'En deze blaser hier, die had Louis in Wenen aan bij die karatesprong!' Ajax Life nummer 16 27 april 2001 Johan de Haas woont in Amster dam Zuid-Oost. Als astma- patient kon hij een jaar of tien geleden zijn werk als timmer man in de bouw niet meer aan. Zijn vrouw adviseerde hem het zwarte gat met Ajax op te vullen. Nu fietst hij elk dag naar de trai ning. „Maar niet op woensdag", zegt hij. „Er wordt die dag niet getraind. Dan zijn de spelers vrij." „Ik ga ook alleen maar 's mor gens", vertelt De Haas. „Wan neer er 's middags ook wordt getraind, laat ik het lopen; je moet altijd de kerk in 't dorp laten. Ik moet tenslotte ook nog weieens thuis zijn; daar heb ik ook van alles te doen. Dit bij voorbeeld." Hij wijst met zijn vinger in de rondte. „Hier, in dit museum, gaat veel werk zitten." in Groningen sla ik ook nooit over. Daar maak ik aantekeningen, want ik schrijf alles op. Dan zie je ze naar me kijken. Dan denken ze: dat zal wel weer zo'n scout zijn of zoiets. Ia, dat vind ik mach tig mooi." Met Johan Cruijff is het allemaal begonnen. En wel met de legen darische 'nummer 14', het nummer waarmee alle jongetjes - waar ook ter wereld - graag op hun shirt lopen. John Hartlief (35) zou dat ook graag doen. Maar dan wel met eentje dat rechtstreeks iets met JC Superstar heeft te maken. Helaas, tussen alle fraaie Ajax-attributen ontbreekt een origineel aandenken aan de 'nummer 14'. John: „Maar dat komt misschien nog weieens. Zoals ik er ook van droom Cruijff ooit in levenden lijve een keer te mogen ontmoeten. Ik zou hem dolgraag een keer de hand willen schudden. De manier waarop hij de dingen zegt, is toch fantastisch. Ik heb ook het idee dat Cruijff het op prijs stelt, dat de mensen hem nog altijd op een voetstuk hebben staan. Hij gaat er in ieder geval goed mee om, vind ik." Fred Grim schudde John al wel de hand. „Fredje had me ooit een trui toegezegd, die hij zélf had aangehad. In Heerenveen kwam hij laatst naar me toe en zei: "jij hebt nog wat te goed van mij hè?". Hij zei ookAls je nou naar FC Groningen - Ajax komt, zal ik zorgen dat ik het bij me heb. Ik denk: dat vergeet-ie, want pas op: die man nen zijn zo met de wedstrijd bezig, dat hun hoofd helemaal niet naar dat soort dingen staat. Nou, niet düs. Mooi dat-ie de trui bij zich had. Hier, dit is hem. Zal ik hem even aandoen voor de foto?" John Hartlief heeft sowieso iets met de 'nummers één' van voet balland. Hij is namelijk ook in het bezit van een kanariegele origi nele keeperstui van Stanley Menzo met de naam van TDK er nog op. Ik heb het - zeg maar - via-via gekregen. Een collega van mijn vader is een zus van Sies Wever. Ken je die nog dan? Ja, die keepte in 1970 in het Nederlands amateurelftal en is jarenlang reserve keeper geweest van Ajax achter Bals en Stuy." „Ik heb ook een zilveren herdenkingsmunt die werd uitgegeven ter gelegenheid van het vertrek uit De Meer. En weet je waar ik ook apetrots op ben? Hier, op dit borstbeeld van Ajax. Een kennis van me zei dat er één stond op de vlooienmarkt in Beverwijk. Ik zeg: 'Hier heb je 150 gulden, maar als het 200 gulden is mag je het ook voor me meebrengen.' Het kostte veel minder, een tientje of zes geloof ik. Maar ik heb het en daar gaat het om." „Soms grijp ik ook ergens naast. Dat komt: dan ga je op pad met anderen die dezelfde hobby hebben als jij. Dat is gezellig, daar niet van. Maar het kan ook tegen je werken. Ze kunnen je net voor zijn. Dan denk je: 'Verhip, dat had ik ook wel willen hebben voor dat geld'. Aan de andere kant: je kunt niet alles hebben. Ik ben hier nu 28 jaar mee bezig en zolang als ik kan, blijf ik dit museum uitbrei den." „Fredje zegt wel eens: 'Waarom kom je niet wat vaker deze kant op?' Misschien valt er dan wel vaker iets voor je te regelen! Maar Amsterdam is voor mij natuurlijk niet naast de deur." De trui van Fred Grim „In de andere stadions is dat al lang niet meer het geval. Mijn eigen vader stierf aan kanker en als ik dan hoor wat er allemaal wordt geroepen! Ik heb ook geen zin meer om me als vee te laten behandelen. Ik zie natuur lijk wel alle thuiswedstrijden van mijn club." Zijn mooiste stuk? „Das niet zo moeilijk,,Dit zegt hij „Oranje trainde hier. Pat zei terwijl hij naar een hoek loopt van de zolder. Hij houdt tegen me: "Je moet straks even een Ajax-blaser op en begint otnstandig een pluisje weg wachten Johan, ik draag nu dat te blazen „Chique hè. Maar je ziet er wel alles op." I shirt dat ik je heb beloofdEn twee redenen voor. Zijn vrouw is immers Friezin en daarbij komt dat SC Heerenveen-Ajax nog de enige uitwedstrijd van Ajax is, die hij bezoekt. „Nette mensen daar", prijst hij. „Er gebeurt nooit iets vervelends. De sfeer in het Abe Lenstra-stadion is van dien aard dat ik me er veilig voel." Het jasje van Van Gaal Johan de Haas: „Even los van die blaser kan Louis van Gaal niet stuk bij mij. Pracht van een trai ner; altijd succes gehad. Dat heeft hij nu ook weer bij het Nederlands elftal hoor, laat je niets wijsmaken... Ja, ik ben een spraakwaterval. Als ik te veel tegelijk zeg, moet je het gewoon tegen me zeggen." „Jij kent die blaser ook, kijk maar eens goed. Louis had hem aan toen-ie die karatesprong maakte. Waar was het ook weer! Natuurlijk ja, in Wenen'95 toen Ajax de Champions League won ten koste van AC Milan. Dat pak heeft overal ingestaan, in alle kranten. Hier heb je de foto ook, die heb ik er naast gehangen." „Op een dag zegt Louis tegen me: "kom eens even mee, ik heb iets moois voor je." Het was bij de training van Ajax; zolang is 't al geleden, enfin ik mee naar boven. Hij zegt: "voorzichtig ermee hoor." Toen haalde-ie dat pak eruit, hier hangt het nu en ik doe het nooit meer weg." „Hoe vind je mijn museum eigenlijk? Ja, er zijn hier ook wei eens spelers komen kijken. Peter Hoekstra; en Babangida! Ze kennen me allemaal, ieder een weet wie ik ben. Ik was tien minuten bij Jos Brink op de TV; daar sprak iedereen me op aan. Doordat er zoveel mensen had den gekeken, kreeg ik veel nieuwe voorwerpen en kon mijn museum weer worden uit gebreid." De Haas heeft van alles. Je kunt het zo gek niet opnoemen of het hangt bij hem aan de muur. Een Barcelona-shirt van Kluivert en een Oranje-shirt van Ronald de Boer... „Het is in principe een Ajax-museum, maar Ajacieden die elders voetballen, blijf ik ook volgen. Patrick had dat Barce- lona-shirt aan onder zijn shirt van het Nederlands elftal." dat van Ronald: ik mocht van hem kiezen: een blauw of een oranje. Ja, logisch dat ik dat oranje-shirt heb genomen, dat zou jij ook hebben gedaan, denk ik!" „Ik sta altijd achter het doel. Dat ik wat met keepers heb, komt doordat ikzelf altijd doelman ben geweest. Ik had een beetje het figuur van Grim. Met hém heb ik in bepaald opzicht een band gehad; ik ben ook jaren lang tweede keus geweest, hij bij Ajax, ik bij Slotervaart. Fred is pas de laatste jaren eerste keeper geworden, maar voor het zover was, heeft hij eerst jaren lang bij Cambuur onder de lat moeten staan." In Friesland dus. Ook met Frie zen onderhoudt Johan de Haas een bijzondere relatie. Daar zijn Is dat waarde-oordeel over SC Heerenveen ook de reden voor het Friese hoekje in zijn Ajax- museum? „Jawel", knikt Johan. „Ik denk nog vaak terug aan die unieke bekerfinale tegen Heer enveen. Alleen maar blije men sen. Hier, ik heb het shirt han gen van Tieme Klompe. Die heb ik gekregen via de schoonvader van de buurman. Maar het mooist vind ik de spullen die ik zélf heb vergaard. Dat shirt hier, dat is een origineel 'Kanu-tje'. Zijn schoenen wilde hij me ech ter niet geven. Toch heb ik veel linker- en rechter schoenen. Onder meer van Petterson en van de De Boertjes. Bobby Haarms trok ze voor me uit en daarna moesten de spelers op hun sokken naar binnen." „Ik had Harry Vermeegen hier ook op zolder, je weet wel: des tijds moesten die gasten zijn hoofd er vanaf schieten. Hij zegt: "als de opnames gelukt zijn - en dat weten we zó - dan is-ie voor jou." Dat was bij de laatste uitzending van De Regenjas. Nou, daar staat Harry!" Johan de Haas en zijn Harry

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 9