w Goede start nieuwelingen AMSTERDAM/OLDEBROEK - Ajax is het seizoen 2001/2002 hoopvol van start gegaan. Vorige week donderdag, tijdens een openhartige persconferentie, legden Leo Beenhakker en CoAdriaanse uit waarom de verivachtingen deze voet baljaargang hoger gespannen zijn dan de vorige seizoenen. Ajax gaat dit keer voor de eerste plaats. En twee dagen later gaven de voetballers van Ajax al een voorproefje van datgene wat gaat komen. En dat smaakte naar meer. A-SELECTIE DOELSTELLING ZLATAN 05-07-2001, OLDEBROEK: OWIOS-AJAX 0-13 (0-6) 0.43 Machlas 0-1,5.46 Chivu (pen.) 0-2,9.34 Ikedia 0-3, 10.50 De Cler 0-4,33.59 Ibrahimovic 0-5,41.03 Ibrahi movic 0-6, rust, 62.51 Mido 0-7, 65.27 Cruz 0-8, 66.40 Ibrahimovic 0-9, 73.31 Cruz 0-10, 74.47 Van der Meyde 0-11, 76.38 Ibrahimovic 0-12,82.29 Cruz 0-13. OpstellingAjax le helft: Grim; O'Brien, Yakubu, Pasanen, De Cler; Galèsek, Van der Gun, Chivu (19. Piqué); Ikedia, Machlas (23. Ibrahi movic), Wamberto Opstelling Ajax 2e helft: Lobont; Vierklau, Bergdolmo, Winter, Maxwell; Cruz, Knopper, Piqué; Van der Meyde, Ibrahimovic, Mido VOORSPRONG VERMOEID Ajax Life nummer 20 13 juli 2001 'Ajax is nu veel verder' Door: Arnout Verzijl Adriaanse blies op 5 juli voor de aftrap van het nieuwe seizoen. Het was warm op donderdag de 5de juli, de dag dat Ajax zijn eer ste training afwerkte. Eigenlijk tè warm om te voetballen. De brandende zon weerhield Co Adriaanse er echter niet van zijn selectie aan een zware eerste test te onderwerpen. Onder het toeziend oog van honderden fans - alsmede de massaal uitge rukte vaderlandse én Zweedse media (zij kwamen om de vor deringen van Zlatan Ibrahimo- vic te volgen) - werkten de spe lers van Ajax zich 105 minuten lang in het zweet. Opmerkelijk veel supporters gingen op de openingsdag van het seizoen al gekleed in het fraai vormgegeven nieuwe Ajax- shirt zonder strepen! De outfit, waarin Ajax dit jaar haar com petitiewedstrijden afwerkt, heeft een klassieke 'look' en was meteen een groot succes. Het tenue zou als warme broodjes over de toonbank gaan. De selectie van Adriaanse telt voorlopig 26 man. Vier van hen waren op de eerste dag afwezig. Richard Witschge kampte met een geschaafde teen en Richard Knopper ontbrak wegens familie-omstandigheden. Verder hoeven Rafael van der Vaart en John Heitinga zich pas op 17 juli in de Arena te melden. Het tweetal herstelt momenteel nog van de deel name aan het jeugd-WK in Argentinië. De vierde nieuweling van dit seizoen, Ruud Kras, ontbrak eveneens. Volgens afspraak meldde hij zich pas afgelo pen dinsdag (10 juli) bij Jan Olde Riekerink, de trainer van het beloftenelftal. De Volendammer moet, via de weg van de geleidelijkheid, trachten een plaatsje in het eerste te verwerven. Ook Ole Tobiasen behoort nog niet tot de A-selectie. De Deense rechtsback is na drie jaar blessureleed nog steeds niet volledig fit en traint daarom voorlopig weer mee met de selectie van Olde Riekerink. De drie 'grote' aankopen van dit seizoen, Zlatan Ibrahimo- vic, Mido en Maxwell waren er uiteraard wel. Het trio trok logischerwijs ook het meeste bekijks. Al snel werd duide lijk dat de Zweed Zlatan (die naam zal op zijn shirt ver schijnen) en de Egyptenaar Mido het nu al goed met elkaar kunnen vinden. Zowel tijdens de oefeningen, als ook tijdens de rustpauzes, trokken de twee neo-Ajacieden opval lend veel met elkaar op. Na afloop van de eerste training en na de presentatie van de nieuwe Adidas-shirts, was het tijd voor Co Adriaanse om de doelstellingen voor het komende seizoen uit de doeken te doen: „Ajax wil kampioen worden! Maar tegelijkertijd zul len we de manier, waarop de punten binnenkomen niet uit het oog verliezen. We zullen 'des Ajax' blijven spelen, zorgen dat we in balbezit komen, dan pres sie uitoefenen. Kortome aan trekkelijk voetbal spelen. Ook de resultaten in de topwedstrijden moeten worden verbeterd. In dat soort wedstrijden hebben we afgelopen seizoen veel te veel punten laten liggen. Over het aantal gescoorde doelpun ten in het afgelopen seizoen (85) ben ik wèl tevreden. Vorig jaar werd PSV met 83 punten kam pioen. Als zij het dit seizoen net zo goed gaan doen, moeten wij dus 84 punten gaan halen. En dat is een gigantisch aantal. Ik beschouw PSV dit seizoen opnieuw als de 'te kloppen ploeg'. Zij zijn sterk. Maar des ondanks wil Ajax toch zo lang mogelijk meedoen in de strijd om de eerste plaats. En daar naast willen we ook nog eens de beker winnen, alsmede de voor ronde van de Champions League overleven. Maar of we ons gaan plaatsen voor de echte Champions League is sterk afhankelijk van de tegenstander die we op 20 juli zullen loten." Ook Leo Beenhakker roerde zich nadrukkelijk op de Ajax- persconferentie. De man, die bij Ajax de taak heeft 'de lange ter mijn' te bewaken, had zich de afgelopen weken duidelijk geër gerd aan de - in zijn ogen - nega tieve publiciteit rondom Ajax. Daarom vroeg hij de pers nadrukkelijk om Ibrahimovic en andere nieuwe spelers van Ajax uitsluitend te beoordelen op hun voetbalkwaliteiten. En niet af te gaan op alle mogelijke rod del-verhalen. Dat die kwaliteiten niet mis zijn, bewees de jonge Zweed al twee dagen later in Oldebroek. Ibra himovic kwam in de 20ste minuut van de testwedstrijd tegen OWIOS in het veld voor de geblesseerd uitgevallen Mach- las en gaf direct al een puike demonstratie van wat de Ajax- fans dit seizoen allemaal te wachten staat. De Zweedse Ajax-aankoop kaatste, combi neerde, 'chipte' en - belangrijk - Foto: Ron Richel scoorde ook. Liefst vier keer! Vooral zijn eerste treffer was van een ongekende schoonheid. Ibrahimovic passeerde twee tegenstanders en schoot de bal snoeihard in de kruising. Ook het tweede doelpunt van de Zweed, dat tot stand kwam na een subtiele en vliegensvlugge voetbeweging, getuigde van pure klasse. Veel in Oldebroek aanwezige Ajax-supporters herkenden in de passen van Ibrahimovic een heel klein beetje 'het loopje' van Marco van Basten. Ogenschijn lijk niet bij de les, maar plots ver trokken om niet meer achter- haald te worden. Natuurlijk is Ibrahimovic nog lang niet zo goed als 'San Marco', zo beaamde hij direct ook zelf na afloop. Maar vast staat dat de Zweedse spits een natuurtalent is. De vraag is dus of Ajax staat aan de vooravond van de zo vurig gewenste wederopstanding? Volgens Co Adriaanse ziet het er in ieder geval positief uit. De oefenmeester heeft het afgelo pen seizoen vooral gebruikt om de mogelijkheden van het aan wezige spelerspotentieel te inventariseren. En vervolgens een schifting aan te brengen in zijn selectie. Dit nieuwe seizoen gaat hij met de vooraf door hem gewenste groep van start; een selectie die in de zomer ook nog eens verschoond is gebleven van zware blessures. Bij de oefenwedstrijd tegen OWIOS ontbraken alleen Richard Witschge en Shota Arveladze, beiden wegens lichte ongemak ken: „Vorig seizoen kampten we met de naweëen van EURO 2000 en waren Machlas en Arveladze ernstig geblesseerd. Wat dat betreft zijn we nu dus al veel ver der dan vorig jaar." Daniël Cruz moet zich volgens Adriaanse richten op de rechts- halfpositie. Tegen Owios scoorde hij drie maal. Het zal voor Adriaanse nog een hele puzzel worden de ideale samenstelling van zijn eerste elf tal te vinden. Vast staat dat hij verder bouwt op het halverwege vorig seizoen ingevoerde flexi bele 4-3-3 systeem. Adriaanse: „Het is niet de bedoeling dat uit sluitend de 'nummer 4' regelma tig mee naar voren gaat; alle ver dedigers moeten juist 'om-en- om' aanvallen. Veel variatie dus." „We zijn nog op zoek naar een rechtsback, maar een échte ver sterking voor die plek hebben we - om uiteenlopende redenen - voorlopig nog niet gevonden. John O'Brien heeft het laatstelijk goed gedaan op die positie, maar hij is meer een speler voor de linksback-positie. Of moge lijk zelfs links op het midden veld." Ondanks deze woorden bekleedde de Amerikaan in de eerste helft tegen OWIOS toch de rechtsbackpositie. Zelf vond hij dat geen enkel probleem, want O'Brien beseft dat het voor hem, in deze kwalitatief goede selectie, niet makkelijk zal wor den een basisplaats te verove ren. Zijn motto is dus nog voor lopig "het maakt niet uit waar ik speel. Als ik maar speel." Anders ligt dat met zijn inter landcarrière. Adriaanse heeft O'Brien voorlopig verboden om de eer van zijn land te verdedi gen in de WK-kwalificatie. Rond wedstrijden als tegen OWIOS is er een intensief contact tussen de Ajax-spelers en de jonge Rood-witte fans. Cedric van der Gun heeft er zich tbaar plezier in. O'Brien zelf heeft nog steeds de hoop vrijgegeven te worden voor de resterende drie duels, maar de houding van Adriaanse is begrijpelijk. Vorig seizoen was O'Brien langdurig afwezig van wege de Olympische Spelen, en raakte - tot overmaat van ramp - ook nog eens zwaar gebles seerd. De Amerikaan kwam dan ook nauwelijks aan spelen toe. Ondanks de 13 goals werd in Oldebroek ook duidelijk dat de pittige trainingsarbeid van de eerste drie dagen de meeste Aja- cieden niet in de koude kleren was gaan zitten. „Verschrikkelijk", zo voelde Cedric van der Gun zich na de eerste oefenwedstrijd. „Ik zat tijdens de wedstrijd goed stuk. Maar zo hoort het ook. Ik had 45 minuten lang last van een grote vermoeidheid. Maar uiteinde lijk wordt ik daar alleen maar beter van", aldus de 22-jarige aanvaller voordat de handteke ningjagers de kans kregen zich massaal op hem te storten. „Op dagen als deze, kom je heel dicht bij de fans en dat is eigen lijk het leukste wat er is. Dit is Ajax."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 3