Een middag met Walker en Maxwell -r H 13 SEPTEMBER 2001 NUMMER 4 AJAX LIFE Braziliaans bravoure in I Stel,je bent jong en woont in het land met de mooiste stranden, een lekker klimaat en het meest swingende voetbal ter wereld. Dan droom je over van alles, maar vast niet over hutspot, hagelbuien en de Eredivisie. Of toch wel? We vroegen het aan twee Brazilianen die dit seizoen het shirt van Ajax dragen: Walker Americo Fro- nio, beter bekend als Walker (ig jaar) en Maxwell Scherrer Cabelino Andrade, kortweg Maxwell [zo jaar). Een reportage over heimwee, humor en toe komstdromen. Door Amout Verzijl en Hans Willink Foto's: Hans Willink Omdat parkeren in hartje Amsterdam een ramp is èn blijft, arriveert Ajax Life iets te laat in de Brasil Bar aan de Leidse- dwarsstraat. Voor Walker en Maxwell geen reden om er 'stie kem tussenuit te knijpen'. Trouw staan ze te wachten, daarbij vergezegd door Jacob Kurc, de pleegvader van Walker, en iemand die al 26 jaar in Nederland woont en optreedt als tolk. Kurc blijkt een zeer belangrijk persoon voor de twee Brazili aanse Ajacieden. De geboren Zuid-Amerikaan voorziet het duo op velerlei gebied van advies en ontfermt zich met name over Walker en - in iets mindere mate - over Maxwell. Kurc doet het allemaal met liefde en de band tussen het trio is groot. Soms zitten ze keihard met z'n drietjes te lachen. Maar dan is het weer tijd voor een ernstig moment. Kurc zorgt er voor dat beide jongelingen steeds bij de les blijven. De twee voetballers hebben namelijk regelmatig de neiging om meer in de lach te schieten dan vragen te beantwoorden. Lachend wordt een kroketje gedeeld op de Leidsestraat. De Braziliaanse bar aan de Leidsedwarsstraat is nationaal inmiddels een redelijk bekend fenomeen. Als er WK's gespeeld worden - en Brazilië speelt een belangrijke wed strijd - dan komt de TV, de radio en vaak ook nog het nodige aan schrijvende pers daar de wedstrijd meebeleven.Toen Bra zilië in 1994 en 1998 tegen Nederland speelde, puilde de bar helemaal uit. Aan de muren hangen foto's waarop voormalig eigenaar Kurc trots poseert met wereldsterren als Pelé, Ron al do en Romario. Allemaal bezochten ze wel eens zijn bar. Maxwell, nieuweling in Amsterdam, is er nog niet zo vaak geweest. „Ik heb nog niet veel vrije dagen gehad en ik ben ook nog maar net in Nederland." Walker vult aan: „Ik woon hier inmiddels al twee jaar en omdat ik bij Jacob in huis woon, ben ik wel een paar maal met hem mee geweest. In alles lijkt het hier op Brazilië. De drankjes zoals Guarana of Caipirinha, de muziek, de mensen, werkelijk alles. In Nederland is het vaak koud, dus is de 'warme' Brasil Bar een stukje thuis... Ver van huis." VERHUIZEN Vanaf de Brasil Bar wandelen de Brazilianen een stukje door de omgeving. Op de eerste de beste brug houden Maxwell en Walker stil. Even praten over vroeger; dagdromen over thuis. Walker: „Het is de wens van iedere Braziliaanse voetballer om eens in Europa te spelen. Als je dan de kans krijgt, dan ga je. Dat is goed voor je carrière. De verhuizing naar een totaal onbekend gebied neem je daarbij voor lief. Onze transfer naar Ajax was voor ons beiden een droom die is uitgekomen. Romario, Ronaldo, Marcio Santos en vele anderen zijn ons al voorgegaan. Ik was pas 17 jaar toen ik voor het eerst in Neder land aankwam, maar ben geweldig goed opgevangen. John van 't Schip en Jan Olde Riekerink hebben me fantastisch begeleid bij Ajax. Het zijn niet alleen hele kundige trainers, maar ook nog eens goede mensen. En Jacob natuurlijk. Die heeft heel erg zijn best gedaan om mij hier zo snel mogelijk thuis te laten voelen. Het is natuurlijk niet te vergelijken met de situatie bij mijn moeder thuis, maar ik ben heel dankbaar voor alle inspanningen die Jacob zich getroost heeft." Maxwell„Het grootste verschil dat ik tot nu toe heb gemerkt, is het andere systeem waarmee hier wordt gevoetbald. Maar dat had ik vrij snel door. De overgang van Brazilië naar Neder land gaat me tot nu toe vrij gemakkelijk af. Toen ik van mijn geboortedorp naar Cruzeiro verhuisde, ging ik al vroeg op mezelf wonen; moest alles zélf regelen. In Amsterdam is dat nu niet anders. Op voetbalgebied moest ik wel eventjes omschakelen. Wat me direct opviel, is dat in Europa vanuit het collectief èn met het accent op de teamprestatie, wordt gespeeld. Het Braziliaanse voetbal is meer individueel gericht." Walker: „In het begin was - ten opzichte van Brazilië - het verschil in trainen èn spelen heel groot." KROKET UIT DE MUUR In de Leidsestraat bestudeert het tweetal een nogal fors uit gevallen houten klomp, waarna Walker zijn landgenoot helpt een paar kaarten uit te zoeken. Even een berichtje voor thuis. Maxwell: „Toen ik nèt in Nederland was, had ik het eigenlijk best makkelijk. Ik was zö moe van alle nieuwe indrukken en inspanningen, dat ik na het eten meteen in slaap viel. Lastig daarbij was wèl, dat ik voor mijn eigen eten moest zorgen. Ik kende nauwelijks mensen in de stad. Mijn telefoonrekening is nog niet binnen, maar ik ben bang dat het een pittige wordt." Maxwell en Walker in hartje Amsterdam, bij De Singel. Bij een automatiek stoppen de Ajacieden even en trekken een kroket uit de muur. Met veel vermaak wordt dit oer-Hol- landse hapje geproefd. Op de vraag wat ze als eeTste willen laten overkomen uit Brazilië roepen ze in koor: "Zwarte bonen". Walker vult dat nog aan met: „En een beetje zon." DaaTmee wordt haarfijn duidelijk dat het eigen eten nog het hardst wordt gemist. Plotseling stappen Walker en Maxwell op een voortbijgang- ster af. Een mevrouw met fiets woTdt aangesproken. Voor ze er zelf erg in heeft, gaan Maxwell en Walker er met haar rij wiel vandoor. Een rondje Leidseplein op de fiets, waarom niet? Na het korte ritje zijn beide heren het er over eens dat dat het meest Hollands is dat ze tot dusverre zijn tegengeko men. Niet zozeer het fietsen zélf, als wel de voorrangsregel voor deze verkeersdeelnemers. „In Brazilië hebben auto's gewoon voorrang en worden fietsers doodgereden als ze niet oppassen." Ook het onderling verdelen van een restaurant- rekening is hun onbekend. Walker: „In Brazilië is er altijd wel iemand die zegt "vandaag betaal ik", maar in Holland wordt op ieder tientje gelet. Soms wordt dat echt tot op de cent uit gerekend." Maxwell is in korte tijd uitgegroeid tot een vaste waarde in Ajax j Walker, Jacob Kurc en Maxwell bij de entree van de Brasil Bar.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 8