bij Ajax te blijven' T OLDEBROEK - Tijdens zijn debuutivedstrijd voor Ajax heeft Ahmed Hossam, 'Mido', een goede indruk achtergelaten. De Egyptische nieuweling speelde tegen OWIOS de tweede helft en scoorde na 18 minuten het zevende doelpunt van de Amsterdammers. Hoewel er daarna nog zes keer werd gescoord, slaagde hij er niet in zijn pro ductie te verhogen. Desondanks liet Mido („Het is al m'n hele leven mijn bijnaam. Het heeft verder geen enkele betekenis of reden") enkele hoogstandjes zien en toonde aan over een keihard schot te beschikken. Ajax Life nummer 20 13 juli 2001 Foto: Ron Richel Vier dagen voor de eerste training speelde je nog met de nationale ploeg. Had je geen behoefte aan vakantie? „Ik weet niet of er mogelijkheden waren geweest om even uit te rusten. Maar mijn vakantie zou toch te kort zijn geweest. Daarom leek het me beter om maar direct door te gaan. Egypte heeft zo goed als geen kans meer op kwalificatie voor de eindronde in Japan en Zuid-Korea. Maar het is m'n droom om ooit met Egypte op een WK te spelen." „Het maakte mij trouwens niet uit of ik had meegedaan met de nationale selectie voor spelers onder 20 jaar in Argentinië of met de A-selectie in de kwalificatie voor het grote WK. Het werd op last van de bondscoach (Mahmoud El Gohary, die op het WK'90 zijn land al leidde tegen het Nederland van de huidige technisch directeur Leo Beenhakker, red.) dat laatste. In de nationale ploeg vorm ik een aan- valslinie met Hossam Hassan, onze record-international. Hij heeft een uitstekend karakter, waardoor het heel erg prettig is om met hem te voetballen. Hij probeert me overal mee te helpen. De media hebben al geschreven dat ik zijn loopbaan ga continueren." Mido (r) en Zlatan hebben elkaar zowel op als buiten het veld gevonden. Door: Jan Leerkes Je vertelde afgelopen seizoen bij AA Gent vier keer op de linkerflank te hebben gespeeld. Hoe bevalt die positie? „Daar valt weinig over te zeggen, want het duel met OWIOS was een soort showwedstrijd. Dan gaat het er vooral om het publiek 'mooie dingen' te laten zien. Dat heb ik geprobeerd. Ik kan er dus nog geen oordeel over vellen, maar m'n gevoel als huitenspeler was in ieder geval goed." Hoe kwam het contact met Ajax tot stand? „Ik was al bijna rond met Anderlecht toen Ajax zich meldde. Ik heb tien minuten bedenktijd gevraagd en vervolgens direct besloten dat ik alleen nog naar Ajax wilde. Anderlecht is een grote club, maar Ajax is nog véél groter. Iedereen op de wereld kent de club en Ajax heeft overal aanhangers. Als Egyptische jongen zag ik, in het midden van de jaren negentigde beroemde Champions League-wedstrijden op de TV. Destijds kende ik alle Ajax-spelers." Beschouw jij Ajax als een tussenstap naar een grotere Europese club? „Nee. Als ik goed ga spelen, blijft dit de mooiste club om voor uit te komen. Ik weet niet hoe de toekomst eruit ziet. Misschien ligt er inderdaad een mooie transfer in het verschiet. Maar anders blijf ik hier. Het zou voor mij geen straf zijn de rest van mijn loopbaan bij Ajax te zitten. Ik heb overigens geen seconde getwijfeld of ik het niveau aankan. Ik ben er niet bang voor, hoewel ik besef dat ik kei hard zal moeten werken - en uitstekend dien te presteren - om hier succesvol te zijn." Waarom hoefde je maar zo kort na te denken over je keuze naar Nederland te gaan? „Niet alleen ik zag het zitten; ook mijn vader adviseerde positief. Omdat ik voor Gent speelde, is hij ook in België gaan wonen. En nu zal hij me natuurlijk regelmatig in Amsterdam komen bezoeken. Ik vraag hem alles, want wie kan er beter oordelen dan een vader die zelf profvoetballer is geweest? Dat ik de juiste beslissing nam, blijkt onder meer uit de reacties uit mijn geboorteland Egypte. De men sen daar beseffen dat ik nu bij een écht grote club en in een fantas tisch elftal speel. Het Egyptische publiek heeft door deze transfer Ahmed Hossam: 'Mido' Ahmed Hossam houdt de bal strak aan zijn favoriete linkervoet. veel meer respect voor mij gekregen; een groot verschil met vroeger! Alle kranten hebben over mijn transfer geschreven en ook dat heeft me het gevoel gegeven dat ik de juiste stap heb gezet." Na AA Gent wordt Ajax je tweede grote verandering. „In het begin had ik het in Gent verschrikkelijk moeilijk. Als ik een probleem had, kon ik niemand vragen me te helpen het op te lossen. Daarom vond ik het leven in België aanvankelijk heel erg saai; pas later kwam daar verandering in. Ik verwacht minder tegenslagen in Amsterdam. Hier wonen bijvoorbeeld veel meer Egyptenaren dan de drie, vier die ik in België leerde kennen." Je transfer naar Ajax ging gepaard met de nodige hektiek. „Mensen hebben - onder druk van Anderlecht - verschrikkelijke dingen over mij gezegd en geschreven. Maar iedereen die mij écht kent, weet gelukkig beter. Een verslaggever van het Belgische Voet bal Magazine werd door mij uitstekend opgevangen in Egypte. Ik Foto: Ron Richel nam hem zelfs mee naar mijn huis en hij had het geluk precies aan te komen op de dag dat ik besloot voor Ajax te kiezen. Maar nadat hij was teruggekeerd naar Brussel, werd hij door Anderlecht bewerkt. Officials van de club zeiden dat ik een nare jongen zou zijn en dat mijn keuze een slechte zaak zou zijn voor het Belgische voetbal. Anderlecht is in België alles. Je kunt beter zeggen: voetbal is Ander lecht!" „Plotseling was er kritiek op mijn gedrag, maar degenen die weten hoe ik ben, beseffen dat alles wat geschreven werd, grote onzin was. Ik leefde daar één jaar en ben slechts zelden wezen 'stappen'. Natuurlijk houd ik van mensen en ga ik graag mijn huis uit. Maar ik begrijp donders goed dat ik een profvoetballer ben en daaraan zijn niet alleen maar 'leuke dingen' verbonden. Het betekent gewoon dat je je niet alles kunt veroorloven. Bovendien; ik ben Moslim. Hoe kun je er dan een 'losse levensstijl' op nahouden?" Door de media werd je al bijna uitgeroepen tot'de Nieuwe Dani'? „Ik geloof niet in die vergelijking. Ik ben echt wel gedisciplineerd en hoop dat de mensen in Nederland mij daardoor gaan respecteren. Door zo goed mogelijk te spelen, probeer ik de harten van de Ajax- fans te stelen. Voor ik hier kwam, had ik nog niet gesproken met trai ner Co Adriaanse. Maar mijn eerste indrukken zijn uitstekend. Er lopen hier fantastische voetballers rond. Voor elke positie beschikt hij over minstens twee gelijkwaardige spelers. Daar moet ik reke ning mee houden." Naam: Ahmed Hossam Bijnaam: 'Mido' Geboren: 23 februari 1983 te Cairo Positie: aanvaller Lengte: 1.90 meter Gewicht: 81 kg Contractperiode: tot 1 juli 2006 Vorige clubs: Zamalek SC (Cairo, Egypte), AA Gent (België) Aantal interlands: 8 (2 goals) Loopbaan: 2000/2001, AA Gent, 23 wedstrijden, 11 goals

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 5