BAIRDS BAR: Ajax Life nummer 3* Whiskey, Kennedy en Celtic RANGERS-FAN Ajax Life neemt een taxi naar Gal- lowgate, de straat waar de pub is gevestigd. De taxi-chauffeur kijkt niet heel vrolijk als wij onze bestem ming in ons beste Engels melden. „Wat moeten jullie daar nou in gods naam doen?" vraagt hij zich hardop af. Naïef trachten wij uit te leggen dat we uit Amsterdam komen. En dat er vanavond een mooie wed strijd wordt gespeeld in Celtic Park. En... „Ik ben Rangers-fan", onderbreekt de chauffeur ons op brommende toon. Die mededeling laat aan dui delijkheid niets te wensen over. De macht van de man aan het stuur, alsmede de nog te betalen taxirit, doen ons besluiten het maar eens over een andere boeg te gooien. „Hoe is het met de Rangers? Ze spe len vanavond een belangrijk duel in Turkije, is het niet?" De stem van de chauffeur stijgt in hoogte en vol overtuiging vertelt hij dat zijn club het vanavond - uit bij Fenerbahce - 'op zeker' gaat redden. „Maar jullie moeten zorgen dat Celtic er van avond uitvliegt, jullie zijn toch Ajax?" Meewarig knikken wij, bevestigen dat hij zich geen zorgen hoeft te maken over de intenties van de selectie van Co Adriaanse. De omgeving verandert snel; met iedere honderd meter asfalt worden de huizen en de straten van Glas gow somberder. Met een scherpe U- bocht parkeert de chauffeur ons voor een onooglijk pandje waar de rolluiken nog half naar beneden zijn. Met zijn blik steevast gericht Bairds Bar; verwacht niet datje er een kop koffie kan drinken... team van deze modeme tijd valt geen mirakel te verwachten." En hij ver volgt: "Een kreupel Ajax waart dooT Glasgow met slechts een half opge lapte selectie. Alleen klinisch depres sieve Celtic-fans vrezen nog voor een slechte afloop." We zijn benieuwd hoe de supporters in Bands Bar over het duel denken. Van depressieve gevoelens kan amper sprake zijn, ge let op het onbarmhartig schijnende zonnetje dat de straten van Glas gow op de dag van de wedstrijd wat meer kleur geeft dan gewoonlijk. Groepen Ajax-supporters zorgen er voor dat de stad ongebruikelijk levendig is voot een doordeweekse dag; met vrolijk gezang en rood witte shirtjes. Het onderscheid met de vorige dag is - bijna letterlijk - als het verschil tussen dag en nacht. naar de andere kant van de straat meldt de chauffeur de prijs voor de rit (het valt mee, gelukkig) en met zijn rechterarm wijst hij naar de pub. „Hier moeten jullie zijn, veel plezier", zegt hij cynisch. INTERIEUR Het is inmiddels 10.00 uur, maaT er zit nog niet veel leven in Bairds Bar, zo lijkt het. Onder de half geopende rolluiken zien we een paar oudere mannen staan; voorzichtig vragen we hen of de pub al open is. Joe Gal lagher, de barman en manager, wenkt ons naar binnen. Hij heeft met zijn rijzige en bonkige gestalte veel weg van een typisch Britse spits of keeper uit de jaren zeventig. Gadegeslagen dooT de eerste bezoe kers vergapen wij ons aan het inte- Op de dag dat Ajax een 1-3 achterstand moet goedmaken tegen Celtic, besluiten we - op advies van kapper Paul - 's ochtends naar Bairds Bar te gaan. Er doen mooie verhalen de ronde over de pub. Als voetballiefhebber móet je er geweest zijn, op de plek die een eerbetoon is aan de club die meer dan 110 jaar geleden is opgericht door een Ierse pater, genaamd Walfrid. Kom maar vroeg, zo werd gezegd. Om negen uur al. Maar verwacht niet dat je er een kopje koffie kan drinken. Voor vertrek lezen we nog snel wat Schotse kranten. Het opvallendste verhaal staat in The Herald, waar journalist Graham Spiers overtuigd is dat Celtic vanavond zonder kleer scheuren de kwalificatie voor het lucratieve Champions League-toer nooi zal gaan afdwingen. "Calami teiten zijn er te over in het voetbal", schrijft hij,"maar van het minste Ajax- Chris Sutton tracht langs André Bergdplmo te glippen. rieur. Prachtige zwart wit foto's van heroïsche wedstrijden van Celtic, kleurrijke programmaboekjes, vlag gen (ook één van Ajax!) en portret ten van verschillende leden van de Amerikaanse Kennedy-familie sieren het interieur. De Kennedy's? „Die zijn van origine afkomstig uit Ierland", vertelt een medewerker die zojuist zijn veeg- werkzaamheden heeft gestaakt. Uit zijn antwoord proeven we de ban den tussen Ierland en de voetbal club Celtic. „Maar vraag me niet ver der, ik ben al veel te oud, ik weet niks meer", zegt hij vermoeid. Vrolijk bestellen we twee colaatjes, met verbazing pakt barman Joe Gal lagher de flesjes uit een weinig ge bruikt koelkastje onder de bar. Ach ter ons tikken drie nieuwsgierig kij kende verweerde Schotse koppen achter elkaar whiskey naar binnen, in de hoek maakt een in onze ogen tweehonderd jaar oude man aan stalten een forse pint aan zijn mond te zetten. Het is nog geen half elf. OLSEN! Onze interesse voor de geschiede nis van Celtic en Bairds Bar doet het ijs smelten. „We zijn zo'n vijftien jaar geleden open gegaan", vertelt barman Gallagher, terwijl hij de gekregen Engelse seizoengids van Ajax presenteert door het boek werk tegen een paar flessen whis key te zetten. „Ik kan me de laatste ontmoetingen met Ajax in 1982 nog heel goed herinneren. Jullie speelden met Cruijff en - hoe heet hij ook alweer -Olsen! Die duels zijn te zien op de videoband die we dagelijks draaien." Als bewijs start Gallagher de tape en de pub is direct gevuld met stadiongeluiden en gejuich. „Twee jaar geleden heb ben we Pierre van Hooijdonk op bezoek gehad. Hij heeft toen voor barman gespeeld. De tent was afgeladen vol, iedereen stond te spnngen en te dansen. Ik was echt bang dat het plafond naar bene den zou komen." Van Hooijdonk is nog steeds geliefd in Glasgow, zo laten de mannen weten. Aan het plafond hangt een soort fresco in een lijst. De vermoeide man met bezem weet te vertellen dat het stuk afkomstig is uit een kerkje. „Dat stond in de buurt van de plek waar Celtic het eerste voetbal veld had, niet zo ver hier vandaan." Tom Marley, Celtic Brake Club, staat op het doek, verwijzend naar de fanatieke supporterclubs die vlak na de oprichting bestonden, de Brake Clubs. Tom Marley was een van de favoriete spelers. O'BRIEN? Langzamerhand druppelen er steeds meer Celtic-fans de pub binnen. Drie jongens staan in een hoek hef tig te discussiëren over de wed strijd tegen Ajax. Barry MuTphy, Allan Morgan en Richard O'Byrne komen ieder weekeinde vanuit Ier land de zee over om Celtic te zien spelen.'Celtic'betekent'Keltisch'en de voorvaderen van de leren zijn Kelten. Daarom is Celtic hun club, de historische banden zijn onver woestbaar. Wat ze van Ajax weten? Goed elftal, een beetje jong, maar wel een mooie club. Maar zagen ze nou een speler met de naam O'Brien in de selectie? Dat John een Amerikaan is, zegt ze helemaal niets. Dankzij z'n Ierse achternaam is voor hén middenvelder John O'Brien veruit de beste speler van Ajax. Met bewondering wijzen ze naar zijn portret in de presentatie- gids. De stemming in de pub wordt steeds beter, ondanks de aanwezig heid van een onooglijk oud vrouw tje, dat opdringerig probeert Celtic sleutelhangers te slijten. Barman Gallagher 'bonjourt' haaT met een blik bier naar buiten, geheel in de stijl van pater Walfrid, die ooit de club oprichtte om geld te verzame len en daarmee liefdadigheid te kunnen bedrijven. Ook enkele tientallen Ajax-suppor ters komen in de pub sfeer proeven en warmen zich op voor de wed strijd. Ze worden als welkome gas ten ontvangen en gezamenlijk hef fen de cafégasten liederen aan. De muziek gaat steeds een streepje harder, de drank vloeit rijkelijk. Als we de taxi instappen, terug naar het centrum, klinkt "We love you Ajax, we do!" afgewisseld met "We love you Celtic, we do!" nog lang na in onze oren. Barry Murphy, Allan Morgan en Richard O'Byrne, Ierse fans van Celtic én John O'Brien.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 9