VOETBALSTAD GLASGOW 30 AUGUSTUS 2001 NUMMER 3 AjAX LIFE 'Je moet Celtic leven' Glasgow - De dag voor het treffen tussen Ajax en Celtic is Glasgow, de thuishaven van de traditierijke clubs Rangers en Celtic, bedekt met een dik wolkendek. Het miezerige weer maakt de stad nog net iets grijzer dan ze al is. Rond Celtic Park, waar die dag de Ierse trainer Martin O'Neill tekst en uitleg geeft over de te volgen strijd wijze van de Schotten, staat een handjevol supporters. De wijk Parkhead, wat tevens de bijnaam van het stadion is, biedt een troosteloze aanblik. Door Erol Erdogan Foto's Louis van de Vuurst Hoe is bet om supporter vari Celtic te zijn? De bijna 8.000 fans die voor de eerste wedstrijd naar de Arena waren afgereisd, zorgden drie we ken geleden voot een orkaan van geluid in bet Amsterdamse stadion. Het groen wit oranje alsmede bet logo met klaverblad zorgden op de tribunes voor een indrukwekkend scbouwspel. De Schotse supporters - inclusief beel veel leren - hebben een geweldige reputatie en staan bekend om bun onvoorwaardelijke steun voor bün club. Eén dag voor bet duel in de voor ronde van de Champions League zorgt uitsluitend de Celtic Super store, vlak naast bet stadion, voor een bewijs van de grootsheid en de enorme liefde van de vele duizen den voor bun club. Bijna alles is ver krijgbaar in de groen-witte kleuren van de in 1888 opgerichte voetbal vereniging: skateboards, stereotorens, lollies. Maar ook de gebruikelijke fanartikelen als shirts, caps en sjaal tjes. De Zweed Henrik LaTSSon is mo menteel veruit de populairste 'Celt'. Dat is bijvoorbeeld te zien aan bet enorme aantal petjes met uitslui tend bet 'nummer 7' er op. Verkrijg baar zijn ook caps met de clubnaam. En hoofddeksels met bet clublogo. Maar voor de huidige Celtic-fans be hoeft 'nummer 7' geen verdere tekst en uitleg. GEKNIPT EN GESCHOREN In bet centrum van de stad was bet makkelijker om te achterbalen wat voetbal in Schotlandbetekent.Tijdens de tocht van Ajax Life door de stra ten van Glasgow, valt ons oog op een etalage vol foto's.'City Barbers'blijkt een kapperszaak te zijn waaT voetbal het overheersende thema is. Naast een enorm aantal afbeeldingen van voetballers en wedstrijdaffiches, heb ben ook andere grote pop- en sport helden een plaatsje gekregen in de ze kapperszaak. 'City Barbers' heeft veel weg van een door volwassenen ingerichte tienerkamer. Mohammed Ali en James Dean kijken vanaf zwart wit foto's naar de talrijke ijverige kap pers en kapsters. Ook hier is Henrik Larsson weer prominent aanwezig. We wagen de gok en stappen naar binnen. Het lijkt'sowieso'geen slecht idee om verzorgd - dus geknipt èn geschoren - het immense Celtic Park voot de wedstrijd te bezoeken. In een vriendelijk klinkend, maar slecht verstaanbaar Schots accent, vraagt een jongen of hij ons wellicht van dienst kan zijn. Het blijkt moge lijk om ook zonder afspraak in Glas gow wat haren kwijt te raken. Voor dat we het weten zitten we al in een kappeTstoel uit begin jaren zeventig. Voorzichtig vraag ik of de kapper mis schien 'iets met voetbal' heeft. Waar in Amsterdam veelal een wuft ont kennend gebaar en een verhaal over theater en ballet voor de hand ligt, daar beginnen de oogjes van Paul Brogan - zo heet de h aarkunsten aar - te glimmen. „Ik kom uit Hamilton. Dat is een wijk net buiten Glasgow. Niemand daar steunt de lokale club, ze zijn allemaal voor Celtic of voor de Rangers", vertelt hij terwijl hij zijn vingers kraakt om souplesse in de handen te krijgen. Omdat eT ook voet- balfoto's en posters van de Rangers hangen, informeert Ajax Life voor zichtig welke club zijn voorkeur heeft. „Celtic! Uiteraard!!"is het bevrijden de antwoord. „M'n baas is voor de Rangers, maar ik heb daar helemaal geen problemen mee. We moeten toch samen leven in deze stad? We accepteren elkaar." Die stilzwijgende acceptatie zal in het geval van kapper Paul een beetje te maken hebben met zijn loon- strook, voor zijn baas is de reden waarschijnlijk dat hij aan Paul een onmisbare kracht in de zaak heeft. Tijdens de 'Old Firm', het treffen tus sen het katholieke Celtic en het Pro testantse Rangers in de Schotse com petitie, is van mededogen namelijk geen enkele sprake. ÉÉN TEAM Trots wijst Paul op de afbeeldingen; „Kijk, dat is Larsson, die ken je toch wel? Dat is Celtic Park, ons stadion. DaaT kunnen bijna 60.000 suppor ters in. Als Celtic het wil, kan de club iedere dag van de week het stadion vol krijgen. Geen problpem. Ik krijg nu alweer kippenvel als ik eraan denk... Dat heb ik altijd als Parkhead in mijn gedachten is. Wacht maar af, morgen is het stadion tot de nok gevuld. Dat geluid... Jullie gaan nog wat meemaken!" Paul Brogans leven staat in het teken van Celtic, zo wordt al snel duidelijk. Een groot deel van zijn bij elkaar ge knipte loon besteedt hij dan ook aan zijn grote liefde. Celtic heeft - net als Ajax - aandelen uitgegeven en staat aan de beurs genoteerd. „Ik heb ook aandelen", zegt Paul, terwijl hij vaar dig de schaar en de tondeuse han teert. „Zo'n 51 procent van de aande len is in handen van de supporters. Wij zijn eigenaar van de club. Vroeger werd Celtic gerund door twee fami- Kapper Paul Brogan legt uit wat zijn Celtic-gevoel inhoudt. lies; daar is de club bijna aan kapot gegaan. We hebben in 1967 een Euro pese beker gewonnen, maar niemand weet waaT het toen verdiende geld naar toe is gegaan. Dat is tegen woordig gelukkig allemaal veranderd. Een aandeel kost 1.000 pond 3.500), mijn seizoenkaart is 350 pond. Samen met het vervoer naar de wedstrijden, de replica shirts en alle andere sou venirs besteed ik heel veel geld aan mijn club. Je moet Celtic 'leven', voor de volle honderd procent. Supporter ben je voor je hele leven. Ik steun maaT één team. Zelfs het Schotse elf tal interesseert mij helemaal niets", vervolgt Paul op serieuze toon. Uit wedstrijden bezoekt de jonge Brogan niet al te vaak en dat heeft naar zijn mening vooral te maken met het overige Schotse voetbal. „Ik ga bijna nooit naar uitwedstrijden. De ma nier waarop de meeste clubs spelen, is bedroevend. Er staat een manne tje voorin en de rest houdt zich al leen maar bezig met verdedigen. De bal tegenhouden, dat is het enige wat ze kunnen. Het niveau van de andere clubs is ongelooflijk laag. En trouwens, de uitwedstrijden zijn enorm duur, met de busreis en zo. Dat kan ik gewoon niet betalen." SCHOTSE HARTELIJKHEID Over Ajax, de tegenstander van de volgende avond, niets dan lof. Ook Amsterdam kan Paul bekoTen, hij is er twee keer geweestWaarom Voor een wedstrijd, maaT ook voor exoti sche rookwaren, legt hij uit terwijl zijn schaar even fungeert als 'fi guurlijke joint'. „Met Ajax komt het echt wel weer goed. Jullie hebben een zeer talentvol jong team. Jullie komen over deze moeilijk periode heen, zeker weten", zegt hij met ken merkende Schotse hartelijkheid. VooTdat we het schamele bedrag van drie pond vijftig afrekenen, om gerekend nog geen twaalf gulden, geeft Paul ons een bruikbaar advies. „Morgen moet je echt naar de Bairds Bar gaan. Het is compleet groen, wit en goud gekleurd. Daar tref je veel mensen die met hart en ziel Celtic steunen." Met fris geknipte koppies antwoor den we morgenochtend inderdaad BaiTds Bar te zullen gaan bezoeken. We laten een aantal presentatie- gidsen van Ajax achter, waaronder een Nederlandse versie met poster. Paul is zichtbaar ingenomen met de presentjes en belooft plechtig de se lectiefoto van Ajax, gemaakt op de Dam, een plaatsje te geven op de muren van City Barbers. Hij zal hem wel over de foto van het Rangers- stadion Ibrox Park plakken, schatten Eerherstel in Glasgow: Ajax won met 0-1. Chris Sutton Imponerende ondersteuning van de Celtic-fans in het uitverkochte Celtic Park. Het interieur van de 'City Barbers

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 8