Tobiasen vecht zich terug Over Ajax-liefde en jongensdromen Arveladze Enerverend begin GBA 30 AUGUSTUS 2001 NUMMER 3 Aj»X LIFE Ole Tobiasen tijdens een vorige revalidatieperiode in Ajax 2. vervolg van pagina 1 Voor de meeste Ajax-liefhebbers is dit een teleurstellende uitkomst, aangezien Shota Arveladze - als hij speelde - vaak iets extra's bracht. Na het afbreken van de onderhan delingen blijft Shota overigens gewoon voor Ajax uitkomen en inmiddels speelde hij al weer tegen Roda JC, Celtic en Feyenoord. In tegenstelling tot een eerder besluit was de Ajax-directie nu van mening dat de aanvaller beschik baar kon blijven voor het eerste elf tal. Algemeen directeur Arie van Eijden daarover: „Die beslissing hebben wij genomen in overleg met alle betrokkenen. Het feit dat Shota nu speelt is momenteel het beste voor de hele selectie." Hoe lang Arveladze nog bij Ajax zal blijven, is hoogst onzeker. Verschil lende media, waaronder Voetbal International hebben al gemeld dat er van veel kanten belangstel ling bestaat voor de Georgische spits. De namen van AC Milan en Betis Sevilla worden in dit verband genoemd. Overigens gaat Ajax - zoals gebruikelijk - niet in op dit soort transfergeruchten. Omdat het contract van de Georgische international op 1 juli 2002 afloopt, is het de bedoeling dat Ajax vóór die datum een overeenstemming heeft bereikt met een andere club en dat Arveladze zélf heil ziet in een dergelijke transfer. Lukt dit niet, dan zal Arveladze transfervrij vertrekken waardoor Ajax een aan zienlijk bedrag mis loopt. Shota Arveladze speelt sinds 1997 bij Ajax. Hij scoorde 72 keer. De wedstrijd in De Kuip tegen Feye noord was het 125ste officiële duel van Arveladze in Ajax-shirt. ANTWERPEN - Germinal Beerschot Antwerpen heeft een enerverende competitiestart achter de rug. De zusterclub van Ajax kwam zondag avond thuis tegen Anderlecht niet verder dan een gelijkspel en bezet daardoor de tiende stek. In België zijn drie speelrondes afgewerkt. Germinal Beerschot Antwerpen begon de competitie overweldi gend. Op de eerste speeldag werd het zwakke La Louvière met liefst 8- 2 aan de kant geschoven. Dirk Huysmans was met vier treffers de gevierde man bij de thuisclub. Lang kon de ploeg van trainer Franky van der Eist niet genieten van de koppositie. Bij Standard Luik werd een week later namelijk een ont nuchterende 3-0 nederlaag gele den. Omdat doelman Luciano na een half uur spelen van het veld werd gestuurd, maakte Joey Didu- lica zijn debuut in de Belgische Eer ste Klasse. De Australische doel man van Ajax speelt dit seizoen op huurbasis in Antwerpen. Opval lend was dat door het inbrengen van Didulica topscorer Huysmans het veld moest ruimen. Afgelopen zondag speelde GBA gelijk tegen Anderlecht. Ook na Anderlecht bleef Huysmans op vier doelpun ten staan, waardoor hij samen met andere spelers de topscorerslijst in België aanvoert. Aron Mokoena, ook op huurbasis spelend bij GBA, revalideert nog steeds van een blessure. Komend weekeinde gaat GBA op bezoek bij RWD Molenbeek. AMSTERDAM - Ole Tobiasen, die op 30 november 1997 geblesseerd raakte aan zijn knie, is bijna weer toe aan een optreden op het trainingsveld. Door Erol Erdogan Een pijnlijke glijpartij zorgde er bijna vier jaar geleden voor, dat de sympathieke Deense verdediger lang werd uitgeschakeld. Twee keer maakte hij daarna een rentree, maar evenzovele keren raakte de Deen opnieuw geblesseerd. De eer ste blessure bracht hem zelfs men taal behoorlijk uit evenwicht. Maar inmiddels is hij gehard en gelou terd door zijn leed en geestelijk is Ole inmiddels krachtiger dan ooit: „Ik ben nu mentaal veel sterker." De Deense Amsterdammer werkt kei hard om ook weer fysiek op niveau te komen. Begeleiding Tobiasen traint op dit moment nog individueel en krijgt daarbij de beste begeleiding die hij zich maar kan wensen: „Ik heb bewust voor mensen gekozen die ik heel goed ken. Bij elke training krijg ik per soonlijke begeleiding en dat heb ik nodig. Vergelijk het maar met de individuele trainingen die spelers ondergaan in Zeist. Ik kan in prin cipe nu al weer alles doen. Maar het belangrijkste is dat ik de kracht in mijn been weer voor honderd procent terug krijg. Want dan pas gaan al die andere klachten, zoals mijn achillespees-blessure, weg. Als alles volgens schema loopt, Door Erol Erdogan De oplettende supporter heeft haar vast wel eens gezien. Langs het veld bij een thuiswedstrijd van Ajax, tussen de grote lenzen, de machtige tv-camera's en de ballen- jongens maakt een meisje foto's. Ze hoort er niet helemaal bij, maar ondertussen toch ook weer wel. Haar camera negeert wat iedereen volgt, de lens wordt gericht op iets anders. „Ik zoek de kleine dingen die het voetbal voor mij mooi maken." Yvonne Witte studeerde in 1996 af aan de kunstacademie in Utrecht. Tegen de heersende stroom in wilde ze iets anders doen: „Mijn idee was om bij Ajax in de kleedka- begin ik over ongeveer een week weer met de veldtraining." De komende drie maanden moet Ole Tobiasen helemaal fit worden. Vervolgens wil hij - op laag niveau - weer gaan spelen; het gras weer voelen onder de voetbalschoenen. „Ik ga dan bijvoorbeeld met Sjaak mer te fotograferen. Ik dacht: van Ajax moet je toch veel meer kun nen laten zien? Er zit een hele wereld achter, meer dan alleen maar de wedstrijden en de spelers die je altijd ziet. Ik wist dat ik daar wat mee kon. Aan de andere kant was Ajax een heel gesloten wereld. Nadat ik de kleedkamers van disco theek de iT in Amsterdam had gefotografeerd, wilde ik proberen of het bij Ajax ook lukte. Wat gebeurt er nou achter de scher men? Dat fascineerde mij. Als ik op tv naar voetballen keek, was dat alleen maar naar Ajax. Dat had te maken met hoe ze voetbalden, hoe de spelers op het veld stonden. Juist die uitstraling en die zelfver zekerdheid trok me aan. Sommige Swart op woensdag bij Zeeburgia meetrainen, gewoon om 'het gevoel' terug te krijgen. Pas als ik weer durf te tackelen en te sprin gen kom ik terug naar Ajax om daar te trainen. Ik heb er zélf nog alle vertrouwen in dat het goed gaat komen. Ik ben voetballers waren net achttien jaar, woonden nog bij hun moeder. Zo'n jongen is helemaal geen half god. Nederland ligt misschien wak ker van hem, maar wie is hij nou echt?" Catacomben Met een map foto's en dit idee klopte Yvonne Witte aan bij sta dion De Meer. David Endt, toen perschef en nu teammanager, zag de waarde van haar benadering en gaf haar een kans: „Het fotografe ren in de kleedkamer ging niet door, maar ik mocht wel komen op de persdagen, bij de wedstrijden, bij trainingen. Drie of vier keer per week hing ik rond bij het stadion. Mijn eerste wedstrijd volgde ik vanaf de perstribune, dat vond ik al prachtig. Later in de perskamer, al die pers er om heen, ik had nog nooit zoiets meegemaakt. De vol gende stap was het spelershome. 'Wat is dit in godsnaam voor een wereld?' Dat dacht ik toen. Later mocht ik in de catacomben en de spelersgang, het veld op. Eén van mijn eerste foto's was van Miss Ajax en Marcio Santos. De Miss stond daar een beetje blond te zijn ter wijl Santos heel stoer langs liep. Vervolgens zag ik een jongetje in de hekken hangen rond het veld.Toen besefte ik dat er mooie andere momenten zijn rond een voetbalwedstrijd." Witte volgde Ajax naar 1 zijn nieuwe huis in Zuidoost. Haar serie I foto's in De Meer kreeg nog nooit zo dicht bij een volledig herstel geweest als nu. Talent en ervaring heb ik en hoe ik moet voetballen vergeet ik uiteraard nooit. Maar het is hetzelfde als het leren van een taal; elke dag spreken is het beste." Begrip Zijn liefde voor Ajax is gebleven, ondanks het feit dat de club dit sei zoen geen tijd en mensen kon vrij maken voor de hopelijk laatste fase van zijn revalidatie. Tobiasen toonde begrip voor het feit dat alle inspanningen van de technische en medische staf dit seizoen gericht zijn op de huidige selectie. Maar het rood-witte hart klopt nog steeds bij hem: „Het liefst blijf ik bij Ajax spelen. De manier van voet ballen vind ik echt perfect. Het is een mooie club in een mooie stad; ik voel me hier dan ook thuis. Amsterdam of Kopenhagen, het maakt mij niet zo veel uit. Het mooiste zou zijn als ik hieT volgend jaar bij kan tekenen. Ik geef niet op, het kan nog. Ik ben pas 26 jaar, als het nü goed gaat, kan ik nog vijf of zes jaar voetballen. Misschien heb ik de laatste twee jaar geen voetbalervaring opge daan; ik heb wèl veel andere din gen meegemaakt. Ik ben nu men taal veel sterker; zie het voetbal heel anders. De mentale kracht die ik afgelopen tijd heb opgedaan, zal ik ook mee nemen op het veld. Ik heb leren inzien dat ik maar één keer leef en dat ik er nü het maxi male uit moet zien te halen. Voet ballen is voor mij het mooiste op de wereld." Ajax Life blijft Ole volgen op zijn weg terug naar het voetbalveld. een vervolg in de Arena. Witte: „Op dat moment had ik iets in handen. Ik kon iets doen met het oude en het nieuwe Ajax. Na de verhuizing zag ik het eerst niet meer zitten. Ik vond het nieuwe stadion verschrik kelijk, veel te commercieel. Met een oude camera, een Hasselblatt, ben ik in zwart-wit gaan werken. De nostalgie van De Meer die ik in de Arena was kwijtgeraakt, wilde ik proberen te herpakken. Naar dat gevoel ben ik op zoek geweest. Ook in mijn boek probeer ik dat te laten zien. De kleine dingen die het voet bal mooi maken." Het resultaat is een prachtig foto boek getiteld'ln de catacomben'. De ondertitel, over Ajax-liefde en jon gensdromen, zegt na vijfjaar foto graferen ook iets over Yvonne zelf: „Ik probeer bewust op een afstand te blijven, anders kan ik geen goede foto's maken. Maar ik ben er toch bij betrokken geraakt. Het gaat toch in je hart zitten, deze club. Dat is niet tegen te houden. Als ik fotografeer, zit ik er helemaal in. Toen Bobby Haarms afscheid nam, stond ik ook te janken." Juist Bob Haarms, heer van De Meer en één van de oer-Aja- cieden, krijgt van Yvonne Witte op 30 augustus het eerste exemplaaT uitgereikt. „Ik heb iets met die man. Hij is ook helemaal het gevoel dat ik zoek. Als ik het veld opkwam, stond hij daar. We keken elkaar aan en hij gaf mij een geruststellend knikje. Dan was het goed." Yvonne Witte In de catacomben - over Ajax- liefde en jongensdromen ISBN 90 204 20712 Prijs: f29,90 Verkrijgbaar vanaf 25 augustus „Bob Haarms is helemaal het gevoel dat ik zoek." Vijf jaar Ajax samengevat in een indrukwekkende serie foto's. Dat is de inhoud van het binnenkort te verschijnen boek In de cata comben' van fotografe Yvonne Witte.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 4