maken van voetbal een feest Post Ajax: Joop promoot A üX Amsterdam - In Apeldoorn viel afgelopen jaar een opvallend groot aantal kinderen in het Ajax-wedstrijdshirt te zien. Wie denkt dat deze jongens en meisjes hun ouders de oren van het hoofd hebben gezeurd om in de Fanshop een shirt te kopen, heeft het mis. Zij hadden het shirt eerlijk verdiend, door op De Toe komst, het jeugdcomplex van Ajax, glansrijk de finale van het Ajax en Kel logg's Voetbalfeest te winnen. Ook dit seizoen gaan in het hele land weer de voorrondes van de Voetbalfeesten van start. DE VOORRONDES VINDEN PLAATS IN: foto: Louis van de Vuurst Ajax gaat voor Het is al weer even terug, de wedstrijd Ajax- Panatinaikos maar ik wil toch nog mijn ervaringen van deze dag aan u kwijt. Alhoewel wij op nog geen vijf minuten van De Kuip wonen zijn wij, mijn zoon Brian van acht jaar en ik, grote Ajax-fans. Het begon eigenlijk al weken voor de wedstrijd. Wij wilden graag deze wedstrijd bijwonen. Omdat het Brian z'n eerste bezoek aan de Arena zou worden, moest deze dag speciaal zijn. Op naar de sigaren- handel en daar twee kaarten gekocht. Met nog een vuile blik in onze richting van de verkoper, die dui delijk een ander rood-wit aanhing, verlieten we zeer in onze nopjes de sigarenhandel. Eindelijk was het zover, de dag van de wedstrijd. Brian had bijna niet geslapen en vertrok 's morgens met zijn, net via de post ontvangen, Ajax Kids Club cap op naar school. Om negen uur ging de telefoon. Een buurvrouw van ons belde dat ze voor haar broer iets moest regelen. Haar broer werkt voor Feyenoord en had een groot probleem. Ze bleken bij Feyenoord vergeten te zijn mascottes voor de wedstrijd Feyenoord -Vitesse op te roepen. De wedstrijd was die avond en er moesten mascottes komen. Het was volgens mijn buur vrouw een eer om mascotte te zijn en deze kans zou zich nooit meer voordoen... Nu was de vraag of Brian interesse had. We kregen zelfs twee vrijkaarten om bij dit "bijzondere" moment aanwezig te kun- Ajax en Kellogg's Tscheu la Ling in actie tijdens de jubileumwedstrijd tegen Panathinaikos. nen zijn. Brian zou gehuld in Feyenoord-shirt, broekje en trainingspak aan de hand van een speler het veld op mogen. Met een angstig gevoel besefte ik dat ik, als een goede vader, de keuze aan Brian moest laten. Ik sprak met de buurvrouw af dat zij bij het uitgaan van de school mijn antwoord kreeg. Half twaalf, het uur van de waarheid. Ik zag Brian al de school uiüopen, met zijn cap vol trots op zijn hoofd. Ik vertelde Brian wat er aan de hand was. Ik verwachtte dat Brian moeite zou hebben met deze keuze, maar niets was minder waar. Zeer beledigd maakte hij me duidelijk dat er geen denken aan was dat hij als mascotte van Feyenoord het veld van De Kuip op zou gaan. „We gaan naar de Arena, naar Ajax.!" zei hij. "Wat moet ik nou met een Feyenoord-shirt en trainingspak, ik heb daar helemaal niks aan. Ik ben voor AJAX". Opgelucht zocht ik mijn buurvrouw op en deelde haar het goede, maar voor haar slechte nieuws mee. Ze had speciaal een plek vrij gehouden voor Brian en moest dus nog een plekje weten te vullen. Met zijn borst vooruit en het koppie omhoog liepen we naar huis. Ik, vol trots, iets ach ter hem. Ik had eigenlijk niets anders kunnen verwachten van een jochie dat, als hij met zijn team, tegen Feyenoord moet voetballen, vol trots in zijn Ajax- trainingspakje door de kantine op Varkenoord loopt en zich niets aantrekt van wat men er daar van zegt. Op weg naar Amsterdam reden we vanaf het AMC langs de Ikea in de richting van de Arena. Brian keek me aan en vroeg zich hardop af hoe het nou kon dat iedereen in de omgeving van Rotterdam vindt dat de Arena lelijk is. "Dit is het mooiste stadion van Nederland," voegde Brian er aan toe. Hoe koud het die avond ook was, het was hoe dan ook de mooiste wedstrijd die ik heb mee gemaakt. We hebben er een gigantische vader- en zoondag van gemaakt. J.H. Bezuijen Amsterdam - De oplettende tv-kijkers en Ajax-volgers hebben hem gezien: Joop Leeuwendaal. Bij VARA's Nieuivsquiz drong de voormalige stadionpresentator door tot de finale. Op maandag was hij al zijn oppo nenten te slim af, op woensdag kwam hij in de finale niet verder dan één goede vraag. Met eenAjax-pet op nam hij afscheid van het publiek. De geboren Amsterdammer haalt de finale nog eens voor de geest: „Mijn tegenstander had vijf vragen goed, dus ik moest er ook vijf weten. Ik struikelde over de vraag welke radiozender niet op de FM-frequentie mag blijven. Ik had het natuurlijk wel gele zen, maar ik gokte op Radio Noordzee. Het was Business-nieuws. Voor de vorm krijg je nog een paar vragen, waarin ik de lachers op m'n hand kon krijgen. Toch had ik er vooraf al de kolere in. Ik had mooie kleding meegenomen, maar die mocht ik niet aan. Een mooi paars hemd met een roze shirt eronder. Dat mocht niet van zo'n aftandse VARA-kleedster met zelf een T-shirtje van 3 gulden van de markt aan. Ik moest Oger-kleding aan van presentator Hans Res ting. Hij sloot ook af met te zeggen: 'Nou Joop, je zag er in ieder geval goed gekleed uit.' Hij is overigens een Feyenoorder. Ik trok dus een Ajax-petje uit mijn zak. Ik wilde in stijl afscheid nemen en iedereen verder succes wensen. Maar opeens ging het licht uit in de studio." Joop meldde zich aan, nadat hij een advertentie in de krant had zien staan. „Tijdens mijn vakan tie op Gran Canaria zag ik het in de Telegraaf. Ik belde en moest naar zo'n selectiedag. Ik kreeg daarna een brief thuis dat ik op 19 maart kon komen. Ik had één vraag goed, mijn tegenstandster Richard Knopper begeleidde in september het team dat uit handen van trainer-coach Co Adriaanse de beker ontving. Via het spelen van voorrondes hadden de ploegen zich geplaatst. De deelnemers kwa men uit alle windstreken en op de zonovergoten velden van De Toekomst vond een sportief voet balgevecht plaats dat zijn weerga niet kent. Oud-doelman Stanley Menzo startte de dag met een heuse warming up, waarna de deelnemers een parcours aflegden. Techniek, intelligentie en bal vaardigheid waren de belangrijkste wapens voor de jonge deelnemers. De begeleiders Richard Knopper, Petri Pasa- nen, Aron Winter, Richard Witschge en Stanley Menzo ondersteunden de fina listen met technische en tactische tips. Gelachen werd er ook. Bij een van de laatste onderdelen, met een blinddoek om penalty's nemen, bleek dat het niet veel uitmaakte of de blinddoek wel of niet werd gedragen. De geblinddoekte schutters schoten soms zorgeloos en ontspannen in de kruising. Wellicht een tip voor de Oranje-spelers? Dit jaar gaat ook weer een aantal Aja- cieden het land in om tijdens de maanden mei en juni de voorrondes te begeleiden. Jongens en meisjes tussen de zes en twaalf jaar kunnen meedoen, een grote liefde voor het voetbal is de belangrijkste voorwaarde. Inschrijven kan tot 21 april 2001. Op de verpakking van Kellogg's staat op de achterkant een cou pon. Het gaat om de pakken met Smacks, Frosties, Choco Krispies, Choco's en Honey Loops. Zorg dat je je tijdig aanmeldt, zodat je coach Co Adriaanse en de Ajax-spelers kunt overtuigen van jouw voetbalkwaliteiten! Groningen: zaterdag 12 mei op het terrein van GRC; Apeldoorn: zondag 20 mei op het terrein van de Apeldoornse Boys; Amsterdam: zaterdag 26 mei op het jeugdcomplex De Toekomst van Ajax; Breda: zondag 3 juni op het terrein van Baronie; Venlo: zondag 10 juni op het terrein van VW'03. nul, dus was ik door naar de volgende ronde. Van sommige vragen wist ik het antwoord niet, dus zei ik maar wat. Een hele bekende kunstschilder uit Zeeland. "Danny Blind", heb ik toen maar inge vuld. In de finale ook; Er bestaat een middel dat in combinatie met Viagra gevaarlijk is voor het hart"Glijmiddel" zei ik meteen. Toen riep Resting: 'Bijna goed, Joop, het is nitrogly cerine, dat is ook met een G.' Joop blijft Ajacied. Hij had een kadootje mee genomen voor presentator Resting: „Ik wilde hem een sticker, een speldje en een vaantje van Ajax geven. Maar ik had er zo de pleuris in. Mijn dag was helemaal verziekt. Toch heb ik er nog 560 gulden aan overgehouden. Voor dat geld ga ik lekker met mijn broertje naar Barcelona. Even bij enkele oude bekenden langs. Het schijnt dat ze daar wel aardig kun nen voetballen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 13