Cerrie Mühren over Ajax-Celtic 'Zo! We kregen even een lesje in efficiëntie/ 'J I CHAMPIONS HAG Ajax Life nummer 2-16 augustus 2001 f - Amsterdam - Met 'Het Grote Ajax' uit de jaren zeventig won hij alles wat er te winnen viel. In de Europa Cup i speelde hij in die periode twee duels tegen Celtic. Tegenwoordig is Cerrie Mühren scout van Ajax. Met hem analyseerden we het duel tegen de Schotten. Door Martin van Zaanen Fotografie: Ron Richel Naarmate het eerste fluitsignaal dichterbij komt, zwelt de muur van geluid, afkomstig uit de in groen en wit ondergedompelde vakken links boven hem, aan tot orkaan kracht. Door de luidsprekers bul dert de muziek. Amsterdam Arena, woensdagavond 8 augustus, tien minuten voor aanvang van Ajax- Celtic, voorronde Champions League. Cerrie MühTen, oud-voetballer van Ajax en tegenwoordig scout bij diezelfde club, heeft het naar z'n zin. „Zo hoort voetbal te zijn hè. Ambiance, gezelligheid." De 55- jarige crack van weleer is gekleed in een sportief jasje, z'n haar zit het idee dat we het hier moeilijker krijgen dan in de uitwedstrijd. Waarom? Nou, dat principe gaat straks bijvoorbeeld ook op voor ler- land-Nederland. Celtic zal hier de bal wèl gaan rondspelen. Kunnen ze thuis niet maken; gaat het publiek meteen fluiten.Thuis moe ten ze opportunistisch spelen, hier kunnen ze meer rust in hun spel brengen en zal blijken dat ze, naast rennen en vliegen, ook kunnen voetballen. Let maar op straks met Oranje. Als het Nederlands elftal het koppie erbij houdt, zie ik grote kansen. Moet Ajax vanavond ook doen,'t koppie erbij." Celtic-supporters met 8.000 man sterk in de Arena. onberispelijk in model en aan zijn lijf zit nog altijd geen grammetje vet - nog om de dag loopt 'de fitste vijftiger van Nederland' tien kilo meter. De tienvoudig international vormde een belangrijk onderdeel van 'Het Grote Ajax'dat in de jaren zeventig ondermeer driemaal achtereen de Europa Cup 1, de Europese Super Cup én de Wereldbeker won. In zijn jongste jeugd noemden ze hem in z'n woonplaats Volendam, waar bijnamen geven een sport is, van wege zijn onwaarschijnlijke con trole over de bal, Cerrit Bal. Over de linkermiddenvelder met het onbe grensde loopvermogen zei Johan Cruijff ooit: 'Hij kan meer met een bal dan ik.' De strafschopspecialist van toen zit op het puntje van z'n tribunestoel. Nu al. Met zijn vijf jaar jongere broer Arnold (ook bekend als oud- topvoetballer, tegenwoordig jeugd trainer bij Ajax), zijn vrouw en zoon, is Cer van plan er een gezel lige avond van te maken. Hij zegt al de hele week met dit duel bezig te zijn: „Bij alles wat je doet, spookt het door je hoofd, hè. Hoe staan we ervoor? Hoe sterk moeten we Celtic inschatten?" „Op de een of andere manier heb ik HALVERWEGE Het is rust. De teleurstelling is groot. Ajax wordt de eerste 45 minuten overklast en het is puur aan Vrouwe Fortuna te danken dat voor Celtic alleen Bob Petta en Didier Agathe hebben gescoord. Vlak voor de thee tekende Shota Arveladze voor de aansluitings treffer. Mühren: „Als voetballief hebber zit ik te genieten. Er wordt in een hoog tempo gespeeld, spek takel geboden. Maar als Ajacied zit ik niet op m'n gemak. Ik vind ze nerveus spelen, ze zijn nog geen moment in hun ritme geweest." Zuchtend vervolgt hij: „Celtic speelt heel mannelijk, het zijn absoluut geen jongens waar mee te spotten valt. Ik moet zeggen dat je Tomas Galasek mist. Die gaat mee in dat fysieke, typisch Schotse geweld. Een vechter door de lucht en over de grond. Bovendien kan hij het ritme, het tempo van de wedstrijd bepalen." Over Celtic: „Zie je hoe veel rust ze uitstralen? Als je die blonde op dat middenveld ziet (Neil Lennon, red.) die haalt alles weg. Maar dat is voor hem vrij makkelijk, hij heeft steeds genoeg medespelers om zich heen. Bij ons zijn de ruimtes onderling te groot." Dan: „Begrijp me niet verkeerd, aan de inzet ligt het niet. Ajax werkt keihard, het probleem is dat we, omdat we niet uitgekookt spelen, drie keer zo veel als die Schotten moeten lópen." Dat heeft volgens Mühren met rou tine te maken. „Kijk naar ons mid denveld, dat wordt gedragen door Rafael van der Vaart en Daniel Cruz, die zaten vorig jaar nog in de A-junioTen! Die twee doen het op zich goed, maar geen ploeg kan zonder routine. Vooral met zulke belangen op het spel. Met Richard Witschge en Aron Winter hadden we misschien meer grip op de wed strijd gehad. Maar ja, Ajax heeft voor een beleid van verjonging gekozen en dan moet je niet gaan schipperen." Mühren zegt nog wel hoop te heb ben voor de tweede helft: „Maar dan baseer ik me op de stand. Het staat i-2, we leven nog. Kijk ik naar het spel, dan vrees ik het ergste; het had eigenlijk 2-6 moeten staan." Dat er iets moet veranderen, is dui delijk. Mühren veTwacht dat IbTa- himovic wordt ingebracht: „Mis schien kan die wat teweegbren gen. Maar het wordt zwaar, heel zwaar." EINDE Na afloop vinden we hem terug in het ledenrestaurant. Staand aan een tafeltje, omringd door familie en met een frisje in de hand. Hoofdschuddend zegt hij: „Zo! We kregen even een lesje in efficiëntie. 1-3 klop. Dramatisch, dramatisch." We komen te spreken over de derde goal, gemaakt door Chris Sutton. Die kon een voorzet van Agathe vogelvrij inkoppen. „Dat mag niet", zegt hij. „Aan de andere kant mag die voorzet ook niet zo- Cerrie Mühren. maar gegeven worden. Heeft natuurlijk met ervaring en rijpheid te maken." Zelf speelde Gerrie Mühren ooit twee wedstrijden tegen Celtic. Het was in maart 1971, kwartfinale Europa Cup 1. Thuis won Ajax met 3-0 en verloor het uit met 1-0; op naar de halve finale waar Atlético Madrid wachtte. Technisch en tac tisch, maar vooTal op fysiek gebied, werden de Schotten door Ajax overklast. Hij beaamt dat het des tijds, met Velibor Vasovic, Wim Suurbier en Barry Hulshoff, voor een spits ietwat moeilijker was vrij in te koppen. „VeTgeet niet, dat was wel een andere tijd. Er wordt nu meer van een verdediger gevraagd. Maar je hebt gelijk. De meedogen loosheid van toen ontbreekt. Ook iets dat met de jaren komt." Toch is de weg van de jeugd de weg die Ajax moet gaan, aldus Mühren: „We zullen wel moeten. Co Adri- aanse is vorig jaar op nul begon nen, er was de voorgaande seizoen zoveel misgegaan. We moeten met zijn allen geduld opbrengen, hoe verschrikkelijk moeilijk dat ook is." Mühren sluit een memorabele voet balavond positief af: „We zullen dit seizoen écht wel gaan genieten van Ajax. Toch gaan we op belang rijke momenten punten verliezen, in totaliteit is de ploeg gewoon te jong." Over de return tegen Celtic is de oude meester duidelijk: „Een onmogelijke opgave, zou ik zeggen. Daar met drie goals verschil win nen? Lijkt me niet. Jammer, maaT helaas. Nee, weer geen Champions League dit jaar." Er volgt een korte stilte. Dan, uit het niets: „Een goede ploeg hoor, dat Celtic; een slimme ploeg ook. Degelijk en uitgekookt. Maar niet briljant, nee. Geen wereldklasse; we moeten ze niet beter maken dan ze zijn. Vergeet niet: we heb ben ze vanavond geen strobreedte in de weg gelegd." -Si John Mjallby tracht Mido op alle mogelijke manieren af te stoppen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 5