spelers. Het zal daardoor een mindeT leuk toernooi worden. We missen een smaakmaker, want dat is Nederland altijd geweest. In Brazilië is over het algemeen teleurgesteld gere ageerd op de uitschakeling van Nederland." Omdat de parkeermeters op het punt staan te verlopen, dient de laatste vraag zich aan. Als Ajax kampioen wordt, wat hoor je dan liever. "We are the Champions'" of een onvervalste Bra ziliaanse samba? Walker antwoord snedig: „Voor de wedstrijd een samba en na de wedstrijd het "We are the Champions"." Maxwell lacht en zegt: „Of "We are the champions" in samba-uitvoering!" Jacob reageert onmiddelijk:"Dat kan ik zo regelen"Hij roffelt een opzwepende sambaritme, terwijl zijn ietwat hese stem v daadwerkelijk "We are the Champions" voortbrengt. Een mooi moment om A te Mais te zeggen.Tot ziens! Trots op het vaderland en de nationale kleuren. Uiteindelijk wordt de fiets weer overhandigd aan de eigena resse, waarna - omdat fietsen hen toch te gevaarlijk is - het duo besluit tot een ritje met de tram. De mogelijkheid om Nederlands bekendste trambestuurder, darter Co Stompé, tegen het lijf te lopen, is niet meer aanwezig. Stompé is prof geworden. Dat brengt het gesprek direct op het leven van een topsporter in Nederland. Wat te doen bijvoorbeeld met de taal. Walker, lachend: „Ik luisterde naar wat de anderen deden en kopieerde dat. Dus als de eeTste iets fout zei - en ik was daarna aan de beurt - deed ik het ook fout." Maxwell: „Voet bal kent maar één taal." En de fans? Hoe zijn de supporters hier ten opzichte van die in Brazilië? Maxwell: „De fans hebben hier respect voor de spelers. Dat kennen we niet in Brazilië. Door de passie waar mee voetbal in Brazilië wordt beleefd, kan liefde te gemakke lijk omslaan in haat. Zoals het publiek fantastisch tekeer ging, toen we het Amsterdam Tournament wonnen.dat wil ik graag nog een keer meemaken. Vooral het moment waarop het stadion massaal "We are the Champions" aanhief, was voor de Brazilianen onvergetelijk. Walker: „Helemaal mee eens. Hoewel ik het eerst al geweldig zou vinden als ze in de Arena mijn naam vanaf de tribune zouden scanderen." Walker hoopt binnenkort in Ajax 1 te debuteren.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 9