Marciano Vink gelukkig in Zuid-Afrika Nando Rafael, de spits van Ajax Ai Trieste aftocht Cruz O'Brien hoopt op tijd fit te zijn Aantal Ajacieden wèl naar WK School, voetbal en Ajax 13 SEPTEMBER 2001 NUMMER 4 AJAX LIFE AMSTERDAM - Daniel Cruz is vorige week naar Columbia afgereisd om daar te reva lideren. De middenvelder brak een paar weken geleden op de training, nèt op een moment dat zijn vader op bezoek was, zijn enkel. Zeer waarschijnlijk komt Cruz pas na de winterstop weer in actie. Omdat hij momenteel niet veel meer kan doen dan met zijn been omhoog liggen, kreeg hij van Co Adriaanse toestemming om de eerste fase van zijn revalidatie in zijn geboorte land door te brengen. „Ik voelde me depres sief en daarom wilde ik terug naar Colum bia", verklaarde Cruz aan Ajax-lnternet. „Daar gaan de dagen veel sneller dan hieT, thuis alleen op de bank. Ik wil bij mijn ouders zijn. Niemand kan beter voor mij zorgen dan mijn moeder." De zware kwets uur overkwam Ctuz wel op een heel onge lukkig moment. Hij leek op weg naar een basisplaats in Ajax i: „Ik deed het goed. Ook in de voorbereiding speelde ik prima en tegen Celtic stond ik in de basis. Ik had mijn kans gegrepen en liep de hele dag met een lach op mijn gezicht rond." In overleg met de medische en technische staf heeft Daniel een revalidatieprogramma afgesproken. Hij weet precies wat voor oefeningen in Colum bia gedaan moeten worden, voordat hij in oktober naar Amsterdam terugkeert. AMSTERDAM - Middenvelder John O'Brien hoopt deze week de groepstraining te kun nen hervatten. De Amerikaan is zo goed als genezen van de knieblessure die hij op i augustus, tijdens de oefenwedstrijd tegen RijnsbuTgse Boys, opliep. Het herstel van O'Brien lijkt ook goed nieuws voor de Ameri kaanse nationale ploeg. Overleg tussen Co Adriaanse en de Amerikaanse bondscoach Bruce Arena heeft er toe geleid dat O'Brien, in principe, aanwezig kan zijn bij de twee beslis sende kwalificatieduels van de Verenigde Sta ten. Arena wil O'Brien graag selecteren en reisde voor nader overleg daarom speciaal naar Amsterdam. De ploeg van O'Brien speelt op 7 oktober thuis tegen Jamaica en besluit de kwalificatie op n november in en tegen Trinidad Tobago. De Verenigde Staten moe ten deze beide duels winnen om zich te plaat sen voot het WK 2002. AMSTERDAM - In tegenstelling tot de Nederlandse internationals kunnen de Aja cieden Hatem Trabelsi, Pius Ikedia en Tijjani Babangida (momenteel uitgeleend aan Vitesse) zich wèl gaan opmaken voor deelname aan het WK 2002. Zij hebben zich met respectievelijk Tunesië en Nigeria al geplaatst voor het toernooi dat in Japan en Zuid-Korea zal worden gehouden. Ook een aantal 'Europese Ajacieden' maakt nog kans op WK-deelname. Cristian Chivu en Bogdan Lobont (beiden waren van de partij in de met 0-2 gewonnen wedstrijd bij Hongarije) spelen op 6 oktober thuis tegen Georgië. Winst garandeert Roemenië nog geen WK-deelname. Het land is afhankelijk van het resultaat van een andere wedstrijd, Italië-Hongarije. Maken de Italianen geen fout, dan moet Roemenië twee play-off wedstrijden spelen tegen de nummer twee van groep 1, waarschijnlijk Slovenië. Zlatan Ibrahimovic weet nog niet wat hij de komende zomer kan verwachten. Zijn land Zweden plaatste zich inmiddels al voor het WK, maar de spits werd recentelijk niet gese lecteerd voor de A-selectie; wél speelde hij mee met Jong Zweden. Door middel van goed presteren bij Ajax hoopt Ibrahimovic zich als nog in de Zweedse WK-ploeg te spelen. Drie andere internationals, Petri Pasanen (Finland), André Bergdplmo (Noorwegen) en Nikos Machlas (Griekenland) kunnen hun WK-dromen al vergeten. KAAPSTAD - Het gaat goed met Marciano Vink. Eindelijk. De dertigjarige allrounder, geboren in Paramaribo, voetbalt najaren blessureleed inmiddels weer iedere week. Hij doet dat aan de andere kant van de wereld. Bij Ajax Cape Town, de trotste koploper van Zuid-Afrika, is hij zelfs aanvoerder. Door Arnout Verzijl Het is half tien in de ochtend wanneer Mar ciano Vink - op vele duizenden kilometers afstand van Amsterdam - door Ajax Life wordt wakker gebeld. Het blijkt z'n vrije dag te zijn en de zware inspanningen van de laatste maanden eisen hun tol. De voetballer verblijft sinds 25 juni in Kaapstad, waar hij bij Ajax Cape Town een contract voor één jaar tekende. Vink is inmiddels een ervaren voetballer geworden. Hij is veel rijper dan toen hij Ajax in 1993 verruilde voor Genua: „Destijds was ik nog jong en had een hang naar avontuur. Dat bracht me toen naar Ita lië. De situatie is nu anders. Bij Ajax Cape Town wil ik gewoon lekker voetballen en genieten van het leven. Beide aspecten gaan me goed af. Dit avontuur is groter dan des tijds en tot nu toe bevalt het prima." Ajax Cape Town is - na een moeilijke start - de competitie voortvarend begonnen. De eerste wedstrijd ging nog verloren (Vink: „Ik mocht niet meedoen, mijn inschrijving was nog niet afgerond.") en op de tweede speel dag wachtte Orlando Pirates, de grootste club van Zuid-Afrika: „Zes minuten voor tijd, bij een 1-0 voorsprong voor ons, stuurde de arbiter een speler van de tegenpartij van het veld. Daarop werden ze helemaal wild, de scheidsrechter moest 'rennen' voor z'n leven. Orlando Pirates is de toonaangevende club van Zuid-Afrika. Hun eigenaar is vice-voorzit- ter van de nationale bond en ze zijn gewend dat arbitrale beslissingen altijd in hun voor deel uitvallen. Onze treffer was al een twijfel geval, de bal stuiterde via de onderkant van de lat achter de lijn het veld weer in. Dat - samen met die rode kaart - werd de spelers van de Pirates toen te veel. Het is nu alweer ruim drie weken geleden, maar de bond heeft nog geen uitspraak gedaan in deze zaak. Spe lers, die zich destijds hebben misdragen, zijn nog steeds niet geschorst." De volgende drie duels leverden vervolgens zeven punten op, waardoor Ajax Cape Town kan terugkijken op een geslaagde competi- Marciano Vink in het Olympisch Stadion tegen Feyenoord op 9 mei 1991. Ajax won met 2-0. tiestart. Ook Vink is tevreden: „Onlangs heb ik - voor het eerst sinds lange tijd - weer eens negentig minuten lang gespeeld. Dat gaf een heerlijk gevoel. Ik speel op 'positie 4'. Laatst ging ik alleen op de keeper af, maar ik miste. Het voelde nog onwennig aan, oog in oog met de doelman van de tegenpartij. Het échte bal gevoel moet weer terugkomen." Vanaf het moment dat tweevoudig interna tional Marciano Vink in 1994 een contract voor PSV tekende, werd hij achtervolgd door blessures. Hij stond zelfs op het punt te wor den afgekeurd, maar knokte zich telkens terug. Vink mag nu, als beloning voor zijn getoonde vechtlust, op het zuidelijk halfrond zijn kun sten vertonen: „Zuid-Afrika is een onbeschrij felijk mooi land. Onlangs ben ik in het Kruger Park geweest, een geweldig groot natuurre servaat; werkelijk prachtig! Ook Kaapstad is mooi. Ik woon aan de voet van Lions Head, samen met Devils Peak een uitloper van de Tafelberg. Ik heb vanuit mijn appartement een schitterend uitzicht over de stad en over de Atlantische Oceaan. Het leven hier is heer lijk en met de criminaliteit waarvoor steeds wordt gewaarschuwd, valt het voorlopig ook wel mee. Het enige minpuntje is het weer We maken de slechtste winter in veertig jaar mee (Zuid Afrika ligt op het zuidelijk halfrond, het is daar nu winter, red). Het regent hier lang durig en veel. Overdag is het een graad of achttien,'s avonds hooguit tien graden. Maar ze zeggen dat ik komende zomer zal gaan snakken naar een beetje verkoeling. Ik bereid me voor op voetballen bij een temperatuur van 42 graden. En op een dor en hobbelig veld." AMSTERDAM - Nando Rafael, de spits van Ajax Ai, arriveerde als tienjarige in Nederland. Wanneer zijn geboorteland Angola ter sprake komt, zwijgt hij; hij praat veel liever over voetbal. Zonder enige hapering doet hij dat in vloeiend Nederlands. In één adem vertelt hij dat HHComb in Hooghalen zijn eerste club was, dat hij momenteel bij een oom en tante woont in Lelystad en dat hij op trainingsdagen keurig met het Ajax-busje wordt gehaald en gebracht. DoorCer Stolk Op het moment dat Ajax hem bij HHComb scoutte, was hij nog rechtsbuiten. Nando: „Mijn eerste trainer bij Ajax was Jan 01de Rie- kerink. Die liet me in de Dl op die positie spe len. Later - in de C2 - was ik af en toe ook spits, maar meestal nog rechtsbuiten. Ik heb toen zelfs nog 'op 10' gespeeld. Een jaar later in de B2 bijvoorbeeld, nadat ik de Ci had overgesla gen en ook bij Johnny van 't Schip, in de Bi, was ik rechtsbuiten. In de A2 ben ik vorig seizoen op '10' begonnen, maar toen Kwansah naar het tweede team weTd overgeheveld, heb ik diens positie als spits van de Ai overgenomen." Sindsdien is hij centrum-aanvaller. Hoeveel hij erin schopte? „Vorig seizoen een stuk of 12", denkt hij. „En nu zijn het er al twee. Die tegen FC Utrecht ging er pas in de aller laatste minuut in. Ik weet ook nog hoe. Een uittrap van Bram Verbist, een sprintje en goal. Ik herinner me trouwens van veel doelpunten nog heel goed hoe ze tot stand zijn gekomen. Als spits moet je meestal vooral al weten wat je gaat doen; achter iedere actie moet een idee zitten. M'n eerste taak is het vasthouden van de bal. Ik moet in een fractie van een seconde een keuze kunnen maken tussen mezelf of een ander." Nando's idolen zijn Kluivert en Van Nistelrooij. Die laatste - zo vindt hij - stelt zich altijd goed op. „Zelfs als de nieuwe aanvaller van Manchester United met zijn rug naar het doel staat, lijkt hij altijd precies te weten waar de goal is. Dan is het net, alsof hij 'zo maar' een trap in het wilde weg geeft. Maar er zit bij hem altijd een gedachte achter; bij alles wat hij doet." Nando Rafael in actie voor de Ai. De junioren versloegen zaterdag ADO Den Haag en staan ongeslagen aan kop. AMSTERDAM - Zo'n achthonderd kinderen van 25 basisscholen uit Amsterdam Zuid oost trapten woensdagmiddag 12 septem ber af voor de zevende editie van de School- voetbalkampioenschappen Amsterdam Zuidoost. Op de velden van AFC Ajax (Sport park De Toekomst), SV Bijlmer (De Toe komst) en FC Amstelland (Sportpark Strand- vliet) worden gedurende vier woensdag middagen de toernooiwedstrijden afge werkt. Doel van het toernooi is zoveel mogelijk kin deren bij de sportverenigingen te betrek ken. De deelname van Ajax komt voort uit sociale motieven. Met de Arena als thuisha ven in Zuidoost, wil de club proberen iets te betekenen voor de kinderen uit dat gebied. De vierde woensdag is de finale en die wordt bij Ajax, op het jeugd- en amateur complex De Toekomst gespeeld. Iedereen is van harte welkom de wedstrij den te bezoeken. De duels beginnen om 13:30 uut en eindigen rond 17:00 uur. De wedstrijddagen zijn: woensdag 12,19 en 26 september. De finaledag is woensdag 3 oktobeT 2001. Een nu nog onbekende bekende Nederlander zal de prijzen uitrei ken. Stanley Menzo, Hans Westerhof, Danny Blind, Frank de Boer en Louis van Gaal reik ten in het verleden het edelmetaal uit aan de schoolvoetbalkampioenen van Zuidoost.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 4