Stand programma KPN Eredivisie Het gras in de Arena is weer eens groen Winst op FC Twente brengt Ajax naar derde plaats Kunstgras groeit nog steeds Jong Ajax start met winst Ajax Life nummer 4- IB september 2001 Bobby Haarms en Han van Wees zijn trots op de goede staat van de grasmat in de Arena. AMSTERDAM - Terwijl her en der discus sies over kunstgras de gemoederen bezig houden, ligt momenteel in de Arena een mooie grasmat. Echt gras, wel te ver staan, fris groen, strak als een biljartla ken. Oer-Ajacied Bobby Haarms en Han van Wees („Noem hem maar terrein- meester, dat is duidelijk,aldus Bob) besteden met hun medewerkers uren, bijna dag en nacht, aan de mat. „Toch heeft deze grasmat heeft nog niet de kwaliteit die we willen hebben," zegt Van Wees. „Dat heeft te maken met de samenstel ling; de verhouding tussen Engels raai, rood- zwenkgras en veldbeemd. We gaan met deze mat verder. In de planning van de Arena stond voor begin september een nieuwe mat. Maar dat hoeft dus niet. Als het meezit, ligt dit gras er tot in december." Het succes van de huidige mat ligt aan verschillende dingen. „Han heeft twintig centimeter van de onder laag laten vervangen. Dat gras vind een goeie ondergrond wel lekker," bromt Bob Haarms tevreden. „De weersomstandigheden bij het leggen zijn ook van belang," vult Van Wees aan. „Dat zat deze keer ook mee. Het moet niet te warm zijn, maar er mag ook niet te veel water op vallen." Sinds negen maanden is terreinmeester Van Wees op zoek naar de ultieme mat, onder de aparte omstandigheden in de Arena. „Ik heb wat dingen uitgeprobeerd en getest. Nu staan er bijvoorbeeld grote ventilatoren om het veld af en toe droog te blazen. Dat is goed gegaan en zo is er vertrouwen ontstaan bij Ajax en bij het grascomité." Bob Haarms, voorzitter van het comité, vult aan: „Ik wilde een vakman hebben. Het gekke was; ik zocht steeds te ver weg. Diefstal moet je blijkbaar plegen op het politiebureau. Han, de man van Jon uit het spelershome, daar had ik nooit aan gedacht." Han van Wees is grootgebracht op een boerderij, werkte altijd met gras en vee en heeft tevens met zijn broer een han delsbedrijf in technische materialen. „Ik was bij mijn voetbalclub Muiden ook altijd een zeurpiet over de grasmat." Bob Haarms kent de kracht van de volle over gave. Bij de vorige medewerkers ontbrak nog wel eens de juiste mentaliteit. „Het gaat om liefde. Je moet er plezier in hebben en trots zijn op je werk. We gaan een dag voor de wed strijd altijd boven op de tribune kijken. Is het ook optisch mooi? Daar krijg ik kouwe rillin gen van. Je moet wel van het gras houden. Er tegen lullen, bij wijze van spreken." Maar wat gebeurt er nu wezenlijk anders bij het onderhoud? „Het mooie is dat we nu eigenlijk veel minder bewerkingen doen aan de mat," vertelt vakman Van Wees. „We rollen heel weinig, alleen als er wordt gemaaid. De grond met pennen losser maken gebeurt alleen als het hoogstnoodzakelijk is. We moe ten de mat af en toe met rust laten. De jon gens van het onderhoud wilden het nu weer maaien, het was alweer lang, zo'n acht centi meter. We laten het gras in tijden van rust bewust wat langer, waardoor het blad meer licht kan opnemen." Voor Haarms en Van Wees is er nog geen aanleiding tot borstklop perij. Het gaat nu goed, maar het kan nog beter. „We zijn natuurlijk best trots op het geheel. Maar ik ben nog lang niet tevreden, blijf altijd kritisch. Ik ben zelf liefhebber van het voetbal. Wij moeten voor een goede bal en een goed veld zorgen, de rest moeten de spelers zelf doen." Van Wees, voormalige spe ler van FC Muiden en Haarms adviseren de technische staf ook over het schoeisel. Van Wees: „In mijn ogen zijn hoge pennen, lange noppen, het beste. Maar veel spelers lopen graag op die nieuwe schoenen met scherpe randen. In sommige opzichten zijn ze levens gevaarlijk. Met foto's van de sporen in het gras tonen we aan dat lange pennen zorgen dat spelers sneller stil staan en veel korter glijden. Af en toe test ik de mat zelf, op voet balschoenen. Draaien, stoppen, enzovoort." Totdat er ooit kunstgras komt, is de grasmat in de Arena in goede handen. Na het gesprek spoedden Bob en Han zich naar het veld. Om weer aan het werk te gaan. vervolg van pagina i Omdat FC Twente ging jagen op de gelijk maker, ontstond er ruimte achter de verde diging van de TukkeTS. Co Adriaanse haalde de moegestreden Machlas naar de kant ten faveure van Mido, die kort na zijn aan treden in het strafschopgebied werd gevloerd. De penalty werd door een andere invaller, Richard Knopper, tegen de lat geschoten. FC Twente kreeg in de span nende slotfase de definitieve nekslag toe gediend door Wamberto. De Braziliaan kon na een sublieme voetbeweging van Zlatan alleen op Boschker aflopen en rondde bekwaam af. Er volgden nog enkele zenuw slopende minuten, waarbij Fred Grim met een aantal fraaie reddingen de Tukkers op afstand hield. De komende drie thuiswedstrijden (Appolon in de UEFA Cup, AZ en Sparta) kan Ajax verder met het vergaren van punten en zelfvertrou wen. Hoe, dat is momenteel van minder belang. „Het is niet zo dat ik bij thuiswedstrij den weer per se met buitenspelers moet spelen als Maxwell en Trabelsi over de zij kanten kunnen opkomen", aldus Co Adri aanse. „Als straks iedeTeen weer fit is, heb ik meer mogelijkheden." Neo-modem caten- accio, de nieuwe zakelijkheid van Ajax; de omschrijvingen doen er niet zoveel toe. Winnen zorgt voor vertrouwen. Dat geloof in eigen kunnen is nodig om straks ook de andere systemen goed uit te kunnen voe ren. 1. Feyenoord 4 3 o 1 9 11-2 2. Vitesse 422083-1 3. Ajax 321075-2 4. Willem II 4211 77-4 5. De Graafschap 4211 7 6-3 6. PSV 421179-7 7. FC Twente 4211 77-5 8. AZ 420265-5 9. SC Heerenveen 31 2056-1 10. FC Den Bosch 41 21 5 7-4 11. RKC Waalwijk 411244-2 12. NEC 411243-7 13. NAC 41124 5-10 14. FC Groningen 41124 4-6 15. Sparta 411243-9 16. Fortuna Sittard 411242-8 17. FC Utrecht 41033 4-6 18. RodaJC 401311-7 Vrijdag 14 septembeT Fortuna Sittard Zaterdag 15 september Vitesse NAC Zondag 16 september Ajax FC Den Bosch FC Groningen Feyenoord FC Utrecht RKC Waalwijk Vrijdag 21 september RodaJC Zaterdag 22 september FC Twente RKC Waalwijk SC Heerenveen Zondag 23 septembeT De Graafschap Ajax AZ - NAC NEC Willem II Sparta PSV (Canal+) AZ NEC FC Twente De Graafschap RodaJC SC Heerenveen FC Den Bosch Feyenoord Fortuna Sittard PSV Vitesse Sparta FC Utrecht Willem II FC Groningen AMSTERDAM - "Arena ziet voorlopig af van kunstgras", kopte De Telegraaf twee weken geleden. Een telefoontje met Arena-direc teur Henk Markerink leerde dat de melding van de wakkere ochtendkrant niet helemaal juist is. „Dat alles omtrent het kunstgras is stopgezet, is onzin", Teageert Markerink ver baasd. „De KNVB heeft aan alle Eredivisie clubs hun mening gevraagd over het kunst gras en het antwoord dienen ze voor 18 sep tember in te leveren bij de bond. Als de KNVB inzicht heeft in de meningen, komen ze met een beslissing. Ik reken nog steeds op een positieve afloop." Zoals het er nu naar uitziet, is de voetbal bond van plan het kunstgras op de najaars vergadering met alle clubs te bespreken. Zodra de Arena een selectie heeft gemaakt uit de potentiële aanbieders, zal er eerst een kunstgrasmat op het jeugd- en amateur complex De Toekomst worden aangelegd. „Vervolgens willen we één van de trainings velden naast de Arena vervangen door kunstgras. Daarnaast is het een optie om de gymnastiekzaal in de Arena te voorzien van kunstgras, zodat de spelers alvast binnen kunnen wennën." Bij alle beslissingen omtrent het kunstgras is het uiteindelijk Ajax dat "ja" of "nee" zegt, zo liet Markerink ten overvloede nog even weten. AMSTERDAM - Jong Ajax sloot vrijdag 7 sep tember het eerst competitieduel winnend af. De collega's uit AlkmaaT werden met 4-1 ver slagen. Tegen Jong AZ scoorde Brutil Hosé twee keer en zorgden Stefano Seedorf en Nigel de Jong voor de andere twee doelpun ten. Jan Olde Riekerink kon beschikken over Tim de Cler. Na zijn gebroken kaak waren het zijn eerste officiële speelminuten en hij speelde in het centrum van de verdediging een ver dienstelijke partij. Ook Kwame Ouansah, een tijd aan de kant door een knieblessure, speelde het laatste kwartier mee. De spits van Jong Ajax werd tijdens zijn afwezigheid ver vangen door Hosé, de speler die eigenlijk was afgeschreven bij Ajax. Het is nog te vroeg om over een wederopstanding te praten, maar de Antilliaan voetbalde gedreven en was heel resoluut in de afwerking. Met het vertrek van Arveladze kan een optimaal presterende Hosé wellicht weer van waarde zijn voor de club. Een andere revalidant, Mitchell Piqué, was op de linkerflank geposteerd en tegen de Jonge AZ'ers haalde hij met flitsende acties veelvul dig de achterlijn. Hij ondervond geen zicht bare last meer van zijn middenvoetsbeentje. Achter Piqué stond Christopher Kanu op linksback. Ondanks dat hij niet meer in aan merking komt voor Ajax 1, selecteerde de bondscoach hem voor een aantal oefenduels. In oktober speelt Nigeria ondermeer twee oefenwedstrijden tegen Zuid-Korea. Brutil Hosé snelt voorbij een tegenstander van AZ. Jong Ajax versloeg de Alkmaarders, mede door twee doelpunten van de behendige spits, met 4-1.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 3