Ajax klaar voor competitie Onzekere toekomst Arveladze PROGRAMMA Amx Life nummer 2-16 augustus 2001 vervolg van pag. i Ajax en Shota Arveladze konden niet tot overeenstemming komen over een contractverlenging. Daarom zat de publiekslieveling én gewaardeerde collega met een zuur gezicht en in vrije tijdskleding langs het veld van Rijnsburgse Boys, op een paar meter afstand van de dug out van Co Adriaanse. SCHADE EN SCHANDE Het contract van Arveladze loopt af op i juli 2002. Op dat moment kan de topscorer van vorig seizoen transfervrij vertrekken. Ajax heeft in het verleden door schade en schande geleerd dat het financieel een slechte zaak is spelers transfer vrij uit te zwaaien bij de poorten van het stadion. Edgar Davids, Michael Reiziger, Patrick Kluivert en Winston Bogarde hielpen Ajax mede aan het grote succes in het midden van de jaren negentig. Maar doordat de club geen cent meer ontving bij hun vertrek naar in dit geval AC Milan, ontstond er een sportieve achterstand. Bestuur en directie stelden intern een onwrikbare regel vast: één jaar voordat het contract van een speler afloopt, stellen we hem voor de keuze; bijtekenen of meewerken aan een transfer. Het beleid van de directie en Raad van Commissarissen van Ajax is vanuit financieel oogpunt goed te verdedigen. Er kan dus wel een con flict ontstaan als er een jaar voor afloop van een contract geen over eenstemming is, zoals in het geval Arveladze. Directeur Betaald Voet bal Adriaanse uitte na het oefen potje tegen Rijnsburgse Boys hoe lastig het voor hem als trainer is de re^el van bestuur en directie te vol gen: „Voor mij als coach, maar ook als mens. Shota is bij iedereen bin nen Ajax een geliefd persoon. Natuurlijk zou ik hem het liefst wil len opstellen. Ajax met Arveladze maakt een grotere kans wedstrij den te winnen dan Ajax zonder. Maar ik heb te maken met directie beleid dat ik heel goed begrijp." VERKIEZINGSTIJD Toen Ajax bekendmaakte dat Shota niet meer aan spelen toe zou komen, gaven verschillende men sen hun mening. Theo van Segge- len, voorzitter van de spelersvak bond VVCS, prees het feit dat de club eerlijk aangaf waar het bij Shota Arveladze om ging. De han delswijze van Ajax keuTde hij overi gens wel af. „Kennelijk hebben de clubs zich nog niet neergelegd bij het Bosman-arrest. De commercie is van groteT belang dan de sport. Dit kan natuurlijk nooit de bedoe ling zijn." Van Seggelen vergeet dat vergoedingen voor clubs bij trans fers dus ook een sportief doel heb ben, namelijk het kwalitatief op peil kunnen houden van de selectie na vertrek van een van de toppers. Toine Manders, Europarlementa riër en WD'er, deed tegenover de NOS ook een duit in het zakje. Arveldze werd het recht op werk ontzegd en Ajax werd door de poli ticus fijntjes beschuldigd van „moderne slavernij". Manders wilde het geval aankaarten bij de Europese Commissie. Dit alles deed Leo Beenhakker verzuchten dat het binnenkort verkiezingstijd is en dat er weer zieltjes gewonnen moeten woTden. „MaaT Ajax vol doet aan alle contractuele verplich tingen. Shota traint mee, rijdt in een auto van de club, eet een broodje mee in het spelershome en draagt een mooi pak van de club, met zo'n fijn roze overhemd en een schitterende clubdas. Hij werd alleen niet opgesteld door de trai ner. Dat is ook niet verplicht." DE TUNNEL Tegen Celtic en in het oefenduel tegen AS Roma zat Shota dus wel weer bij de selectie. Er was volgens Ajax weer licht in de tunnel tussen vraag en aanbod, met aan de ene kant Arveladze en zaakwaarnemer Benes en aan de andere kant de directie van Ajax. De eisen van de Georgische spits lagen voorheen te ver af van de normen die Ajax bij de salariëring van spelers hanteert. Het persbureau ANP kwam een dag voor het duel tegen Celtic met een verhaal dat Shota van niets wist, compleet met teksten van de aanvaller die hij na de laatste trai ning uitgesproken zou hebben: „Ajax speelt vals spel"en „Echt niet. Ik hoef niet meer te praten. Ze weten wat ik wil. Nee, we zijn hel maal niet dichterbij gekomen." De club reageerde met een persbe richt waarin Arveladze zelf weer ontkende dit gezegd te hebben. De dagen voor het teT perse gaan van deze krant gingen de partijen weer Tond de tafel zitten. Binnenkort wordt duidelijk of het ooit nog 'Shota Showtime' wordt in de Arena. vervolg van pag. i Fred Grim had het vorige seizoen een goede indruk achtergelaten, Bogdan Lobont was weer hersteld van een schouderblessure. Maar het verleden telde niet, nieuwe ronde nieuwe kansen was voor de doelmannen het uitgangspunt. Uiteindelijk kreeg FTed Grim de voorkeur, zo bleek na het Amster dam Tournament. Routine en het coachen van de nog jonge verdedi ging gaven de doorslag, want zowel Lobont als Grim waren tij dens de voorbereiding goed in vorm. Gevolg van deze keuze is dat de 23-jarige Roemeen graag ver huurd wil worden. Voor zijn ont wikkeling is het spelen van wed strijden op een zo hoog mogelijk niveau noodzakelijk. Nog een jaar op de bank of ondeT de lat bij Jong Ajax bieden te weinig perspectief voor Lobont. VASTE WAARDEN Centraal in de defensie, uitgaande van vier verdedigers op rij, maken Yakubu en Pasanen de grootste kans. Beide jongelingen zorgen ervoor dat Cristian Chivu naar de linkerkant is doorgeschoven. In de verdedigende variant voor grote wedstrijden komt Chivu als een ouderwets soort stopper achter de defensie te staan. Vlak voor het Amsterdam Tournament gaf Chivu aan schoorvoetend akkoord te gaan met verschillende posities: „In het Roemeens elftal speel ik ook linksback of linksmidden en dat gaat me goed af. Het maakt niet uit waar ik speel, als ik maar speel." Voor de drie jonge verdedigers geldt dat dit jaar in het teken staat van groei. Het predikaat 'belofte' telt niet meer, Yakubu, Pasanen en Chivu dienen vaste waarden te worden in de defensie van Ajax. En dat geldt voor meer spelers in de selectie. Op rechts achterin deden Daniel Cruz en John O'Brien het verras send goed, in ogenschouw nemend dat beiden eigenlijk middenvel ders zijn. De Tunesiër Hatem Tra- belsi, van nature verdediger, is de eerste keus op rechtsback. In Vaas- sen speelde hij voor het eerst mee, waarna Co Adriaanse hem tegen Celtic officieel liet debuteren. Dat Trabelsi zich staande hield op het Europese podium, gaf aan dat er veel kwaliteit schuilt in de 23-jarige verdediger. Op links gaat de voor keur uit naar Chivu, zijn logische vervangers zijn Tim de Cler en de nieuwe Braziliaanse aanwinst Maxwell. De Cler heeft de pech nog een paar weken met een kaakbles- sure niet inzetbaar te zijn, Maxwell is een belofte die zijn plaats in de selectie nog moet afdwingen. Tegen AS Roma deed hij het hiet slecht. Ferdi Vierklau en André Berdplmo gaan een moeilijk jaar tegemoet. Beiden lieten in de oefencampagne geen overtui gende indruk achter en brengen vooralsnog te weinig, zeker gezien hun internationale staat van dienst. De verwachting is dat op lange termijn Johnny Heitinga en Ruud Kras hun plaatsen gaan inne men. Bergdplmo maakt in de defensieve variant, zoals tegen AS Roma in Berlijn, kans op een positie in het centrum van de verdediging. ZEKERHEIDJE Op het middenveld is Rafael van der Vaart een zekerheidje en de middenvelder wordt, ondanks zijn achttien jaar, steeds meer een bepalende speler. Tomas Galasek was dat tot zijn knieblessure ook. Vooralsnog wordt zijn plaats inge nomen door Daniel Cruz, de Tevela- tie van de voorbereiding. De ove rige middenvelders moeten knok ken voor een plaatsje. Richard Knopper, na een lange periode van blessureleed weer fit, is de belang rijkste gegadigde voor een basis plaats. Van deT Gun, Piqué en O'Brien weten dat het voor hen las tig wordt in de tactische varianten van Co Adriaanse. In het 4-2-4 én in het 5-2-3 systeem is ruimte voor slechts twee echte middenvelders. Van der Gun maakt nog kans als één van de aanvallers; of als minst diepstaande spits of als vleuge laanvaller. Met Mido, Wamberto, Arveladze, Zlatan, Machlas, Pius Ikedia en Van der Meyde zijn er voorin veel mogelijkheden. Het 4-2-4 concept van Adriaanse vraagt om buiten spelers die bij balverlies omschake len en verdedigend werk opknap pen. Vooralsnog kweet de Egypti sche nieuwkomer Mido zich prima van die taak. Van der Meyde, Ikedia en Wamberto zijn in een hevige concurrentiestrijd verwikkeld voor de overige plaatsen aan de zijkant. In het centrum, zo bleek tegen Cel tic, hebben Arveladze en Machlas de beste papieren. Zlatan laat spec taculaire dingen zien aan het publiek, maar zal effectiever en vooral simpeler moeten spelen om zijn rugnummer 9 waar te maken. Tegen AS Roma vormde Arveladze de brug tussen middenveld en aanval, een positie die ook door Knopper en Van der Gun kan wor den ingevuld. GROEIKRAMPEN Om op Europees niveau mee te kunnen, moet een groot deel van de spelers nog veel groeikrampen verbijten, zo bleek ook in de voor ronde van Champions League. In de tactische variant met vijf verde digers, twee middenvelders en drie aanvallers speelt Ajax compacter en met minder risico. Co Adriaanse: „Het is belangrijk dat we in ver schillende systemen kunnen spe len. We hebben afgelopen seizoen teveel punten verloren in de top- duels tegen Vitesse, PSV en Feye- noord. Het accent moet meer op de verdediging liggen en voor een eer ste keer vind ik dat dit systeem goed heeft gewerkt." vervolg Witschge van pag. 1 Gedreven door ambitie en gelokt door het avontuur koos Witschge voor Barcelona, maar sportief heeft hij het daar nooit kunnen maken. Een transfer was onvermijdelijk. Bordeaux weTd zijn nieuwe club. Eerst onder trainer Roland Cour- bois en in zijn laatste seizoen met Gemot Rohr als coach, beleefde Witschge drie enerverende seizoe nen in de Franse competitie. Het eerste jaar eindigde Bordeaux op de vierde plaats. Witschge speelde 27 duels in de competitie en scoorde daarin eenmaal. Het jaar daarop vertroebelde de relatie met Courbois. Witschge speelde slechts zeventien duels en werd aan het einde van het seizoen zelfs uitge leend aan Blackburn Rovers. Geen vervelende keuze, want Blackburn stond op het punt om, onder de bezielende leiding van Kenny Dalg- lish en met een glansrol voor top scorer Alan Shearer, landskam pioen te worden. Witschge mocht één wedstrijd meespelen met de kampioenen, maar verloor met 2-0 bij West Ham United. Het laatste jaaT Bordeaux, onder een nieuwe trainer, maakte Witschge van het begin tot het bittere eind mee. Bit ter, omdat hij in één van zijn laat ste wedstrijden voor de Fransen de UEFA Cup aan Bayern München moest laten. In 1996 keerde Richard Witschge terug bij Ajax, waar hij tot aan vorige week met wisselend succes actief was. Door zijn overgang naar Alaves blijft Witschge in het bezit van een opmerkelijk record. Alle vijf de profclubs waar hij in zijn leven voor speelde, beginnen met een letter A of een letter B. Dat kan haast alleen maar betekenen dat Witschge, wanneer zijn huurpe- riode er komende zomer opzit, terugkeert in Amsterdam om zijn laatste contractjaar bij Ajax te slij ten. Ajax moet het tegen Roda IC stellen zonder de geblesseerde Tomas Galasek. RONDE 1 Vrijdag 17 augustus FC Twente - RKC Waalwijk Zaterdag 18 augustus De Graafschap - AZ FC Den Bosch - SC Heerenveen FC Groningen - PSV NAC - FC Utrecht Zondag 19 augustus AJAX - Roda JC Feyenoord - Sparta Fortuna Sittard - Vitesse Willem II - NEC RONDE 2 Dinsdag 21 augustus NAC-FCTwente Woensdag 22 augustus NEC-RKC Waalwijk Sparta - FC Utrecht Roda JC - Feyenoord PSV - FC Den Bosch FC Groningen - Willem II Vitesse - AZ Fortuna SittaTd - De Graafschap Rafael van der Vaart speelde tegen AS Roma opnieuw een puike wedstrijd.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 3