Ajax, Jackson en gras, veel gras i a i jiii n r e h n Ajax en 5 jaar Arena Aiax Life nummer 3* 30 augustus 2001 Vijfjaar Amsterdam Arena Amsterdam - Op 14 augustus 1996, ruim vijf jaar geleden, opende de Amsterdam Arena haar poorten. Sindsdien is het 'stadion van de toekomst' zelden uit het nieuws geweest. Positief wanneer de Rolling Stones of Luciano Pavarotti het stadion bezochten, negatief wanneer de zoveelste grasmat vervangen moest worden. Danny Damman is vanaf de opening als manager productie betrokken geweest bij de Amsterdam Arena en vertelt over de hoogte- en dieptepunten van de Amsterdam Arena. Door Daan Schippers ons gepresenteerd als een '10', een multifunctioneel stadion met de beste grasmat van Europa en een uniek daksysteem, maar in de beginperiode kwamen we er vanaf met een '4'. We hadden ons beter kunnen positioneren met een '7', dan was de kritiek niet zo groot geweest." Inmiddels scoort de Arena volgens Damman een ruime voldoende: „Ik ben van mening dat we ieder jaar progressie hebben geboekt. We hebben de beste voet ballers ter wereld in de Arena gehad zoals Cruijff, Van Basten, Figo, Zidane, Ronaldo en Batistuta. Daarnaast hebben enkele van de grootste artiesten hier opgetreden: de Rolling Stones, Michael Jackson, Tina Turner, Celine Dion. En we hebben met Sensation het grootste dansfeest ter wereld gehad." Michael Jackson, één van de eerste internationale grootheden die in de Arena een optreden verzorgde. Toen Damman toetrad tot de orga nisatie van de Amsterdam Arena waren er slechts tien tot twaalf mensen in dienst. „Die periode was enorm hectisch", blikt hij terug. „Niemand had ervaring met een project van dergelijke omvang. Naast de bouw van het stadion moest ook rekening gehouden worden met de organisatie van grote evenementen zoals wedstrij den van Ajax en popconcerten. Nie mand zag het, maar achter de schermen hadden wij het gevoel een marathon sprintend te moe ten afleggen." Op de dag van de opening was het stadion niet klaar en moest er dus nog veel geregeld worden. „Maar we móesten de veertiende open. Er was geen weg terug meer." Vóór de try-out leek de organisatie alles redelijk voot elkaar te hebben, maar tijdens de generale repetitie bleek het tegen deel. „Opeens zagen we een familie met picknickmand in de dug-out zitten. En families die rustig de kleedkamers aan het bezichtigen waren. 'Hoe kan dat?', dachten we. Bleken er deuren in het pand te zit ten waarvan we het bestaan niet kenden."De grootste fout van de organisatie was dat er direct na de opening op 14 augustus teveel eve nementen waren ingepland. „Een etmaal na de opening hadden we de Open Dag van Ajax en de dagen daarna waren ook druk bezet. Mensen moesten 24 uur achter elkaar werken om alles draaiende te houden. Er was geen tijd om knelpunten op te lossen. Neder- land-Brazilië, Ajax 2-FC Twente 2, een klassiek concert met Andrea Bocelli, Kids Day. In amper een maand tijd werden we volledig op de proef gesteld." Zuurstoftank Tussen al die voetbalwedstrijden, concerten en andere evenementen zit een aantal hoogtepunten. „Van wege de unieke entourage was de finale van de Champions League tussen Juventus en Real Madrid een enorme belevenis. Maar ook de WedstTijd van de Eeuw met Cruijff en Van Basten was een hoogte punt. Persoonlijk vond ik het eve nement dat we voor de kankeraf- De opbouw van het indrukwekkende podium van de Rolling Stones. Kritiek Tijdens deze hectische eerste peTiode vielen ook de eerste kriti sche geluiden te horen. De proble men met het veld, waarvan in eer ste instantie gedacht werd dat ze tijdelijk waren, kwamen in de publiciteit nadat Tijjani Babangida bij een actie een complete gras zode meenam. Maar dat was niet alles. „Aan twee broers, Ajax-sup- porters, werden niet bestaande plaatsen op de bovenste ring toe gewezen. Niet één keer, maar twee keer. Dat kan gebeuren natuurlijk, maar in beide gevallen stond er een artikel in De Telegraaf. Door dit soort berichtgeving ontstond het negatieve imago." De kritiek die over de Amsterdam Arena werd uitgestort, motiveerde de werknemers in hun streven naar verbeteringen. „We hadden deling van het AMC hadden geor ganiseerd heel bijzonder. Alle zieke kinderen waren op onze kosten uit genodigd voor een dag in de Arena. De bij de jeugd populaire band Hakkühbar trad op en de kinderen mochten op de foto met Louis van Gaal en de spelers van Ajax. Die dag heeft mij de meeste voldoe ning gegeven." Ook de komst van diverse wereldartiesten waren mooie gebeurtenissen. „Voor Michael Jackson had de concertorganisatie een aparte kleedaccomodatie gebouwd, compleet met planten, flipperkasten en een zuurstoftank. Dat moet een vermogen gekost hebben. Vlak voor het concert kwam Jackson aan in het stadion, lag even in die tank en ging daarna rechtstreeks het podium op. In tegenstelling tot zijn eigen gezond heidsmanie dronk de familie De openingsceremonie van de Amsterdam Arena. Jackson, in een afgehuurde lounge, voor tienduizend gulden aan champagne weg." Ook over de bekende operazanger Luciano Pavarotti en over Rolling Stone-zan- ger Mick Jagger heeft Damman anekdotes. „Als Pavarotti zijn bord leeghad, wilde hij een tweede bord met exact dezelfde samenstelling en zijn voedsel op exact dezelfde plaats. Mick Jagger liep voor elk optreden een paar honderd meter hard en verdween daarna in de fit nessruimte. Ik heb nog even met hem kunnen praten toen ik hem daaT naar toe moest brengen." Ajax-stadion Dan komt het gesprek terug op Ajax. „De prestaties van Ajax in de Arena zijn inderdaad niet dende rend geweest. Ik ben ervan over tuigd dat de bezwaren over de Arena zullen afnemen naarmate de prestaties beter worden. Voor mijn gevoel is de Arena hét Ajax- stadion waar ook andere evene menten gehouden kunnen wor den, maar ik begrijp de heimwee naar De Meer. Ook ik heb daar altijd met veel plezier gestaan maar ik noem dat romantische nostalgie. Als je de faciliteiten van toen vergelijkt met die van nu, moetje constateren dat er behoor lijk wat verbeterd is." „We beschik ken eindelijk, opmerkelijk genoeg juist na de aankondiging van de komst van kunstgras, over een goede grasmat. Vooral dankzij Han van Wees die de speelvloer met liefde onderhoudt en op onmoge lijke tijden present is om het gras optimaal te pTepareTen." Wij zullen ons best doen om in de toekomst zowel de organisatie van Ajax, die sinds de komst naar de ATena ook enorm gegroeid is, als de suppor ters het naar de zin te maken. Of ik verder nog wensen heb? Ja, ik zou Madonna hier graag zien optre den. Maar ik ben pas echt tevreden als Ajax zowel in de competitie, de Amstel Cup als Eumpees een fan tastisch seizoen heeft. Dat is mijn grootste wens." - Grootste uitslag in competitieverband: Ajax - Sparta 9-0 - Grootste uitslag in Europees verband: Ajax - Maribor Teatanic 9-1 - Grootste uitslag in bekerverband: Ajax - Udi '19 9-0 - Topscorer Arena: Shota Arveladze - Grootste nederlaag: Ajax - PSV 0-3 - Grootste overwinning Nederlands elftal: Nederland - Nigeria 5-1 - Nederlands elftal: Nog nooit verloren in de Arena - Popconcert met het meest aantal bezoekers: Celine Dion, 68.000 toeschouwers Cruijff en van Basten zijn het roerend eens tijdens '30 jaar finales'.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 5