Ajax-spelers uitblinkers in Jong Oranje bijna zeker van EK *- AJAX Lift NUMMER 4- 13 SEPTEMBER 2001 denken aan het belang van de ploeg. Niet aan dat van mezelf. Daarom heb ik veel aan deze wedstrijd gehad, ik moest steeds attent blij ven en er voor zorgen dat de ruimtes werden Youssouf Hersi droeg in Ierland weliswaar 'nummer 10', maar stond toch wat verloren op de rechtsbuitenplaats. gedicht. Fysiek was het heel anders dan voet ballen in de Eredivisie. In Nederland'stappen' de verdedigers minder snel dan deze leren; die zochten steeds het lijf-aan-lijf contact." Hersi, die afgelopen zaterdag scoorde in de wedstrijd tegen AZ, is inmiddels hersteld van de vermoeienissen van de afgelopen zomer. „Na dat jeugd-WK heb ik maar twee weken vakantie gehad. Eerst een weekje thuis aanrommelen en daarna zeven dagen met mijn zaakwaar nemer Rodger Linse naar Barcelona. Het begin bij NAC was daarom extra zwaar, want ik was lichame lijk nog niet aan voetballen toe. Maar inmiddels ben ik weer honderd pro cent fit." Almelo In de wedstrijd tegen Jong Estland in Almelo is Hersi enkele dagen later niet meer dan inval ler. Pas in de tweede helft komt hij in het veld en scoort dan prachtig Oranje's zesde treffer. Eerder in de ontmoeting was het een andere uitgeleende (aan Haarlem) Ajacied, Darl Dou glas, die voor Jong Oranje het openingsdoelpunt op zijn naam had geschreven. Douglas maakte als rechtsbuiten een uitstekend debuut in de vaderlandse onder- 2i-ploeg en lijkt een vaste plaats veroverd te hebben in Jong Oranje. Ook hij kan in mei naar het EK- onder-21, tenminste als Jong Oranje zich definitief plaatst. De weg naar het toernooi (van 16 tot 28 mei) is lang en ingewikkeld. Jong Oranje is momenteel lijst aanvoerder in groep 2 (17 punten uit 8 wedstrijden), maar zakt naar een tweede plaats als Por- tugal-onder-21 tenminste een punt haalt uit de laatste thuis wedstrijd tegen Jong Estland. In totaal zijn er negen voorronde groepen. De negen groepswin naars, alsmede de 'beste zeven' van de nummers twee plaatsen zich vooT de Play Off-wedstrijden die in november (eerst 10/11 en de returns drie dagen later) wor den gespeeld en waarvoor op 11 oktober in Praag zal worden geloot. De berekening om deze 'beste zeven' te bepalen is overigens niet eenvoudig, want uitsluitend de resulta ten tegen de nummers 1, 3 en 4 van iedere poule tellen mee voor de berekening. Jong Oranje heeft in elk geval 11 punten en moet - tot begin oktober - afwachten wat de concur rentie doet. Serge van de Ban (links naast Mike Zonneveld), uitgeleend aan Haarlem, is bij Jong Oranje reservekeeper. Hij wordt speciaal getraind door KNVB-keepers- trainer Stanley Menzo. PORT LAIRCE - In de schaduw van de desillusie van de uitschakeling van het Neder lands elftal, was een ander Oranje-team wèl succesvol. Jong Oranje haalde een puntje in Ierland en is daarmee zeker van tenminste de tweede plaats in de groep. Deelname aan de EK-eindronde is daarmee weer een stapje dichterbij gekomen! De 6-0 zege op Jong Estland, vier dagen later, was een extra bonus. Darl Douglas zorgde in Almelo voor het openingsdoelpunt van Jong Oranje in de wedstrijd tegen Jong Estland. gang naar PSV, is een oersolide rechtsback die 90 minuten lang een uitstekende indruk achter laat. Veel minder sterk is Kevin Bobson die afgelopen zomer werd verkocht aan NAC. De linksbuiten kan geen moment zijn stempel op de wedstrijd drukken, iets wat voor aanvoer der Rafael van der Vaart bepaald niet geldt. De midden velder van Ajax, in de Ierse pers aangekondigd als 'hét grote talent', heerst op het midden veld en is persoonlijk verant woordelijk voor zeven van de acht Nederlandse doelpogin gen. Geen wonder dan ook dat het Van der Vaart is die - enkele minuten na de Ierse openings treffer - persoonlijk de gelijkma ker voor zijn rekening neemt. Door Jan-Hermen de Bruijn In het kader van de actie 'het voetbal de pro vincie in', speelt Jong Oranje haar thuiswed strijden meestal in de wat kleinere steden. Eerder in de EK-voorronde had de ploeg van Mark Wotte al plaatsen als Waalwijk en Nij megen aangedaan, terwijl de wedstrijd tegen Jong Estland in Almelo werd gespeeld. Ook de Ierse voetbalbond laat haaT 'onder 21-team' op toemee gaan en dat betekende voor Jong Oranje een reis naar Port Lairge, Iers voor Waterford. De afstand tot Dublin is nog geen 150 kilometer, maar de busreis duurt - bij het ontbreken van autobanen - zeker drie uur. Er is geen dorpje te vinden, of de kronke lende weg, van Dublin naar het zuiden, loopt er wel doorheen. Brandende vuilnisbelt Half Waterford blijkt te zijn uitgelopen voor de jeugdinterland tegen Nederland. Het sta dionnetje, gelegen tussen de plaatselijke McDonald's en een rokende en brandende vuilnisbelt en omzoomd met acht mini-licht- mastjes, puilt bijkans uit. Uiteindelijk zitten en staan er 4.740 leren, alsmede tien hoem- papa-muziek makende Nederlandse Teletoe- ters, langs de lijn. Ze zien een Jong Oranje waarin een aantal Ajacieden en voormalige Ajacieden een belangrijke rol spelen. Michael Lamey, bij Ajax aan de aandacht ont snapt, inmiddels uitkomend voor RKC en voor de komende zomer al verzekerd van een over- Hersi De enige Jong Oranje speler - naast Van der Vaart - die ook nog op doel schiet, is Youssouf Hersi. Omdat Jong Oranje - geheel in de stijl van Louis van Gaal - blijft vasthouden aan een systeem met twee vleugelspelers (of er nu geschikte kandidaten zijn, of niet) speelde de arme, aan NAC uitgeleende, aanvallende middenvelder in Waterford op de rechtsbui ten positie. Vanaf die plaats ziet Hersi de wedstrijd min of meer aan zich voorbij gaan. In de eerste helft heeft hij slechts 18 balcon tacten. Twaalf keer doet hij iets goed, twee keer iets er tussen in en vier keer mislukt zijn actie. In de tweede helft komt Hersi al niet vaker aan de bal: 17 maal in totaal. Tien van de acties zijn goed, twee slecht en de rest er tus sen in. Hersi beleeft het laatste fluitsignaal niet op het veld. In de blessuretijd wordt hij door Mark Wotte vervangen door Twente's Thijs Houwing. Na afloop is de bondscoach van Jong Oranje tevreden. Vooral over het spel van Van der Vaart („Die heeft geweldig gespeeld. Het oogt allemaal zo gemakkelijk, maar hij werkt er hard voor") maar ook over Hersi: „Eigenlijk hoort hij centraal te spelen. Maar ook op deze, voor hem vreemde positie, deed hij het goed." Ook de NAC speler (hij blijft het hele seizoen in Breda want in zijn contract staat geen clau sule dat hij voortijdig door Ajax kan worden teruggeroepen) toont zich na afloop - in ieder geval tegenover de pers - content. „Ik moest Van der Vaart viert een feestje, hij scoorde Jong Oranje's gelijkmaker in Waterford. De ploeg van Jong Oranje (met Van der Vaart, Lamey, Hersi en Bobson) die zich in Ierland verzekerde van de tweede plaats in de EK-groep 2.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 5