- De Kuip Apollon Ajax Life nummer 3« BO augustus 2001 I Co geeft aanwijzingen in de oververhitte Kuip. vervolg van pag. i De nederlaag op Cyprus, alweer ruim 2i jaar geleden, kwam destijds keihard aan in het Amsterdamse kamp: „Een groot drama", noemde Schrijvers de 4-0 nederlaag op het halfCrieks, half Turkse eiland. Na de 10-0 thuisoverwinning leek het coach Beenhakker een goed idee een aantal jeugdige talenten aan het Europese werk te laten ruiken. De Cyprioten hadden daar maling aan en overliepen Ajax dat met onder meer Wijnberg, Bonsink en de hui dige assistent-trainer Boeve aan de aftrap verscheen. Na thuiskomst overwoog het bestuur van Ajax de spelers vanwege de blamage een boete van vijfhonderd gulden per persoon op te leggen. Apollon Limassol bereikte de eerste ronde van de UEFA Cup dankzij een zwaar bevochten zege op SK Tirana uit Albanië. Uit werd met 3-2 verlo ren, waarna Apollon Limassol in de thuiswedstrijd met 3-1 orde op zaken stelde. Het is niet de eerste keer dat de Cyprioten hun opwachting maken op Europees niveau. In het seizoen 1966/7967 werd gedebu teerd tegen Standard Luik. Later speelde Apollon Limassol nog tegen onder meer FC Barcelona (8-0 nederlaag en 7-7 thuis), Liverpool (6- 7 en i-2 nederlagen) en Inter Milan (1- o nederlaag in Milaan en een knappe 3-3 in de return). De 8-0 van Barcelona werd geëvenaard door het Zweedse Djurgardens, het zijn de negatieve uitschieters in de Euro pese campagne van Apollon Limas sol. In het seizoen igg8/'gg stuntten de Cyprioten door achtereenvolgens het Litouwse FK Ekranes en het Tsje chische FK Jablonec te verslaan. Daarna toonde het Griekse Panio- nios zich in de derde ronde net iets te sterk. In de afgelopen competitie eindigde Apollon Limassol op de zesde plaats. Europees voetbal werd bereikt dankzij het winnen van de Cypriotische beker. Dat kleinood werd vijf keer eerder in het bestaan van de club gewonnen. Tweemaal werd Apollon kampioen van Cyprus. De huidige selectie van Apollon Limassol herbergt acht spelers die ooit uitkwamen voor het Cyprioti sche nationale team. Pittas is koplo per met 82 interlands, gevolgd door Melanarkitis met 32 caps. In de laat ste interland die Cyprus tegen Nederland speelde, vijf maanden geleden, leverde Apollon Limassol drie spelers: Filippou, Germanou en Spoljaric. Laatstgenoemde is een genaturaliseerde Serviër die beschouwd wordt als één van de sterspelers. De middenvelder scoorde 777 doelpunten in 222 wed strijden voor de club. Tussen 7993 en 7995 werd hij vijfmaal tot beste spe ler in de Cypriotische competitie gekozen. Andere buitenlandse spe lers zijn de aanvallers Zubarev uit Kazachstan en Miserdovski uit Macedonië. Spren Lerby scoorde in '79 tegen de Cyprioten van Omonia liefst vijf keer. vervolg van pag. 1 De verloren thuiswedstrijd tegen Celtic en het gelijke spel tegen Roda JC gaven blijkbaar genoeg aanleiding om de twee nog komende duels, tegen Celtic uit en bij Feyenoord, aan te merken als een soort eindexamen voor Adri- aanse. Na het duel tegen Feye noord reageerde hij laconiek op deze suggestie: „Examen heb ik in 1984 gedaan. Ik heb dus al zeven tien jaar mijn trainersdiploma. Ik weet wat ik kan. Ik weet dat ik veel kwaliteiten heb." Uiteraard was eT kritiek na afloop van het thuis verloren voorronde Champions League-duel tegen Cel tic. De intentie van AdTiaanse was aanvallend te voetballen, zoals het publiek thuis van Ajax mag ver wachten en zoals het de club bet aamt. Flet uiteindelijke resultaat was teleurstellend, gaf ook de trai- neT-coach na afloop toe. Al snel na de voorbereiding deugde er nog maar weinig van de aanpak van AdTiaanse. Zijn tactische bena dering was volgens veel buiten staanders te naïef. Ook na het Amsterdam Tournament, dat onderdeel uitmaakte van de voor bereiding, waren geluiden van gelijke strekking te horen. In beide duels kwam Ajax met een 4-2-4 opstelling in het veld, waaTbij het de taak van de buitenste aanvallers was bij balverlies mee te verdedi gen. Tegen AC Milan voerden de lin keraanvaller Mido en zijn rechter- collega Van der Meyde die taak niet goed uit. Tegen Liverpool wel en dat duel én het toernooi werden winnend afgesloten. Tegen Celtic thuis koos Adriaanse wederom voor het concept dat al vanaf dag één in de oefencampagne werd toegepast. „We hebben de hele voorbereiding zo gespeeld, we heb ben de spelers voor dit systeem aangetrokken en we scouten op basis van dit concept," stelde Adri aanse. Flet pakte verkeerd uit, maar of dat alleen aan de tactische bena dering lag, valt te betwijfelen. Vooral door persoonlijke fouten van ondermeer Grim en Chivu kreeg Ajax thuis tegen de Schotten drie doelpunten om de oren. Realisme Het getuigde van realisme dat Adriaanse besloot voor, zoals hij het zelf noemde, drie man en een paardenkop een andere tactische variant uit te proberen. Vooral in de topduels had Ajax vorig seizoen te veel punten verloren; een tactisch defensievere variant kon voor dat soort wedstrijden geen kwaad. Tegen AS Roma werd in Berlijn nipt verloren en tegen Roda werd de competitieopener gelijk gespeeld. Overigens speelde Ajax tegen de mannen uit Kerkrade een iets aan vallender variant, omdat Adri aanse de beschikking had over Cedric van der Gun die vanaf de rechterkant voorin speelde in plaats van achter de spitsen. Voor afgaand aan het uitduel tegen Cel tic begon de media vragen te stel len over de druk die Adriaanse nu toch zeker moest voelen, de trai ner-coach pareerde dit simpelweg door te stellen: „Dan zou ik afgere kend worden op het feit dat we vorig seizoen derde zijn geworden. Ik heb een contract voor drie jaar, daarvan is één jaar om. Bij clubs die geen beleid hebben, zou nu aan de positie van de trainer worden getwijfeld. Ajax heeft intelligente beleidsmakers." Strijdplan Ondertussen was er in de selectie een waslijst aan geblesseerde spe- twee spitsen, geschaduwd door Wamberto en de zware taak van nieuwelingen Trabelsi en Maxwell om de flanken te bestrijken, pakte goed uit. De 1-0 winst in het impo nerende stadion was niet genoeg voor een plek in de Champions League, maar het elftal speelde met vertrouwen, strijdlust en voet balde in balbezit zeer zorgvuldig. Vooral de wederopstanding van de verdedigers Vierklau en Bergdolmo en de verrassend goed acterende Wamberto maakten het blessure leed van de andere spelers iets dra gelijker. Adriaanse had er, naast een goed werkend ander tactisch concept, een drietal spelers bij dat in de voorbereiding eigenlijk niet of hij voelde dat er intern aan zijn stoelpoten werd gezaagd, ant woordde hij: „Ik heb bij Ajax nog nooit een vijfde colonne gezien." Na de verdiende zege op Feyenoord werd Adriaanse wederom gecon fronteerd met de suggestieve kri tiek en zijn zogenaamd wankele positie bij Ajax. Hij reageerde vrij kalm: „De kranten worden niet vol geschreven door de directie, het bestuur, de spelers of de suppor ters van Ajax. Alles wat er staat is gebaseerd op fantasie of de wens mij weg te hebben. Het berust totaal niet op de feiten en het is volkomen belachelijk wat er is geschreven." Ruud Gullit, de Amsterdammer die nooit voor Ajax Intern Leo beenhakker werd door Jack van Gelder zondagavond na de wed strijd tegen Feyenoord onder vraagd. Eerste vraag was of eT bij verlies crisisberaad in de Arena zou zijn. Jack, ik ben teleurgesteld dat je meehuilt met de wolven in het bos," antwoordde de technisch directeur geërgerd. Beenhakker vervolgde dat er rond Ajax van alles en nog wat gezegd en geschreven werd over de positie van Co, intern is er niets aan de hand. „Je moet twee dingen onderscheiden; de publieke opinie en de situatie intern." Met deze woorden gaf Beenhakker aan dat Adriaanse bin nenshuis steun krijgt die hij ver dient bij het renovatieproces van Ajax. Veel media-aandacht hoort bij een topclub. Als er niet gewon nen wordt, staat de trainer bijna altijd ter discussie, zowel bij het publiek als bij de media. Dat zijn de ongeschreven wetten in het voet bal. De uitdaging voor Ajax is de stijgende lijn, die tegen Celtic en Feyenoord is ingezet, vast te hou den en de rijen te sluiten. Steun van alle supporters, spelers, mede werkers, bestuur en directie is daarbij broodnodig, helemaal als dat in de media ontbreekt. De Ajacieden Chivu, Van der Vaart en Maxwell vieren de 0-1 met Zlatan. Iers ontstaan. Vlak voor de moei lijke uitwedstrijd in Celtic Park kwam het aantal geblesseerden, met de verdraaide knie van Van der Gun, op tien. Het duel met Celtic startte Ajax met de Roma-variant, waarbij Wamberto op de plek speelde van de ongelukkige uitval ler Van der Gun. Het door Adri aanse bedachte strijdplan met uit de verf was gekomen. In de ver schillende kranten bleef de positie van Adriaanse onverminderd ter discussie staan en voor het duel in de Kuip vroeg Sierd de Vos van Canal+ of de wedstrijd bepalend was voor de toekomst van de trai- neT-coach. „Hoezo? We hebben toch pas één competitiewedstrijd gespeeld?" meldde Co. Op de vraag speelde, verwoordde bij de NOS als analyticus de houding van Co Adri aanse als volgt: „Hij is realist geworden. Adriaanse heeft geleerd van de afgelopen weken. Dat ver dient een compliment." De oud speler van ondermeeT Feyenoord, PSV en Milan voegde daar aan toe dat de spelergroep, bestuur en directie van Ajax zich nog niet expliciet hebben uitgesproken vóór Co. De steunbetuigingen waren inderdaad niet overweldi gend, maar van openlijk gezaag aap de stoelpoten was ook geen sprake.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 3