Arie van Eijden HdnCIED Aiax Life nummer 4-13 september 2001 1 'Ik hoop met Co successen te halen' AMSTERDAM - Louis van Gaal, na de magere i-o zege op 0rebro in de eerste ronde UEFA Cup: „Ik vind dat je je best mag aanpas sen op Europees niveau. Ajax moet met de aanwezige klasse met twee pure spitsen kunnen spelen. In feite zijn het er dan altijd drie, want ik reken Pettersson - ook al is hij op papier middenvelder - tot de aanvallers." Louis van Gaal had het, pre cies tien jaar geleden, tijdens zijn debuut als trainer-coach van Ajax niet gemakkelijk. In de competitie zat het tegen en Van Gaal wilde dat 'jonge Ajax' meerdere systemen leerde beheer sen. ledereen weet welke grote prijzen volgden. Is er een verge lijking te maken met de huidige positie van trainer-coach Adri- aanse? Arie van Eijden geeft antwoord. Door Erol Erdogan „Als Co Adriaanse de goede presta ties doorzet en we kijken vijf of tien jaar vooruit, dan zijn we al het rumoer en geroezemoes vergeten. Tien jaar geleden was er blijkbaar ook kritiek op Louis van Gaal. Maar door de behaalde successen is dat snel verdwenen. We hopen dat het nu weer zo gaat. Ajax moet de ingeslagen weg blijven bewande len en met attractief voetbal pun ten halen. De ingezette lijn dient te worden voortgezet. En voor je het weet, is Ajax opeens voor de bui tenwereld titelkandidaat." Het is inderdaad zo dat de waan van de dag meestal regeert, vooral in de journalistiek. En dat is begrijpelijk; er moet dagelijks nieuws worden gebracht. Maar feit is ook dat de krant een dag later verworden is tot verpakkingmateriaal bij de groenteman. Wat vandaag een revolutie lijkt, kan morgen een storm in een glas water blijken te zijn. ONRUST Alle aandacht voor Oranje kwam Ajax vorige week niet slecht uit. De medewerkers van de media had den hun tentenkampen rond de Arena opgebroken, om in Ierland het Nederlands elftal te volgen. Het dagelijkse sportnieuws werd niet langer beheerst door verhalen over de positie van Co Adriaanse. Succes - of het gebrek daaraan - is volgens Van Eijden de belangrijkste verkla ring voot de recente onrust: „Het is heel simpel. Bij Ajax past maar één ding: winnen. Door die kwalifica tiewedstrijden om de Champions League moesten we al vroeg in het seizoen pieken. Dat was een nadeel voor Co; de voorbereiding werd daardoor anders dan gebruikelijk. Al op 8 augustus, de wedstrijd tegen Celtic in de Arena, moest die eerste piek er zijn. Dat is vervelend, maar ook een 'fact of life'. Het publiek zag verschillende teleur stellende wedstrijden, de journa listiek schreef uitermate kritisch. Onrust is dan bijna onontkoom baar. Overigens vind ik dat voor Ajax een normale zaak; niet de onrust, maar het scherp zijn. De boel moet hier altijd op scherp staan. Dat houdt natuurlijk niet in, dat er hap snap besloten wordt dat er mensen uitvliegen. Scherp beoordelen én begeleiden, daar gaat het om. Als mij wordt gevraagd: heeft de positie van Co Adriaanse ter discussie gestaan? Dan zeg ik: nee. Maar we hebben wel intern onze zorg uitgesproken. Ik möet intern mijn zorg ook uit spreken. Het is overigens-beter dat uitsluitend binnenskamers te doen, heb ik gemeTkt." U 0 I Hoe wordt het functioneren van Adriaanse beoordeeld? „Het is in eerste instantie de taak van Leo Beenhakker om te analyse ren of er iets schort aan het func tioneren van de technische staf. Daarna hebben wij dan gezamen lijk overleg, waarna ik uiteindelijk een beslissing neem. Maar als het gaat om hooggekwalificeerde functies, zoals die van trainer- coach van Ajax-i, dan houd ik uiter aard ruggespraak met de commis sarissen." HOOGSTE Het is de journalisten niet euvel te duiden dat zij, in de voorbereiding, vraagtekens hebben gezet bij de verschillende doelstellingen van Ajax' algemeen directeur en trai ner-coach. Maar uiteindelijk is er één lijn getrokken, die werd gecommuniceerd door zowel Adri aanse als Van Eijden. „De journalisten waren van mening dat Co anders dacht over de doelstellingen dan de directie en het bestuur", aldus Van Eijden. „Ik heb altijd gezegd: Ajax moet voor het hoogste gaan. Wij kunnen het naar onze supporters toe, niet permitteren te zeggen: ons doel is het om niet te degraderen uit de eredivisie. Nu overdrijf ik bewust. Ajax moet altijd voor het hoogste gaan. En dat is het Nederlands kampioenschap. Nu weet ik natuurlijk best, dat er nog twee andere clubs hetzelfde nastreven. De kans is dus 33 procent. Als we het niet halen, dan betekent dat niet 'per definitie' dat iemand heeft gefaald. Er kunnen alle moge lijke argumenten te bedenken zijn waardoor het mee of tegen zit. Kijk maaT naar de enorme blessurelijst waar Co mee te maken heeft. Dat viel zwaar tegen. Nogmaals: bij Ajax gaat het om winnen of verlie zen. En daar woTdt uiteindelijk iemand op beoordeeld. We hebben nooit op het punt gestaan hem te bellen en te zeggen: „Co, het is over". Dat is niet aan de orde geweest." ÉÉN LIJN Al het rumoer van de laatste weken had voor een groot deel voorkomen kunnen worden. De club dient weer één gezicht en één en het zelfde gevoel uit te stralen, zo beseft ook Arie van Eijden. „We moeten in ieder geval 'actiever' communiceren met de buitenwe reld. Niet alleen maar 'reactief'. Momenteel analyseren we de afge lopen weken en stellen ons daarbij de vraag hoe we beteT met dit soort situaties hadden kunnen omgaan. Een extra complicerende factor is daarbij het feit dat we ons aan de regels van de beurs dienen te hou den." Het trekken van één lijn is dus nodig. Van Eijden vindt overigens niet dat dit in de meest recente rumoerige periode anders was: „Leo Beenhakker heeft, in een NOS TV-programma, tegen Jack van Gel der gezegd dat de positie van Co niet ter discussie stond. Ik heb dat óók gezegd, overigens met de toe voeging dat ik intern mijn zorg heb uitgesproken. Dat is wat andeTs dan de positie van de trainer-coach ter discussie stellen." RIJKAARD? Af en tóe duikt de stelling op dat Arie van Eijden liever Frank Rijk aard, dan Co Adriaanse voor de spelersgroep ziet. Van Eijden bestrijdt dat. „We hebben met Co - net als met Van Gaal vroegeT - een karaktertrainer in huis. Soms kun nen zij moeilijk omgaan met kri tiek, maar beiden hebben wel een belangrijke positieve stempel op het voetbal in Nederland gedrukt. En dat doen zij nog steeds. Vanaf het moment dat ik bij Ajax aan de slag ben gegaan, was ik van mening dat de club behoefte had aan rust; dat contracten gewoon eens worden uitgediend. Als het heel goed gaat, dan kijken we óf en hoé we met elkaar doorgaan. Rijk aard is de trainer van Sparta en Co Adriaanse die van Ajax. Punt. Ik hoop en vertrouw erop dat we met Co successen gaan behalen, leder een is met een soort spelletje bezig, noem het maar 'mensje pes ten'. Maar het gaat niet om Co, het gaat niet om Arie en het gaat niet om Leo. Het gaat om Ajax, dat is het enige wat telt. De supporters gaan weer achter de club staan als Ajax attractief voetbalt én wint. Wellicht dat het geroezemoes en het rumoer rond de club juist aan leiding is geweest om naar elkaar toe te groeien." Arie van Eijden is gelukkig met de manier waarop de selectie presteerde in de belangrijke uitwedstrijden. Grim werd uitgeroepen tot Man of the Match.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 7