AMSTERDAM - Leo Beenhakker blijft een trainer in het diepst van zijn gedachten, maar ah technhch directeur van Ajax h hij aan zijn tweede leven begonnen. De spanning en de adreimline van het trainersschap zijn verridld voor het werk aan de toekomst van Ajax. Niet vandaag, niet morgen, maar over-over-morgen. AFSCHEID GAVE VERHOLLANDSING DUIDELIJKE LIJN Ajax Life nummer 20 13 juli 2001 Leo Beenhakkers tweede leven Beenhakker staat op uit zijn stoel, gaat voor het raam van zijn kantoor staan en maakt een wijds gebaar met zijn rechter arm. Trainingsvelden liggen aan zijn voeten: „Als ik Co dan zo bezig zie, lekker weer, witte bal len, strak veld, dan denk ik: dat is toch het mooiste beroep dat er is." Hij is nu bijna een jaar in dienst bij Ajax als technisch directeur. Ter verduidelijking voegt Been hakker er aan toe: „Vanaf het eerste moment hier ben ik geen ogenblik ongedurig geweest, zo van: ik moet weer op dat veld. Ik heb eindelijk die innerlijke rust gevonden. Ik ben er klaar voor." Toen hij bij Vitesse dezelfde functie bekleedde, bleef het maar kriebelen. Hij kon het niet laten. Verslaafd aan adrenaline, verslaafd aan spanning, ver slaafd aan succes. Maar sinds hij technisch eindverantwoorde lijke bij Ajax is, heeft Leo Been hakker duidelijk gemaakt dat hij trainer-af is. En toch is het goed dat op deze plaats nogmaals te constateren. Een jaar staat hij nu niet meer in trainingspak langs de zijlijn. Nu is hij ook gevoelsmatig klaar als trainer en weet hij dat er - sinds zijn laatste veldtocht bij Feye- een teken van innerlijke rust. Toen een uiting van stress. Beenhakker was als trainer een liefhebber. En nog steeds is hij 'gek' van het spelletje. Tot in zijn tenen hield hij van de spanning die komt kijken bij het werken als trainer-coach: „Het elke dag maar weer: moeten, moeten, moeten. Bij Vitesse kon ik daar geen afstand van nemen. Niet meer op het veld werken, ik werd er gek van." Deze gekte voorbij is Leo Been hakker nu ook de spanningen kwijt. Bij zijn rondgang langs de topclubs van Europa - en ver daarbuiten - ademden zijn poriën vroeger vaak stress. Beenhakker hield ervan: „Elke dag adrena line. Heerlijk! Het kon mij niet spannend genoeg zijn." Werken. Vol er tegenaan. Dag in, dag uit. Beenhakker is niet een man die met de voet boven de rem zijn werk doet: „Al die 35 jaar: ik kan mezelf niet verwijten ooit ergens concessies te hebben gedaan. Ik heb nooit iets half gedaan. Iedere dag kon ik mezelf in de spiegel bekijken. En dan hoefde ik geen hekel aan mezelf te krijgen." Wie Beenhakker nu in de Arena-burelen observeert, ziet voornamelijk rust. De twee aanvallers hebben de passie die hij zocht; passie voor het magistrale moment. Grillig, maar briljant: zo verwacht hij dat ze zijn, Zlatan en Mido. „Je haalt," zegt Beenhakker, „niet alleen de voetballer binnen, maar ook de mens erachter." Talent, persoonlijkheid en cre ativiteit: noodzakelijke elementen gelijk water, lucht en vuur. „Ik weet dat! En Co weet dat ook; het zal niet gemakkelijk zijn. Maar ze zijn wel de besten." Met Zlatan en Mido moet de verhouding tussen dienende en bepalende spelers bij Ajax in evenwicht worden gebracht. Beenhakker: „Ajax had teveel dienende spelers. En daarmee spreek ik over dienende spelers absoluut geen kwalitatief oor deel uit. Bepalende spelers kun nen namelijk alleen maar iets extra's brengen, wanneer die nende spelers hen daartoe in staat stellen. Onze Braziliaan is een dienende speler. Ook vreselijk belangrijk düs!" Met Maxwell, de derde nieuweling in de A-selectie, is het herstel van het defensief evenwicht ingezet. Balans: bepalend, dienend. „Het gaat altijd om de juiste mix." Beenhakker geeft uitleg tijdens de persconferentie op 5 juli. noord - geen stemmetjes meer in zijn achterhoofd klinken. „Nee." Hij is resoluut: „Ik heb vorig jaar al afscheid genomen. Bij het begin van het seizoen 1999-2000 heb ik tegen Jorien van den Herik gezegd: "dit wordt mijn laatste jaar". Met Feye- noord tweede ronde Cham pions League gehaald en twaalf wedstrijden gespeeld. Ik was klaar. Voor mij was de cirkel rond." En waar hij dan precies afscheid van nam? De ontspannen hou ding, die hem bij Ajax zo typeert, was al er voorheen niet altijd geweest. Het sigaartje, waar hij zo bedachtzaam aan trekt, is nu Beenhakker is de meester van de facade. Hij heeft de gave van het woord. Hij kan mensen laten lachen, maar kan ook ongemeen ernstig zijn. Ook dat is een spel. En dat vindt hij leuk. Dan prikt niemand door dat pantser van cynisme. Het is tac tiek, want plotseling kan hij zijn masker laten vallen. Om je in een 'figuurlijke omarming' te nemen. Daarom troefde hij in de onder handelingen met Zlatan Ibrahi- movic en Ahmed Hossam (zeg maar 'Zlatan' en 'Mido') tegen standers van formaat af. Hij heeft ze geraakt, het tweetal dat Ajax - zoals hij het zelf zegt - "Weer ponem moet geven". Een evenwichtige benadering van de buitenwereld over de beleidslijn die hij voor Ajax uit stippelt, zou niet gek zijn. De kritiek als zou hij binnen een jaar van zijn geloof zijn gevallen, wimpelt hij met een moe gebaar weg. De door hem gepropa geerde 'verhollandsing' van Ajax blijft het uitgangspunt. En daarin passen aankopen als Zla tan en Mido. Beenhakker doceert: „Verhollandsing is een breed begrip. Ik heb er altijd mee bedoeld dat het dicht tegen 'onze cultuur' moet liggen. Dan ga je dus prioriteiten stellen. Je kijkt eerst binnenskamers naar je eigen jeugd, dan de Neder landse markt, met in het ver- Beenhakker: 'Ajax is net begonnen!' lengde daarvan de Belgische rriarkt. Vervolgens Scandinavië, Oost-Europa en de rest van de wereld." Op links had Beenhakker eigen lijk Arjan Robben van Gronin gen in gedachten. „Robben koos voor PSV. Op volstrekt legitieme gronden. Ik zag geen andere linksbuiten op de Nederlandse markt en dan kom je dus in België terecht. En daar loopt dan Mido, toevallig iemand met een Egyptisch pas poort." 'Op 9', als diepste spits, was Jan Vennegoor of Hesselink z'n eer ste 'target'. „Ik onderkende zijn technische kwaliteiten, maar ik had twijfels of hij wel de spits was die Ajax nodig heeft." Het totale prijskaartje van investe ring en salaris deed Beenhakker aarzelen: bij zo'n bedrag paste geen twijfel. Beenhakker: „En zo kwam ik dan bij Zlatan in Scan dinavië terecht", aldus de tech nisch directeur. Vervolgens passerden ook nog opties als Zenden, Van Bronckhorst en Riksen de revue. Allemaal ge probeerd en allemaal niet haal baar! Beenhakker: „Ideaal is wat PSV op dit moment doet. Die club legt Nederlands talent vroegtijdig vast en laat die spe lers gewoon nog een tijdje bij hun oude club spelen. Ze inves teren op termijn." Hij doelt op Robben (FC Gro ningen), Ten Rouwelaar (Em- men) en Lamey (RKC). De con clusie: „Ten opzichte van PSV lopen we een j aar of twee achter. Ajax is dus bezig met een inhaal slag. Met het aantrekken van die drie man heeft PSV misschien twin tig miljoen geïnvesteerd. Alle maal voor de lange termijn. Dat kunnen wij ons nü nog niet per mitteren. Onze investeringen moeten er meteen staan." De voorsprong van PSV is door Beenhakker snel verklaard. „Er zit continuïteit in de leiding van PSV. Bij Ajax heeft een duidelijke lijn ontbroken door al die wisse lingen van de wacht." Met de komst van Arie van Eijden als algemeen directeur en Beenhakker zélf als tech nisch directeur, gaat Ajax de strijd aan. Met 'över-över-morgen' duidelijk in het vizier. Beenhak ker: „Ajax is net begonnen! Ons eerste ijkpunt is het overbrug gen van de achterstand met PSV Die achterstand is er, dat moeten we nu nog accepteren. Als je met PSV de strijd om het lands kampioenschap kan aanbin den, zijn we meteen op het Europese front ook twee of drie stappen verder." Een structurele terugkeer aan de Europese top! Nee, als hij heel eerlijk is, ziet Leo Beenhak ker die positie voor een Neder landse club - dus ook voor Ajax - niet weggelegd. „Dat is en blijft een financieel verhaal. Het is bijna onmogelijk - en ik zeg het met pijn in mijn hart - om weer een cyclus van vier, vijf jaar aan de Europese top mee te draaien. Dat privilege is weggelegd voor de rijke clubs uit voetballanden als Italië, Spanje, Engeland. En in mindere mate Duitsland. Maar dat betekent niet dat we niet incidenteel aan de poort kunnen rammelen." "Zlatan en Mido passen in de verhollandsing van Ajax".

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 11