Groeibriljant op links Populair bij dejans L f LEK AMSTERDAM - Van de vier aankopen die Ajax dit seizoen deed, zijn de kwaliteiten van Maxwell Scherrer Cabelino Andrade het meest onbekend. Voldoende reden dus voor Ajax Life om de Braziliaan, met roepnaam Maxwell', voor te stellen aan de supporters. Links in de verdediging gaat hij de concurrentiestrijd aan met Tim de Cler. AMSTERDAM - De verwachtingen zijn hooggespannen. Nadat hij al vier keer scoorde in zijn eerste - zeventig minuten durende - optreden in het roodJwitte shirt kloppen de harten van de Ajax-fans al iets sneller bij het horen van zijn naam. Zelf ligt hij daar totaal niet wakker van. Zlatan Ibrahimovic ziet wel wat er allemaal op hem afkomt. Voor de Zweed kan de competitie niet snel genoeg beginnen. „Ik heb er echt zin in." - Ajax Life nummer 20 13 juli 2001 De Braziliaan Maxwell Door: Daan Schippers Zodra de persconferentie van Co Adriaanse en Leo Beenhak ker is afgelopen, stort de mas saal uitgerukte pers zich op de Ajacieden. Slechts enkele spe lers ontsnappen aan het media- bombardement. Maxwell is één van hen. De nieuwe aankoop wordt door de landelijke voet balpers kennelijk nog niet als een belangrijke schakel voor Ajax 1 gezien. Even daarvoor had Leo Been hakker al aangegeven waarom: „Maxwell is een extreem groot talent; iemand die op korte ter mijn een versterking voor het eerste elftal kan worden." Dat 'korte termijn' geeft Maxwell enige lucht. Nil wordt er dus nog even niets verwacht van de 19- jarige Braziliaan, die door Ajax voor het eerst werd gescout op een internationaal jeugdtoer- nooi dat werd gehouden in het Gelderse Terborg. Een Portugees sprekende tolk is voorlopig nog een noodzake lijke schakel tussen vraag en antwoord voor de speler, die pas op 3 juli in Nederland arri veerde. De eerste training is zojuist achter de rug en Maxwell is onder de indruk. „Het was zwaar, vooral omdat iedereen nog ongetraind was. Er wordt bij Ajax anders gespeeld dan bij mijn oude club Cruzeiro. In Bra zilië heb je natuurlijk diverse technische spelers, maar bij Ajax heeft werkelijk iedereen een goede techniek." Maxwell Scherrer Cabelino Andrade kwam negentien jaar geleden ter wereld in het stadje Vila Velha in de staat Espirito Santo, gelegen ten noorden van Rio de Janeiro. De familie waarin hij opgroeide, noemt hij een middenklassefamilie. Hoe wel, midden klasse? Maxwell heeft twee oudere broers die respectievelijk advocaat en dok ter zijn. Lachend: „Ik ben maar gaan voetballen omdat ik niets anders kan." Op zijn vierde jaar meldde Max well zich aan bij een plaatselijk clubje en zo'n tien jaar later maakte hij de overstap naar Cruzeiro. Zoals alle Brazilianen droomde ook de speler, die dit seizoen met 'rugnummer 13' getooid zal zijn, van een carrière in Europa. Die wens is nu uitge komen en hij is trots dat hij voor het 'grote' Ajax gaat spelen: „Ik kende Ajax natuurlijk van het team uit 1995; met spelers als Kluivert en Davids. Maar ik had nooit gedacht er - zo snel - in terecht te komen." Maxwell is een linksback met grote aanvallende kwaliteiten. Maar ook weer niet een 'type Roberto Carlos', zoals diverse media eerder meldden. „Ik vergelijk mezelf liever met Athirson van Juventus. Mijn sterke punten zijn één-op-één- verdedigen. En aanvallen." De vrolijke Braziliaan gaat voorlo pig in z'n eentje wonen in een eengezinswoning, gelegen in de buurt van de Arena. Net als Zla- tan Ibrahimovic en Ahmed 'Mido' Hossam trouwens. Op de vraag of het geen grote omschakeling is om op zo'n jonge leeftijd alleen naar de andere kant van de wereld te verhuizen, antwoord hij vastbe raden ontkennend: „Nee, dat is en wordt geen probleem. Ik woon al sinds mijn veertiende jaar alleen, vanaf het moment dat ik bij Cruzeiro ging spelen." Maxwell is tot op heden nooit geselecteerd geweest voor ver tegenwoordigende elftallen van Brazilië. Volgens de nieuwe Aja- cied is dat een gevolg van "poli tiek": „Of je in het Zuid-Ameri kaanse land wordt geselecteerd of niet, is meestal afhankelijk van andere zaken dan gewone voetbalkwaliteiten. Dat is vaak puur politiek." Maxwell maalt daar niet om. Voorlopig gaat hij eerst proberen een basisplaats bij Ajax te veroveren. „Ik ga gewoon voetballen zoals ik altijd heb gespeeld. Ik wil het hier goed doen. En natuurlijk kampioen worden met Ajax." Foto: Ron Richel Naam 'Maxwell' Scherrer Cabelino Andrade Geboren 27 augustus 1981 Geboorteplaats Vila Velha, Brazilië Positie linkerverdediger, -middenvelder Lengte 1.75 meter Gewicht 73 kg. Contractperiode tot 1 juli 2004 (met optie voor nog twee jaar) Vorige clubs Cruzeiro (Brazilië) Foto: PIX online I Jan Kannitig De Zweed Zlatan Door: Sander Berends Na afloop van zijn eerste dagen bij Ajax kijkt de 19-jarige Scan- dinaviër met een tevreden ge zicht om zich heen. De vragen van de journalisten worden enthousiast beantwoord. Op sympathieke toon geeft hij aan dat hij de afgelopen week toch wel nerveus is geweest. „Maar dat ben ik altijd wanneer ik ergens voor de eerste keer kom. En in dit geval helemaal". „Maar", voegt hij er snel toe, „dat gevoel was gauw over. Ik werd keurig ontvangen. En niet alleen door de spelers en de trai ner." De lange international doelt daarmee op de suppor ters, die hem bij de eerste trai ning in de Arena en later bij zijn debuut in Oldenbroek, een spontaan applaus gaven. Ook verzoeken voor een handteke ning en een foto ging hij niet uit de weg. Zlatan werkt graag mee. „Leuk. Ik had niet verwacht dat ik nu al zo populair zou zijn bij de fans." Ook binnen de spelersgroep heeft Ibrahimovic al snel zijn draai gevonden. „Sommige jon gens leerde ik al kennen toen ik in april werd gepresenteerd. En nu heb ik me ook kunnen voor stellen aan de rest. Het is een leuke groep." Leuk? In de A- selectie lopen er in de personen van Nikos Machlas en Shota Arveladze toch ook enkele con currenten rond. „Waarom zou ik diè anders benaderen? Het zijn funny guys. We hebben onderling al verschillende grap pen gemaakt." De eerste slag heeft de Zweed reeds gewonnen. Terwijl Arve ladze (14) en Machlas (19) rug nummers boven de elf kregen toebedeeld, prijkt het cijfer 9 het komende seizoen op het shirt met de naam 'Zlatan'. „Ik was verrast toen ik het hoorde. Maar volgens de trainer duiden de nummers niet op een plaats in de basis-elf. Of ik al met Adriaanse heb gesproken? Voor de eerste training wisselden we enkele woorden. Ik kreeg toen direct een goede indruk. De komende weken zal duidelijk worden wat hij met me van plan is." Ibrahimovic komt rechtstreeks over uit de Zweedse competitie. In de Allsvenskan speelde hij de afgelopen maanden nog tien competitie-wedstrijden met Malmö FF. De gepromoveerde club startte verrassend goed, maar zakte de laatste weken wat weg. Op het moment dat de spits vertrok, stond Malmö op een vijfde plaats. „Een echt afscheid heb ik bij Malmö niet gehad. Het is gebruikelijk dat spelers, die een transfer maken, een diner organiseren voor de selectie. Maar dat is er nog niet van gekomen; daar is het de laatste weken iets te hectisch voor geweest." Voor hij in Amsterdam arri veerde, kreeg Ibrahimovic nog vijf dagen vakantie. Een periode die hij doorbracht op het Griekse eiland Corfu. „Nee, een bal heb ik maar niet meegeno men. Ik heb alleen maar even gerelaxed. Vijf dagen is daarvoor genoeg; toen had ik alweer zin om tegen een bal te trappen." Het enthousiasme straalt nog steeds van zijn gezicht af. De vraag hoeveel doelpunten hij komend seizoen gaat maken, wimpelt hij behendig af. „Aan tallen noem ik nooit. Dat gaat alleen maar tegen je werken. Maar ik ben blij dat ik bij Ajax ben. Ik kon uit veel clubs kiezen, maar het is Ajax geworden omdat ik deze club zie als de 'ideale vereniging' voor jonge spelers zoals ik. Waar ik wil ein digen? Ik weet het niet. Dat zie ik allemaal wel. Ik houd me op dit moment alleen bezig met Ajax." Foto: Ron Richel Naam Geboren Geboorteplaats, land Positie Lengte Gewicht Contractperiode Vorige clubs Aantal interlands Loopbaan Zlatan Ibrahimovic 3 oktober 1981 te Malmö Malmö, Zweden centrumspits 1.92 meter 84 kg. tot 1 juli 2006 MBI (Zweden), Malmö FF (Zweden) 3 (0 goals) - 1999 Malmö FF 6 wed. 1 goal - 2000 Malmö FF 26 wed. 12 goals - 2001 Malmö FF 7 wed. 3 goals

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 7