'Ajax binnen vijfjaar op kunstgras' Als er iets de laatste jaren onderwerp van voetbalhumor is geweest, dan is het de grasmat van de Amsterdam Arena. Trainer Adriaanse bestempelde een nieuwe mat ooit als Duitse 'Hei-mat', anderen hebben het over Holiday On Ice. Supporters laten er koeien op grazen. En op poepen... Weddenschappen ivorden afgesloten wanneer het moment zal zijn aangebroken, dat het aantal grasmatten groter wordt, dan het aantal jaren dat Ajax bestaat. Vast staat dat 'een definitieve oplossing' snel gevonden moet worden. Voorzitter Michael van Praag verklaarde in het TV-programma 'Na Elven' te verwachten dat Ajax over idterlijk vijfjaar op kunstgras speelt. Vorige week ging de Al van Ajax, om aan te geven hoe serieus die uitspraak is, al de grens over. Voor de eerste test! SYSTEEM ONTWERPER TESTEN Ajax Life nummer 14 30 maart 2001 Door Nathalie Nuiten en Hans Willink (ook fotografie) BRUSSEL - De zoektocht naar de 'ultieme spriet' voert Ajax inmiddels tot in België. We gaan terug naar dinsdag 20 maart 2001. Op het uitgebreide sport park van Royal Racing Club de Bruxelles speelt de Al van AA Gent tegen de zelfde lichting van onze Amsterdamse trots. Achter de tennisbanen zie je het voetbalveld van verre al liggen. Dat wil overigens niet zeggen dat het ook makkelijk bereik baar is, want - zoals zo vaak in België - nergens staat aangege ven hoe je bij dat veld moet komen. Andere geïnteresseer den kampen met hetzelfde pro bleem, maar uiteindelijk slaagt toch iedereen er in bij het goede veld te komen. Allemaal langs een andere kant, dat wel. Som mige geïnteresseerden banen zichzelf een weg dwars door de struiken heen. Terwijl de Amsterdamse- en Gentse spelers zich warm lopen, kijken ze regelmatig naar dat merkwaardige groene 'matje' onder hun voeten. Van daag hebben ze de taak een nieuw soort kunstgras te testen. Brusselse tennissers, squashers en atletiekliefhebbers lopen langs; even kijken naar hetgeen er allemaal aan de hand is op dat, wat klein uitgevallen, nep- grasveldje. De Belgische Rijks wacht observeert de zaak van een afstand. Aan de andere kant van het grote grijze gebouw, waarin zich de kleedkamers en de kan tine bevinden, rennen de leden van de atletiekvereniging zich de longen uit het lijf. Op het hoofdveld van het stadionnetje, gelegen binnen de sintelbaan, verloor de Haagse Rugby Club ooit de eerste Eurocup-finale van het Belgische Bosvoorde. Helaas zijn zowel het veld als deze rugbyfinale duidelijk passé. Ajax Al, onder het toeziend oog van onder anderen Kees Zwam- born en Pim van Dord, speelt tegen AA Gent geen ijzersterke wedstrijd, maar wint moeite loos met 6-2. Het vertrouwde 4-3-3-systeem komt, ook op dit krap bemeten nieuwe kunst grasveld, goed tot zijn recht. Vooral de afstand van de rand van de zestien tot aan de zijlijn is erg klein, wat het spel voor de vleugelspelers in principe moeilijk maakt. Ajax-linksbuiten Max Lohy blijkt na afloop tevreden met het kunstgras-experiment. Een beetje verbaasd laat hij weten: „Ik kon gewoon goed aanzet ten, gleed niet weg of zo. En dat terwijl het veld aan de zachte kant was. Ik wist niet goed wat ik van deze mat moest ver wachten, maar het is me reuze meegevallen. Ik kan gewoon mijn schoenen met rubber noppen aan. Alleen heb ik geen sliding gemaakt, omdat ik dacht dat dat pijn zou doen. Volgens mij is dit nog geen gras mat voor competitiewedstrij den, maar wie weet wel voor trainingen." Trainingen. Dat is ook het onderwerp van gesprek tussen de heren Zwamborn en Van Dord. „Kwalitatief goed trainen is - zeker met de weersomstan digheden zoals we die in Neder land kennen - ontzettend moei lijk", vinden de twee. „Een kunstgrasmat als deze, met een goed drainagesysteem, zou een oplossing kunnen zijn. Mits het natuurlijk verder dezelfde eigenschappen heeft als echt gras." De geestelijk vader van dit kunstgras, Marc Vercammen, is overtuigd van de grote overeen komst tussen zijn creatie en natuurlijk gras. In het Franse Clairefontaine liggen inmiddels een kunstgrasmat en een tradi tionele mat gebroederlijk naast elkaar. Momenteel loopt er een onderzoek naar de reactie van de twee matten op allerlei weer somstandigheden. Deze studie neemt ongeveer een jaar in beslag. Bij de Royal Racing Club de Bruxelles ligt het zogeheten Prestigeveld er al sinds septem ber 2000. De plaatselijke voet balteams trainen er sindsdien voortdurend op. Het bedrijf dat de kunstgrasmat heeft ontworpen, luistert naar de naam Tarkett Sommer Sports Systems. Vijf jaar onder zoek heeft uiteindelijk tot dit produkt geleid. Bij het woord korrels' die ertussen liggen, uitermate flexibel. Van bovenaf gezien zou je bijna denken dat de kunstmatige sprietjes uit de aarde 'groeien'. Alleen als je het oppakt blijkt dat het om kleine rubberen korreltjes gaat. Danny Blind, coach van de Al, staat nog steeds sceptisch tegenover een kunstgras-mat al geeft hij direct toe dat dit Brus selse kunstgras niet te vergelij ken is met de ontwerpen van een jaar of vijf geleden. „Dat was echt niks. Waarschijnlijk staat mijn generatie daardoor nog steeds vrij sceptisch tegen over het nut van een kunstgras mat. Helaas kan ik niet zeggen hoe het voelt om er op te spe len, ik heb er alleen maar even 'kunstgras' denken velen al snel aan de matten die werden gebruikt in de hockeywereld. Keihard met veel zand of water erop. En funest als je valt, want dan lig je helemaal open. De vijf jaar van research en testen die TSSS in het produkt stopte, heeft echter iets heel anders voortgebracht. Van een afstandje is niet te zien dat de mat niet uit écht gras bestaat, al verraadt de perfectie misschien wel iets. Springen, stampen, flink de noppen erin draaien, deze mat gaat er niet kapot van. De grassprietjes zijn, mede door de rubberen 'zand- De kunstgrasexperts inspecteren het speelveld. over heen gelopen. Maar ik zal het er zeker wel met mijn spe lers over hebben." Eigenlijk best zonde dat een ervaren man als Danny Blind, die op zo'n beetje alle belang rijke velden ter wereld heeft gespeeld, persoonlijk nooit meer z'n voetbalschoenen aan trekt. Ook niet om een nieuw veld te testen. Wellicht komt het straks nog zo ver dat voetbal - net als de Formule I - met tes ters gaat werken. Nieuwe talen- Max Lohy draagt gewone voetbalschoenen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 8