Op rood en wit COMPETITIE: 1990/1991 3-4 Amsterdam - Een dag na de monsterzege, thuis op Sparta, presenteerde Ajax de half jaarcijfers aan de pers. De positieve verjaardagsstemming hing nog in het stadion en de meeste aanwezigen praatten nog na over de 9-0 overwinning die Ajax op zijn 101ste verjaardag behaalde. Arie van Eijden: „Het is vandaag een stuk prettiger dan een jaar geleden. Toen verloor Ajax op zijn verjaardag met 1 -0 van FC Twente." Amsterdam - Met rood omrande oogjes verlieten ze 16 maart, 's avonds laat, De Toekomst. Gehuild hadden ze. Van het lachen. De 56ste bijeenkomst van de Bordjes club, Ajax' dierbare traditie van cluboudsten, was zoals gebruikelijk een doorlopende moppentrommel. JOLIJT NOOTJES f VANAF 3-1 M *0* 1-2 2-0 1-0 1-1 0-2 2-2 1-3 Ajax Life nummer 14 30 maart 2001 Dani en Gr0nkjaer zorgen voor lichte winst Er is in één jaar tijd veel ver anderd. Algemeen directeur Van Eijden werkte toen, op 19 maart 2000, nog bij de KNVB. Een jaar later, als directeur van Ajax, presenteerde hij in de perskamer van de Arena de zwarte halfjaarcijfers. Maar de cijfers zijn niet gitzwart, eerder lichtgrijs. Een lichte winst, 600.000 gulden, is geen resultaat om voor op de ban ken te gaan staan. Vooral niet omdat het resultaat wordt beïnvloed door de verkoop van Jesper Gronkjaer en Dani. Zonder de transfers van deze spelers had Ajax een verlies geleden van ongeveer 25 mil joen gulden. De boodschap van Arie van Eijden en finan cieel directeur Jeroen Slop was dan ook duidelijk; kostenbe sparing op alle fronten is nood zakelijk. En, waar mogelijk, moeten de inkomsten worden vergroot. Het verlagen van de kosten kan bijvoorbeeld door het efficiën ter inzetten van mensen op de kantoren van Ajax, liet Van Eijden weten. Maar de daad werkelijke besparing moet komen uit het voetbal, zo bleek. De club heeft 59 spelers onder contract en dat is vrij veel. Het is de taak van technisch directeur Leo Beenhakker om door ver koop en verhuur dat aantal terug te brengen. Dat is best las- Toch werd het diner van Ajax- leden die minimaal 25 jaar aan de club verbonden zijn en hun gasten voorafgegaan door een moment met een gevoelige lading. Ceremoniemeester Jan Neefjes stond bij de opening van de avond niet alleen stil bij de zieken en ontvallenen, maar raakte met een paar simpele woorden alle aanwezigen toen hij Ajax' algemeen directeur Arie van Eijden hernieuwd wel kom heette. Neefjes' woorden "Arie, we zijn blij dat je er weer bij bent," kregen met applaus uit de zaal warm bijval. Van Eijden, het hoofd licht gebogen, was zichtbaar geroerd. Het diner van de Bordjesclub is echter een avond vol jolijt. Neef jes sprong kwiek door naar de aankondiging van trekzak-rit- mebox-orgeltje-bril-op-het- puntje-van-de-neus "de heer Kalsbeek, onze muzikant". Die zette prompt 'Mokum wat maak je me nou' in en nog voor de soep op tafel stond, klapte Rinus i 5 'Cr tic Michels mee op de maat, gingen de niet bepaald nachtegaal kelen open en was het feest gestart. Dat uitgerekend 'Mokum wat maakjemenou' de toon zette, was niet vreemd. Al bij de borrel had Bobby Haarms omstandig in woord en gebaar uitgelegd hoe je vroeger met drie spijkertjes zelf de noppen onder je schoenen moest tim meren. En, wanneer je een nop kwijt was, hoe je lucifers in de gaatjes moest wurmen om er een nieuwe onder te kunnen spijkeren. "Weet je nog" in con trast met "tegenwoordig" leverde voldoende gespreksstof. Of, zoals Uri Coronel het in stoethaspel-Engels verwoordde bij de introductie van de spe ciale gasten van de avond: "We hebben nou een speaker, een communications manager in ons midden..." Nieuwelingen werden overigens op bijzondere wijze geïntrodu ceerd. Wie de eer had door Wim Schoevaart te worden rondge leid onthield geen naam, maar kreeg bij ieder gezicht wel jaar- tig, vooral gezien de sportieve wensen van Ajax. De club blijft naarstig op zoek naar verdedi gers die Champions League waardig zijn. Daarnaast heeft de komst van de spits Ibrahi- movic geld gekost. Spelers uit de eigen opleiding, het is al vaker gesteld, zijn dan de enige remedie. Deze jonge spelers hebben, zeker in de eerste jaren, nog geen salariseisen op het niveau van bijvoorbeeld Brian Laudrup of Frank Verlaat. Ervaren voetballers van buiten, ook al zijn dat toppers op hun retour die via Amsterdam huis waarts keren, zijn wat salaris betreft meestal niet te betalen. Aan de opbrengstenkant heeft tal en positie mee: "linksback, 1928". En toen laat op de avond Cor Geelhuizen met de schoon ste van de bediening het bal- voor-één-heer opende, glun derde Schoevaart: "Onze links achter uit de oorlogsjaren." De eerder genoemde Uri Coro nel had "13 nieuwe en 27 ouwe". Moppen, welteverstaan. Daar aan herkende je het echte Bord jesclublid. Toen Coronel gaan deweg de avond op het oude repertoire terugviel, riepen de langstlevenden om beurten: "Ja, die kennen we al..." Voor Coro nel aanleiding tussen de gangen door zijn moppen-administra tie bij te werken: een plastic mapje vol blaadjes met mop pen. Coronel: "Moos zit aan de bar en raakt met een vrouwtje in gesprek. "Wat doet u voor de kost," vraagt Moos. "Ik ben sexuologe," zegt dat vrouwtje. "Ik bestudeer het mannelijk lid." "Interessant," zegt Moos, "en wat weet u daar dan zoals van af." Zegt dat vrouwtje: "De indianen hebben de langste en de Friezen hebben de hardste." Waarop Moos zegt: "Mag ik mij even voorstellen, mijn naam is Winnetou Sipkema..." Daarmee was het hek werkelijk van de dam. Zelfs 'onze muzi kant de heer Kalsbeek' liet zich niet onbetuigd, Joop Leeuwen- daal deed eveneens een rake gooi naar de prijs voor de meest scabreuze grap, maar het waren «jjgy LÓuisj'an deVuursr Ajax drie speerpunten: meer geld genereren uit uitzendrech ten, merchandising en spon soring. Belangrijkste kantte kening is dat die speerpun ten nooit scherp zijn als er niet goed wordt gevoet bald. Als Ajax aantrekke lijk voetbalt, maakt dat het aantrekken van sponsors makkelijker, de zendgemachtigden wil len graag Ajax live op het scherm brengen en de verkoop van Ajax-arti- kelen stijgt. Op dat gebied ziet de toekomst van Ajax er best aardig uit. Wanneer de club spelers als Chivu, Van der Vaart, Van der Gun en Pasanen weet te behou den en Adriaanse zorgt dat de sportieve prestatie- lijn omhoog blijft gaan, komt het ook weer goed met het aandeel Ajax. toch vooral Coronel en Michael van Praag die de zaal plat kregen met moppen die op deze plek beter niet kunnen worden her haald. Nou vooruit, eentje dan nog van Michael van Praag. "Een bus chauffeur moet met een hele groep bejaarden op pad. Dus die man propt al die oudjes in die touringcar, gaat rijden, pakt de microfoon en zegt: "Goeiedag allemaal, mijn naam is Rinus en ik ben vandaag uw chauffeur." Kom er even later een oud vrouwtje met een handjevol nootjes naar de chauffeur en zegt: "Wilt u misschien een paar nootjes?" "Nou, da's lekker mevrouw," zegt die chauffeur en hij eet die nootjes op. Komt dat vrouwtje even later weer. "Wilt u misschien nog een paar noot jes?" "Nou, lekker." En weer eet die chauffeur die nootjes op. Komt dat vrouwtje even later voor de derde keer bij de chauffeur, weer met een handje vol nootjes. Zegt die chauffeur: "Mevrouw, waarom houdt u eigenlijk zelf niet van nootjes?" Zegt dat oude vrouwtje: "Nou, ik hou meer van de chocola die er omheen zit..." Wat er omheen zat, was bij een ieder uiteraard verschillend. Dit waren goeddeels lichamen die al een stootje te verduren had den gehad. "Rinus wordt oud," kon je soms met respect en ont zag horen fluisteren. Maar hoe verschillend de buitenkant van eenieder ook was, ze deelden allemaal hetzelfde gevoel. Dit, zoals ze hier een avond vol humor lang bij elkaar aan tafel zaten, dit was Ajax. Nee, dit is Ajax. En waarom deelden ze allemaal hetzelfde gevoel? Omdat ze -hoe weerbarstig soms ook- het hart allemaal op de juiste plaats heb ben. Het Ajax-hart, rotsvast en onwrikbaar. Daarom verbaasde het niemand dat uitgerekend de man met het meest weerbar stige hart, Rinus Michels, bij het heffen van het eerste glas van de avond uitriep: "Op rood en wit." Rinus Michels (links) en Arie van Eijden (rechts) Amsterdam - Sinds de opening van de Arena heeft PSV niet meer verloren in Amsterdam. Van de laatste vier onderlinge confrontaties in de hoofdstad wonnen de Eindhovenaren er drie. Eén keer werd er gelijkgespeeld. Ook vier in de Arena gespeelde duels om de Johan CmijfjSchaal werden een prooi voor PSV. Ajax (1996 en 1998) en Roda JC (1997en 2000) delf den het onderspit. De meest doelpuntrijke ontmoeting tus sen Ajax en PSV vond plaats in het seizoen 1997/1998, toende Eindhovenaren met 3-4 wonnen. Na een 2-4 achterstand kwam Ajax nog bijna op gelijke hoogte. Hoekstra scoorde vlak voor tijd 3-4, waarna Numan in de laatste minuut een inzet vanArveladze van de lijn haalde. 28/10/90 Wouters, Pettersson, Bergkamp Ellerman Pettersson 1 19/01/92 06/09/92 J1 Bergkamp Kieft, Numan 05/09/93 Finidi, hitmanen 22/01/95 Kluivert(pen) 05/11/95 Kanu Ronaldo lonk, Nilis 22/12/96 21/12/97 Arveladze, Gorré, Hoekstra Bruggink 2, De Bilde, Zenden 15/11/98 Wamberto, F. de Boer Iwan, Nilis 15/12/99 Knopper Van Nistelrooij3

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 5