Knopper knokt om topvorm te hervinden Ajax Life nummer 3-13 september 2001 I Punten, punten, punten, daar gaat het nu om Amsterdam - Richard Knopper is na een lange revalidatie weer helemaal fit. Om zijn topvorm te hervinden, heeft de 24-jarige Nummer Tien speeltijd nodig. Die kreeg hij de afgelopen drie duels. Ajax Life doet verslag van exact 92 minuten-Knopper. Door: Martin van Zaanen In het met 3-1 verloren thuisduel in de voorronde van de Champions League tegen Celtic was hij nog bankzitter Als de competitie voot Ajax op 19 augustus aanvangt, breekt de zon voor RichaTd Knopper weer even door. Vanwege een ernstige enkelblessure, opgelopen in sep tember vorig jaar tegen RBC, viel zijn seizoen in het water. Wanneer de namen van de basis-elf worden omgeroepen, wordt hij het hardst van allemaal toegejuichd. Het is goed Knopper tegen Roda JC weer over het veld te zien scheren. Dat venijnige, ietwat gedrongen loopje, verbeten trek op zijn gezicht. Jagend, druk zettend, meeverdedi gend. Alleen speelt hij niet als een pure Nummer Tien vlak achter de spitsen, maar in een meer controle rende rol. In de eerste helft is het spel van Ajax in orde, maar wordt verzuimd op voorsprong te komen als Cristian Chivu een penalty mist en rechtsbui ten Van der Gun een bal over mikt. In de 64ste minuut wordt Knopper, samen met Mido, gewisseld voor het duo Machlas-Wamberto. Als Roda Reus Mare Nygaard een kwartier later vogelvrij de 0-1 inkopt, wordt de stemming grimmig onder de 35.000 toeschouwers. Tot hun op luchting maakt Van der Vaart in de 83ste minuut 1-1, Knopper springt een gat in de lucht. Hij: „Puntverlies in de eerste wedstrijd; dramatisch. Ikzelf draaide in het begin goed, naarmate de wedstrijd vorderde, werd het wat slordiger. Maar ik was op zich al hartstikke blij dat ik speelde." EERHERSTEL Woensdagavond 22 augustus. Om vijf over half negen betreden elf Ajacieden het veld van Celtic Park. Geen Richard Knopper. Die zien we, in trainingspak, tussen Zlatan Ibra- himovic en John Heitinga richting dug-out wandelen. Co Adriaanse kiest voor het verdedigende, op top wedstrijden geënte systeem waar hij in de oefenwedstrijd in Berlijn tegen AS Roma (1-2 verlies) al mee had geoefend. AchteTde spits: Wam- berto. Knopper ziet vanaf de bank dat Ajax geconcentreerd, fel en ge durfd voetbalt. En dat Wamberto het prima doet. In de 19e minuut kan hij via een een-tweetje door het midden en een gelukkige 'kluts' op de doelman afgaan. Hij schiet naast. Tien minuten lateT krijgt de water- vlugge Braziliaan, na weer een een tweetje door het midden, de bal via de hak van de Georgische goo chelaar Arveladze terug en jaagt de bal hoog het doel in. ELLEBOOGJE Voot rust probeert Ajax nog de 0-2 te maken, maar verontrusten kan het de Schotse defensie niet meer. In de tweede helft, ondanks goed veldspel, trouwens ook ampeT, al zwijnt Celtic wanneer scheidsrech ter Braschi een handsbal over het hoofd ziet. In de 71ste minuut vervangt Knop per de moegestreden Vierklau. Ac terend op het middenveld komt hij tot zeven balcontacten, ontmantelt een dribbel van Agathe en incas seert een elleboogje tegen het ach terhoofd van Chris Sutton. Ajax heeft gevochten voor wat het waard was. Dat bleek niet genoeg, al was er sprake van eerherstel. Knopper: „Ik was erg teleurgesteld dat ik niet speelde, volgens mij was ik er klaar voor. Maar goed, de trai ner maakt zijn keuzes en wat kan ik verder doen dan me erbij neerleg gen?" Vanaf zijn plek op de bank ziet KnoppeT van dichtbij hoe Trabelsi met zijn onverschrokken spel Leo nardo steeds de stuipen op het lijf jaagt. Die stijl kost hem in de 69ste minuut de rode kaart; de voor Mach- las ingevallen Ibrahomovic heeft vijf minuten eerder dan al de 0-1 aange tekend. In de 79ste minuut vervangt Knopper Wamberto. Elf minuten Rennen En Vliegen volgen. Als vlak voor tijd de doortastende Van der Vaart de bal aan de linkerkant op Ferry de Haan verovert, naar binnen snijdt en Knopper recht door het midden opstoomt, hangt een goal voor Knopper in de lucht, maaT Van der Vaart tikt de bal zelf met veel ge voel in de uiterste hoek. 0-2; alles wat Ajax is, wordt gek. De 1-2 in de laatste minuut van Tomasson doet er niet meer toe. REALISME Tas over zijn schouders, hevig na- zwetend, wandelt Knopper twintig minuten na het laatste fluitsignaal om één ding: die voorsprong vast houden." Op welke manier deed er even niet toe, aldus KnoppeT: „Soms telt alleen het resultaat. Verlies je hier vandaag, kom je met z'n allen echt in de problemen. Zit niemand op te wachten." Vervolgt: „Het enige waaT het de komende weken om gaat, zijn punten, punten en nog eens punten. We leven in deze pe riode van wedstrijd tot wedstrijd. Het volgende duel tegen koploper FC Twente moeten we ook gewoon winnen." Als we stellen dat Rafael van der Vaart bij zijn tweede doel punt de bal gewoon op Knopper had moeten terugleggen, moet hij even lachen: „Eigenlijk wel, hè, ik kwam door het midden opstomen en was helemaal los. Maar ja, hij maakte het natuurlijk fantastisch af. Hij zat en daar ging het om. Voor mijn part doet hij het iedere week zo", geeft hij blijk van zowel vastbe radenheid als realisme. WaaT Ajax het de komende weken ook zo ver schrikkelijk van zal moeten hebben. In de oefenwedstrijd tegen AS Roma maakten zowel Ajax als Richard Knopper voor het eerst kennis met het 5-3-2 systeem van Co Adriaanse. Knopper is woedend nadat André Bergdplmo door een uit het publiek geworpen aansteker gewond is geraakt. Volgens mij ben jij een slechte bank zitter. Knopper: „Is maar net hoe je het bekijkt. Misschien heb ik er meer dan een ander moeite mee als ik niet speel. Maar vervolgens haal ik daar wel mijn motivatie uit voor de minuten die ik krijg toebedeeld." PUNTEN Zondag 26 augustus, Feyenoord- Ajax. Verzengend heet, zinderende atmosfeer. Als Knopper een halfuur voor aanvang in een hoekje van het veld, met de andere reserves Zlatan, Mido, Heitinga, Steven Pienaar en Walker het balletje hooghoudt, barst De Kuip al bijna uit z'n voegen. Tegen Celtic bleek Ajax over veer kracht te beschikken en het beste uit zichzelf te kunnen halen. De begin opstelling is vanmiddag in ieder geval hetzelfde. De Rotterdammers hebben tegen Sparta en Roda JC een voortvarende competitiestart gemaakt en heb ben, vooral in de beginfase on miskenbaar overwicht, maar lang zamerhand krijgt het 'inzakkende' Ajax steeds meer controle over het duel. Didier Agathe snelt voorbij Richard Knopper. van de kleedkamers naar de spelers bus. Over zijn eigen invalbeurt is hij te spreken. Knopper: „Al kan je in zo'n periode, waarin je ook nog eens met tien man speelt, niet echt je stempel drukken. Ach,het ging maar

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 7