Al 28jaar directeur van een Ajax-museum in het hoge noorden Weet je hoe ze me hier in Enschede noemen? 'DeAjacieden', zo noemde ooit journalist Maarten de Vbs zijn boek dat ging over Johan Cruijjf, Piet Keizer, Sjaak Swart, Heinz Stuy en alle andere illustere helden die de club in de jaren zeventig voortbrachten. Dit is een hommage aan een ander soort Ajacied, de numnen die geen zee te hoog gaat om uiting te geven aan hun liefde voor de Amsterdamse vereniging. Geld en tijd spelen geen rol bij de totstandkoming van hun verzameling die in de loop der jaren uitgroeide tot een waar Ajax-museum. ANNEN - Een bijzonder kind, John Hartlief, dat is-ie. Van kinds af aan, toen hij als mascotte meeging met Asser Boys-2 van welk elftal zijn vader elftalleider was. Er werd gesmoesd dat er werd verloren als John niet zou komen. Daarna miste de kleine John nooit meer een wedstrijd. ENSCHEDE - Hij blijkt een man van zijn woord te zijn, Jan Meijer lijp van Ajax„Leuk datje eraan komt", heeft hij telefonisch laten weten. „Ik zal je helpen zodat je me mak kelijk kunt vinden; ik hang deAjax-vlag voor je uit." Ajax Life nummeT 16 27 april 2001 Die andere Ajacieden Tekst en illustratie: Ger Stolk Het hele elftal reed desnoods een stuk voor hem om, want de kleine Hartlief moest én zou er met zijn neus bovenop staan. Overal! Tóch, een grote voetbalcarrière was voor John zelf niet weggelegd. Hij raakte verslingerd aan Ajax... Een gerenoveerde boerderij in Annen, in het meest noordelijke puntje van Drenthe. John is erg handig, dat verklaart ook de expo sitieruimte boven waar de bezoeker een waar Ajax-paradijs wacht. Het Ajax-museum van het noorden. De gelukkige eigenaar: „Móói? Zeg maar gerust prachtig! Hier, dit ding is van Fredje. Per soonlijk van hem gekregen, maar dat vertel ik je straks nog wel." Nee, hij is als kok niet in de gelegenheid Ajax vaak te zien voetbal len. Onregelmatige werktijden, veel in het weekeinde en zo. „Maar wanneer de club hier in 't noorden speelt, probeer ik van de partij te zijn. Wanneer Ajax tegen Heerenveen voetbalt of bij FC Gronin gen aantreedt, ben ik er ook. Uiteraard! En ook het Euro-toernooi Danny Blind. Is-ie niet mooi? Sprekend toch! Ik heb eigenlijk altijd iets met Danny Blind gehad. Weet je dat ik vroeger voor Sparta was? Dat was toen Danny nog in Rotterdam speelde, hij had nummer zeven bij Sparta. Van Gaal ken ik ook nog uit zijn Sparta-tijd. Maar zijn rugnummer kan ik me niet meer herinneren." „Wel die van Danny Blind dus. En ook dat-ie bij Ajax 'nummer drie' droeg. Weet je dat ik er blij om ben dat Danny Blind niet als trainer van FC Twente heeft getekend? Jöh, Blind hóórt gewoon bij Ajax, bij Amsterdam. Net als heel veel van die ande ren. Ik had ook graag gezien dat Roy weer bij Ajax was terugge komen. Eigenlijk zouden al die gasten weer moeten terugkeren bij Ajax want daar horen ze. Lerby, Ling, noem ze allemaal maar op." Hij heeft met gevoel voor detail de Arena getekend en Bert Ernie in Ajax-tenue. De laatste creatie stuurde hij eens op naar Ajax, maar hij heeft er niets meer van gehoord. „Toen jij me van de week belde, dacht ik eerst dat het daarover zou gaan. Maar dit is ook mooi. Weet je, ik zou graag een keer in de Arena naar een wedstrijd van Ajax kij ken. Nee, ik ben nog nóóit in de Arena geweest. Ik ben wèl fan vanaf mijn 21ste. Ik ben lid van Ajax, lid van de supportersver eniging, ik ben overal lid van als het maar iets met Ajax van doen heeft." Maar hoe is hij er, zo helemaal vanuit Tukkerland, toe gekomen om Ajacied te worden? „Dat zal ik je vertellen", zegt hij gretig. „Dat komt min of meer door Danny Blind". En die collectie? „Mijn zoon Jeffrey was jarig en zijn tante in Rotterdam vroeg hem wat-ie wilde hebben." 'Een tas van Ajax', zei Jeffrey. Die von den we zó mooi, dat we alles van Ajax zijn gaan verzamelen. Ajax is alles. Als Ajax speelt, hang ik de vlag uit. De Amsterdammer voor de thuiswedstijden en de twee leeuwen wanneer Ajax uit speelt. En weet je, hoe ze me hier in de buurt noemen? Juist ja, menéérAjax. Mooi hè?" Meneer Ajax, móói hé? Alle spullen lagen door elkaar", herinnert Jan zich die verschrik kelijke dag. „Alles! De héle Ajax- collectie! We moesten de hele bubs opnieuw afstoffen, maar nu hangen alle attributen weer precies op de plaats waar ze móeten hangen. Ik zal het je zo laten zien. Man, ik heb plaatjes van Cruijff die Ajax zélf niet heeft." „We hebben de collectie voor 12.000 gulden laten verzekeren. Ik weet niet of dat veel geld is, ik denk eigenlijk van niet. Veel din gen geven een emotionele waarde. Het is hetzelfde als of jouw huis zou afbranden en de ingelijste portretten van je vader en je moeder in de vlammen opgaan, terwijl niemand meer weet waar de negatieven zijn gebleven." „Dan zegt zo'n ver zekering misschien: 'we geven je 450 gulden ik noem maar wat'. Maar daar heb jij de foto-ver grotingen van je vader en je moeder niet mee terug. De emotionele waarden kunnen ze niet vergoeden! Ik zou bijvoor beeld graag zo'n oud Ajax-shirt met TDK op de borst in mijn bezit willen hebben; die ont breekt nog in mijn collectie." „Als jij aan me vraagt wat zou je voor zo'n shirt over hebben en ik De vlag hangt al uit zeg: 'duizend gulden', belt er misschien wel iemand op die zegt: 'ik heb er eentje, voor dui zend piek is-ie van jou'. Daarom beantwoord ik de vraag wat ik er voor over zou hebben liever met: 'veel'. Dan kost het me mis schien minder dan 1.000 gul den, maar ik heb er wèl veel geld voor over." Even later staan we voor de koningskamer, waarin Jan Meijer het belangrijkste deel van zijn collectie bewaart. Op de trap naar boven heeft hij me nog ingefluisterd dat hij voor dat TDK-shirt desnoods tot 250 gul den zou willen gaan. Maar waar gaat-ie zijn Ajax-spullen in de toekomst laten? „We hebben er nèt wat ruimte bijgekregen", zegt zijn vrouw Nora begrijpend, die direct begrijpt waar ik heen wil. „Lacey, onze dochter van 12, had een verzameling beren. Die heeft ze verkocht; nu kan Jan zijn spullen kwijt op haar kamer. Over de héle kamer kan hij niet bechikken, want Lacey wilde nog wèl een hoekje voor haar Barbies overhouden." „Lacey's kamer heet de prinses- senkamer", knikt John. „Voorlo pig kunnen we weer even voor uit. Ik teken graag, hier heb je Enschede, hemelsbreed nauwe lijks honderd meter van waar zich vorig jaar mei de afschuwe lijke ramp afspeelde. „Erg hè", zegt zij. 'Ja", zeg ik, 'en de verant woordelijke man doet of zijn neus bloed'. „De burgemeester is een beste man", word ik terecht gewezen. Het is makkelijk vinden zo. Fier wappert in het oosten des lands een hoofdstedelijk dundoek.De Amsterdammer", verduidelijkt de eigenaar even later. „Ik heb er twee; een thuis- en een uitvlag zogezegd. Ik had ook de twee leeuwen kunnen uithangen. Maar dat doen we straks nog wel, wanneer je weer weggaat."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 8