A T RJRCIED odida& Ajax Life nummer 2-16 augustus 2001 1 Hatem Trabelsi wil slagen bij Ajax Na zijn uitstekende debuut tegen Celtic wacht Hatem Trabelsi alweer met smart op een nieuw optreden in Ajax i. Want de 24-jarige Tunesiër wil niets aan het toeval overlaten en er alles aan doen om te slagen in Amsterdam. Door Sander Berends en Ronald Kres AMSTERDAM - Een druilerige zater dagmiddag bij de Arena. De selec tie van Co Adriaanse werkt gestaag enkele oefeningen af, ter voorbe reiding op de vriendschappelijke wedstrijd tegen AS Roma. Na afloop van de training schuift Hatem Trabelsi met een goed humeur bij de Ajax Life-afvaardi ging aan tafel. Eindelijk even tijd voor rust, zie je hem denken. Onder zijn arm draagt bij zijn nieuwe kle ding van Oger. Het originele plak- kertje met de naam 'R.Witschge' is met zwarte vilstift doorgehaald en vervangen door bet opschrift 'H.Trabelsi'. De voorafgaande avond landde Trabelsi op Schiphol. Onmiddellijk na de Champions League-ontmoeting met Celtic was de rechtervleugelverdediger weer het vliegtuig ingestapt met Tune sië als eindbestemming. In zijn vaderland moesten nog verschil lende formaliteiten worden afge handeld. DaardooT ziet de Noord- Afrikaan, die direct begint te blade ren in zijn aangereikte Ajax Life, nu pas voor de eerste keer kans om terug te kijken op zijn debuut. „In het begin had ik het moeilijk," aldus Trabelsi. „Ook wel logisch, want voor mij was het allemaal nieuw. Maar gaandeweg ging het steeds beter. Helaas troffen we met Celtic een erg goede ploeg. Een uit stekend georganiseerd team met de nodige ervaring, die wij juist misten. Een week eerder had ik nog de wedstrijd tegen Manchester United bekeken en toen al wist ik dat we het zeer moeilijk zouden krijgen." In de Arena stond de naam van de nieuwe aanwinst aan het einde van de wedstrijd gepro jecteerd op de inmense beeld schermen, omdat Trabelsi direct werd uitgeroepen tot 'Man of the Match'. „Dat vond ik een hele eer. Al had ik natuurlijk liever gehad dat we wonnen." FRANS EN ARABISCH De verdediger heeft het goed naar zijn zin in Amsterdam, herhaalt hij maar eens in de Franse taal. „Door zowel de groep als de technische staf ben ik uitstekend opgevangen. Erg fijn, omdat er zoveel nieuwe dingen op me afkomen. Ik wil ook zo snel mogelijk Nederlands leren. Volgende week begin ik met de les. Nu spreek ik Frans met Wamberto en Arabisch met Mido, dus is het even aanpassen. Ik wil er alles aan doen om hier te slagen. Ajax is een Trabelsi achtervolgt Cristian Chivu op één van zijn eerste trainingen. Links Yakubu Abubakari. t Hatem Trabelsi passeert Henke Larsson van Celtic. De Tunesiër werd tegen de Schotten gekozen tot 'Man of the Match'. grote club. Ik zal nooit de periode in de jaren negentig vergeten toen Ajax in Europa domineerde met spelers als Finidi, Kanu, Overmars en Kluivert. Toen ik afgelopen zomer naar Espanyol Barcelona, Bastia, Olympique Lyon en Ajax kon, was mijn beslissing niet moei lijk. Ik denk hier een goede oplei ding te krijgen, Ajax is de beste leerschool voor me." Terwijl Trabelsi reeds een aantal jaren in de nationale ploeg speelt en in Afrika de nodige bekendheid geniet, vormt hij in Europa een nagenoeg onbeschre ven blad. Voorzitter Tolfi Abdel Nader van zijn club Club Sportive Sfaxien is daarvoor de hoofschuldige. Telkens als een buitenlandse club interesse toonde, stak hij daar een stokje voor. „En zijn wooTd is bindend. Zegt hij 'nee', dan is de hele discussie direct afgesloten. Nu mocht ik eindelijk weg. Ik denk dat de populari teit van Ajax in Tunesië daarbij ook meespeelde. In de afgelopen jaren hebben ze hier enkele oefenwedstrijden gespeeld en iedereen in het land kent de club." Het voetbal in Tunesië ontwikkelt zich steeds beter. In de hoofdstad Tunis opent in septem ber een nieuw nationaal stadion haar deuren, met de finale om de lan delijke beker als strijdto neel. In het 'Stadion de 7 Novembre' kunnen 60.000 toeschouwers een plaatsje vinden. Het huidige nationale sta dion, El Mensah, is met 40.000 bezoekers al uit verkocht. „Wij speelden in een stadion met een capaciteit van 20.000. De grote clubs hebben allemaal mooie accommodaties, waarin ook een perfecte grasmat ligt. Alleen bij de kleinere clubs krijg je te maken met minder faciliteiten. Daar speelt de jeugd op vlaktes van zand en kiezelstenen. MaaT ik heb nooit op een dergelijke onder grondhoeven spelen." WK 2002 De nationale ploeg heeft zich inmiddels gekwalificeerd voor het WK van volgend jaar. „We beschik ken over een goede ploeg. Als de voorbereiding goed is, ben ik er van overtuigd dat we de eerste ronde overleven. Wat dat betreft hebben we geleerd van drie jaar geleden." Toen plaatste Tunesië zich voor de tweede keer in haar geschiedenis voor een WK-eindronde (in 1978 was Tunesië ook van de partij): „Op dat moment toonden we veel te veel ontzag voor de tegenstanders. We betraden het veld met angst. Dat heeft met ervaring te maken." Zelf speelde Trabelsi als 'benjamin' van de selectie slechts het ope ningsduel tegen Engeland. „Dat ging niet verkeerd. Mijn tegenstan der, Creame le Saux, kon geen stempel op de wedstrijd drukken. Helaas liep ik een blessure op aan mijn rechterenkel waardoor ik de andere twee wedstrijden miste." Ook in de WK-kwalificatie moest hij dit jaar regelmatig verstek laten gaan. Onder de Italiaanse bonds coach Franco Scoglio speelde hij zelfs helemaal niet. „ik had wat problemen met hem. Het heeft geen zin om daar dieper op in te gaan. MaaT het kwam erop neer dat hij geen vertrouwen in me had. Toen hij vertrok kwam ik weer bij de selectie. Door kleine blessures heb ik desondanks nog twee keer moeten afmelden," waarna Trabel- sie verhaalt over de kwalificatie wedstrijd om de Africa Cup in en tegen Algerije. „Confrontaties tus sen Noord-Afrikaanse landen zijn derby's en worden altijd gespeeld op het scherpst van de snede. Het publiek leeft in extreme mate mee, Algerije-uit is het ergst. Tijdens die wedstrijd werden we constant bekogeld met munten en flessen. Doordat we met 0-1 wonnen, was het publiek nog furieuzer. Na afloop hebben we twee uur lang met zweet op ons voorhoofd in de kleedkamer zitten wachten alvo rens we onder politiebegeleiding konden vertrekken." TRABELSI, TRABELSI In de nationale ploeg van Tunesië is Hatem niet de enige Trabelsi. Bij zijn vorige club Sfaxien loopt een andere Trabelsi rond. „Beiden zijn het vrienden, maar in de verste wegen geen familie," zegt Hatem Trabelsi. „De naam komt veel voor in ons land en heeft verder ook geen diepere betekenis. Ik ben de eerste in de familie die is gaan voetballen. Alleen een oom heeft op een lager niveau bij een club gespeeld. Mijn vader was vracht wagenchauffeur. Inmiddels is hij net als mijn moeder al de zeventig gepasseerd, dus genieten ze van hun pensioen. Ik woonde tot voor kort bij hen in een appartement, zo'n zes tot zeven kilometer van het centrum van Sfax, de tweede stad van ons land, in een rustige wijk. Mijn broer en twee zussen, allemaal ouder, zijn al getrouwd. Mijn familie heeft me altijd aange moedigd om de top te halen. Ze waren dan ook erg trots dat ik naar Ajax ging. Ik zie mezelf hier ook als vertegenwoordiger van Tunesië. Maar ik weet dat het een moeilijk seizoen wordt. Zowel voor mij als voor Ajax, want de verwachting is dat de club ieder seizoen een prijs pakt. Ik hoop zelf zoveel mogelijk aan spelen toe te komen en in mijn dromen zou ik dan nog graag ooit in Engeland willen uitkomen. De ambiance en die hele sfeer zijn onbeschrijflijk. Maar dat is iets voor de verre toekomst", waarna hij zich direct weer tot de tegenwoor dige tijd wendt. „Ik woon nu nog in een hotel. Volgende week ga ik rondkijken voor een huis. Vanaf dat moment hoop ik het rustiger te krijgen en me volledig op Ajax te kunnen concentreren."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 7