v - KEEPERS ONDERHOUD ACCEPTEREN ZAALVOETBAL SLIDINGS •SPSS®® Ajax Life nummer 14 30 maart Pim van Dord, Danny Blind, Leo van Veen, Henk Markerink (direc teur Arena) en Kees Zwamborn discussiëren, na afloop van de oefenwedstrijd, over het kunstgras. ten of gepensioneerde voetbal lers die als proefpersoon bij hun sport betrokken zijn, wie zal het zeggen? In deze nieuw ontworpen gras mat zit het comfort in de mat zélf, en niet iri een elastische onderlaag. De rubberen korrel tjes kunnen niet, net als zand, samengedrukt worden. Dit geeft automatisch een goede vering. Ook de sprietjes voelen licht elastisch aan. De kunst- mat lijkt zoveel mogelijk op echt gras, dat houdt ook in dat als je aan één sprietje trekt, er een heel stuk mat omhoog komt. Hier heeft de ontwerper Mare Vercammen geprobeerd verbeteringen aan te brengen ten opzichte van gras. Een pol van dit kunstgras kan wel omhoog veren, maar komt niet los uit de onderlaag. Mocht er ooit een dergelijke mat komen in de Arena, heeft dat één nadeel. De mannen, die nu in de rust - gewapend met een riek - rondlopen om de pol len terug te stoppen, beslist worden werkeloos. Het Prestigeveld is inmiddels uitvoerig getest op terugstui ting van de bal, het rolgedrag van de bal, draaiing van de voetbalschoenen, gladheid en doorlaatbaarheid. Dat eerste is natuurlijk vooral van belang voor keepers. Een stuitballetje, nèt voor een keeper, is op een gewoon veld al bloedlink, maar als de bal dan ook nog eens anders stuit dan een goalie gewend is.... Voor het publiek levert dit misschien leuke tafe relen op, maar het is zeker niet de bedoeling. Ajax Al-keeper Maarten Steke lenburg, eveneens doelman van Nederland onder 18 jaar, buitenlucht'. De jongens spelen erg snel over en weer. Verder zijn er nauwelijks slidings. Ook Danny Blind is dat opgevallen, maar hij trekt daaruit niet meteen de conclusie dat dit veld een onvoldoende zal sco ren. Sommige spelers van AA Gent doen wel een beetje lache rig over de grasmat waarop ze zojuist met 6-2 zijn weggetikt: „Het is leuk om weer eens te zaalvoetballen, maar dit is niks voor wedstrijden, hoor." Daar denken de ontwerpers, veel clubs en de UEFA anders over. Valencia heeft bijvoor beeld op het trainingscomplex al vier van deze kunstvelden lig gen. Ook PSV heeft een derge lijk trainingsveld. De UEFA en de FIFA overwegen inmiddels serieus om dit soort velden goed te keuren voor 'échte wed strijden'. De UEFA heeft zelfs bij het hoofdkantoor in het Zwit serse Nyon een Prestigeveld van TSSS laten aanleggen. De toe stemming om internationale wedstrijden op dit kunstgras te spelen, is volgens Vercammen het laatste hobbeltje. Hij ver- De Al van Ajax viert de overwinning met een Belgische lekkernij. niet? Als de UEFA het goed zou keuren, ja, waarom niet." Ook andere instanties hebben een aantal geïnteresseerden naar Brussel afgevaardigd. René van de Kerkhof bijvoor beeld. Samen met een vriend, die veel contacten heeft in de hockey- wereld, komt hij poolshoogte nemen. Voor hockey is het gras van dit Brusselse veld te lang. Maar omdat het veld leverbaar is in alle kleuren van de regen boog, zou het toch niet al te moeilijk moeten zijn om een versie met kortere sprietjes te maken? De lijnen van het veld in Brussel zijn overigens niet gekalkt, maar de sprieten zijn wit van zichzelf. Vervaging is dus onmogelijk. Het nieuwe Prestigeveld is - vol gens de makers - erg makkelijk te onderhouden. Een club die deze mat gaat gebruiken, moet ervoor zorgen dat er geen troep op komt te liggen en dient regelmatig bladeren te verwij deren. Compost kan namelijk de groei van echt gras tussen de synthetische sprietjes bevorde ren en dat is uiteindelijk funest. Eén a twee keer per jaar moet de mat, door een gespeciali seerd bedrijf, een grote onder houdsbeurt krijgen. Die kosten zijn niet precies bekend, maar voor een club als Ajax moeten de financiële gevolgen van de aanschaf uiteindelijk geen pro bleem zijn. Het rendement is hoog, aangezien deze mat vele jaren mee kan. De meningen over de kunstgras-mat lopen, na afloop van AA Gent-Ajax, nogal uiteen. Zeker de vraag of het nu wél of niét pijn doet om een sliding te maken, wordt uit gebreid besproken. Zelf geeft ontwerper Mare Vercammen aan dat er maar één weersom- standigheid is waardoor de mat niet bespeelbaar zal zijn. En dat is na een flinke sneeuwbui. „Als de sneeuw blijft liggen, kan het drainagesysteem onder de mat niks doen. Maar verder kan deze mat alles aan. Flinke hoos buien, vrieskou, droogte, het maakt allemaal niet uit. Dat blijkt ook uit de bestellingen die tot dusverre zijn gedaan. Die komen uit extreem droge lan den. Maar eveneens uit zeer natte gebieden." Gevoelsmatig zeggen veel voet ballers automatisch "nee, nooit" als er over kunstgras gesproken wordt. Maar deze Brusselse mat heeft iets aparts. De gelijkenis met gras is ontzet tend groot. De vraag blijft alleen of de voetballerij het ooit zal accepteren. Zeker in een land als Nederland waar gras - nor maal gesproken - op natuurlijke wijze goed kan groeien heeft zijn eigen ideeën: „Ik vind het een prima veld, hoor. De ballen komen wel rapper aan over de grond, maar dat had ik al snel door. Er zit één maar aan. Ie moet op dit veld, als keeper, ter bescherming altijd een lange broek aan. Persoon lijk vind ik dat niks, geef mij maar een korte broek." De angst van de spelers om te vallen is volgens ontwerper Mare Vercammen onnodig. Hij beweert dat het op zijn kunst- grasmat zeker niet meer pijn doet om een sliding te maken, dan op een normaal grasveld. Toch merken de meeste men sen langs de kant al spoedig op, dat het duel wel een beetje lijkt op een potje 'zaalvoetbal in de wacht dat - zodra die goedkeu ring er komt - de clubs in de rij zullen staan om zijn grasmat in hun stadions te gaan gebrui ken. In de tweede helft van de wed strijd is centraal verdediger John Heitinga de aanvoerder van Ajax. Hij vertelt dat hij, ook op dit veld, wel degelijk een sli ding durft te maken. De verde diger, net als Stekelenburg uit komend voor Nederland 'onder 18 jaar', ziet het wel zitten om op een dergelijke mat te gaan trainen. „Officiële wedstrijden? Dat mag toch helemaal nog

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 9