Ajax'nieuwste aanwinst Ajax wil Arveladze houden MARCO VAN BASTEN VADER TEMPERAMENT (toen ÉÜ9 HM INTERLANDS A-ELFTAL ONDER 2i: Ajax Life nummer 14 30 maart 2001 Zlatan Ibrahimovic Maimö - Zlatan Ibrahimovic is, na Ruud Kras, de tiveede aankoop van Ajax voor het komende seizoen. De Zweedse aanvaller, zoon van Joegoslavische immigranten, tekende een contract voor vijf jaar. Ibrahimovic (19) debuteerde dit jaar voor de nationale ploeg van Zweden en en werd gevolgd door diverse Europese topclubs. Door Gunnar Persson Direct nadat hij, vorige week donderdag, de duurste Zweedse speler aller tijden was geworden, verbaasde Zlatan Ibrahimovic het Zweedse journalistengilde door te verklaren dat de hoogte van de transfersom hem niet uit maakte: „Geld is niet belang rijk. Ik ben opgelucht dat de periode van geruchten nu eindelijk voor bij is. Mijn eigen ontwik keling heeft altijd voorop gestaan bij mijn keuze voor een volgende club. Ik ben er van overtuigd dat ik die bij Ajax een passend vervolg kan geven. Voor jonge spelers blijft Ajax de beste club van de wereld." Ook al zegt Ibrahimovic niet naar het geld te kijken, de hoogte van het transf erbedrag, door de Zweedse pers geschat op ongeveer 12 miljoen gulden, werpt wel degelijk een groot verwachtingspatroon op. De 1.92 meter lange Zlatan Ibra himovic, over zes maanden 20 jaar oud, wordt in zijn land in één adem genoemd met spits Torbjörn Nilsson (bekend van AC Milan). Leo Beenhakker roemde de kwaliteiten van de Zweed en maakte duidelijk dat de omschrijving Appie Happie- spits' te neerbuigend is voor diens kwaliteiten. Volgen de technisch directeur beschikt de nieuwe Ajacied over een aparte, unieke stijl waarbij tempera ment gekoppeld wordt aan een natuurlijk spelinzicht. Boven dien spreekt uit het spel van Ibrahimovic veel zelfvertrouwen. Ajax volgde de 19-jarige aanval ler al enkele maanden en legde hem vorige week vast, nog voor dat gerenommeerde clubs als Lazio Roma, Arsenal en AS Roma konden toeslaan. Ibrahimovic groeide op in de wijk Rosengard van Malmö, ver gelijkbaar met de Bijlmermeer in Amsterdam. Daar werd zijn karakter gevormd. Het grote aantal immigranten, gekoppeld aan een hoge werk loosheid en een forse cri minaliteit in zijn buurt, maakten van zijn jeugd een ware overlevings tocht. Zijn wil om in het leven te slagen was sterker dan de ver lokkingen van drugs en alcohol, iets waar een aantal van zijn vrienden inmiddels al wél aan ten onder is gegaan. De Zweedse immigrantenwijk ont popt zich meer en meer tot een belangrijke goudmijn voor Malmö FF. Erol Bekirovski (Young Boys), Yksel Osmanovski (Bari), Bovar Karim (in 2000, op zestienjarige leeftijd, naar Feye- noord) en nu dus Zlatan Ibrahi movic kwamen boven drijven uit deze poel van talent en wer den allemaal voor veel geld ver kocht. Malmö FF, 14-voudig landskam pioen, geldt - mede door de goed opgezette jeugdopleiding, als het Ajax van Zweden'. Dat blijkt uit het imposante aantal goede voetballers dat de club de laatste jaren, naast het al eerder genoemde kwartet, moest afstaan aan Europese topclubs. Joakim Nilsson, Jonas Thern, Roger Ljung, Martin Dahlin, Ste fan Schwarz, de broers Patrik en Daniel Andersson en Jörgen Pettersson gingen Ibrahimovic voor. Op een onverwacht moment liet de zaakwaarnemer van Shota Arveladze, Ivan Benes, weten dat de Georgische spits ontevreden is bij Ajax. Vreemd, gezien zijn vier doelpunten tegen Sparta en de keuze van Adriaanse voor de Georgiër als diepste spits. Nikos Machlas zat tegen Sparta overigens de hele wedstrijd op de bank. Technisch Directeur Beenhak ker kent ondertussen de reden Na de scheiding van zijn ouders, besloot de jonge Zlatan Ibrahi movic bij zijn vader in te trek ken: „Hij moest van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat werken om het hoofd boven water te houden. Desondanks had hij voldoende energie en geduld om een belangrijke rol te spelen in mijn voetbalcarrière. Dikwijls stuurde hij me naar de training, terwijl ik liever zou zijn thuisge bleven. Mijn vader heeft laten zien hoe belangrijk voetbal voor me kan zijn en daar ben ik hem bijzonder dankbaar voor." Ibrahimovic begon met voetbal len bij Malmö BI, maar ging al snel spelen voor FBK Balkan, één van de etnische verenigingen in Zweden. In de lente van 1994 verhuisde hij, samen met een vriend, naar BK Flagg. Tijdens zijn debuutwedstrijd maakte hij vier doelpunten, waarop hij prompt een schriftelijke invitatie van Malmö FF ontving. Uiter aard ging hij daarop in. Zes seizoenen speelde Ibrahi movic voor de verschillende jeugdelftallen van de Europa Cup-finalist van 1979. In 195 wedstrijden scoorde hij 152 maal, een indrukwekkend totaal. In 1998 werd Zlatan Ibrahimovic, met de Al, kampioen van Zwe den, waarna hij een jaar later in het eerste elftal van Malmö FF debuteerde. De traditierijke top club stond op dat moment onderaan in de Zweedse Eredivi sie en was al, voor het eerst na 64 jaar, gedegradeerd. Afgelopen seizoen 2000 (de competitie loopt van april tot en met okto ber) maakte Malmö FF het verlo ren gegane terrein direct weer goed door te promoveren en Ibrahimovic speelde daarbij een belangrijke rol. Van de dertig wedstrijden speelde de spits er 26. Met twaalf treffers (clubtop scorer) en zes assists was hij de belangrijkste aanvaller van zijn ploeg. Ibrahimovic vormde afgelopen seizoen een geolied spitsenkoppel met Niklas Kindvall, de zoon van voormalig Feyenoor- der Oveü Overigens liep de tempera mentvolle spits in ht seizoen 2000 tegen zeven gele kaarten op, waarvan twee in het duel met Atvidaberg. Op het moment dat hij de op het oog beslissende 3-2 had gemaakt, trok de tref zekere aanvaller van mm pure vreugde zijn shirt uit. Aange zien dat nog) verboden was, toonde scheids rechter Hagberg aan Ibrahimo vic zijn tweede gele kaart. Met tien man incasseerde Malmö daarna alsnog de ongewenste gelijkmaker, een wijze les voor de impulsieve spits. En ook al is het nieuwe seizoen in Zweden nog niet eens begon nen, de naam van de jonge Ibra himovic was al weer dagelijks in de kranten terug te vinden. Zo debuteerde hij voor de natio nale ploeg van Zweden tijdens een indoor-wedstrijd tegen Fin land (0-1), een duel waarin ook veertien anderen hun interna tionale vuurdoop ondergingen. Hoewel hij niet tot scoren kwam (0-0) maakte de nieuwe spits van Ajax weer veel indruk in zijn tweede interland tegen de Faroer Eilanden. En onlangs, op 24 maart, debuteerde Ibrahimo vic met een fraaie treffer voor Jong Zweden. Tegen de leefd- tijdgenoten van Macedonië benutte hij de rebound na een gepareerde doelpoging van zijn ploeggenoot Jimmy Tamandi. Het gaat dus voorspoedig met Zlatan Ibrahimovic, die absoluut niet bang is voor de overstap naar de KPN Eredivisie. Hij is gretig en wil niets liever dan zijn spel dusdanig verbeteren, dat hij een belangrijke pion wordt in het Ajax van Co Adriaanse. Dat Ajax een bijzonder mens heeft gecontracteerd, bewees Zlatan Ibrahimovic eind 1999. Vlak voor de laatste wedstrijd van het sei zoen speelde het toen al gede gradeerde Malmö tegen Vastra Fralunda. Een jongetje vroeg hem om een handtekening. Zla tan tekende niet, maar vertelde foto: Bildbyran i Hassleholm Ibrahimovic is blij met zijn over gang naar Ajax. de kleine fan wel, dat hij z'n shirt kon krijgen als hij scoorde. Dat lukte - het was zijn eerste in de hoogste Zweedse afdeling - en Zlatan hield keurig woord. Ajax kan - vanaf de komende zomer - ook veel getekende shirts tege moet zien. 31 -1 -2001 Zweden - Faroer: 0-0 Vaxjö. Speelde hele wedstrijd 1 -2-2001 Zweden - Finland: 0-1 Jönköping. Ibrahimovic viel na 65 minuten in voor Kristian Bergstrom. 23-03-2001 Zweden - Macedonië: 2-0Ryanvallen. 34.1-0 Ibrahi movic. Speelde hele wedstrijd Amsterdam - Met het aantrekken van de verdediger Ruud Kras en de Zweedse spits Zlatan Ibrahimovic (zie verhaal op deze pagina) en het verlengen van het contract van Cristian Chivu krijgt de Ajax-selectie voor volgend seizoen steeds meer vorm. Technisch directeur Beenhakker: „We kopen alleen kwaliteit." Het GBA shirt was al in het bezit van Aaron Mokoena. voor dit soort berichten in de media: „In de verte dient het nieuwe seizoen zich alweer aan en dan gaan zaakwaarnemers de markt op. Laat één ding duidelijk zijn: wij willen Shota absoluut niet kwijt. Daar is totaal geen sprake van. Wij willen juist zijn contract verlengen." De zaak waarnemer van Arveladze schermt met belangstelling van bijvoorbeeld Internazionale, Galatasaray en Besiktas. In een interview met Ajax Life, in decem ber vorig jaar, gaf Arveladze aan dat hij wilde spelen, bij welke club vond hij niet zo van belang. Bij Ajax stond hij de afgelopen acht wedstrijden in de basis. Cristian Chivu heeft zijn con tract bij Ajax met één jaar ver lengd. Het nieuwe verbeterde contract van de twintigjarige Roemeense verdediger loopt tot I juli 2006. Cristian Chivu is tevreden: „Ik heb het erg naar mijn zin bij Ajax en ben daarom blij met de verlenging van mijn contract. Ik hoop dat we dit jonge, veelbelovende team lang bij elkaar kunnen houden." Ook technisch directeur Leo Been hakker toonde zich content met het openbreken van het con tract. Beenhakker: „Cristian groeide in zeer korte tijd uit tot één van de bepalende spelers bij Ajax. We hadden niet voorzien dat hij zich zo snel zou ontwik kelen en het is goed voor Ajax en het Nederlandse voetbal dat we er in geslaagd zijn om zo'n talent als Chivu voor langere tijd aan ons te binden." De Nigeriaanse rechtsbuiten Pius Ikedia is her steld van een hamstringblessure. Hij meldde zich af voor een inter land tegen Zambia omdat de speler zichzelf nog niet fit genoeg vond voor dit duel. Zijn eerste speelminuten maakte Ikedia met Ajax 2 tegen de reserves van Sparta. Aaron Mokoena, de Zuid- Afrikaanse verdediger die dit sei zoen vooral uitkwam in het tweede elftal van Ajax, wordt tot 1 juli 2002 verhuurd aan Germinal Beerschot Antwerpen, de Belgi sche satellietclub van Ajax. Na de Australische middenvelder Jason Culina is Mokoena de tweede Aja cied die op huurbasis gaat spelen voor de club in Antwerpen. Mok oena ziet de overstap als een nieuw begin: „In het leven moet je soms offers brengen. Met het voet bal wil ik een beter leven voor mezelf en mijn familie in Zuid- Afrika. Nu wil ik in de eerste plaats spelen en winnen voor GBA Zo kunnen er misschien nieuwe deu ren open gaan." De verdediger komt in een selectie die wordt getraind door de vroegere Belgi sche international Franky van der Eist. De hoofdtrainer van GBA wordt vanaf het volgend seizoen geassisteerd door Simon Taha- mata. De oud-Ajacied was tot op heden jeugdcoördinator bij de club waar Ajax een meerderheids belang in heeft. Ook de satelliet clubs volgen elkaar op de voet. Ajax Cape Town is geïnteres seerd in de diensten van Men del Witzenhausen. De Zuid- Afrikaanse club zoekt naar een ervaren speler voor de num mer 4-positie. De 25 jarige Wit zenhausen speelde in de Ajax- jeugd en bij HFC Haarlem op de plek voor de verdediging. Verdediger David Kannemeyer van Ajax Cape Town is op proef bij Germinal Beerschot Ant werpen. De Zuid-Afrikaan heeft twee weken de tijd zich te bewijzen. Meivin Fleur, dit seizoen nog speler van Ajax Alheeft een contract getekend bij het Bel gische Anderlecht. De negen tienjarige linksback had nog geen contract bij Ajax en kan dus transfervrij vertrekken naar de zuiderburen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 3