Daniëj Cruz: veelzijdig vrolijk en altijd aanspeelbaar Wie is toch die jongen die regelmatig in de slotfase invalt bij Ajax en vervolgens opvalt door zijn ijver en uitgekiende positiespel? Licht uit, spot aan: Ajax Life presenteert: Daniël Alberto Cruz Castro: veelzijdiger dan een Zwitsers zakmes en zó opgewekt dat de zon er spontaan van doorbreekt. ZIELSVERWANTEN GEDREVEN Foto: Louis van de Vuurst Foto: Ron Richel Foto: Lor^yah de Vuurst Foto: Louis van de Vuurst Ajax Life nummer 16 27 april 2001 'Ik weet zelf ook niet meer wat mijn beste positie is' Daniël Cruz duelleert met de RBC'ers Cas en Keiler. voor. De trainer weet wat hij aan me heeft." Door: Martin van Zaanen Steeds vaker valt hij in, steeds meer speelminuten krijgt hij toebedeeld. Een voor het Colombiaanse kilometervre- terje verheugende ontwikke ling, die uiteindelijk tot zijn definitieve doorbraak moet lei den. Wanneer die zal plaatsvin den, daarvan kan de 19-jarige Daniël Cruz zich nog geen voor stelling maken. „Ik weet wel dat ik tot nu toe een logische ont wikkeling doormaak, met een gestaag stijgende lijn." „Ik bedoel, in september 1998 ruilde ik mijn toenmalige club America in voor Ajax. Begon in de Al, het jaar erop vond ik al mijn draai in het tweede elftal en werd mijn tweejarig contract omgezet in een vijfjarige over eenkomst. Dit seizoen startte ik ook in het schaduwelftal, maar zit sinds vier maanden bij de A- selectie en val regelmatig in. Als die groei zich volgend sei zoen doorzet, kunnen er mooie dingen gebeuren." Of hij dit seizoen nog een rol van betekenis kan spe len, daar zegt hij, zittend aan een tafeltje voor het raam in het spelershome, geen zicht op te heb ben. Tussen twee slokjes AA in, laat hij weten: „Wan neer de prijzen zijn verdeeld - en er niets meer op het spel staat - zal de trai ner mak kelijker talenten opstellen. Maar ja, helaas voor mij staat er juist nog héél véél op het spel. Tot de laatste speeldag blijft het spannend; dan weten we pas of we de derde plaats hebben behou den en daarmee toegang tot de voorronde van de Champions League krijgen." Stel dat je jezelf door de ogen van CoAdriaanse zou kunnen bekijken, wat zie je dan? „Een jongen met een groot loopvermogen, goed gevoel voor positiespel, gave techniek, altijd aanspeelbaar en keihard werkend. Verder iemand die je op meerdere plaatsen kan neer zetten." Cruz snijdt het zelf aan, hij heeft een multifunctionaliteit die zelfs die van voormalig Ajacied Ronald de Boer benadert. Cruz viel al in de spits in, achter de spits, op de vleugels, op het middenveld en overal deed hij het naar behoren. Maar waar kom je nu eigenlijk het best tot je recht? Met een brede lach die het beu- geltje om z'n onderste rij tanden ontbloot en de zon spontaan door het grauwe wolkendek doet breken: „Dat weet ik zelf inmiddels ook niet meer! Overal! Als de trainer vraagt of ik op doel ga staan, dan doe ik het ook. Zolang ik maar speel, dat is voorlopig het belangrijkste. Ik ben eigenlijk rechtermiddenvel der, maar kan over het hele veld uit de voeten. Ja, dat zou later in mijn carrière een nadeel kun nen worden, maar vooralsnog zit ik in de fase dat ik zoveel mogelijk speelminuten wil opdoen. En daardoor zie ik het juist als een voordeel." Mensen die dagelijks rond of binnen de A-selectie vertoeven, omschrijven Cruz als 'een hele opgewekte jongen'. Beaamt de kleine Colombiaan: „Ik probeer er iedere dag het beste van te maken, vind het ook belangrijk dat mensen mij in eerste instan tie als persoon waarderen. Erkenning als voetballer komt later wel." Lol maken is een belangrijk onderdeel in Cruz' leven: „En wat dat betreft heb ik hier in de selectie een hoop zielsverwan ten: jongens alsWamberto, Pius Ikedia, Shota Arveladze en Christopher Kanu denken er precies hetzelfde over. Met hen trek ik veel op, spreek ik 's avonds af om uit eten te gaan ofzo. Met Shota Arveladze kun je verschrikkelijk lachen. Geen moment staat z'n mond stil. Echt helemaal gek die kerel, de joker van de selectie." Geen mens is altijd vrolijk, er moeten ook momenten zijn dat Daniël Cruz niet met een 'smile' op z'n gezicht rondloopt. Cruz: „Tuurlijk, maar die houd ik voor mezelf. Die doen zich voor wan neer ik mijn familie, vrienden en land mis. Ben ik in gezelschap, heb ik er geen last van, maar ben ik 's avonds alleen thuis - ik woon inmiddels een jaar op mezelf - slaat de heimwee wei eens toe. Dan is er maar één remedie: bellen. Je wil niet weten hoe hoog m'n telefoonre keningen zijn." Dus probeert Cruz, zo vaak als dat mogelijk is, familieleden over te laten komen. „Zo zijn mijn vader, moeder, broer en zus hier vorig jaar drie maanden geweest. Heerlijk, even een stukje Colombia in Nederland. Moeilijke momenten, toen ik op het vliegveld afscheid van ze moest nemen, maar ik was blij ze weer om me heen te hebben gehad. Gelukkig logeert mijn moeder sinds begin maart bij me, aan het einde van het sei zoen vertrekt ze weer. Eindelijk Cruz wordt getackeld door Mark Luypers van Roda JC. iemand om m'n verhaal aan kwijt te kunnen." En om voor je te koken. Met een hinnikend lachje: „Weer eens gezond eten, ja. Als ik in m'n eentje ben, maak ik mezelf er makkelijk vanaf, terwijl ik weet hoe belangrijk gezond eten voor een sportman is." Wat zijn voor jou andere belangrijke factoren om te slagen? „Openstaan voor adviezen, indrukken. En kritisch op jezelf zijn. Maar dat geldt voor het hele leven. Alleen op die manier kun je waardering voor je mede mensen hebben. Dat vind ik erg belangrijk. Ik wil niet dat men sen zeggen: 'wat is die Cruz een vervelende jongen'. Nee, ik wil dat ze oprecht blij worden als ze me zien. Ik behandel anderen zoals ik zelf ook behandeld wil worden." Peinzend: „Een open houding is essentieel in alles wat je doet. Wanneer je denkt datje het alle maal wel weet, kom je geen steek verder. Daarom neem ik alles in me op en pik er het beste uit. Zo let ik tijdens trainingen veel op Richard Witschge. Zijn traptechniek en manier van opstellen zijn van zeer hoog niveau. Zelf train ik specifiek op sprintsnelheid en koppen. Mijn eerste doelpunt in het eerste viel dan wel uit een kopbal ('uit' bij Fortuna, in februari red.), maar dat was puur toeval. Ik heb nog een hoop te leren; qua voetbal, maar ook qua leven. Een mens is pas op z'n sterfdag uitge leerd." Toch lijkt Cruz, gezien de wijze waarop hij iedere keer invalt, over goede papieren te beschikken om ook in de resterende wedstrijden ingezet te worden. „Jij zegt het. Ik zal het wel zien, ik er in ieder geval klaar

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 7